Radio Opole » Kultura i rozrywka
2019-07-25, 16:05 Autor: Mariusz Chałupnik

Czy powstanie dokument o zamku w Niemodlinie? Kanwą do niego mają być odnalezione nuty z początku XIX wieku

Zamek w Niemodlinie [fot. Fundacja na rzecz Zamku Książęcego Niemodlin 1313
Zamek w Niemodlinie [fot. Fundacja na rzecz Zamku Książęcego Niemodlin 1313
"Zamek z kluczem wiolinowym". To nowy muzyczno-filmowy projekt Fundacji na rzecz Zamku Książęcego w Niemodlinie. Ma on pozwolić przeszłości wybrzmieć w nowej odsłonie.
Wszystko zaczęło się od tego, że prezes fundacji Joanna Kardasińska odnalazła w Bibliotece Narodowej nuty hrabiego Praschmy, który zarządzał zamkiem na przełomie XVIII i XIX wieku.

- Muzyka jest dziedzictwem niemodlińskiego zamku - mówi Joanna Kardasińska, prezes Fundacji na rzecz Zamku Książęcego Niemodlin 1313. - Według zapisków zamkowych wszyscy w rodzinie Praschmów grywali na instrumentach. Sam hrabia grał na wiolonczeli. Także te motywy muzyczne są dosyć znane. Te odnalezione nuty chcemy transkrybować i wykonać podczas koncertu.

Odnalezione nuty zainspirowały fundację do stworzenia dokumentu o zamku.

- Są one punktem wyjścia do historii zamku - zaznacza Kardasińska. - To jest kanwa, na której będziemy opierać te archiwalia. Odnaleźliśmy ostatnich żyjących świadków, ostatniej panującej na zamku rodziny. Chcemy te świadectwa nagrać, żeby zachować je dla następnych pokoleń. Działania fundacji w dużej mierze opierają się na zachowaniu dziedzictwa. To też jest doskonały punkt wyjścia dla edukacji regionalnej.

Obecnie fundacja zbiera fundusze na realizację projektu. Według założeń potrzebne jest ponad 130 tysięcy złotych.
Joanna Kardasińska
Joanna Kardasińska

Kultura i rozrywka

2019-09-15, godz. 13:41 W pogoni za skarpetkami... "Niedoparki" w OTLiA 'Niedoparki' opanowały Opolski Teatr Lalki i Aktora. Za nami prapremiera spektaklu o małych stworzonkach, które kradną ludziom skarpetki. To opowieść napisana ... » więcej 2019-09-15, godz. 08:35 Piękne zdjęcia i poruszające historie. W ten weekend w Opolu - festiwal filmu dokumentalnego HumanDOC - Nasz festiwal jest dla osób, które są ciekawe świata i chcą poszerzyć swoje horyzonty - powiedziała w porannej rozmowie 'W cztery oczy' Izabela Żbikowska z ... » więcej 2019-09-14, godz. 19:00 Mocny akcent na inaugurację festiwalu Krzysztofa Pendereckiego w Zabrzu 'Spotkanie osobowości światowego formatu' - tak organizatorzy zapowiadają VII Międzynarodowy Festiwal im. Krzysztofa Pendereckiego - poziom 320 w Zabrzu. Wyda ... » więcej 2019-09-14, godz. 12:23 Kędzierzyn-Koźle: wielki aplauz po koncercie z muzyką średniowieczną Owacjami na stojąco i bisem zakończył się piątkowy (13.09) koncert inaugurujący IV Festiwal Mikołaja z Koźla (13-15.09). Publiczność, która niemal szczelnie w ... » więcej 2019-09-14, godz. 07:59 Plebiscytowe Opole - multimedialna wystawa w Kochanowskim Stowarzyszenie Nasz Grodziec we współpracy z Instytutem Śląskim, Teatrem Kochanowskiego oraz oddziałem terenowym Narodowego Instytutu Dziedzictwa w Opolu, org ... » więcej 2019-09-13, godz. 15:14 Młodzież z Głubczyc "smakowała" owoców pracy archeologów 'Archeologia w okresie lateńskim na Wysoczyźnie Głubczyckiej' - to tytuł prelekcji jaką wygłosił dr Marek Bednarek z Uniwersytetu Wrocławskiego w ramach Europ ... » więcej 2019-09-12, godz. 22:38 Koncerty w Studiu M im. SBB wracają po wakacyjnej przerwie. Na początek zespół ATME [ZDJĘCIA] Szeroko pojęty rock, muzyka etniczna i metal progresywny - takie dźwięki wypełniły wieczorem legendarne Studiu M im. SBB Radia Opole. ATME - tak nazywa się ze ... » więcej 2019-09-12, godz. 17:17 Fragmenty "Katarynki" w opolskim ogrodzie. To była kolejna odsłona Narodowego Czytania Nowel Polskich 'Katarynkę' autorstwa Bolesława Prusa zaprezentowali dziś (12.09) w Opolu zaproszeni goście podczas Narodowego Czytania Nowel Polskich. Spotkanie zorganizowan ... » więcej 2019-09-12, godz. 12:30 Warsztaty rękodzieła w Powiatowym Centrum Kultury W darmowych warsztatach rękodzieła można wziąć udział w sobotę (14.09) w Powiatowym Centrum Kultury. Impreza wpisuje się w cykl wydarzeń w ramach Europejskich ... » więcej 2019-09-12, godz. 10:30 Już w piątek zaczyna się IV Festiwal Mikołaja z Koźla Po raz IV w Kędzierzynie-Koźlu odbędzie się festiwal Mikołaja z Koźla. To cykl koncertów muzyki dawnej, nawiązującej do postaci średniowiecznego zakonnika, au ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »