Radio Opole » Kultura i rozrywka
2018-08-16, 10:55 Autor: Witold Wośtak

Fani Harry'ego Pottera czarują na zamku w Mosznej. "On do złudzenia przypomina Hogwart"

Szkoła Czarodziejów na zamku w Mosznej [fot. Witold Wośtak]
Szkoła Czarodziejów na zamku w Mosznej [fot. Witold Wośtak]
Różdżki, szaty, zaklęcia i eliksiry - na zamku w Mosznej trwają kolonie, pt. "Szkoła Czarodziejów". Dzieci oraz nastolatkowie spędzają czas w sposób bardzo zbliżony do świata przedstawionego w serii książek o Harrym Potterze.
Uczestnicy są podzieleni na cztery domy i każdego dnia biorą udział w grach, zabawach i lekcjach. - Uczymy umiejętności magicznych, które mogą przydać się na co dzień - mówi Donata Bułatek-Wypiór, kierownik kolonii. Przykładem jest zielarstwo.

- Chociażby parzenie ziół oraz informacje, do czego służy dany napar lub nalewka. Robimy kompozycje zapachowe oraz bukiety z ziółek odpowiednio zmacerowanych i zawiezionych w prezencie do domu. Swego czasu robiliśmy mydła, a oprócz tego dzieci zbierają zioła dostępne w parku i robią zielniki.

Julia Iskra, wychowawca kolonijny, dodaje, że zamek w Mosznej do złudzenia przypomina Hogwart, czyli szkołę czarodziejów z książki.

- Bardzo dbamy o odpowiedni klimat na każdych zajęciach. W salach ustawiamy atrybuty i artefakty magiczne. Dbamy także o światło i muzykę, żeby to nie były suche zajęcia teoretyczne. Chodzi o to, aby dzieci przychodzące na lekcje od razu poczuły ten magiczny świat.

15-letnia Joanna i 13-letnia Natalia czekają zwłaszcza na niektóre zajęcia.

- Najbardziej czekam na zajęcia z astrologii i szyfrowania, ponieważ z gwiazd można wyczytać i dowiedzieć się wielu rzeczy o przyszłości oraz cechach - mówi Joanna.

- Najbardziej czekam na quidditch, ponieważ to jest mój ulubiony sport. Wolę tę grę od sportów mugolskich. Chciałabym łapać znicz, bo według mnie, to jest najciekawsza rola w całej grze - ocenia Natalia.

Więcej o magicznych koloniach można będzie usłyszeć w Reporterskim tu i teraz po 14:00.
Donata Bułatek-Wypiór
Julia Iskra
Joanna i Natalia

Kultura i rozrywka

2020-04-05, godz. 09:00 "Siedzimy w grodzie, pomagamy też okolicznym mieszkańcom". Pandemia wymusiła zmiany w kalendarzu rycerskich imprez Opolskie Bractwo Rycerskie odwołało cztery imprezy zaplanowane na najbliższe trzy miesiące. » więcej 2020-04-04, godz. 18:58 "Chodź do muzyka" - ruszyły zapisy do szkoły muzycznej w Opolu 'Nie graj bez sensu, graj na instrumencie' oraz 'Chodź do muzyka' - takimi hasłami Państwowa Szkoła Muzyczna I i II stopnia im. Fryderyka Chopina w Opolu zachęca… » więcej 2020-04-04, godz. 14:33 Filharmonia Opolska: koncerty zawieszone do odwołania, pozostają internetowe publikacje archiwalnych nagrań Kantata Józefa Elsnera 'Na wdzięcznej Polaków ziemi' - to kolejne dzieło, które zaprezentowała (03.04) Filharmonia Opolska w ramach piątkowych, internetowych spotkań… » więcej 2020-04-04, godz. 11:48 Koncert poezji śpiewanej online. Inicjatywa Wołczyńskiego Ośrodka Kultury na sobotnie popołudnie Czy da się zorganizować koncert poezji śpiewanej w czasach epidemii? Wołczyński Ośrodek Kultury udowadnia, że tak. » więcej 2020-04-02, godz. 15:07 Premiera książki "Lee Schubienik". Aleksandra Konefał debiutuje literacko Dziś (2.04) premiera literackiego debiutu opolanki Aleksandry Konefał. To gotycka powieść dla młodzież pt. 'Lee Schubienk'. Jej dystrybucji podjęła się znana sieć… » więcej 2020-04-02, godz. 09:00 Kolejna gmina odwołuje imprezy. Nie będzie Dni Gorzowa Śląskiego ani Festiwalu Tańca Disco i Hip-Hop Odwołane zostały tegoroczne Dni Gorzowa Śląskiego. Przyczyną jest oczywiście epidemia koronawirusa. » więcej 2020-04-01, godz. 20:00 Przestój koncertowy nie oznacza bezczynności: muzycy z filharmonii nie marnują czasu Ćwiczą, aranżują i uczą przez internet - muzycy z Filharmonii Opolskiej twórczo wykorzystują czas przestoju w koncertowaniu. Niemal wszyscy muzycy pytani o obecną… » więcej 2020-04-01, godz. 15:15 Prestiżowe wyróżnienie dla Miejsca Pamięci Narodowej w Łambinowicach Miejsce Pamięci Narodowej w Łambinowicach otrzymało Europejski Znak Dziedzictwa 2019. Do udziału w konkursie zostało nominowane przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa… » więcej 2020-04-01, godz. 13:30 Archiwum Państwowe zaprasza do czytania książek Przygotowując swoje publikacje książkowe Archiwum Państwowe w Opolu robi to najpierw w wersji elektronicznej. Tym to sposobem może bez przeszkód udostępnić swoje… » więcej 2020-04-01, godz. 10:46 "Oceany" Agnieszki Osieckiej w Niemodlinie odwołane Ośrodek Kultury w Niemodlinie informuje, że w związku z pandemią koronawirusa, podjęto decyzje o odwołaniu zaplanowanego na maj XV Ogólnopolskiego Konkursu na… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »