Radio Opole » Kultura i rozrywka
2018-08-16, 10:55 Autor: Witold Wośtak

Fani Harry'ego Pottera czarują na zamku w Mosznej. "On do złudzenia przypomina Hogwart"

Szkoła Czarodziejów na zamku w Mosznej [fot. Witold Wośtak]
Szkoła Czarodziejów na zamku w Mosznej [fot. Witold Wośtak]
Różdżki, szaty, zaklęcia i eliksiry - na zamku w Mosznej trwają kolonie, pt. "Szkoła Czarodziejów". Dzieci oraz nastolatkowie spędzają czas w sposób bardzo zbliżony do świata przedstawionego w serii książek o Harrym Potterze.
Uczestnicy są podzieleni na cztery domy i każdego dnia biorą udział w grach, zabawach i lekcjach. - Uczymy umiejętności magicznych, które mogą przydać się na co dzień - mówi Donata Bułatek-Wypiór, kierownik kolonii. Przykładem jest zielarstwo.

- Chociażby parzenie ziół oraz informacje, do czego służy dany napar lub nalewka. Robimy kompozycje zapachowe oraz bukiety z ziółek odpowiednio zmacerowanych i zawiezionych w prezencie do domu. Swego czasu robiliśmy mydła, a oprócz tego dzieci zbierają zioła dostępne w parku i robią zielniki.

Julia Iskra, wychowawca kolonijny, dodaje, że zamek w Mosznej do złudzenia przypomina Hogwart, czyli szkołę czarodziejów z książki.

- Bardzo dbamy o odpowiedni klimat na każdych zajęciach. W salach ustawiamy atrybuty i artefakty magiczne. Dbamy także o światło i muzykę, żeby to nie były suche zajęcia teoretyczne. Chodzi o to, aby dzieci przychodzące na lekcje od razu poczuły ten magiczny świat.

15-letnia Joanna i 13-letnia Natalia czekają zwłaszcza na niektóre zajęcia.

- Najbardziej czekam na zajęcia z astrologii i szyfrowania, ponieważ z gwiazd można wyczytać i dowiedzieć się wielu rzeczy o przyszłości oraz cechach - mówi Joanna.

- Najbardziej czekam na quidditch, ponieważ to jest mój ulubiony sport. Wolę tę grę od sportów mugolskich. Chciałabym łapać znicz, bo według mnie, to jest najciekawsza rola w całej grze - ocenia Natalia.

Więcej o magicznych koloniach można będzie usłyszeć w Reporterskim tu i teraz po 14:00.
Donata Bułatek-Wypiór
Julia Iskra
Joanna i Natalia

Kultura i rozrywka

2018-09-19, godz. 08:30 Miłośniczka Japonii odwiedziła Opole. "To jest trudna miłość" Studiowała japonistykę w Tokio i Seulu. Kocha Japonię i napisała o niej książkę. Reportażystka Karolina Bednarz odwiedziła Wojewódzką Bibliotekę Publiczną w O ... » więcej 2018-09-18, godz. 19:30 Gorzów Śląski ma pierwszy mural. Malowidło dotyczy 20-lecia samorządności Mural z okazji 20 lat samorządności zdobi ścianę amfiteatru w Gorzowie Śląskim. Dzięki projektowi EDUKO 2016-2018 można było składać wnioski dotyczące właśnie ... » więcej 2018-09-18, godz. 19:00 Haftowana replika obrazu "Zamoyski pod Byczyną" jest prezentowana w Krapkowicach. To ogólnopolska premiera Co najmniej do połowy października haftowana replika obrazu 'Zamoyski pod Byczyną' będzie eksponowana w Krapkowickim Domu Kultury. Obraz pędzla Jana Matejki z ... » więcej 2018-09-18, godz. 09:00 Rozbudzali zmysły i poznali dawną wieś opolską. Nowa ścieżka edukacyjna w Bierkowicach 'Sensoryczna wieś opolska - niepełnosprawny w muzeum' to ścieżka edukacyjna w Muzeum Wsi Opolskiej dedykowana osobom z dysfunkcjami wzroku. Każda z ekspozycji ... » więcej 2018-09-17, godz. 15:12 Nowości i ciekawi goście na tegorocznych Opolskich Lamach W dziesięciu miejscach odbędą się imprezy tegorocznego 16. Festiwalu Filmowego Opolskie Lamy. Przez jedenaście dni festiwalu organizatorzy zapowiadają prezent ... » więcej 2018-09-17, godz. 12:20 Wystartowała Mała Akademia Piosenki. Pierwsze zajęcia poprowadziła Magdalena Steczkowska Rozpoczęła się pierwsza Mała Akademia Piosenki w nowym roku szkolnym. Muzyczne zajęcia dla dzieci odbywają się w Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu, a dziś (17. ... » więcej 2018-09-17, godz. 11:30 Powstało muzeum śląskiej bitwy o paliwo Nowe muzeum powstało w Kędzierzynie-Koźlu. Jest poświęcone nalotom armii amerykańskiej na niemieckie fabryki paliwa, które znajdowały się na terenie obecnego ... » więcej 2018-09-17, godz. 09:34 Zbliża się premiera filmu "Pontifex". To dokument o arcybiskupie Alfonsie Nossolu Miesiące pracy, zdjęć, wyjazdów, rozmów i montażu - tak powstał film 'Pontifex'. Produkcja TVP3 Opole została w niedzielę (16.09) zaprezentowana przedpremiero ... » więcej 2018-09-16, godz. 12:30 Rękodzielnicy w Kędzierzynie-Koźlu. Przy okazji rekonstrukcji bitwy Nie tylko rekonstrukcja oblężenia twierdzy kozielskiej jest atrakcją dla mieszkańców Kędzierzyna-Koźla, którzy mogli również pooglądać, jak i nabyć wyroby ręk ... » więcej 2018-09-16, godz. 08:30 Małżeńska, autorska i aktorska premiera w Kochanowskim Aktorskie małżeństwo Beata Wnęk-Malec i Leszek Malec przygotowali i zagrali w komedii Siemiona Złotnikowa „Przyszedł mężczyzna do kobiety”. Sztuka otrzymała g ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »