Radio Opole » Kultura i rozrywka
2022-05-13, 09:56 Autor: Katarzyna Plewnia

Cenne starodruki pokaże Archiwum Państwowe w Opolu podczas Nocy Muzeów

Archiwum Państwowe w Opolu [fot. Barbara Tyslik]
Archiwum Państwowe w Opolu [fot. Barbara Tyslik]
Aleksandra Starczewska-Wojnar [fot. Agnieszka Lubczańska]
Aleksandra Starczewska-Wojnar [fot. Agnieszka Lubczańska]
- Na co dzień w placówce dostępna jest tylko czytelnia, natomiast przy okazji takich wydarzeń, jak Noc Muzeów czy Noc Kultury, archiwum szerzej uchyla drzwi do swoich zbiorów - mówiła w "Porannej Rozmowie Radia Opole" Aleksandra Starczewska-Wojnar z Archiwum Państwowego w Opolu. - Tej nocy będziemy pokazywać książki, bardzo cenne - dodała.
- Książki, które znajdują się zarówno w zasobie archiwalnym, w tym, co kojarzy nam się z archiwami, czyli w tych wielkich magazynach, ale też w księgozbiorze bibliotecznym, o którym mówimy niezwykle rzadko, a który jest cenny. Bo to księgozbiór śląski, związany z najcenniejszymi starodrukami, ze Śląska mamy Mszał Nyski, mamy starodruki XVII i XVIII wieku i to są te materiały, które będziemy pokazywać na wystawie "Świat od deski do deski", której tytuł nawiązuje do średniowiecznych opraw książek - stwierdziła.

- Książki będą wyeksponowane w gablotach, starodrukom będą też poświęcone wykłady i warsztaty korzystania z naszego katalogu bibliotecznego, bo różni się od tych w innych bibliotekach - dodał gość RO.

- Przeprowadzimy warsztaty, by ten nasz zasób był bardziej dostępny dla opolan i żeby o nim powiedzieć, że on w archiwum jest, i można do archiwum przyjść i z tych starodruków korzystać - dodała.

- My nie dygitalizujemy naszego księgozbioru, więc żeby do niego zajrzeć, trzeba do nas przyjść - puentowała Aleksandra Starczewska-Wojnar.

Gry, wystawy, projekcie filmów i warsztaty - to tylko niektóre z atrakcji przygotowanych przez 9 opolskich instytucji na nadchodzą Noc Muzeów w Opolu. Hasłem tegorocznego wydarzenia jest "Moc kultury". Start 14 maja o godzinie 18:00. Między instytucjami uczestniczącymi w akcji przemieszczać się będzie specjalny autobus. Wyznaczone zostały trzy przystanki: przy Muzeum Polskiej Piosenki, Muzeum Lamp Rentgenowskich Politechniki Opolskiej i Muzeum Wsi Opolskiej.
Aleksandra Starczewska-Wojnar, cz. 1
Aleksandra Starczewska-Wojnar, cz. 2

Kultura i rozrywka

2024-05-22, godz. 17:00 "Chcemy złożyć hołd naszym kochanym mamom". Głubczyce zapraszają na koncert z okazji Dnia Matki 'Mamo, dla Ciebie jestem' - to tytuł poetycko-muzycznego koncertu, który z okazji Dnia Matki odbędzie się w Głubczycach. W kościele Franciszkanów wystąpią… » więcej 2024-05-22, godz. 16:04 Artyści przyjadą do Mosznej. Przed nami Muzyczne Święto Kwitnących Azalii Po raz 40. na zamku w Mosznej zabrzmi muzyka klasyczna. Przed nami jeden z najstarszych festiwali - Muzyczne Święto Kwitnących Azalii im. Zbigniewa Pawlickiego… » więcej 2024-05-22, godz. 16:02 Wspomnienia Stanisława Jałowieckiego w bibliotece w Opolu Był przewodniczącym NSZZ Solidarność Śląska Opolskiego, dziennikarzem Radia Wolna Europa, posłem na Sejm, marszałkiem województwa opolskiego i europosłem… » więcej 2024-05-22, godz. 05:41 48 OKT: poetycki wieczorek z "Klasyką żywą" Teksty Jeremiego Przybory, Cypriana Kamila Norwida i Stanisława Wyspiańskiego zabrzmiały na schodach i w holu Teatru Jana Kochanowskiego w Opolu. Młode artystki… » więcej 2024-05-22, godz. 05:31 48 OKT: "Wyzwolenie" prosto z Gdańska na ekranie Modelatorni w Opolu Widzowie w milczeniu wychodzili z Modelatorni Teatru Jana Kochanowskiego w Opolu po emisji przedstawienia 'Wyzwolenie' w reżyserii Jana Klaty z Teatru Wybrzeże… » więcej 2024-05-21, godz. 12:00 Ruszają 48. Opolskie Konfrontacje Teatralne Przedstawieniem 'Wyzwolenie' Stanisława Wyspiańskiego w reżyserii Jana Klaty rozpoczynają się dziś (21.05) wieczorem 48. Opolskie Konfrontacje Teatralne… » więcej 2024-05-20, godz. 12:05 "Wywiady, wspomnienia, ciekawostki". Wystartowało Festiwalowe Radio Opole Rusza Festiwalowe Radio Opole, które w tym roku obchodzi 10-lecie istnienia. Przez najbliższy miesiąc, na częstotliwości 96,5 FM, można słuchać festiwalowych… » więcej 2024-05-20, godz. 12:00 "Archiwum Zjednoczonej Europy" na 20-lecie naszej akcesji do UE Naczelna Dyrekcja Archiwów Państwowych ogłosiła kolejną akcję społeczną. Akcja, związana dwudziestą rocznicą przystąpienia Polski do Unii Europejskiej… » więcej 2024-05-19, godz. 12:08 Historia śląskich gospodarstw w jednym miejscu. Nowa wystawa w Muzeum Wsi Opolskiej [ZDJĘCIA] Gospodarstwo… Rolnictwo na wsi śląskiej (1850- 1945) - to tytuł kolejnej stałej ekspozycji w Muzeum Wsi Opolskiej w Opolu-Bierkowicach. » więcej 2024-05-18, godz. 14:40 Benedykt Pospiszyl napisał książkę o historii Wysokiej 'Historia Wysokiej' - to tytuł najnowszej książki dr. Benedykta Pospiszyla. Autor tej obszernej publikacji opisuje nie tylko dzieje miejscowości w powiecie… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »