Radio Opole » Kultura i rozrywka
2019-10-26, 22:41 Autor: Daniel Klimczak

Galeria Sztuki Współczesnej zaprosiła opolan w swoje wnętrza. "Chcemy odczarować stereotypy"

Dzień otwarty w Galerii Sztuki Współczesnej [fot. Daniel Klimczak]
Dzień otwarty w Galerii Sztuki Współczesnej [fot. Daniel Klimczak]
Dzień otwarty w Galerii Sztuki Współczesnej [fot. Daniel Klimczak]
Dzień otwarty w Galerii Sztuki Współczesnej [fot. Daniel Klimczak]
Dzień otwarty w Galerii Sztuki Współczesnej [fot. Daniel Klimczak]
Dzień otwarty w Galerii Sztuki Współczesnej [fot. Daniel Klimczak]
Warsztaty, wykłady, zwiedzanie na co dzień niedostępnych pomieszczeń, a także wyjątkowy koncert. To tylko część atrakcji, które czekały dziś (26.10) na opolan podczas dnia otwartego w Galerii Sztuki Współczesnej.
Jedną z głównych idei imprezy było zapoznanie mieszkańców z codzienną pracą instytucji. Odwiedzający mieli też możliwość własnoręcznego wykonania instalacji z przedmiotów codziennego użytku, takich jak sztućce, a także wyszycia makatek z własnym hasłem.

- Sztuka ma nie tylko się podobać, ale też zaznaczać kwestie, z którymi identyfikują się różne osoby. Dzięki tej inicjatywie chcemy odczarować stereotypy dotyczące jej współczesnej formy, która wciąż budzi opory nie tylko wśród mieszkańców Opola, ale i w całej Polsce, wyjaśnia Agnieszka Dela-Kropiowska, kurator Galerii Sztuki Współczesnej w Opolu.

- Często ludzie boją się, że jest to coś niezrozumiałego i nie mają takiego odruchu zaglądania do muzeów sztuki współczesnej, czy galerii. Szuka współczesna mówi być może współczesnym językiem, ale stał on się już od wielu lat oczywisty. Tworzymy instalacje, filmy wideo, mówimy trudnych tematach, również społecznych - wyjaśnia.

Wśród udostępnianych dziś instalacji znalazła się świetlna wystawa Mirosława Filonika. Na temat jej powstania i niesionego przez nią przekazu można było z kolei usłyszeć podczas okolicznościowego wykładu.

Imprezę zwieńczył koncert śląskiej formacji Trio Ijo prezentującej współczesną muzykę kameralną.
Agnieszka Dela-Kropiowska

Kultura i rozrywka

2020-09-23, godz. 15:30 Opolska aktorka Barbara Lach nagrodzona Aktorka Opolskiego Teatru Lalki i Aktora Barbara Lach odebrała nagrodę przyznawaną przez Sekcję Teatrów Lalkowych Związku Artystów Scen Polskich. W uzasadnieniu… » więcej 2020-09-23, godz. 13:15 "Wyszli stąd, podążali różnymi drogami". Film o Biedrzychowicach sprzed wieku Na stronie internetowej Muzeum Ziemi Prudnickiej możemy zobaczyć film dokumentalny o znanych osobach pochodzących z Biedrzychowic. Róża Zgorzelska przybliża… » więcej 2020-09-23, godz. 11:45 Za niespełna dwa tygodnie na zamku w Mosznej zabrzmi muzyka klasyczna Od 5 października na zamku w Mosznej będzie można usłyszeć muzykę klasyczną. Rusza XXXVI Festiwal Muzyczny Święta Kwitnących Azalii. Potrwa on do 9 listopada… » więcej 2020-09-23, godz. 09:00 Resoraki zagrają w Studiu M im. SBB Radia Opole Pochodząca z Wrocławia grupa Resoraki zagra w czwartek (24.09) w legendarnym Studiu M imienia SBB. Kolejny koncert bez publiczności będzie transmitowany na… » więcej 2020-09-22, godz. 16:09 Kolejny opolanin napisał kryminał i akcję osadził w stolicy regionu Student Wyższej Szkoły Bankowej w Opolu napisał kryminał, którego akcja rozgrywa się w stolicy regionu. Wśród bohaterów książki jest też dziennikarka… » więcej 2020-09-22, godz. 11:16 Praga Mariusza Szczygła w opolskiej bibliotece Pisarz, dziennikarz i przede wszystkim miłośnik wszystkiego, co czeskie - Mariusz Szczygieł będzie gościł w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Opolu… » więcej 2020-09-21, godz. 14:15 Uczniowie głubczyckiego ogólniaka czytali "Balladynę" Słowackiego w ramach Narodowego Czytania Głubczyckie Liceum Ogólnokształcące w poniedziałkowy poranek (21.09) zorganizowało dla uczniów akcję Narodowego Czytania. Mniej widowiskową niż co roku… » więcej 2020-09-20, godz. 20:30 Apetycznie i po staropolsku - w Zopowych pod Głubczycami gospodynie przypomniały kresową kuchnię Ziemniaczana babka, pałanyci, bułki galicyjskie z kaszą i twarogiem, gołąbki i inne potrawy zagościły na stołach gospodyń podczas Festiwalu Staropolskich… » więcej 2020-09-20, godz. 16:00 Głogówek: przed nami recital fortepianowy Michała Szymanowskiego Recital fortepianowy zamknie pierwszą serię koncertową tegorocznego, 28. Śląskiego Festiwalu im. Ludwiga van Beethovena w Głogówku, czyli wydarzenia upamiętniającego… » więcej 2020-09-20, godz. 13:00 Diecezjalny Instytut Muzyki Kościelnej koncertowo rozpoczyna kolejny rok działalności Organy zabrzmią dziś (20.09) w Filharmonii Opolskiej. Przy potężnym instrumencie, posiadającym 3526 piszczałek i zbudowanym w 1996 roku dzięki społecznemu… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »
***