Radio Opole » Kultura i rozrywka
2019-02-07, 16:00 Autor: Maciej Stępień

Nowy dach i parkiety. Piastowski zamek przejdzie częściową restaurację

Zamek Piastów Śląskich w Brzegu doczeka się kapitalnego remontu dachu [fot. Maciej Stępień]
Zamek Piastów Śląskich w Brzegu doczeka się kapitalnego remontu dachu [fot. Maciej Stępień]
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego sfinansuje gruntowną modernizację poszycia dachowego – informuje dyrekcja Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu. Dziś resort poinformował, że pieniądze na ten cel zostały zarezerwowane. Inwestycja ruszy za kilka tygodni i zakończy się jeszcze w tym roku. Ponadto piastowski zabytek wygrał w internetowym głosowaniu na remont podłóg w ramach międzynarodowych warsztatów Workcamp Parquet.
Dariusz Byczkowski, dyrektor Zamku Piastów Śląskich w Brzegu, potwierdza w rozmowie z Radiem Opole, że Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego dofinansuje remont dachu.

- Cały dach wymaga gruntownej modernizacji, bo to już w tej chwili staje się niebezpieczne. Przy mocnych wichurach dachówki po prostu fruwają. Ten kapitalny remont to taki główny cel mojej kadencji. Teraz nas czeka ciężka praca, bo zaraz przetarg, dokumentacja, a potem realizacja. Warto podkreślić, że ruszamy dosłownie za chwilę i jeszcze w tym roku kończymy tę inwestycję – mówi Byczkowski.

Dodajmy, że kilka lat temu wyremontowano fragment północnej części dachu. Została ona zniszczona w trakcie jednej z wichur. Szacuje się, że prace mogą kosztować nawet 2 mln złotych.

W tym roku również zostaną odnowione drewniane podłogi w dwóch najważniejszych salach w muzeum. W ramach międzynarodowych warsztatów, kilkudziesięciu adeptów sztuki parkieciarskiej przyjedzie do Brzegu i za darmo odrestauruje drewniane deski.
Dariusz Byczkowski

Kultura i rozrywka

2019-03-25, godz. 21:31 Ruszył V Opolski Festiwal Podróżniczy. W tym roku do udziału zaproszono ponad 20 prelegentów Rowerem z Francji do Nowej Zelandii albo pieszo po japońskim szlaku - to tylko dwa z kilkunastu tematów prelekcji, jakie pojawią się na V Opolskim Festiwalu P ... » więcej 2019-03-25, godz. 19:28 Lalki, czerwone nosy i zabawa. 4 maja w Opolu odbędzie się "Festiwal Uśmiechu" Fundacja dr Clowna organizuje w Opolu ogólnopolski „Festiwal Uśmiechu”. Wydarzenie odbędzie się 4 maja na Placu Wolności i będzie towarzyszyło 29. Ogólnopolsk ... » więcej 2019-03-25, godz. 18:15 Paczków zaprasza wystawców na wielkanocny jarmark Można już zgłaszać chęć udziału w tegorocznym paczkowskim jarmarku wielkanocnym. Na zgłoszenia osób i organizacji, które chciałyby zaprezentować swoje produkt ... » więcej 2019-03-25, godz. 16:04 Jest pomysł na turystykę przemysłową na Opolszczyźnie. Podsumowano pilotażowy projekt InduCult 2.0 InduCult2.0 to międzynarodowy projekt partnerski, zakładający wykorzystanie na nowo kultury przemysłowej w Europie. Dziś (25.03) podczas konferencji zorganizo ... » więcej 2019-03-25, godz. 11:34 Śpiewający jubileusz 15-lecia Polski w UE w stolicy polskiej piosenki Muzyczne upamiętnienie 15. lat członkostwa naszego kraju w Unii Europejskiej. Opole, dużym plenerowym koncertem, chce uczcić jubileusz przystąpienia Polski do ... » więcej 2019-03-25, godz. 07:50 Opole: Spacer z architektem [ZDJĘCIA] W Opolu w ramach ogólnopolskiej akcji Narodowego Instytutu Architektury i Urbanistyki zorganizowano spotkanie i spacer 'Z architektem po współczesnych przestr ... » więcej 2019-03-24, godz. 21:14 Teatr Ekostudio w Opolu obchodził swoje 20 urodziny [ZDJĘCIA] Podczas uroczystej gali jubileuszowej były wspomnienia dotyczące działalności teatru, występy artystyczne, laudacja i życzenia od przyjaciół Ekostudia. » więcej 2019-03-22, godz. 14:12 Blues zagości w Filharmonii Opolskiej W ramach cyklu 'Blues jest w FO.rmie' w sali klubowej wystąpi w sobotę (23.03) Jan Gałach Band. » więcej 2019-03-22, godz. 11:21 MBP w Opolu zaprasza na spotkanie "Sowa - kontrowersyjna i nietypowa" Filia nr 4 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Opolu i Opolskie Towarzystwo Przyrodnicze organizują spotkanie edukacyjne poświęcone sowie. » więcej 2019-03-22, godz. 10:49 Opolski Projektor Animacji Kulturalnych obchodzi 10 lat Z okazji swojego dziesięciolecia OPAK zaprasza na urodzinową potańcówkę w Miejscu X. Historia OPAK-u rozpoczęła się od organizacji projektu Ulica Kultury, któ ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »