Radio Opole » Kultura i rozrywka
2019-02-07, 16:00 Autor: Maciej Stępień

Nowy dach i parkiety. Piastowski zamek przejdzie częściową restaurację

Zamek Piastów Śląskich w Brzegu doczeka się kapitalnego remontu dachu [fot. Maciej Stępień]
Zamek Piastów Śląskich w Brzegu doczeka się kapitalnego remontu dachu [fot. Maciej Stępień]
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego sfinansuje gruntowną modernizację poszycia dachowego – informuje dyrekcja Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu. Dziś resort poinformował, że pieniądze na ten cel zostały zarezerwowane. Inwestycja ruszy za kilka tygodni i zakończy się jeszcze w tym roku. Ponadto piastowski zabytek wygrał w internetowym głosowaniu na remont podłóg w ramach międzynarodowych warsztatów Workcamp Parquet.
Dariusz Byczkowski, dyrektor Zamku Piastów Śląskich w Brzegu, potwierdza w rozmowie z Radiem Opole, że Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego dofinansuje remont dachu.

- Cały dach wymaga gruntownej modernizacji, bo to już w tej chwili staje się niebezpieczne. Przy mocnych wichurach dachówki po prostu fruwają. Ten kapitalny remont to taki główny cel mojej kadencji. Teraz nas czeka ciężka praca, bo zaraz przetarg, dokumentacja, a potem realizacja. Warto podkreślić, że ruszamy dosłownie za chwilę i jeszcze w tym roku kończymy tę inwestycję – mówi Byczkowski.

Dodajmy, że kilka lat temu wyremontowano fragment północnej części dachu. Została ona zniszczona w trakcie jednej z wichur. Szacuje się, że prace mogą kosztować nawet 2 mln złotych.

W tym roku również zostaną odnowione drewniane podłogi w dwóch najważniejszych salach w muzeum. W ramach międzynarodowych warsztatów, kilkudziesięciu adeptów sztuki parkieciarskiej przyjedzie do Brzegu i za darmo odrestauruje drewniane deski.
Dariusz Byczkowski

Kultura i rozrywka

2019-10-22, godz. 19:30 Mieszkańcy Opola mogą przenieść się w czasie. Wszystko dzięki nowej wystawie! Wystawa pod tytułem 'Tego Opola już nie ma' pojawiła się dziś (22.10) przed opolskim ratuszem. Na kilkudziesięciu fotografiach pochodzących ze zbiorów Narodow ... » więcej 2019-10-22, godz. 18:30 Marian Buchowski spotkał się z czytelnikami w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Opolu Były redaktor miesięcznika społeczno-kulturalnego 'Opole' i 'Trybuny Opolskiej', laureat kilkunastu ogólnopolskich konkursów na reportaż oraz zdobywca wielu n ... » więcej 2019-10-22, godz. 18:00 Kultura dla każdego? W środę debata w Collegium Civitas Diso-polo, jarmark lub festyn to także kultura? Goście debaty w Collegium Civitas zastanowią się, czy uprawnione jest rezerwowanie tego terminu tylko dla dzia ... » więcej 2019-10-22, godz. 15:15 Dzień kultury rosyjskiej w Głubczycach Sporym zainteresowaniem cieszyła się kolejna impreza z cyklu - ,,Nasi Sąsiedzi spotkanie z kulturą i zwyczajami'', która dzisiaj (22.10) odbyła się w auli Zes ... » więcej 2019-10-21, godz. 08:30 Po raz kolejny przyznane zostaną "Magnolie powiatu opolskiego". Starostwo wybierze spośród 20 kandydatów Blisko 20 kandydatur napłynęło do tegorocznej nagrody starosty opolskiego 'Magnolie Powiatu Opolskiego'. Wyróżnienia zostaną przyznane w siedmiu kategoriach. » więcej 2019-10-20, godz. 15:25 Filharmonia: Bemol i Nutka znów towarzyszą rodzinom w odkrywaniu świata muzyki! [ZDJĘCIA] Hiszpańskie klimaty zagościły w niedzielne (20.10) przedpołudnie na koncercie otwierającym kolejny sezon muzycznych spotkań rodzinnych w Filharmonii Opolskiej. » więcej 2019-10-20, godz. 12:59 "Czas utrwalony" wypełnia Opole. Trwa 9. Opolski Festiwal Fotografii Dzisiaj (20.10) kuratorskie oprowadzanie w Muzeum Śląska Opolskiego, wczoraj - otwarcie sześciu muzealnych wystaw i jednej w Galerii Aneks. To kumulacja wydar ... » więcej 2019-10-20, godz. 11:12 Maraton fotografii na stulecie szkoły projektowania BAUhaus Stulecie szkoły projektowania BAUhaus jest przyczynkiem do odbywającego się dzisiaj w Opolu fotomarat(h)onu. To konkurs dla miłośników fotografii w każdym wie ... » więcej 2019-10-19, godz. 17:00 Książki fotograficzne i ich autorzy. Weekend pod znakiem 9. Opolskiego Festiwalu Fotografii Otwarcie wystawy książek fotograficznych i spotkania z ich twórcami - ten weekend to obfituje w wydarzenia w ramach trwającego w stolicy regionu 9. Opolskiego ... » więcej 2019-10-19, godz. 14:05 Klasyka w formie: "Szybsi niż Kubica" i z potrójnym "standing ovation" [ZDJĘCIA] - Byliśmy dziś szybsi niż Robert Kubica - zażartował podczas koncertu Michał Maciaszczyk, skrzypek i dyrygent, który w piątkowy (18.10) wieczór wspólnie z ork ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »