Radio Opole » Kultura i rozrywka
2019-06-01, 21:25 Autor: Małgorzata Ślusarczyk

Kameralnie i rodzinnie: Filharmonia Opolska świętuje 250. urodziny Józefa Elsnera [ZDJĘCIA]

Recital Ravel Piano DUO w FO © [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Recital Ravel Piano DUO w FO © [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Nie tylko z rozmachem, ale i w kameralnym tonie świętowany jest dziś (01.06) w Opolu dzień 250. rocznicy rodzin Józefa Elsnera. W sali kameralnej Filharmonii Opolskiej wystąpił duet fortepianowy Ravel Piano DUO, który zaprezentował m.in. dzieła Józefa Elsnera i Stanisława Moniuszki.
Repertuar fortepianowy nie znajdował się w centrum twórczego zainteresowania Józefa Elsnera - przyznaje jedna z pianistek, Katarzyna Ewa Sokołowska. - Niemniej jednak napisał on kilka kompozycji na ten właśnie zespół kameralny. W programie znalazły się również jego kompozycje: Sonata B-dur i dwa polonezy.

Dodajmy, że po koncercie kameralnym, na placu przy filharmonii, odbył się piknik rodzinny z grami edukacyjnymi i atrakcjami dla najmłodszych, natomiast o godzinie 18:00 rozpoczęła się druga prezentacja opery komicznej "Kabalista" z muzyką Józefa Elsnera. Wszystkie te wydarzenia Radio Opole objęło patronatem medialnym.

Przypomnijmy, że Józef Elsner urodził się 1 czerwca 1769 roku (250 lat temu) w Grodkowie na Opolszczyźnie. Był m.in. kompozytorem, pedagogiem i organizatorem życia muzycznego. Szczegóły na temat życia i twórczości tego artysty przybliżaliśmy na naszej antenie od wtorku (28.05) w ramach Tygodnia Elsnerowskiego.
Katarzyna Ewa Sokołowska

Kultura i rozrywka

2020-07-11, godz. 20:00 Brawa, kwiaty i gratulacje po premierze piosenki Gosi Sacały [ZDJĘCIA] Za nami premiera pierwszego singla opolanki Gosi Sacały 'If you were here'. Jak przystało na znaną youtuberkę, teledysk po raz pierwszy ujrzał światło dzienne… » więcej 2020-07-11, godz. 16:30 Wspólne czytanie, dyskusje i artystyczne badanie wody. GSW działała na kąpielisku Bolko w Opolu [ZDJĘCIA] W ramach projektu zatytułowanego 'Wodowanie' Galeria Sztuki Współczesnej w Opolu rozpoczęła spotkania nad kąpieliskiem Bolko. Pierwsze działanie w ramach cyklu… » więcej 2020-07-10, godz. 18:15 Frele zaśpiewają na koncercie samochodowym w Oleśnie. Wystarczy dobrze ustawić częstotliwość w radiu Będzie pierwszy w historii Olesna koncert samochodowy. Jutro (11.07) wieczorem na parkingu galerii handlowej przy ulicy Wielkie Przedmieście wystąpi śląski zespół… » więcej 2020-07-10, godz. 15:15 Jakub Dubik rusza z programem dla młodych muzyków Pochodzący z Opolszczyzny wiolonczelista w ramach programu stypendialnego uruchomił projekt 'e-Bank Talentów' skierowany do utalentowanych młodych muzyków. Program… » więcej 2020-07-10, godz. 13:00 Historia III Powstania Śląskiego oczami gwardiana Muzeum Śląska Opolskiego organizuje pierwszą prelekcję z udziałem publiczności w czasie pandemii koronawirusa. Tym razem odczyt będzie dotyczył III Powstania Śląskiego… » więcej 2020-07-10, godz. 11:15 Motoryzacyjne ognisko nad Balatonem. Zlot klasycznych pojazdów w Dobrzeniu Wielkim 13. Zlot Oldtimerów w Dobrzeniu Wielkim odbędzie się w tym roku w nieco innej formie. » więcej 2020-07-10, godz. 09:17 Audiowizualna uczta w Studiu M im. SBB Radia Opole [ZDJĘCIA] Za nami kolejny koncert w naszej rozgłośni bez udziału publiczności. Na scenie po raz pierwszy gościł DJ BRK, a właściwie Bartosz Kochanek. To producent muzyczny… » więcej 2020-07-10, godz. 09:00 Do tej pory kształciła wokalnie, teraz debiutuje jako piosenkarka Gosia Sacała - opolska youtuberka, trenerka głosu i artystka postanowiła pokazać światu, że także potrafi śpiewać i nagrała autorską piosenkę. Ponieważ jest youtuberką… » więcej 2020-07-08, godz. 14:15 Kolejny koncert w Studiu M bez publiczności. Zagra DJ BRK Tym razem w legendarnym studiu M imienia SBB wystąpi didżej, który będzie miksował muzykę pod wizualizacje przygotowane przez grafików komputerowych. Koncert bez… » więcej 2020-07-08, godz. 13:30 Plenerowa wystawa młodych fotografów w Bastionie św. Jadwigi 'ARAnżacje fotograficzne' - to nowa, plenerowa wystawa, która pojawiła się w Bastionie św. Jadwigi w Nysie. Na kilkunastu planszach przedstawione zostały fotografie… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »