Radio Opole » Kultura i rozrywka
2018-08-28, 15:56 Autor: Mariusz Chałupnik

Kluczborska biblioteka uczy dzieci i młodzież jak z niej korzystać. Oferta placówki ma pomóc w rozwoju uczniów

W bibliotece w Kluczborku prowadzone są lekcje biblioteczne i tematyczne [fot. Mariusz Chałupnik]
W bibliotece w Kluczborku prowadzone są lekcje biblioteczne i tematyczne [fot. Mariusz Chałupnik]
Lekcje biblioteczne i tematyczne. To oferta Miejskiej i Gminnej Biblioteki Publicznej w Kluczborku skierowana do uczniów, liczących na postępy w nauce.
W ramach lekcji bibliotecznych placówka prowadzi takie zajęcia jak - wirtualne katalogi, bezpieczny internet i cyberprzemoc, czy biblioteka źródłem wiedzy o regionie.

- Aby umiejętnie korzystali z naszych zasobów i dzięki nim się rozwijali, to chcemy dzieciom i młodzieży dać odpowiednie narzędzia - przekonuje Maria Filecka, dyrektor kluczborskiej biblioteki. - Żeby korzystać ze zbiorów biblioteki, to trzeba dobrze ją znać, trzeba znać katalogi. Bezpieczny internet, to wiadomo, że uczniowie nie zawsze bezpiecznie go używają. Podobnie jest z cyberprzemocą, która staje się coraz częstszym zjawiskiem. Chcemy ich przed tym ochronić.

Z kolei lekcje tematyczne przeznaczone są dla najmłodszych uczniów, którzy mogą zapoznać się z legendami o Kluczborku, czy z tradycjami i obrzędami świątecznymi.

- Te zajęcia staramy się urozmaicać, aby były dla dzieci jak najbardziej interesujące - mówi Filecka. - Oprócz zajęć słownych, to dzieci mają zajęcia praktyczne, warsztatowe. Na przykład "Czarna książka kolorów". To opowieść o chłopcu, który był niewidomy. Na zajęciach pokazujemy, jak osoba niewidoma może rozpoznawać kolory.

W zeszłym roku w zajęciach wzięło udział ponad 1,5 tys. uczniów. Szczegółowe informacje znajdują się na stronie kluczborskiej biblioteki.
Maria Filecka
Maria Filecka

Kultura i rozrywka

2020-04-06, godz. 09:00 Targi Panieńskie odwołane. W gminie Ujazd nie będzie imprez masowych do końca czerwca W tym roku Targów Panieńskich, sztandarowej imprezy gminy Ujazd, nie będzie. Decyzją burmistrza wszystkie wydarzenia masowe, które miały się odbyć do końca czerwca… » więcej 2020-04-05, godz. 17:50 Muzyczne Święto Kwitnących Azalii w Mosznej dopiero jesienią Festiwal Muzyczne Święto Kwitnących Azalii im. Zbigniewa Pawlickiego zostaje przeniesiony na jesień. Jak dowiedziało się Radio Opole, festiwal muzyczny, który… » więcej 2020-04-05, godz. 09:00 "Siedzimy w grodzie, pomagamy też okolicznym mieszkańcom". Pandemia wymusiła zmiany w kalendarzu rycerskich imprez Opolskie Bractwo Rycerskie odwołało cztery imprezy zaplanowane na najbliższe trzy miesiące. » więcej 2020-04-04, godz. 18:58 "Chodź do muzyka" - ruszyły zapisy do szkoły muzycznej w Opolu 'Nie graj bez sensu, graj na instrumencie' oraz 'Chodź do muzyka' - takimi hasłami Państwowa Szkoła Muzyczna I i II stopnia im. Fryderyka Chopina w Opolu zachęca… » więcej 2020-04-04, godz. 14:33 Filharmonia Opolska: koncerty zawieszone do odwołania, pozostają internetowe publikacje archiwalnych nagrań Kantata Józefa Elsnera 'Na wdzięcznej Polaków ziemi' - to kolejne dzieło, które zaprezentowała (03.04) Filharmonia Opolska w ramach piątkowych, internetowych spotkań… » więcej 2020-04-04, godz. 11:48 Koncert poezji śpiewanej online. Inicjatywa Wołczyńskiego Ośrodka Kultury na sobotnie popołudnie Czy da się zorganizować koncert poezji śpiewanej w czasach epidemii? Wołczyński Ośrodek Kultury udowadnia, że tak. » więcej 2020-04-02, godz. 15:07 Premiera książki "Lee Schubienik". Aleksandra Konefał debiutuje literacko Dziś (2.04) premiera literackiego debiutu opolanki Aleksandry Konefał. To gotycka powieść dla młodzież pt. 'Lee Schubienk'. Jej dystrybucji podjęła się znana sieć… » więcej 2020-04-02, godz. 09:00 Kolejna gmina odwołuje imprezy. Nie będzie Dni Gorzowa Śląskiego ani Festiwalu Tańca Disco i Hip-Hop Odwołane zostały tegoroczne Dni Gorzowa Śląskiego. Przyczyną jest oczywiście epidemia koronawirusa. » więcej 2020-04-01, godz. 20:00 Przestój koncertowy nie oznacza bezczynności: muzycy z filharmonii nie marnują czasu Ćwiczą, aranżują i uczą przez internet - muzycy z Filharmonii Opolskiej twórczo wykorzystują czas przestoju w koncertowaniu. Niemal wszyscy muzycy pytani o obecną… » więcej 2020-04-01, godz. 15:15 Prestiżowe wyróżnienie dla Miejsca Pamięci Narodowej w Łambinowicach Miejsce Pamięci Narodowej w Łambinowicach otrzymało Europejski Znak Dziedzictwa 2019. Do udziału w konkursie zostało nominowane przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »