Radio Opole » Kultura i rozrywka
2018-08-04, 09:00 Autor: Małgorzata Ślusarczyk

Powstają filmy o opolskich artystach plastykach. Twórcy zachęcają do współpracy

Bolesław Polnar [materiały GSW]
Bolesław Polnar [materiały GSW]
Bohaterami dwóch, powstających równolegle filmów są Zygmunt Moryto i Bolesław Polnar. Jak zaznaczają twórcy, Andrzej Lewczak i Wojciech Mandela, prace nad materiałem trwają od wielu lat, a początkowo miał powstać tylko jeden obraz.
- Przy rozmowie o Zygmuncie z Bolesławem Polnarem wyszedł wywiad rzeka - wyjaśnia Andrzej Lewczak. - I wtedy przyszedł taki pomysł, że można zrobić dwa filmy równoległe, które by przedstawiały dwie różne postawy artystyczne.

Jak przyznaje Lewczak, chodzi o pewne uniwersalne postawy, które można odnaleźć u innych twórców w całej historii sztuki.

- Oczywiście chcemy przedstawić ich historię i udokumentować ich dorobek, ale bardziej skupiamy się na tych postawach - dodaje Lewczak.

Dodajmy, że twórcy filmów nie ograniczają się do własnych odkryć i zachęcają do współpracy zaznaczając, że aktualnie skupiają się głównie na materiale dotyczącym Bolesława Polnara.

- Jeżeli ktoś ma jakieś prace, związane z Bolesławem Polnarem, to na pewno z tą pracą wiąże się jakaś historia - mówi Wojciech Mandela. - Chcielibyśmy poprosić, żeby ludzie, którzy zechcieliby się z nami podzielić taką historią, pokazać te prace, żeby nam o tym opowiedzieli.

Projekt noszący tytuł "W i poza", ma swój profil fejsbukowy, za pomocą którego można się kontaktować z autorami filmu.
Andrzej Lewczak
Wojciech Mandela
Rozmowa Tomasza Zacharewicza z twórcami filmu w audycji "Rewiry kultury"

Kultura i rozrywka

2020-02-22, godz. 19:00 Rodzinne koncerty w NCPP, czyli "Dziecięce encepence" 'Dziecięce encepence', czyli nowy cykl koncertów dla całych rodzin w Narodowym Centrum Polskiej Piosenki w Opolu. Będą się charakteryzować żywiołową formą, wspólną… » więcej 2020-02-22, godz. 17:30 Prawie 30 impresjonistycznych obrazów można zobaczyć w oleskim MDK-u Wystawę 'Spojrzenie nieoczywiste' autorstwa Krzysztofa Mazonia prezentuje Miejski Dom Kultury w Oleśnie. » więcej 2020-02-22, godz. 14:30 Koncert charytatywny dla Frania w zabytkowym kościele w Pokoju Tworzą kartki okolicznościowe, spotykają się na próbach zespołu, upieką też ciasto specjalnie na koncert charytatywny - wszystko, żeby wesprzeć małego Franka Marcinkowskiego… » więcej 2020-02-22, godz. 13:49 Strefa Retro Gier, czyli przenieś się w "ośmiobitową prehistorię" 'Strefa Gier Retro' - to interaktywna wystawa, która pozwala przenieść się w czasie - jak twierdzą organizatorzy - aż do ośmiobitowej prehistorii. W Wojewódzkiej… » więcej 2020-02-21, godz. 21:30 Wygodniej, nowocześniej i bezpieczniej. Sala widowiskowa MOK w Głubczycach po generalnym remoncie Przebudowa widowni, nowa kurtyna i sterowana cyfrowo rampa oświetleniowa, czy też odnowione kulisy. Zakończył się remont sali widowiskowej Miejskiego Ośrodka Kultury… » więcej 2020-02-21, godz. 09:46 "Giełda Kultury nad Młynówką" w MBP w Opolu zagości jutro Przed nami kolejna odsłona cyklicznej akcji pod hasłem 'Giełda Kultury nad Młynówką'. To okazja do tego, by zdobyć 'białe kruki', a nawet trochę się potargować… » więcej 2020-02-20, godz. 14:00 Przejść blisko 700 km w niespełna miesiąc? Rafał Sierecki opowie o swojej wyprawie Przeszedł ponad 700 km szlakiem św. Olafa. W piątkowy wieczór spotka się z opolanami, by odpowiedzieć o swoich przygodach. Rafał Sierecki, bo o nim mowa, w zeszłym… » więcej 2020-02-20, godz. 10:37 Filharmonia Opolska zabierze słuchaczy w zimową podróż Zimowa podróż - taki tytuł ma piątkowy, kameralny koncert w Filharmonii Opolskiej. W programie cykl pieśni napisany przez Franza Schuberta do poezji Wilhelma Müllera… » więcej 2020-02-19, godz. 18:30 "Alicja w Krainie Czarów" w opolskich lalkach. Tu zaciera się granica między rzeczywistością a fikcją O tym, co nam się śni, a co jawi, tym co przedstawia prawdę, a co złudzenie - odpowiedzi na te pytania znajdziemy w premierowym spektaklu Opolskiego Teatru Lalki… » więcej 2020-02-19, godz. 14:00 Muzyka rośnie w lesie tylko do czwartku. Eko Studio zaprasza na wystawę Jeszcze do czwartku (20.02) można oglądać 13. Zimowy Las Sztuki w Teatrze Eko Studio w Opolu. W tym roku hasłem przewodnim interdyscyplinarnej wystawy była 'Muzyka'… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »