Radio Opole » Kultura i rozrywka
2019-05-18, 15:49 Autor: Dorota Kłonowska

Książęce denary i wojenne topory – atrakcje Nocy Muzeów w Nysie

Muzealny dziedziniec nocą [Fot.Muzeum Powiatowe w Nysie]
Muzealny dziedziniec nocą [Fot.Muzeum Powiatowe w Nysie]
Na nocne zwiedzanie muzeum zaprasza od godz.19.00 do 24.00 Pałac Biskupi w Nysie. Spotkanie rozpocznie koncert Orkiestry Kameralnej Państwowej Szkoły Muzycznej pod dyrekcją Krzysztofa Sali, a w programie m.in. otwarcie dwóch wystaw.
To "Ulica Piastowska w Nysie - ślady przeszłości - wyniki badań archeologicznych z 2018r" i długo oczekiwana " Monety i medale biskupów wrocławskich - książąt nyskich". Obie w pewien sposób się łączą - mówi archeolog Krzysztof Dobrzański, który prowadził badania na Piastowskiej.

- Udało nam się odkryć bardzo dużo ciekawych zabytków, poczynając od takich przedmiotów, które można uznać za drogocenne – złote pierścionki, obrączki, czy monety. Najstarszą odkrytą monetę mamy z 1524r, to denar Ludwika Jagiellończyka – bardzo rzadka moneta. Odkryliśmy w sumie około 30-40 monet mocno historycznych, bardzo starych i kilkadziesiąt monet pochodzących z późniejszych okresów. Będą pokazane na naszej wystawie podczas Nocy Muzeów – mówi archeolog.

Dodajmy, że podczas prac na ulicy Piastowskiej znaleziono także wiele militariów – kule muszkietowe, odłamki granatów, kule armatnie, granaty ręczne, a nawet cztery topory z czasu oblężenia Nysy przez wojska husyckie.

Atrakcją Nocy Skarbów będą także: finisaż wystawy Elżbiety Szołomiak „Życie barwne jak paleta”, nocna kawiarenka, „Fabryka Pieniędzy”, czyli atrakcje dla dzieci, loterie i kąciki muzealne.

Tradycyjnie, uczestnicy nyskiej nocy muzealnej przejdą ok. 22.00 do bazyliki, gdzie ksiądz prałat Mikołaj Mróz zaprezentuje sakralne skarby. W tym roku będzie to Figura Madonny "z Foy".
Krzysztof Dobrzański

Kultura i rozrywka

2020-08-09, godz. 11:55 Nie ma Śląskiego Lata Muzycznego, ale tradycyjny "Heuriger" w Głogówku się odbędzie! Pandemia koronawirusa spowodowała, że w tym roku na Opolszczyźnie nie odbędzie się 31. Międzynarodowy Kurs Muzyczny ani towarzyszący mu festiwal 'Śląskie… » więcej 2020-08-07, godz. 08:18 Pierwszy koncert grupy "Zakuka" w Studiu M im.SBB Radia Opole Tradycyjne opolskie melodie w połączeniu z nowoczesnymi brzmieniami wypełniły Studio M im. SBB Radia Opole. Pierwszy swój koncert na naszej scenie zagrał… » więcej 2020-08-06, godz. 18:00 Spore zainteresowanie seansami w plenerze w powiecie namysłowskim. "Zawsze mamy komplet widzów" Sporym zainteresowaniem cieszą się tegoroczne seanse kina plenerowego w powiecie namysłowskim. Oprócz stolicy powiatu, filmy można oglądać także w gminie… » więcej 2020-08-06, godz. 14:00 Ostatnie bilety na sobotni (08.08) koncert zespołu Evorevo Evorevo to wrocławska grupa, która wystąpi na tarasie amfiteatru Narodowego Centrum Polskiej Piosenki w Opolu. Tworzą ją: Igor Pudło, członek duetu Skalpel… » więcej 2020-08-06, godz. 10:50 Prudnicka poetka Zofia Kulig spotka się z czytelnikami w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Opolu Zofia Kulig to autorka pięciu pozycji poetyckich i zbioru opowiadań. Kilkukrotna laureatka ogólnopolskich konkursów literackich. Pisze prozę, poezję, felietony… » więcej 2020-08-05, godz. 10:57 Letnia pracownia artystyczna w Prudnickim Ośrodku Kultury dobiega końca Malarstwo, grafika, ceramika i akwarela - to tylko kilka z wielu propozycji zajęć artystycznych, które proponuje w wakacje Prudnicki Ośrodek Kultury. W tych… » więcej 2020-08-04, godz. 17:00 Zakuka w Studiu M im. SBB. Koncert bez udziału publiczności. Transmisja na kanałach społecznościowych Radia Opole Kolejny koncert w Studiu M im. SBB Radia Opole bez udziału publiczności. W czwartkowy wieczór (06.08) na naszej scenie wystąpi Zakuka. Grupę tworzy duet wokalistka… » więcej 2020-08-04, godz. 13:00 "Don Kichot i Opolanka" w GSW. Wspomnienie artystycznego małżeństwa Marcolla 'Don Kichot i Opolanka' - to tytuł najnowszej wystawy, która pojawiła się w Galerii Sztuki Współczesnej w Opolu. Stworzyli ją lokalni twórcy Aloiza Zacharska-Marcolla… » więcej 2020-08-04, godz. 11:07 Bogusław Szybkowski spotka się z czytelnikami w stolicy naszego regionu To fotograf, filatelista, numizmatyk, kolekcjoner i wydawca. Interesuje się historią dawnych fotografii, ale również najnowszymi osiągnięciami w tej dziedzinie… » więcej 2020-08-03, godz. 18:00 Daria Chrzanowska tworzy projekt "Opolanie w obiektywie" Tworzy portrety mieszkańców Opola z miastem w tle. Daria Chrzanowska realizuje swój autorski projekt 'Opolanie w obiektywie'. Zdjęcia wykonuje osobom pełnoletnim… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »
***