Radio Opole » Kultura i rozrywka
2019-01-24, 14:46 Autor: Mariusz Majeran

Oprowadzanie po wystawie "Nie tylko Kresowa Atlantyda"

Od lewej: Tadeusz Chrobak i Stanisław Sławomir Nicieja. Spotkanie z profesorem Stanisławem Nicieją w Pałacyku [fot. Mariusz Majeran]
Od lewej: Tadeusz Chrobak i Stanisław Sławomir Nicieja. Spotkanie z profesorem Stanisławem Nicieją w Pałacyku [fot. Mariusz Majeran]
Profesor Stanisław Sławomir Nicieja spotkał się z miłośnikami swojej twórczości w Pałacyku Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Opolu. Tym razem opowiadał o swoich spotkaniach autorskich na wystawie zatytułowanej "Nie tylko Kresowa Atlantyda".
W Galerii WuBePe czynna jest wystawa plakatów i zdjęć ilustrujących jego spotkania z czytelnikami, a także z osobistościami świata kultury i polityki, gdy był rektorem Uniwersytetu Opolskiego.

- Tym razem opowiadałem nie o swoich książkach, ale o spotkaniach z ludźmi. To także okazja, by powrócić wspomnieniami do wydarzeń sprzed trzydziestu pięciu lat - dodaje profesor.

- Kiedy zaczynałem pierwsze spotkania autorskie, przed trzydziestu pięciu laty, to nie spodziewałem się, że będzie ich tak dużo. Jak naliczyłem, ponad pięćset. To jedno z pierwszych ważnych spotkań było w Warszawie, w klubie studenckim Hybrydy. Było to przy okazji "Łyczakowa". Wystawę otwiera ten plakat. Wystawa jest takim zapisem wędrówki mojej po różnych krajach, po różnych miastach. A przy okazji, to że zdarzył mi się ten ładny przypadek, że zostałem rektorem i miałem gabinet otwarty. Przez ten gabinet przeszły setki ludzi i to tych naprawdę z pierwszych stron gazet, nie tylko z pierwszych stron opolskich gazet.

Wystawa w Galerii WuBePe Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Opolu będzie dostępna do 6 lutego. Radio Opole objęło wydarzenie patronatem medialnym.

Więcej wspomnień profesora Stanisława Sławomira Nicieji w sobotnim (26.01) programie Festiwalowe Radio Opole w paśmie Radio Opole 2 Kultura po godzinie 9.00 w DAB+ lub w internecie.
Stanisław Sławomir Nicieja

Kultura i rozrywka

2019-03-26, godz. 16:30 W Niemodlinie znów zaprezentują twórczość Agnieszki Osieckiej Po rocznej przerwie do Niemodlina wracają 'Oceany'. To ogólnopolski konkurs interpretacji piosenek Agnieszki Osieckiej. Tegoroczna edycja będzie 14. w histori ... » więcej 2019-03-26, godz. 12:45 Wystawa o Schaffgotschach w urzędzie marszałkowskim [ZDJĘCIA] Wystawa “Z dziejów rodu Schaffgotschów“ opowiada historię Joanny Gryczyk von Schomberg-Godulla i Hansa Ulricha Schaffgotscha, którzy są związani z województwe ... » więcej 2019-03-26, godz. 09:00 Gmina szuka chętnych do prowadzenia Rybaczówki Po latach przerwy, w czasie tegorocznych wakacji znów będzie można nad strzeleckim stawem Rybaczówka usiąść w cieniu, napić się kawy czy zjeść lody. Gmina kon ... » więcej 2019-03-25, godz. 21:31 Ruszył V Opolski Festiwal Podróżniczy. W tym roku do udziału zaproszono ponad 20 prelegentów Rowerem z Francji do Nowej Zelandii albo pieszo po japońskim szlaku - to tylko dwa z kilkunastu tematów prelekcji, jakie pojawią się na V Opolskim Festiwalu P ... » więcej 2019-03-25, godz. 19:28 Lalki, czerwone nosy i zabawa. 4 maja w Opolu odbędzie się "Festiwal Uśmiechu" Fundacja dr Clowna organizuje w Opolu ogólnopolski „Festiwal Uśmiechu”. Wydarzenie odbędzie się 4 maja na Placu Wolności i będzie towarzyszyło 29. Ogólnopolsk ... » więcej 2019-03-25, godz. 18:15 Paczków zaprasza wystawców na wielkanocny jarmark Można już zgłaszać chęć udziału w tegorocznym paczkowskim jarmarku wielkanocnym. Na zgłoszenia osób i organizacji, które chciałyby zaprezentować swoje produkt ... » więcej 2019-03-25, godz. 16:04 Jest pomysł na turystykę przemysłową na Opolszczyźnie. Podsumowano pilotażowy projekt InduCult 2.0 InduCult2.0 to międzynarodowy projekt partnerski, zakładający wykorzystanie na nowo kultury przemysłowej w Europie. Dziś (25.03) podczas konferencji zorganizo ... » więcej 2019-03-25, godz. 11:34 Śpiewający jubileusz 15-lecia Polski w UE w stolicy polskiej piosenki Muzyczne upamiętnienie 15. lat członkostwa naszego kraju w Unii Europejskiej. Opole, dużym plenerowym koncertem, chce uczcić jubileusz przystąpienia Polski do ... » więcej 2019-03-25, godz. 07:50 Opole: Spacer z architektem [ZDJĘCIA] W Opolu w ramach ogólnopolskiej akcji Narodowego Instytutu Architektury i Urbanistyki zorganizowano spotkanie i spacer 'Z architektem po współczesnych przestr ... » więcej 2019-03-24, godz. 21:14 Teatr Ekostudio w Opolu obchodził swoje 20 urodziny [ZDJĘCIA] Podczas uroczystej gali jubileuszowej były wspomnienia dotyczące działalności teatru, występy artystyczne, laudacja i życzenia od przyjaciół Ekostudia. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »