Radio Opole » Kultura i rozrywka
2019-05-16, 19:15 Autor: Witold Wośtak

Kluczborskie muzeum świętuje 60-lecie. Otwarto wystawę jubileuszową

Wystawa "Miasto w muzeum, muzeum w mieście" [fot. Witold Wośtak]
Wystawa "Miasto w muzeum, muzeum w mieście" [fot. Witold Wośtak]
Wystawa "Miasto w muzeum, muzeum w mieście" [fot. Witold Wośtak]
Wystawa "Miasto w muzeum, muzeum w mieście" [fot. Witold Wośtak]
Wystawa "Miasto w muzeum, muzeum w mieście" [fot. Witold Wośtak]
Wystawa "Miasto w muzeum, muzeum w mieście" [fot. Witold Wośtak]
"Miasto w muzeum, muzeum w mieście" to tytuł jubileuszowej wystawy z okazji 60-lecia kluczborskiego muzeum im. Jana Dzierżona. W południe oficjalnie otwarto ekspozycję, która będzie dostępna dla zwiedzających do połowy października.
Przez sześć dekad muzeum zgromadziło ogromną liczbę miejskich artefaktów. - Pierwsza część wystawy zaprasza do spaceru ulicami dawnego Kluczborka - mówi Izabella Gomułkiewicz, kustosz w kluczborskim muzeum.

- Poznajemy okruchy życia dawnych mieszkańców, czyli ich zakłady pracy, kawiarnie i restauracje. Później przybliżamy się do drugiej części, a więc wkraczamy na ulicę Zamkową. Tam stoi nasz budynek i wchodzimy w świat muzeum, gdzie prezentują się wszystkie muzealne działy.

W ostatniej części znajduje się natomiast kolekcja malarstwa współczesnego.

Zapytaliśmy o szczególnie cenne eksponaty.

- Na uwagę na pewno zasługuje fragment drewnianego wodociągu z przełomu XVII i XVIII wieku. Na wystawie mamy też prawdziwą perełkę. Mowa o mechanizmie zegara wieżowego z wychwytem łopatkowym. Podobnych i równie starych urządzeń jest w naszym kraju niewiele, a nasz egzemplarz pochodzi z około 1600 roku - dodaje Izabella Gomułkiewicz.

Montaż wystawy trwał około 2 tygodni.

Radio Opole objęło otwarcie ekspozycji patronatem medialnym.
Izabella Gomułkiewicz 1
Izabella Gomułkiewicz 2

Kultura i rozrywka

2020-08-13, godz. 13:16 Pierwszy koncert z publicznością w Kędzierzynie-Koźlu w czasach pandemii Miejski Ośrodek Kultury w Kędzierzynie-Koźlu organizuje pierwszy w czasach pandemii koronawirusa koncert z udziałem publiczności. W sali widowiskowo-kinowej… » więcej 2020-08-12, godz. 21:00 Zwrot akcji w sprawie likwidacji kluczborskiego MDK-u. Minister edukacji zgodził się, uchylając decyzję opolskiego… Jest zgoda ministra edukacji narodowej na likwidację Młodzieżowego Domu Kultury w Kluczborku. Resort uchylił tym samym negatywną opinię Opolskiego Kuratora… » więcej 2020-08-11, godz. 21:35 W środę rusza sprzedaż biletów na 57. Krajowy Festiwal Polskiej Piosenki. Tym razem kolejek przed NCPP nie będzie W środę (12.08) rusza sprzedaż biletów na 57. Krajowy Festiwal Polskiej Piosenki w Opolu. W tym roku, przypomnijmy, z powodu sytuacji epidemicznej w kraju… » więcej 2020-08-09, godz. 11:55 Nie ma Śląskiego Lata Muzycznego, ale tradycyjny "Heuriger" w Głogówku się odbędzie! Pandemia koronawirusa spowodowała, że w tym roku na Opolszczyźnie nie odbędzie się 31. Międzynarodowy Kurs Muzyczny ani towarzyszący mu festiwal 'Śląskie… » więcej 2020-08-07, godz. 08:18 Pierwszy koncert grupy "Zakuka" w Studiu M im.SBB Radia Opole Tradycyjne opolskie melodie w połączeniu z nowoczesnymi brzmieniami wypełniły Studio M im. SBB Radia Opole. Pierwszy swój koncert na naszej scenie zagrał… » więcej 2020-08-06, godz. 18:00 Spore zainteresowanie seansami w plenerze w powiecie namysłowskim. "Zawsze mamy komplet widzów" Sporym zainteresowaniem cieszą się tegoroczne seanse kina plenerowego w powiecie namysłowskim. Oprócz stolicy powiatu, filmy można oglądać także w gminie… » więcej 2020-08-06, godz. 14:00 Ostatnie bilety na sobotni (08.08) koncert zespołu Evorevo Evorevo to wrocławska grupa, która wystąpi na tarasie amfiteatru Narodowego Centrum Polskiej Piosenki w Opolu. Tworzą ją: Igor Pudło, członek duetu Skalpel… » więcej 2020-08-06, godz. 10:50 Prudnicka poetka Zofia Kulig spotka się z czytelnikami w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Opolu Zofia Kulig to autorka pięciu pozycji poetyckich i zbioru opowiadań. Kilkukrotna laureatka ogólnopolskich konkursów literackich. Pisze prozę, poezję, felietony… » więcej 2020-08-05, godz. 10:57 Letnia pracownia artystyczna w Prudnickim Ośrodku Kultury dobiega końca Malarstwo, grafika, ceramika i akwarela - to tylko kilka z wielu propozycji zajęć artystycznych, które proponuje w wakacje Prudnicki Ośrodek Kultury. W tych… » więcej 2020-08-04, godz. 17:00 Zakuka w Studiu M im. SBB. Koncert bez udziału publiczności. Transmisja na kanałach społecznościowych Radia Opole Kolejny koncert w Studiu M im. SBB Radia Opole bez udziału publiczności. W czwartkowy wieczór (06.08) na naszej scenie wystąpi Zakuka. Grupę tworzy duet wokalistka… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »
***