Radio Opole » Kultura i rozrywka
2019-06-01, 10:26 Autor: Mariusz Majeran

Noc Kultury: Kora i Maanam cały czas popularni w Opolu [ZDJĘCIA]

Noc Kory w Muzeum Polskiej Piosenki z udziałem Kamila Sipowicza [fot. Mariusz Majeran]
Noc Kory w Muzeum Polskiej Piosenki z udziałem Kamila Sipowicza [fot. Mariusz Majeran]
Muzeum Polskiej Piosenki w ramach opolskiej Nocy Kultury zaproponowało mieszkańcom "Do innych niepodobna. Noc Kory". Popularna piosenkarka była częstym gościem opolskiego festiwalu. Tu w roku 1980 rozpoczęła się wielka kariera zespołu.
W ramach "Nocy Kory" Opolanie zobaczyli koncerty zarejestrowane podczas koncertów plenerowych i telewizyjnych. Był wywiad z Korą z 2017 roku i film "Wielka Majówka" z piosenkami Kory i gościnnym występem Maanamu.

Zebrana w holu Muzeum Polskiej Piosenki widownia, czekała najbardziej na spotkanie z partnerem życiowym Kory Kamilem Sipowiczem, który opowiadał o swojej zmarłej w ubiegłym roku żonie.

- Opole jest bardzo ważne - dodaje poeta. Opole było bardzo ważne dla Kory, a Kora mam nadzieję była ważna dla Opola. W 1980 roku ten jej słynny koncert z zespołem Maanam, no właściwie otworzył wrota do nowej polskiej muzyki rockowej. W tym właśnie pięknym miejscu jakim jest Opole. I tu jesteśmy w tym pięknym muzeum, gdzie jesteśmy. To wszystko było wtedy w sposób metaforyczny, symboliczny. Kora to robiła po mistrzowsku i zarazem w sposób poetycki. A kto wiedział, ten wiedział, kto rozumiał ten rozumiał. I to było wspaniałe i zmieniała się wtedy Polska. I zmieniała się wtedy polska muzyka. I Kora i Maanam byli na czele tej zmiany, więc naprawdę cieszę się, ze tutaj jestem.

Kamil Sipowicz zapowiedział w Opolu, że chce stworzyć miejsce podobne do opolskiego muzeum - poświęcone Korze, grupie Maanam i zespołom, z którymi Kora śpiewała.

Spotkanie z Kamilem Sipowiczem prowadziła Sylwia Gawłowska, która w niedzielne wieczory w Radiu Opole 2 Kultura prezentuje polską muzykę w programie "Piosenki z legendą".

Noc Kultury w Opolu Radio Opole objęło patronatem medialnym.
Kamil Sipowicz

Kultura i rozrywka

2019-10-19, godz. 12:00 Muzyka kameralna Józefa Elsnera zabrzmi w Grodkowie Z racji przypadającej w tym roku 250. rocznicy urodzin Józefa Elsnera, w rodzinnym mieście kompozytora zabrzmią jego kwartety smyczkowe. Mało znaną część doro ... » więcej 2019-10-19, godz. 08:00 Trzy kolory rozświetliły galerię [ZDJĘCIA] Mirosław Filonik od trzydziestu lat przygotowuje instalacje wykorzystując świetlówki przygotowane według własnych projektów. Pokazuje swoje prace w rożnych ob ... » więcej 2019-10-18, godz. 19:54 Brzeg przystankiem na trasie "europejskiej" rzeźby. Love Hate pozostanie w mieście do 29 października Odwiedziła między innymi czeski Beroun i Pragę, Arcachon we Francji czy stolicę Belgii, Brukselę. Dziś (18.10) zawitała do Brzegu. Mowa o rzeźbie Love Hate, k ... » więcej 2019-10-18, godz. 19:15 Głogówek: festiwal beethovenowski wyróżniony ogólnopolską nagrodą Śląski Festiwal im. Ludwiga van Beethovena, organizowany przez Muzeum Regionalne w Głogówku, otrzymał certyfikat i godło 'Turystyczny Produkt Roku 2019', przy ... » więcej 2019-10-18, godz. 17:00 Stanisław Soyka zaśpiewa w Strzelcach Opolskich W ramach V Festiwalu Jazzowego w sobotę (19.10)odbędzie się koncert 'Strzeleckie Ogrody Jazzowe'. Na scenie Strzeleckiego Ośrodka Kultury pojawi się Stanisław ... » więcej 2019-10-18, godz. 13:07 Obszerny i zróżnicowany program zabrzmi w kameralnym wydaniu w Filharmonii Opolskiej Cztery obszerne dzieła w zróżnicowanym stylu pojawią się na wieczornym (18.10) koncercie w Filharmonii Opolskiej. Obok dzieł polskich twórców, m.in. Serenady ... » więcej 2019-10-18, godz. 10:00 Po raz 26. w Kędzierzynie-Koźlu startuje festiwal filmowy "Publicystyka" Ponad 200 filmów nadesłali twórcy z całego świata na tegoroczną edycję Międzynarodowego Festiwalu Filmów Niezależnych im. Ireneusza Radzia 'Publicystyka 2019' ... » więcej 2019-10-17, godz. 14:30 Remigiusz Kuźmiński: "Śpiewam od zawsze". W niedzielę retransmisja koncertu [ZDJĘCIA] Gratka dla miłośników muzyki wokalnej, utworów pop-jazzowych, soulowych, funkowych, R&B, a także musicalowych i literackich. Niedawno w Studiu M im. SBB Radia ... » więcej 2019-10-16, godz. 18:15 Głuchołazy: nowa biblioteka przyciąga coraz więcej czytelników Nowoczesną bibliotekę mają Głuchołazach. Powstała w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Zrealizowano tam obiekt imponujący rozwiązaniami architek ... » więcej 2019-10-16, godz. 14:00 Warsztaty z pedagogiki teatru w opolskich "Lalkach" Opolski Teatr Lalki i Aktora organizuje warsztaty z pedagogiki teatru. Zajęcia są skierowane do nauczycieli, pedagogów, animatorów kultury, a także wszystkich ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »