Radio Opole » Kultura i rozrywka
2019-01-09, 17:30 Autor: Mariusz Majeran

Najnowsze wydawnictwa Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych

Książka Niewola i nadzieja. Korespondencja wojenna Andrzeja i Krystyny Mystkowskich [fot. Mariusz Majeran]
Książka Niewola i nadzieja. Korespondencja wojenna Andrzeja i Krystyny Mystkowskich [fot. Mariusz Majeran]
Książka Na styku historii i codzienności. Społeczność lokalna wobec miejsca pamięci [fot. Mariusz Majeran]
Książka Na styku historii i codzienności. Społeczność lokalna wobec miejsca pamięci [fot. Mariusz Majeran]
Centralne Muzeum Jeńców Wojennych z siedzibą w Opolu zajmuje się także działalnością wydawniczą, zawierającą opracowania materiałów historycznych, które posiada w swoich zbiorach.
Muzeum zostało laureatem 38. Konkursu na Wydarzenie Muzealne Roku "Sybilla 2017" za projekt, który został opisany w najnowszej książce Anny Czerner i Elżbiety Nieroby "Na styku historii i codzienności. Społeczność lokalna wobec miejsca pamięci".

- To projekt unikatowy chyba w skali całego kraju - podkreśla dr Violetta Rezler-Wasielewska, dyrektorka Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych. - Książka jest elementem projektu badawczo-edukacyjnego, który został doceniony, co nas oczywiście bardzo cieszy. A jego wyjątkowość polega na tym, że należymy do grona, chyba, niewielu muzeów, które porwały się na badania swojego odbioru w najbliższym otoczeniu.

- Wśród naszych najnowszych publikacji jest także książka "Niewola i nadzieja. Korespondencja wojenna Andrzeja i Krystyny Mystkowskich" w opracowaniu Anny Matuchniak-Mystkowskiej, Jana Mystkowskiego i Piotra Stanka - dodaje dyrektorka. - Ich listy są jedynym mostem, który ich łączy i pozwala tak naprawdę żyć. Ta książka może być bardzo ciekawą inspiracją, cenną inspiracją dla wszystkich, którzy mają w domowych archiwach jakieś pamiątki.

Wydawnictwa są dostępne w opolskiej i łambinowickiej siedzibie Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych.
Violetta Rezler-Wasielewska cz. 1
Violetta Rezler-Wasielewska cz. 2

Kultura i rozrywka

2019-10-19, godz. 17:00 Książki fotograficzne i ich autorzy. Weekend pod znakiem 9. Opolskiego Festiwalu Fotografii Otwarcie wystawy książek fotograficznych i spotkania z ich twórcami - ten weekend to obfituje w wydarzenia w ramach trwającego w stolicy regionu 9. Opolskiego ... » więcej 2019-10-19, godz. 14:05 Klasyka w formie: "Szybsi niż Kubica" i z potrójnym "standing ovation" [ZDJĘCIA] - Byliśmy dziś szybsi niż Robert Kubica - zażartował podczas koncertu Michał Maciaszczyk, skrzypek i dyrygent, który w piątkowy (18.10) wieczór wspólnie z ork ... » więcej 2019-10-19, godz. 12:00 Muzyka kameralna Józefa Elsnera zabrzmi w Grodkowie Z racji przypadającej w tym roku 250. rocznicy urodzin Józefa Elsnera, w rodzinnym mieście kompozytora zabrzmią jego kwartety smyczkowe. Mało znaną część doro ... » więcej 2019-10-19, godz. 08:00 Trzy kolory rozświetliły galerię [ZDJĘCIA] Mirosław Filonik od trzydziestu lat przygotowuje instalacje wykorzystując świetlówki przygotowane według własnych projektów. Pokazuje swoje prace w rożnych ob ... » więcej 2019-10-18, godz. 19:54 Brzeg przystankiem na trasie "europejskiej" rzeźby. Love Hate pozostanie w mieście do 29 października Odwiedziła między innymi czeski Beroun i Pragę, Arcachon we Francji czy stolicę Belgii, Brukselę. Dziś (18.10) zawitała do Brzegu. Mowa o rzeźbie Love Hate, k ... » więcej 2019-10-18, godz. 19:15 Głogówek: festiwal beethovenowski wyróżniony ogólnopolską nagrodą Śląski Festiwal im. Ludwiga van Beethovena, organizowany przez Muzeum Regionalne w Głogówku, otrzymał certyfikat i godło 'Turystyczny Produkt Roku 2019', przy ... » więcej 2019-10-18, godz. 17:00 Stanisław Soyka zaśpiewa w Strzelcach Opolskich W ramach V Festiwalu Jazzowego w sobotę (19.10)odbędzie się koncert 'Strzeleckie Ogrody Jazzowe'. Na scenie Strzeleckiego Ośrodka Kultury pojawi się Stanisław ... » więcej 2019-10-18, godz. 13:07 Obszerny i zróżnicowany program zabrzmi w kameralnym wydaniu w Filharmonii Opolskiej Cztery obszerne dzieła w zróżnicowanym stylu pojawią się na wieczornym (18.10) koncercie w Filharmonii Opolskiej. Obok dzieł polskich twórców, m.in. Serenady ... » więcej 2019-10-18, godz. 10:00 Po raz 26. w Kędzierzynie-Koźlu startuje festiwal filmowy "Publicystyka" Ponad 200 filmów nadesłali twórcy z całego świata na tegoroczną edycję Międzynarodowego Festiwalu Filmów Niezależnych im. Ireneusza Radzia 'Publicystyka 2019' ... » więcej 2019-10-17, godz. 14:30 Remigiusz Kuźmiński: "Śpiewam od zawsze". W niedzielę retransmisja koncertu [ZDJĘCIA] Gratka dla miłośników muzyki wokalnej, utworów pop-jazzowych, soulowych, funkowych, R&B, a także musicalowych i literackich. Niedawno w Studiu M im. SBB Radia ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »