Radio Opole » Kultura i rozrywka
2018-08-16, 10:55 Autor: Witold Wośtak

Fani Harry'ego Pottera czarują na zamku w Mosznej. "On do złudzenia przypomina Hogwart"

Szkoła Czarodziejów na zamku w Mosznej [fot. Witold Wośtak]
Szkoła Czarodziejów na zamku w Mosznej [fot. Witold Wośtak]
Różdżki, szaty, zaklęcia i eliksiry - na zamku w Mosznej trwają kolonie, pt. "Szkoła Czarodziejów". Dzieci oraz nastolatkowie spędzają czas w sposób bardzo zbliżony do świata przedstawionego w serii książek o Harrym Potterze.
Uczestnicy są podzieleni na cztery domy i każdego dnia biorą udział w grach, zabawach i lekcjach. - Uczymy umiejętności magicznych, które mogą przydać się na co dzień - mówi Donata Bułatek-Wypiór, kierownik kolonii. Przykładem jest zielarstwo.

- Chociażby parzenie ziół oraz informacje, do czego służy dany napar lub nalewka. Robimy kompozycje zapachowe oraz bukiety z ziółek odpowiednio zmacerowanych i zawiezionych w prezencie do domu. Swego czasu robiliśmy mydła, a oprócz tego dzieci zbierają zioła dostępne w parku i robią zielniki.

Julia Iskra, wychowawca kolonijny, dodaje, że zamek w Mosznej do złudzenia przypomina Hogwart, czyli szkołę czarodziejów z książki.

- Bardzo dbamy o odpowiedni klimat na każdych zajęciach. W salach ustawiamy atrybuty i artefakty magiczne. Dbamy także o światło i muzykę, żeby to nie były suche zajęcia teoretyczne. Chodzi o to, aby dzieci przychodzące na lekcje od razu poczuły ten magiczny świat.

15-letnia Joanna i 13-letnia Natalia czekają zwłaszcza na niektóre zajęcia.

- Najbardziej czekam na zajęcia z astrologii i szyfrowania, ponieważ z gwiazd można wyczytać i dowiedzieć się wielu rzeczy o przyszłości oraz cechach - mówi Joanna.

- Najbardziej czekam na quidditch, ponieważ to jest mój ulubiony sport. Wolę tę grę od sportów mugolskich. Chciałabym łapać znicz, bo według mnie, to jest najciekawsza rola w całej grze - ocenia Natalia.

Więcej o magicznych koloniach można będzie usłyszeć w Reporterskim tu i teraz po 14:00.
Donata Bułatek-Wypiór
Julia Iskra
Joanna i Natalia

Kultura i rozrywka

2018-11-12, godz. 14:30 "Europejczycy" - Muzyczny spektakl na dzień niepodległości w Kędzierzynie-Koźlu Obchody stulecia niepodległości w Kędzierzynie-Koźlu zakończyły się koncertem 'Europejczycy'. Wydarzenie ściągnęło do Hali 'Azoty' parotysięczny tłum. Muzyczn ... » więcej 2018-11-12, godz. 09:04 Polska muzyka (nie)zapomniana przyjęta owacyjnie! Za nami uroczysty koncert w Filharmonii Opolskiej [ZDJĘCIA] Dzieła polskich kompozytorów - Feliksa Nowowiejskiego, Ignacego Jana Paderewskiego i Witolda Maliszewskiego - uświetniły uroczysty koncert zorganizowany w nie ... » więcej 2018-11-11, godz. 21:15 Znamy laureata Trytona Nyskiego. W tym roku nagrodę przyznano po raz 21. Nyski Tryton przyznany po raz 21. Kapituła konkursu nie miała wątpliwości i jednogłośnie zdecydowała o przyznaniu nagrody Józefowi Szwabowi, ponad 30 lat temu ... » więcej 2018-11-11, godz. 18:38 Ponad 260 par prezentuje się na gogolińskim parkiecie. Padł rekord uczestników na Ogólnopolskim Turnieju Tańca Rekordowa liczba uczestników pojawiła się na gogolińskim parkiecie podczas 6. Ogólnopolskiego Turnieju Tańca Towarzyskiego. Ponad 260 par - dzieci, młodzieży ... » więcej 2018-11-11, godz. 11:31 Pierwszy polski hymn napisał Wincenty z Kielczy W całym kraju dzisiaj bardzo często rozbrzmiewa Mazurek Dąbrowskiego, polski hymn. A w gminie Zawadzkie, mieszkańcy śpiewają również napisaną po łacinie pieśń ... » więcej 2018-11-11, godz. 11:00 Odkryją polską muzykę zapomnianą na sto lat Niepodległej Uroczystym koncertem symfonicznym (11.11) Filharmonia Opolska uczci obchody 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. » więcej 2018-11-10, godz. 19:00 Chcą zarazić obrazami Cybisa współczesnymi środkami przekazu Malarstwo Jana Cybisa w multimedialnej technologii. W ten sposób na scenie Modelatorni Teatru im. Jana Kochanowskiego przybliżono twórczość jednego z najwięks ... » więcej 2018-11-10, godz. 12:00 Polscy jeńcy w mundurach obcych armii w czasach I wojny światowej. CMJW zaprasza na wystawę 'W obcych mundurach. Polacy-jeńcy I wojny światowej' - to tytuł wystawy, na którą zaprasza Centralne Muzeum Jeńców Wojennych w Opolu. Ekspozycja powiada o Pol ... » więcej 2018-11-10, godz. 00:00 Śpiewali dla Niepodległej. Koncert w szkole muzycznej w Opolu 'Wolność kocham i rozumiem' - tym koncertem uczczono stulecie odzyskania niepodległości w szkole muzycznej w Opolu. Placówka do współpracy zaprosiła tancerki ... » więcej 2018-11-09, godz. 19:00 Kluczbork też śpiewał "Mazurka Dąbrowskiego". Ponad 700 osób wykonało hymn w PSP nr 5 Uczniowie, nauczyciele i rodzice. Łącznie ponad 700 osób zaśpiewało na boisku Państwowej Szkoły Podstawowej numer 5 w Kluczborku cztery zwrotki hymnu państwow ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »