Radio Opole » Kultura i rozrywka
2019-02-07, 16:00 Autor: Maciej Stępień

Nowy dach i parkiety. Piastowski zamek przejdzie częściową restaurację

Zamek Piastów Śląskich w Brzegu doczeka się kapitalnego remontu dachu [fot. Maciej Stępień]
Zamek Piastów Śląskich w Brzegu doczeka się kapitalnego remontu dachu [fot. Maciej Stępień]
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego sfinansuje gruntowną modernizację poszycia dachowego – informuje dyrekcja Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu. Dziś resort poinformował, że pieniądze na ten cel zostały zarezerwowane. Inwestycja ruszy za kilka tygodni i zakończy się jeszcze w tym roku. Ponadto piastowski zabytek wygrał w internetowym głosowaniu na remont podłóg w ramach międzynarodowych warsztatów Workcamp Parquet.
Dariusz Byczkowski, dyrektor Zamku Piastów Śląskich w Brzegu, potwierdza w rozmowie z Radiem Opole, że Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego dofinansuje remont dachu.

- Cały dach wymaga gruntownej modernizacji, bo to już w tej chwili staje się niebezpieczne. Przy mocnych wichurach dachówki po prostu fruwają. Ten kapitalny remont to taki główny cel mojej kadencji. Teraz nas czeka ciężka praca, bo zaraz przetarg, dokumentacja, a potem realizacja. Warto podkreślić, że ruszamy dosłownie za chwilę i jeszcze w tym roku kończymy tę inwestycję – mówi Byczkowski.

Dodajmy, że kilka lat temu wyremontowano fragment północnej części dachu. Została ona zniszczona w trakcie jednej z wichur. Szacuje się, że prace mogą kosztować nawet 2 mln złotych.

W tym roku również zostaną odnowione drewniane podłogi w dwóch najważniejszych salach w muzeum. W ramach międzynarodowych warsztatów, kilkudziesięciu adeptów sztuki parkieciarskiej przyjedzie do Brzegu i za darmo odrestauruje drewniane deski.
Dariusz Byczkowski

Kultura i rozrywka

2020-07-11, godz. 20:00 Brawa, kwiaty i gratulacje po premierze piosenki Gosi Sacały [ZDJĘCIA] Za nami premiera pierwszego singla opolanki Gosi Sacały 'If you were here'. Jak przystało na znaną youtuberkę, teledysk po raz pierwszy ujrzał światło dzienne… » więcej 2020-07-11, godz. 16:30 Wspólne czytanie, dyskusje i artystyczne badanie wody. GSW działała na kąpielisku Bolko w Opolu [ZDJĘCIA] W ramach projektu zatytułowanego 'Wodowanie' Galeria Sztuki Współczesnej w Opolu rozpoczęła spotkania nad kąpieliskiem Bolko. Pierwsze działanie w ramach cyklu… » więcej 2020-07-10, godz. 18:15 Frele zaśpiewają na koncercie samochodowym w Oleśnie. Wystarczy dobrze ustawić częstotliwość w radiu Będzie pierwszy w historii Olesna koncert samochodowy. Jutro (11.07) wieczorem na parkingu galerii handlowej przy ulicy Wielkie Przedmieście wystąpi śląski zespół… » więcej 2020-07-10, godz. 15:15 Jakub Dubik rusza z programem dla młodych muzyków Pochodzący z Opolszczyzny wiolonczelista w ramach programu stypendialnego uruchomił projekt 'e-Bank Talentów' skierowany do utalentowanych młodych muzyków. Program… » więcej 2020-07-10, godz. 13:00 Historia III Powstania Śląskiego oczami gwardiana Muzeum Śląska Opolskiego organizuje pierwszą prelekcję z udziałem publiczności w czasie pandemii koronawirusa. Tym razem odczyt będzie dotyczył III Powstania Śląskiego… » więcej 2020-07-10, godz. 11:15 Motoryzacyjne ognisko nad Balatonem. Zlot klasycznych pojazdów w Dobrzeniu Wielkim 13. Zlot Oldtimerów w Dobrzeniu Wielkim odbędzie się w tym roku w nieco innej formie. » więcej 2020-07-10, godz. 09:17 Audiowizualna uczta w Studiu M im. SBB Radia Opole [ZDJĘCIA] Za nami kolejny koncert w naszej rozgłośni bez udziału publiczności. Na scenie po raz pierwszy gościł DJ BRK, a właściwie Bartosz Kochanek. To producent muzyczny… » więcej 2020-07-10, godz. 09:00 Do tej pory kształciła wokalnie, teraz debiutuje jako piosenkarka Gosia Sacała - opolska youtuberka, trenerka głosu i artystka postanowiła pokazać światu, że także potrafi śpiewać i nagrała autorską piosenkę. Ponieważ jest youtuberką… » więcej 2020-07-08, godz. 14:15 Kolejny koncert w Studiu M bez publiczności. Zagra DJ BRK Tym razem w legendarnym studiu M imienia SBB wystąpi didżej, który będzie miksował muzykę pod wizualizacje przygotowane przez grafików komputerowych. Koncert bez… » więcej 2020-07-08, godz. 13:30 Plenerowa wystawa młodych fotografów w Bastionie św. Jadwigi 'ARAnżacje fotograficzne' - to nowa, plenerowa wystawa, która pojawiła się w Bastionie św. Jadwigi w Nysie. Na kilkunastu planszach przedstawione zostały fotografie… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »