Radio Opole » Kultura i rozrywka
2020-05-06, 19:18 Autor: Daniel Klimczak

Nyskie muzeum ponownie otwarte dla zwiedzających. Na imprezy trzeba będzie jednak poczekać do jesieni

Muzeum Powiatowe w Nysie [fot. Daniel Klimczak]
Muzeum Powiatowe w Nysie [fot. Daniel Klimczak]
Od dziś (06.05) nyskie muzeum jest otwarte dla zwiedzających. Z powodu epidemii, obcowanie z historią odbywa się jednak na innych zasadach.
Do placówki w najbliższym czasie nie będą wpuszczane osoby wykazujące objawy przypominające zakażenie koronawirusem. Pozostali muszą stosować się do reżimu sanitarnego. Jak wskazuje dyrektor instytucji Edward Hałajko, to między innymi ograniczenie liczby osób mogących przebywać w budynku.

- Grupy mogą być maksymalnie 5-osobowe i to grupy rodzinne, bo tutaj rozumiemy, że mogą przyjść rodzice ze swoimi dziećmi. Natomiast w przypadku osób zwiedzających indywidualnie, maksymalnie mogą być jednorazowo 2 osoby wpuszczone, z zachowaniem odstępów 1,5-metrowych - zastrzega.

Ponadto, do odwołania obowiązuje zakaz dotykania eksponatów oraz urządzeń multimedialnych.

Pierwszego dnia po wznowieniu działalności, frekwencja w muzeum była znikome. To jednak, jak zauważa dyrektor, nie oznacza, że społeczeństwo przestało interesować się kulturą. Dużą rolę w podtrzymywaniu misji placówki pełni w ostatnich tygodniach internet.

- Bardzo się cieszymy, że ludzie są zainteresowani oglądaniem naszych zbiorów i informacjami, które tam zamieszczamy. Przez cały czas opracowywaliśmy to, co było można udostępnić. Ja myślę, że ludzie potrzebują też troszkę czasu, żeby wrócić do wcześniejszych przyzwyczajeń - dodaje.

Dodajmy, że w najbliższych miesiącach instytucja nie będzie organizować wernisaży, czy koncertów. Z powodu epidemii przełożono także tegoroczną noc muzeów, czy salon Nyskiej Grupy Artystycznej. Wydarzenia te mają szansę wrócić do oferty placówki we wrześniu.
Edward Hałajko
Edward Hałajko

Kultura i rozrywka

2020-08-14, godz. 17:30 Zbiorowa wystawa fotograficzna w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Opolu Sześciu fotografików zrzeszonych w Fotoklubie Opole prezentuje swoje zdjęcia na zbiorowej wystawie zatytułowanej 'Zestaw Autorski'. Klub działa przy PTTK… » więcej 2020-08-14, godz. 15:15 Nysa zaprasza miłośników kina wojennego. W ten weekend odbędzie się Ogólnopolski Festiwal Filmów Militarnych Cud nad Wisłą 1920, Chłopcy z lasu czy Morze Hallera. To tylko część tytułów, które już w ten weekend będzie można obejrzeć podczas Ogólnopolskiego… » więcej 2020-08-14, godz. 13:15 Wodowanie w Galerii Aneks - pokłosie projektu artystycznego w plenerze W lipcowe soboty Galeria Sztuki Współczesnej w Opolu zapraszała mieszkańców do udziału w artystycznym projekcie realizowanym nad kąpieliskiem Bolko. Było… » więcej 2020-08-14, godz. 08:00 Okazja na portret z przymrużeniem oka. Nad Jeziorem Nyskim rusza IX Weekend Satyry i Karykatury Po raz dziewiąty Jezioro Nyskie opanują satyrycy i karykaturzyści. Co roku w Błękitnej Zatoce spotykają się rysownicy z Polski i Czech. Tym razem ze względu… » więcej 2020-08-13, godz. 20:35 Złota Pinezka dla Filharmonii Opolskiej Tylko 16 miejsc Google nagrodziło Złotą Pinezką. Piętnastolecie Google Map postanowiło w ten sposób wyróżnić miejsca najlepiej oceniane przez internautów… » więcej 2020-08-13, godz. 18:05 "Koziołek Matołek" powraca do opolskich lalek Opolski Teatr Lalki i Aktora na razie tylko w weekendy zaprasza dzieci i dorosłych do swojej siedziby W piątek (14.08) na deski Dużej Sceny powraca 'Koziołek… » więcej 2020-08-13, godz. 14:22 Można sięgnąć po stypendium i dołączyć do Banku Talentów Otwierają 'Bank Talentów'. Młodzi opolscy muzycy będą mogli rozwijać swoje umiejętności pod okiem ekspertów. W programie są warsztaty prowadzone przez… » więcej 2020-08-13, godz. 13:16 Pierwszy koncert z publicznością w Kędzierzynie-Koźlu w czasach pandemii Miejski Ośrodek Kultury w Kędzierzynie-Koźlu organizuje pierwszy w czasach pandemii koronawirusa koncert z udziałem publiczności. W sali widowiskowo-kinowej… » więcej 2020-08-12, godz. 21:00 Zwrot akcji w sprawie likwidacji kluczborskiego MDK-u. Minister edukacji zgodził się, uchylając decyzję opolskiego… Jest zgoda ministra edukacji narodowej na likwidację Młodzieżowego Domu Kultury w Kluczborku. Resort uchylił tym samym negatywną opinię Opolskiego Kuratora… » więcej 2020-08-11, godz. 21:35 W środę rusza sprzedaż biletów na 57. Krajowy Festiwal Polskiej Piosenki. Tym razem kolejek przed NCPP nie będzie W środę (12.08) rusza sprzedaż biletów na 57. Krajowy Festiwal Polskiej Piosenki w Opolu. W tym roku, przypomnijmy, z powodu sytuacji epidemicznej w kraju… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »
***