Radio Opole » Kultura i rozrywka
2019-01-24, 14:46 Autor: Mariusz Majeran

Oprowadzanie po wystawie "Nie tylko Kresowa Atlantyda"

Od lewej: Tadeusz Chrobak i Stanisław Sławomir Nicieja. Spotkanie z profesorem Stanisławem Nicieją w Pałacyku [fot. Mariusz Majeran]
Od lewej: Tadeusz Chrobak i Stanisław Sławomir Nicieja. Spotkanie z profesorem Stanisławem Nicieją w Pałacyku [fot. Mariusz Majeran]
Profesor Stanisław Sławomir Nicieja spotkał się z miłośnikami swojej twórczości w Pałacyku Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Opolu. Tym razem opowiadał o swoich spotkaniach autorskich na wystawie zatytułowanej "Nie tylko Kresowa Atlantyda".
W Galerii WuBePe czynna jest wystawa plakatów i zdjęć ilustrujących jego spotkania z czytelnikami, a także z osobistościami świata kultury i polityki, gdy był rektorem Uniwersytetu Opolskiego.

- Tym razem opowiadałem nie o swoich książkach, ale o spotkaniach z ludźmi. To także okazja, by powrócić wspomnieniami do wydarzeń sprzed trzydziestu pięciu lat - dodaje profesor.

- Kiedy zaczynałem pierwsze spotkania autorskie, przed trzydziestu pięciu laty, to nie spodziewałem się, że będzie ich tak dużo. Jak naliczyłem, ponad pięćset. To jedno z pierwszych ważnych spotkań było w Warszawie, w klubie studenckim Hybrydy. Było to przy okazji "Łyczakowa". Wystawę otwiera ten plakat. Wystawa jest takim zapisem wędrówki mojej po różnych krajach, po różnych miastach. A przy okazji, to że zdarzył mi się ten ładny przypadek, że zostałem rektorem i miałem gabinet otwarty. Przez ten gabinet przeszły setki ludzi i to tych naprawdę z pierwszych stron gazet, nie tylko z pierwszych stron opolskich gazet.

Wystawa w Galerii WuBePe Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Opolu będzie dostępna do 6 lutego. Radio Opole objęło wydarzenie patronatem medialnym.

Więcej wspomnień profesora Stanisława Sławomira Nicieji w sobotnim (26.01) programie Festiwalowe Radio Opole w paśmie Radio Opole 2 Kultura po godzinie 9.00 w DAB+ lub w internecie.
Stanisław Sławomir Nicieja

Kultura i rozrywka

2019-10-12, godz. 23:06 "Działania prymasa Stefana Wyszyńskiego zaowocowały wolnością Polaków". Uroczystości w Prudniku-Lesie [ZDJĘCIA] Msza święta w intencji kardynała Stefana Wyszyńskiego oraz dedykowany mu koncert, zwieńczyły obchody 65 rocznicy uwięzienia Prymasa Tysiąclecia w Prudniku-Les ... » więcej 2019-10-12, godz. 22:00 "Kreator Kultury". Biblioteka Obcojęzyczna w Opolu doceniona Dwie pracownice Biblioteki Obcojęzycznej Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Opolu otrzymały tytuł 'Kreatora Kultury' podczas gali wręczenia Nagród Marszałka ... » więcej 2019-10-12, godz. 20:03 "Niepowtarzalność codzienności" w obrazach opolskiej artystki Aleksandra Maszestow pokazuje nam swoje abstrakcje i obrazy figuratywne na wystawie w Galerii Pierwsze Piętro Związku Polskich Artystów Plastyków w Opolu. » więcej 2019-10-12, godz. 17:54 Mają przesłanie i uczą szanowania Boga. Piosenki religijne wybrzmiały podczas 21. ogólnopolskiego przeglądu "Dobrze je ... 9 zespołów i blisko 30 solistów bierze udział w 21. Ogólnopolskim Przeglądzie Piosenki Religijnej 'Dobrze jest śpiewać naszemu Panu' w zabytkowym Kościele św. ... » więcej 2019-10-12, godz. 17:44 Historię i muzykę herrnhutów będzie można odkryć w Muzeum Wsi Opolskiej 'Enklawa. Osada herrnhutów w Gnadenfeld - Pawłowiczkach' - to tytuł nowej wystawy czasowej, którą przygotowało Muzeum Wsi Opolskiej. Wystawa odnosi się do jed ... » więcej 2019-10-12, godz. 15:00 Młodzi kompozytorzy i autorzy tekstów spotkają się w Myśliborzu 40. Ogólnopolskie Spotkanie Młodych Autorów i Kompozytorów Piosenki 'Smak' im. Jonasza Kofty rozpoczną się w czwartek (17.10) w Myśliborzu. Trzydniowa impreza ... » więcej 2019-10-12, godz. 13:17 Muzyczne rarytasy na koncercie w Filharmonii Opolskiej [ZDJĘCIA] 'Symfoniczny biały kruk' w postaci II symfonii 'Antar' op. 9 Mikołaja Rimskiego-Korsakowa zabrzmiał w piątkowy (11.10) wieczór w Filharmonii Opolskiej. Kompoz ... » więcej 2019-10-12, godz. 11:46 "Prezydentki" rozbawiają, wprawiają w zadumę i zaskakują - premiera w Opolskim Dramacie [ZDJĘCIA] Trudny tekst, zaskakująca interpretacja z religią w tle i świeże spojrzenie kolumbijskiego reżysera sprawiają, że widzowie po wyjściu z teatru zaczynają dysku ... » więcej 2019-10-12, godz. 10:00 Abstrakcja otwiera nowy rozdział opolskiej artystki [ZDJĘCIA] Galeria 'Panaceum' w Opolu pokazała nowe oblicze artystki kryjącej się pod pseudonimem Anna Marara. Wystawa została zatytułowana 'Stellium'. » więcej 2019-10-11, godz. 20:20 Lamy rozdane, filmowcy docenieni. Gala finałowa i 10-lecie Opolskich Lam 'Nie zmieniaj tematu' w reż. Huberta Patynowskiego i 'Moje serce' w reż. Damiana Kocura - to laureaci dwóch równorzędnych miejsc w kategorii fabuła Konkursu G ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »