Radio Opole » Kultura i rozrywka
2019-01-09, 17:30 Autor: Mariusz Majeran

Najnowsze wydawnictwa Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych

Książka Niewola i nadzieja. Korespondencja wojenna Andrzeja i Krystyny Mystkowskich [fot. Mariusz Majeran]
Książka Niewola i nadzieja. Korespondencja wojenna Andrzeja i Krystyny Mystkowskich [fot. Mariusz Majeran]
Książka Na styku historii i codzienności. Społeczność lokalna wobec miejsca pamięci [fot. Mariusz Majeran]
Książka Na styku historii i codzienności. Społeczność lokalna wobec miejsca pamięci [fot. Mariusz Majeran]
Centralne Muzeum Jeńców Wojennych z siedzibą w Opolu zajmuje się także działalnością wydawniczą, zawierającą opracowania materiałów historycznych, które posiada w swoich zbiorach.
Muzeum zostało laureatem 38. Konkursu na Wydarzenie Muzealne Roku "Sybilla 2017" za projekt, który został opisany w najnowszej książce Anny Czerner i Elżbiety Nieroby "Na styku historii i codzienności. Społeczność lokalna wobec miejsca pamięci".

- To projekt unikatowy chyba w skali całego kraju - podkreśla dr Violetta Rezler-Wasielewska, dyrektorka Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych. - Książka jest elementem projektu badawczo-edukacyjnego, który został doceniony, co nas oczywiście bardzo cieszy. A jego wyjątkowość polega na tym, że należymy do grona, chyba, niewielu muzeów, które porwały się na badania swojego odbioru w najbliższym otoczeniu.

- Wśród naszych najnowszych publikacji jest także książka "Niewola i nadzieja. Korespondencja wojenna Andrzeja i Krystyny Mystkowskich" w opracowaniu Anny Matuchniak-Mystkowskiej, Jana Mystkowskiego i Piotra Stanka - dodaje dyrektorka. - Ich listy są jedynym mostem, który ich łączy i pozwala tak naprawdę żyć. Ta książka może być bardzo ciekawą inspiracją, cenną inspiracją dla wszystkich, którzy mają w domowych archiwach jakieś pamiątki.

Wydawnictwa są dostępne w opolskiej i łambinowickiej siedzibie Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych.
Violetta Rezler-Wasielewska cz. 1
Violetta Rezler-Wasielewska cz. 2

Kultura i rozrywka

2019-02-15, godz. 22:00 W nyskim muzeum zaprezentowano miecze z brązu. Niektóre mają ponad 3,5 tysiąca lat Od dziś (15.02) w nyskim muzeum można oglądać wyjątkową wystawę przedstawiająca dawną broń. Najstarsze eksponaty pochodzą sprzed ponad trzech tysięcy lat. » więcej 2019-02-15, godz. 21:00 Znają się na kulturze i historii Czech. Nagrodzono laureatów konkursu wiedzy o Republice Czeskiej Dziś (15.02) na uroczystej gali w Miejskim Ośrodku Doskonalenia Nauczycieli w Opolu nagrodzono laureatów konkursu wiedzy o Republice Czeskiej. W tym roku tema ... » więcej 2019-02-15, godz. 20:00 Teatr Telewizji poszukuje nastoletnich aktorów. W Nysie odbędzie się casting do spektaklu "Orlęta lwowskie" W najbliższą niedzielę i poniedziałek w Nysie będzie można sprawdzić swoje umiejętności aktorskie. W siedzibie domu kultury odbędzie się casting do ról w Teat ... » więcej 2019-02-15, godz. 14:36 O historycznych źródłach dźwiękowych folkloru w Muzeum Śląska Opolskiego. W programie konferencja i koncert 'Pieśni wracają do domu' pod takim hasłem planowane jest przedsięwzięcie, podczas którego zabrzmią najstarsze polskie nagrania muzyki ludowej na Śląsku. To wy ... » więcej 2019-02-15, godz. 11:45 Otmuchów sprzed prawie stu lat na wystawie W siedzibie otmuchowskiej informacji turystycznej będzie można przenieść się w czasie do lat 20. i 30. ubiegłego wieku i zobaczyć jak wyglądały wówczas ulice ... » więcej 2019-02-15, godz. 11:22 Rozstrzygnięto konkurs na film zachęcający obcokrajowców do odwiedzenia Polski W ramach obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości Szkoła Języków Obcych Optima w Opolu i Biuro Podróży Almatur w Opolu ogłosiły konkurs na na ... » więcej 2019-02-15, godz. 09:30 Nyskie muzeum zaprasza na wystawę poświęconą sześciu wyjątkowym mieczom '(Nie)znana historia. Miecz z Kielczy' - to tytuł wystawy, którą od dzisiaj (15.02) można oglądać w nyskim muzeum. Oprócz tytułowego eksponatu, zaprezentowany ... » więcej 2019-02-15, godz. 09:30 Zaśpiewaj, namaluj lub napisz wiersz! Ruszyły zgłoszenia do IX Festiwalu Wartości w Bieńkowicach Soliści i grupy muzyczne mogą już zgłaszać się do IX Festiwalu Pozytywnych Wartości im. bł. Marii Luizy Merkert. Przedszkolaki, uczniowie szkół podstawowych, ... » więcej 2019-02-14, godz. 22:23 Muzyka jazzowa zabrzmiała w Studiu M im. SBB Radia Opole [ZDJĘCIA] Wrocławska grupa EABS zagrała nie jeden, a dwa koncerty, na które bilety zostały wyprzedane w niecałe 23 godziny i to jeszcze zanim powstał plakat reklamujący ... » więcej 2019-02-14, godz. 17:45 Znamy program 24. Ogólnopolskich Prezentacji Muzycznych TerePaczków. "Tutaj można poznać niesamowitych ludzi" Lubelska Federacja Bardów będzie gwiazdą tegorocznej 24. edycji Ogólnopolskich Prezentacji Muzycznych TerePaczków. Festiwal przez wiele lat zmieniał swoje obl ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »