Radio Opole » Kultura i rozrywka
2018-09-11, 20:30 Autor: Ewelina Laxy

Feministycznie o kobietach z wawelskiego dworu w opolskiej MBP

Spotkanie z Anną Brzezińską [fot. Ewelina Laxy]
Spotkanie z Anną Brzezińską [fot. Ewelina Laxy]
Spotkanie z Anną Brzezińską [fot. Ewelina Laxy]
Spotkanie z Anną Brzezińską [fot. Ewelina Laxy]
Spotkanie z Anną Brzezińską [fot. Ewelina Laxy]
Spotkanie z Anną Brzezińską [fot. Ewelina Laxy]
W Miejskiej Bibliotece Publicznej w Opolu odbyło się spotkanie z Anną Brzezińską, autorką książki "Córki Wawelu. O jagiellońskich królewnach". W trakcie rozmowy autorkę pytano m.in. o specyfikę epoki, o postaci, występujące w książce i o to, czy ówczesne królewny były feministkami.
- Starałam się spojrzeć na tę rzeczywistość jak najuczciwiej - mówi Anna Brzezińska, autorka powieści. - Pokazywać rozmaite wyzwania i wybory, które towarzyszyły tamtym kobietom, ale też nie patrzeć na nie przez pryzmat naszych oczekiwań i nie mówić, że ta z córek królewskich, która chciała być dobrą córką i dobrą żoną, nie wybierając niezależności, że ona w jakimś sensie, dokonała gorszego wyboru. Historyk ma być lojalny przede wszystkim wobec przeszłości, a nie wobec własnego światopoglądu i wobec własnych wyborów.

Akcja książki "Córki Wawelu" toczy się w XVI wieku. Dwór jest opisywany z perspektywy karlicy Dosi, która była postacią historyczną.

- Ta zdolność obserwacyjna narratorki jest poświadczona w listach. Wiemy, że Dosia była świetną obserwatorką, stąd też łatwiej było jej dodać tę taką fikcyjną biografię w "Córkach Wawelu" - zaznacza Anna Brzezińska.

Rozmowę z pisarką prowadziła prof. Anna Pobóg-Lenartowicz, historyczka z Uniwersytetu Opolskiego.
Anna Brzezińska 1
Anna Brzezińska 2

Kultura i rozrywka

2018-11-18, godz. 18:00 "Mały rysunek, ale z dużym kawałkiem historii". Piastowski zamek ma nowy eksponat Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu wzbogaciło się o nowy przedmiot związany z brzeską historią. To rysunek autorstwa Fritza Zastraua, znanego architekta i Tajne ... » więcej 2018-11-18, godz. 14:00 Fantastycznie spędzili weekend uczestnicy Opolconu. Szósty zlot dobiega końca Miłośnicy szeroko rozumianej fantastyki spotkali się tego weekendu w Opolu na szóstym konwencie Opolcon. Hasło tegorocznego spotkania brzmi 'Rozpalmy płomień ... » więcej 2018-11-18, godz. 12:00 Centryfuga, płatki do prania i stół do mycia naczyń - w Górkach można się przenieść w czasie W Małym Goreckim Muzeum można poznać życie dawnych mieszkańców wsi, a także dotknąć przyrządów jakich używali na co dzień. Założył je i prowadzi Stanisław Lac ... » więcej 2018-11-17, godz. 16:15 Muzyczna Jesień na półmetku. Jutro poznamy zwycięzców przeglądu Przed nami decydujący dzień zmagań w ramach „Muzycznej Jesieni” w Grodkowie. Dziś odbędzie się koncert, na którym zaprezentuje się dziesięciu wykonawców wyłon ... » więcej 2018-11-17, godz. 15:00 Muzyką popularyzują kulturę niemiecką Koncerty popularyzujące kulturę niemiecką odbędą się w ten weekend w Strzelcach Opolskich i Zakrzowie. W sobotę, 17 listopada, w Powiatowym Centrum Kultury w ... » więcej 2018-11-17, godz. 12:30 Wierni tradycji. Zespół Silesia świętuje jubileusz ćwierćwiecza pracy Zespół Pieśni Ludowej 'Silesia' z okazji srebrnego jubileuszu wydał specjalną edycją wszystkich utworów, jakie do tej pory nagrał. Grupa powstała przez przypa ... » więcej 2018-11-17, godz. 11:15 Tułowice będą miały salę widowiskową z prawdziwego zdarzenia W Tułowicach wyremontują salę widowiskową. Gmina podpisała umowę o dofinansowanie inwestycji. Prace mają zakończyć się w październiku. Inwestycja ma kosztować ... » więcej 2018-11-17, godz. 06:00 Mocne uderzenie w legendarnym Studiu M im. SBB [ZDJĘCIA] Zespół Internal Quiet z Aleksandrowa Łódzkiego zagrał dla opolskiej publiczności w legendarnym Studiu M im. SBB w Radiu Opole. » więcej 2018-11-16, godz. 23:30 Dowcipna i wzruszająca lekcja historii muzyki z hymnem w roli głównej [ZDJĘCIA] Miłe zaskoczenie i chwile wzruszeń - takie wrażenia na publiczności wywarło widowisko muzyczne (16.11) przygotowane w Filharmonii Opolskiej przy współpracy z ... » więcej 2018-11-16, godz. 18:30 "Lwów naszych Dziadków i Rodziców" ukazany w pamiątkach z kolekcji Jerzego Kapłona Przedwojenne widokówki, gazety czy przewodniki po Lwowie - to część bogatej kolekcji, którą od kilkudziesięciu lat wspólnie z żoną gromadzi Jerzy Kapłon. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »