Radio Opole » Kultura i rozrywka
2019-07-27, 14:05 Autor: Małgorzata Ślusarczyk

Finał Międzynarodowej Akademii Wiolonczelowej na szóstkę! [ZDJĘCIA]

Międzynarodowa Akademia Wiolonczelowa w Nysie [Fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Międzynarodowa Akademia Wiolonczelowa w Nysie [Fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Moment wręczenia kwiatów rodzinom poległych żołnierzy VI MAW w Nysie © [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Moment wręczenia kwiatów rodzinom poległych żołnierzy VI MAW w Nysie © [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Występ orkiestry VI Międzynarodowej Akademii Wiolonczelowej (MAW) wywołał zachwyt publiczności. Na koncercie finałowym (26.07) w Nyskim Domu Kultury zaprezentowało się 7 kwartetów złożonych z uczestników tych unikatowych w skali całego kraju kursów mistrzowskich. W drugiej części wystąpiła 40-osobowa orkiestra wiolonczelowa, którą utworzyli uczestnicy oraz profesorowie akademii.
Jak przyznaje jeden z uczestników, te kursy przyciągają zarówno wyjątkową atmosferą, jak i ofertą zajęć.

- Granie w kwartetach, granie w zespołach każdego rodzaju znacznie wpływa i na granie solistyczne, i na granie orkiestrowe, i na granie jakiekolwiek - mówi Maciej Włodarski, uczestnik VI MAW. - To jest bardzo ważna umiejętność, na którą wykładowcy tutaj stawiają. Nie wszędzie się to rozwija, a ja uważam, że to jest naprawdę bardzo ważna umiejętność. Bardzo potrafi muzyczne otworzyć człowieka na innych.

Dodajmy, że na koncercie obecni byli także najbliżsi żołnierzy poległych na zagranicznych misjach. Uczestnicy akademii wręczyli rodzinom kwiaty, a publiczność uhonorowała wyjątkowych gości owacjami na stojąco.

Przypomnijmy, że piątkowy (26.07) koncert zakończył oficjalnie Międzynarodową Akademię Wiolonczelową, która trwała w Nysie od 16 lipca. Dziś uczestnicy z różnych części Polski, ale też z Rosji, Francji czy Anglii wracają do domu. Więcej na temat wydarzenia, objętego patronatem Radia Opole w najbliższej audycji "Klasyka wieczorową porą".
Maciej Włodarski, uczestnicy koncertu

Kultura i rozrywka

2019-10-16, godz. 18:15 Głuchołazy: nowa biblioteka przyciąga coraz więcej czytelników Nowoczesną bibliotekę mają Głuchołazach. Powstała w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Zrealizowano tam obiekt imponujący rozwiązaniami architek ... » więcej 2019-10-16, godz. 14:00 Warsztaty z pedagogiki teatru w opolskich "Lalkach" Opolski Teatr Lalki i Aktora organizuje warsztaty z pedagogiki teatru. Zajęcia są skierowane do nauczycieli, pedagogów, animatorów kultury, a także wszystkich ... » więcej 2019-10-15, godz. 12:30 Opolska aktorka obchodzi jubileusz sceniczny. 30 lat w jednym teatrze 30 lat na scenie Teatru imienia Jana Kochanowskiego w Opolu spędziła Judyta Paradzińska. Aktorka przez te lata zagrała wiele ról, które pamiętamy do dziś. Gra ... » więcej 2019-10-15, godz. 08:45 Będzie pierwsza impreza kulturalna na wyremontowanym placu świętego Sebastiana w Opolu 'Poznaj nowy plac świętego Sebastiana'. W najbliższą sobotę (19.10) o 17:00 Urząd Miasta Opola zorganizuje pierwsze przedsięwzięcie po wyremontowaniu skweru w ... » więcej 2019-10-14, godz. 18:45 Nyskie muzeum zdradzi tajniki renowacji zabytków Nyskie muzeum zaprezentuje tajniki pracy konserwatora zabytków. Każdy, kto chciałby spróbować swoich sił przy renowacji pamiątek przeszłości, może wziąć udzia ... » więcej 2019-10-14, godz. 15:06 Opole stawia na promowanie ukraińskiej kultury. Przez cztery dni można będzie wziąć udział w koncertach i wystawach Pierwszy raz Urząd Miasta Opola wraz z Miejską Biblioteką Publiczną zorganizuje Dni Ukraińskie. Przedsięwzięcie zaplanowano na cztery dni - od 21 do 24 paździ ... » więcej 2019-10-12, godz. 23:06 "Działania prymasa Stefana Wyszyńskiego zaowocowały wolnością Polaków". Uroczystości w Prudniku-Lesie [ZDJĘCIA] Msza święta w intencji kardynała Stefana Wyszyńskiego oraz dedykowany mu koncert, zwieńczyły obchody 65 rocznicy uwięzienia Prymasa Tysiąclecia w Prudniku-Les ... » więcej 2019-10-12, godz. 22:00 "Kreator Kultury". Biblioteka Obcojęzyczna w Opolu doceniona Dwie pracownice Biblioteki Obcojęzycznej Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Opolu otrzymały tytuł 'Kreatora Kultury' podczas gali wręczenia Nagród Marszałka ... » więcej 2019-10-12, godz. 20:03 "Niepowtarzalność codzienności" w obrazach opolskiej artystki Aleksandra Maszestow pokazuje nam swoje abstrakcje i obrazy figuratywne na wystawie w Galerii Pierwsze Piętro Związku Polskich Artystów Plastyków w Opolu. » więcej 2019-10-12, godz. 17:54 Mają przesłanie i uczą szanowania Boga. Piosenki religijne wybrzmiały podczas 21. ogólnopolskiego przeglądu "Dobrze je ... 9 zespołów i blisko 30 solistów bierze udział w 21. Ogólnopolskim Przeglądzie Piosenki Religijnej 'Dobrze jest śpiewać naszemu Panu' w zabytkowym Kościele św. ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »