Radio Opole » Kultura i rozrywka
2018-11-25, 11:00 Autor: Jacek Pelczar

Spotkanie czterech kultur w Kędzierzynie-Koźlu. W przyszłości być może będzie festiwal zamiast koncertu

Chór Echo Kresów [fot. Jacek Pelczar]
Chór Echo Kresów [fot. Jacek Pelczar]
Bogdan Trojanek & Terne Roma [fot. Jacek Pelczar]
Bogdan Trojanek & Terne Roma [fot. Jacek Pelczar]
Publiczność [fot. Jacek Pelczar]
Publiczność [fot. Jacek Pelczar]
Za nami Trzecia Gala Koncertu Kultur, która odbyła się w Kędzierzynie-Koźlu. W trakcie uroczystości goście mogli posłuchać muzyki wykonywanej przez zespoły reprezentujący mniejszości etniczne żyjące w mieście: Kresowiaków, Ślązaków, Romów i Mniejszość Niemiecką.
– Na naszej ziemi te cztery kultury funkcjonują, razem współistnieją. Często się spotykają i my chcemy to na naszym festiwalu pokazać, że te cztery kultury żyją w mieście w symbiozie, żyją razem, przez właśnie kulturę, tym razem, ale tak naprawdę oni na co dzień są w tym mieście, nie można o tym zapominać. Tutaj, uważam, udaje się to doskonale – mówiła Ariadna Miernicka, z Miejskiego Domu Kultury "Chemik".

Poza śpiewem i muzyką było również przedstawione rękodzieło, ludowe stroje, a każda z reprezentowanych kultur przygotowała poczęstunek złożony z charakterystycznych dla siebie potraw. Rok po roku zainteresowanych wzięciem udziału w wydarzeniu przybywa i organizatorzy chcieliby, żeby impreza w przyszłości rozrosła się. Zamiast koncertu marzy im się kilkudniowy festiwal.

– Cały czas zmierzamy do tej dużej imprezy, niezależnej imprezy na całą Polskę, która by ściągała kilka zespołów np. romskich. Byłaby jakaś pula, jakaś nagroda, na pewno byłoby super, a jeśli chodzi o koncert laureatów to byłyby ściągnięte najlepsze gwiazdy z każdej kultury – wyjaśnia Adam Wołkowski, pomysłodawca i organizator Koncertu Kultur.

W trakcie gali nie zabrakło również patriotycznego akcentu z okazji stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Pierwszymi wykonanymi utworami były "Bogurodzica" i "Gaude Mater Polonia" w aranżacji chóru Echo Kresów.
Ariadna Miernicka
Adam Wołkowski

Kultura i rozrywka

2020-01-26, godz. 16:54 Amerykańska przygoda z Bemolem i Nutką! Za nami kolejny koncert rodzinny w filharmonii [ZDJĘCIA] Karnawałowy klimat i amerykańska kultura muzyczna zdominowały pierwszy w nowym roku kalendarzowym, niedzielny (26.01) koncert rodzinny w Filharmonii Opolskiej… » więcej 2020-01-26, godz. 14:00 Artyści wykonają dla gminy nie tylko rzeźby, ale również szafki do wymiany książek Do lata jeszcze daleko, ale w Polskiej Cerekwi już teraz planowane są artystyczne wydarzenia, które będą miały miejsce w czasie wakacji. Poza tradycyjnym spotkaniem… » więcej 2020-01-26, godz. 11:00 W Muzeum Wsi Opolskiej już myślą o Wielkanocy. Ruszają bezpłatne warsztaty zdobienia jaj W ramach Wojewódzkiego Konkursu Plastyki Obrzędowej „Kroszonki Opolskie 2020” prowadzone będą zajęcia dla niemal 1,5 tys. osób. » więcej 2020-01-26, godz. 08:00 Filharmonia Opolska: Bemol i Nutka ponownie spotkają się najmłodszymi melomanami Przed nami pierwszy w tym roku kalendarzowym, a czwarty w serii niedzielny (26.01) koncert rodzinny w Filharmonii Opolskiej. Wierszowane opowieści, zagadki, wspólne… » więcej 2020-01-25, godz. 22:00 Historycy ze Strzeleczek poszukują starych zdjęć z tej miejscowości Lokalna Grupa Historyczna ze Strzeleczek przygotowuje się do wydania książki ze starymi fotografiami z tej miejscowości i okolic. W związku z tym zwraca się z… » więcej 2020-01-25, godz. 19:15 Karnawałowy Koncert Jazzowy już jutro w kluczborskim Kinie Bajka Zbliża się Karnawałowy Koncert Jazzowy w Kluczborku. Początek jutro (26.01) o 15:00 w Kinie Bajka. » więcej 2020-01-25, godz. 13:00 Prudnik: koncert śpiewaków, którzy na co dzień posługują wiernym w habitach i sutannach Charytatywny Koncert Świąteczno-Noworoczny organizuje Konwent Bonifratrów w Prudniku. W programie są kolędy, arie sakralne oraz pieśni neapolitańskie. Koncert… » więcej 2020-01-25, godz. 10:30 Pomysły na rewitalizację zamku w Głogówku zyskały uznanie mieszkańców gminy Niemal 30 osób wzięło udział w otwartych konsultacjach społecznych dotyczących planów rewitalizacji 2 skrzydeł zamkowych dawnej siedziby rodu Oppersdorffów w Głogówku… » więcej 2020-01-25, godz. 10:00 Niezwykłe widowisko na światowym poziomie. Moscow City Ballet wystąpi w Nysie Moscow City Ballet charakteryzuje się olśniewającymi kostiumami, dopracowaną do perfekcji choreografią, scenografią i grą świateł. Teatr założył wybitny choreograf… » więcej 2020-01-24, godz. 17:38 "Dotknęli sztuki" i zaśpiewali w Galerii Sztuki Współczesnej w Opolu Podopieczni fundacji 'Szansa dla Niewidomych' spotkali się na pierwszych w tym roku warsztatach artystycznych. Opolanie zaśpiewali kolędy wraz z zespołem Old Singer… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »