Radio Opole » Kultura i rozrywka
2019-06-27, 17:14 Autor: Mariusz Majeran

VIII Opolskie Spotkania Kresowe w Grodźcu

Mówią gwarą i kultywują tradycję. Za nami VII Opolskie Spotkania Kresowe [fot. Joanna Matlak]
Mówią gwarą i kultywują tradycję. Za nami VII Opolskie Spotkania Kresowe [fot. Joanna Matlak]
Święto kresowiaków i Dni Grodźca połączone w jedną imprezę "VII Opolskie Spotkania Kresowe". Dwudniowa impreza rozpocznie się w sobotę (29.06).
W programie znalazły się występy artystyczne, warsztaty, wystawa, pokazy, konkursy wiedzy i loteria fantowa. Nie zabraknie także kresowych potraw.

- Impreza powstała z potrzeby mieszkańców - mówi sołtys Grodźca Zbigniew Adamski. - Była taka potrzeba mieszkańców, a pomysł padł ze strony Stowarzyszenia Nasz Grodziec, konkretnie od doktora Krzysztofa Kleszcza. To jego pomysł był, żeby imprezę przekształcić z Dni Grodźca na Spotkania Kresowe.

- Program mamy bardzo bogaty i skierowany do różnych grup wiekowych - podkreśla Helena Gruszka, prezes Stowarzyszenia Nasz Grodziec.

- Idea tej imprezy to taka, od początku do końca idea edukacyjna. Bo powiedzmy sobie szczerze, po za tym, że będziemy tutaj najwięcej śpiewać. Występować będą na estradzie zespoły nasze, czyli rodzime: "Jutrzenka" i "Grodziec". Zaprosiliśmy również z Mojęcic pod Wrocławiem zespół ludowy kresowy.

Zaplanowano także koncert zespołu "AKCES" z Ozimka i solistów Studia Piosenki NONET działającego przy Domu Kultury w Ozimku.

W sobotę impreza zaczyna się o godzinie 17.00 a w niedziele o 14.00. Niedzielne imprezy odbędą się na boisku. Wstęp wolny.

VIII Opolskie Spotkania Kresowe organizują sołtys i Rada Sołecka Grodźca oraz Stowarzyszenie Nasz Grodziec. Radio Opole objęło wydarzenie patronatem medialnym. Szczegółowy program na stronie organizatora i w zakładce patronaty Radia Opole.
Zdzisław Adamski
Helena Gruszka

Kultura i rozrywka

2019-10-15, godz. 12:30 Opolska aktorka obchodzi jubileusz sceniczny. 30 lat w jednym teatrze 30 lat na scenie Teatru imienia Jana Kochanowskiego w Opolu spędziła Judyta Paradzińska. Aktorka przez te lata zagrała wiele ról, które pamiętamy do dziś. Gra ... » więcej 2019-10-15, godz. 08:45 Będzie pierwsza impreza kulturalna na wyremontowanym placu świętego Sebastiana w Opolu 'Poznaj nowy plac świętego Sebastiana'. W najbliższą sobotę (19.10) o 17:00 Urząd Miasta Opola zorganizuje pierwsze przedsięwzięcie po wyremontowaniu skweru w ... » więcej 2019-10-14, godz. 18:45 Nyskie muzeum zdradzi tajniki renowacji zabytków Nyskie muzeum zaprezentuje tajniki pracy konserwatora zabytków. Każdy, kto chciałby spróbować swoich sił przy renowacji pamiątek przeszłości, może wziąć udzia ... » więcej 2019-10-14, godz. 15:06 Opole stawia na promowanie ukraińskiej kultury. Przez cztery dni można będzie wziąć udział w koncertach i wystawach Pierwszy raz Urząd Miasta Opola wraz z Miejską Biblioteką Publiczną zorganizuje Dni Ukraińskie. Przedsięwzięcie zaplanowano na cztery dni - od 21 do 24 paździ ... » więcej 2019-10-12, godz. 23:06 "Działania prymasa Stefana Wyszyńskiego zaowocowały wolnością Polaków". Uroczystości w Prudniku-Lesie [ZDJĘCIA] Msza święta w intencji kardynała Stefana Wyszyńskiego oraz dedykowany mu koncert, zwieńczyły obchody 65 rocznicy uwięzienia Prymasa Tysiąclecia w Prudniku-Les ... » więcej 2019-10-12, godz. 22:00 "Kreator Kultury". Biblioteka Obcojęzyczna w Opolu doceniona Dwie pracownice Biblioteki Obcojęzycznej Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Opolu otrzymały tytuł 'Kreatora Kultury' podczas gali wręczenia Nagród Marszałka ... » więcej 2019-10-12, godz. 20:03 "Niepowtarzalność codzienności" w obrazach opolskiej artystki Aleksandra Maszestow pokazuje nam swoje abstrakcje i obrazy figuratywne na wystawie w Galerii Pierwsze Piętro Związku Polskich Artystów Plastyków w Opolu. » więcej 2019-10-12, godz. 17:54 Mają przesłanie i uczą szanowania Boga. Piosenki religijne wybrzmiały podczas 21. ogólnopolskiego przeglądu "Dobrze je ... 9 zespołów i blisko 30 solistów bierze udział w 21. Ogólnopolskim Przeglądzie Piosenki Religijnej 'Dobrze jest śpiewać naszemu Panu' w zabytkowym Kościele św. ... » więcej 2019-10-12, godz. 17:44 Historię i muzykę herrnhutów będzie można odkryć w Muzeum Wsi Opolskiej 'Enklawa. Osada herrnhutów w Gnadenfeld - Pawłowiczkach' - to tytuł nowej wystawy czasowej, którą przygotowało Muzeum Wsi Opolskiej. Wystawa odnosi się do jed ... » więcej 2019-10-12, godz. 15:00 Młodzi kompozytorzy i autorzy tekstów spotkają się w Myśliborzu 40. Ogólnopolskie Spotkanie Młodych Autorów i Kompozytorów Piosenki 'Smak' im. Jonasza Kofty rozpoczną się w czwartek (17.10) w Myśliborzu. Trzydniowa impreza ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »