Radio Opole » Kultura i rozrywka
2018-09-11, 20:30 Autor: Ewelina Laxy

Feministycznie o kobietach z wawelskiego dworu w opolskiej MBP

Spotkanie z Anną Brzezińską [fot. Ewelina Laxy]
Spotkanie z Anną Brzezińską [fot. Ewelina Laxy]
Spotkanie z Anną Brzezińską [fot. Ewelina Laxy]
Spotkanie z Anną Brzezińską [fot. Ewelina Laxy]
Spotkanie z Anną Brzezińską [fot. Ewelina Laxy]
Spotkanie z Anną Brzezińską [fot. Ewelina Laxy]
W Miejskiej Bibliotece Publicznej w Opolu odbyło się spotkanie z Anną Brzezińską, autorką książki "Córki Wawelu. O jagiellońskich królewnach". W trakcie rozmowy autorkę pytano m.in. o specyfikę epoki, o postaci, występujące w książce i o to, czy ówczesne królewny były feministkami.
- Starałam się spojrzeć na tę rzeczywistość jak najuczciwiej - mówi Anna Brzezińska, autorka powieści. - Pokazywać rozmaite wyzwania i wybory, które towarzyszyły tamtym kobietom, ale też nie patrzeć na nie przez pryzmat naszych oczekiwań i nie mówić, że ta z córek królewskich, która chciała być dobrą córką i dobrą żoną, nie wybierając niezależności, że ona w jakimś sensie, dokonała gorszego wyboru. Historyk ma być lojalny przede wszystkim wobec przeszłości, a nie wobec własnego światopoglądu i wobec własnych wyborów.

Akcja książki "Córki Wawelu" toczy się w XVI wieku. Dwór jest opisywany z perspektywy karlicy Dosi, która była postacią historyczną.

- Ta zdolność obserwacyjna narratorki jest poświadczona w listach. Wiemy, że Dosia była świetną obserwatorką, stąd też łatwiej było jej dodać tę taką fikcyjną biografię w "Córkach Wawelu" - zaznacza Anna Brzezińska.

Rozmowę z pisarką prowadziła prof. Anna Pobóg-Lenartowicz, historyczka z Uniwersytetu Opolskiego.
Anna Brzezińska 1
Anna Brzezińska 2

Kultura i rozrywka

2018-09-19, godz. 14:00 Opolskie akcenty w miesięczniku "Śląsk" Ukazał się nowy numer Miesięcznika Społeczno-Kulturalnego 'Śląsk', w którym sporo miejsca zajmują artykuły dotyczące opolskiej kultury. » więcej 2018-09-19, godz. 12:15 Po gorącej dyskusji mieszkańcy Zakrzowa i Dąbrówki mają koncepcję miejsca spotkań nad stawem Mieszkańcy Zakrzowa wybrali koncepcję zagospodarowania stawu w centrum wsi. To jeden z nielicznych 'dzikich' akwenów w gminie Gogolin. » więcej 2018-09-19, godz. 10:30 Głuchołaskie i czeskie dzieci wspólnie stworzyły książkę o Orderze Uśmiechu Przedszkolaki oraz uczniowie szkół podstawowych w Głuchołazach i Czechach stworzyły książkę, która jest poświęcona Orderowi Uśmiechu. To międzynarodowe odznac ... » więcej 2018-09-19, godz. 08:30 Miłośniczka Japonii odwiedziła Opole. "To jest trudna miłość" Studiowała japonistykę w Tokio i Seulu. Kocha Japonię i napisała o niej książkę. Reportażystka Karolina Bednarz odwiedziła Wojewódzką Bibliotekę Publiczną w O ... » więcej 2018-09-18, godz. 19:30 Gorzów Śląski ma pierwszy mural. Malowidło dotyczy 20-lecia samorządności Mural z okazji 20 lat samorządności zdobi ścianę amfiteatru w Gorzowie Śląskim. Dzięki projektowi EDUKO 2016-2018 można było składać wnioski dotyczące właśnie ... » więcej 2018-09-18, godz. 19:00 Haftowana replika obrazu "Zamoyski pod Byczyną" jest prezentowana w Krapkowicach. To ogólnopolska premiera Co najmniej do połowy października haftowana replika obrazu 'Zamoyski pod Byczyną' będzie eksponowana w Krapkowickim Domu Kultury. Obraz pędzla Jana Matejki z ... » więcej 2018-09-18, godz. 09:00 Rozbudzali zmysły i poznali dawną wieś opolską. Nowa ścieżka edukacyjna w Bierkowicach 'Sensoryczna wieś opolska - niepełnosprawny w muzeum' to ścieżka edukacyjna w Muzeum Wsi Opolskiej dedykowana osobom z dysfunkcjami wzroku. Każda z ekspozycji ... » więcej 2018-09-17, godz. 15:12 Nowości i ciekawi goście na tegorocznych Opolskich Lamach W dziesięciu miejscach odbędą się imprezy tegorocznego 16. Festiwalu Filmowego Opolskie Lamy. Przez jedenaście dni festiwalu organizatorzy zapowiadają prezent ... » więcej 2018-09-17, godz. 12:20 Wystartowała Mała Akademia Piosenki. Pierwsze zajęcia poprowadziła Magdalena Steczkowska Rozpoczęła się pierwsza Mała Akademia Piosenki w nowym roku szkolnym. Muzyczne zajęcia dla dzieci odbywają się w Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu, a dziś (17. ... » więcej 2018-09-17, godz. 11:30 Powstało muzeum śląskiej bitwy o paliwo Nowe muzeum powstało w Kędzierzynie-Koźlu. Jest poświęcone nalotom armii amerykańskiej na niemieckie fabryki paliwa, które znajdowały się na terenie obecnego ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »