Radio Opole » Kultura i rozrywka
2020-06-04, 11:09 Autor: Katarzyna Plewnia

Zagroda rybacka ma powstać w Muzeum Wsi Opolskiej

Muzeum Wsi Opolskiej [fot. Justyna Krzyżanowska]
Muzeum Wsi Opolskiej [fot. Justyna Krzyżanowska]
Jarosław Gałęza [fot. Justyna Krzyżanowska]
Jarosław Gałęza [fot. Justyna Krzyżanowska]
Ten najnowszy projekt będzie realizowany przy unijnym wsparciu i we współpracy m.in. z Lokalną Grupą Rybacką "Opolszczyzna".
- Muzeum Wsi Opolskiej jako placówka na wolnym powietrzu wydaje się być szczególnie interesującym i bezpiecznym miejscem do odwiedzenia w czasie trwającej epidemii - przekonywał w rozmowie "W cztery oczy" Jarosław Gałęza, dyrektor Muzeum Wsi Opolskiej.

- Na razie określiliśmy, że jednocześnie na terenie muzeum może przebywać nie więcej niż 100 osób, ale wydaje się to w tej chwili zaniżone. Wydaje mi się, że może to być śmiało do kilkuset osób więcej - tłumaczył na naszej antenie.

Przypomnijmy, w kraju w ramach luzowania obostrzeń sanitarnych instytucje kultury są dostępne dla odwiedzających od 18 maja. Opolski skansen już na 2 tygodnie przed tym terminem postanowił, niejako na próbę, udostępnić Opolanom swoje tereny ekspozycyjne. Jak mówił Jarosław Gałęza, dyrektor Muzeum Wsi Opolskiej, w pierwszych tygodniach po otwarciu z tego zaproszenia korzystało ok. 200 osób tygodniowo. Obowiązujący wciąż reżim sanitarny narzuca jednak określone limity gości w placówce także teraz.

Placówka zadbała też, by tam, gdzie może się gromadzić więcej osób, przestrzegane były obowiązujące zasady bezpieczeństwa. - Istotnym miejscem jest wejście do muzeum, kasa, ale tutaj zminimalizowaliśmy maksymalnie kontakt i z obsługą, i z pozostałymi osobami zwiedzającymi, tutaj względy bezpieczeństwa są zachowane na pewno - tłumaczył nasz poranny gość.

Dyrektor Muzeum Wsi Opolskiej, mimo trwającej epidemii i skutków ekonomicznych, jakie niesie ona ze sobą, pozytywnie patrzy w najbliższą przyszłość. Wprawdzie kierowana przez niego instytucja musi się liczyć z mniejszymi przychodami do budżetu, choćby z powodu mniejszej sprzedaży biletów czy zawieszenia lekcji muzealnych, na czym muzeum zarabiało, ale tegoroczna dotacja podstawowa od samorządu województwa czy dofinansowania zdobyte w ramach kilku ministerialnych projektów napawają optymizmem - zapewniał gość Radia Opole.

- Dla nas właśnie znakomicie zapowiada się ten rok. Otrzymaliśmy przyzwoitą, adekwatną do naszych potrzeb dotację podstawową, udało nam się również aplikować do kilku projektów zewnętrznych, gdzie również uzyskaliśmy niemałe dofinansowanie, tak więc zapowiada się bardzo ciekawy rok - mówił Jarosław Gałęza.

W najbliższy wtorek (09.04) natomiast Muzeum Wsi Opolskiej podpisuje umowę na realizację projektu o wartości ok. 4 mln zł, w ramach którego na terenie placówki ma powstać zagroda rybacka. Pieniądze unijne na to przedsięwzięcie udało się pozyskać z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Opolskiego, a tytuł projektu brzmi "Głos mają ryby". Muzeum przy jego realizacji będzie współpracować z Lokalną Grupą Rybacką "Opolszczyzna" oraz Departamentem Ochrony Środowiska UMWO.
Jarosław Gałęza cz. 1
Jarosław Gałęza cz. 2
Jarosław Gałęza cz. 3

Kultura i rozrywka

2020-08-07, godz. 08:18 Pierwszy koncert grupy "Zakuka" w Studiu M im.SBB Radia Opole Tradycyjne opolskie melodie w połączeniu z nowoczesnymi brzmieniami wypełniły Studio M im. SBB Radia Opole. Pierwszy swój koncert na naszej scenie zagrał zespół… » więcej 2020-08-06, godz. 18:00 Spore zainteresowanie seansami w plenerze w powiecie namysłowskim. "Zawsze mamy komplet widzów" Sporym zainteresowaniem cieszą się tegoroczne seanse kina plenerowego w powiecie namysłowskim. Oprócz stolicy powiatu, filmy można oglądać także w gminie Pokój… » więcej 2020-08-06, godz. 14:00 Ostatnie bilety na sobotni (08.08) koncert zespołu Evorevo Evorevo to wrocławska grupa, która wystąpi na tarasie amfiteatru Narodowego Centrum Polskiej Piosenki w Opolu. Tworzą ją: Igor Pudło, członek duetu Skalpel, który… » więcej 2020-08-06, godz. 10:50 Prudnicka poetka Zofia Kulig spotka się z czytelnikami w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Opolu Zofia Kulig to autorka pięciu pozycji poetyckich i zbioru opowiadań. Kilkukrotna laureatka ogólnopolskich konkursów literackich. Pisze prozę, poezję, felietony… » więcej 2020-08-05, godz. 10:57 Letnia pracownia artystyczna w Prudnickim Ośrodku Kultury dobiega końca Malarstwo, grafika, ceramika i akwarela - to tylko kilka z wielu propozycji zajęć artystycznych, które proponuje w wakacje Prudnicki Ośrodek Kultury. W tych kreatywnych… » więcej 2020-08-04, godz. 17:00 Zakuka w Studiu M im. SBB. Koncert bez udziału publiczności. Transmisja na kanałach społecznościowych Radia Opole Kolejny koncert w Studiu M im. SBB Radia Opole bez udziału publiczności. W czwartkowy wieczór (06.08) na naszej scenie wystąpi Zakuka. Grupę tworzy duet wokalistka… » więcej 2020-08-04, godz. 13:00 "Don Kichot i Opolanka" w GSW. Wspomnienie artystycznego małżeństwa Marcolla 'Don Kichot i Opolanka' - to tytuł najnowszej wystawy, która pojawiła się w Galerii Sztuki Współczesnej w Opolu. Stworzyli ją lokalni twórcy Aloiza Zacharska-Marcolla… » więcej 2020-08-04, godz. 11:07 Bogusław Szybkowski spotka się z czytelnikami w stolicy naszego regionu To fotograf, filatelista, numizmatyk, kolekcjoner i wydawca. Interesuje się historią dawnych fotografii, ale również najnowszymi osiągnięciami w tej dziedzinie… » więcej 2020-08-03, godz. 18:00 Daria Chrzanowska tworzy projekt "Opolanie w obiektywie" Tworzy portrety mieszkańców Opola z miastem w tle. Daria Chrzanowska realizuje swój autorski projekt 'Opolanie w obiektywie'. Zdjęcia wykonuje osobom pełnoletnim… » więcej 2020-08-03, godz. 15:00 Miejska Biblioteka Publiczna w Opolu przywraca otwarty dostęp do zbiorów Wciąż na terenie instytucji obowiązują jednak obostrzenia sanitarne. Czytelnicy mogą wypożyczyć oraz zwrócić udostępnioną literaturą. Strefa zabaw, miejsca siedzące… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »