Radio Opole » Kultura i rozrywka
2018-07-19, 06:30 Autor: Katarzyna Zawadzka

"Wiwern" szuka nowych członków. Zbiera też na festiwal Słowian i Wikingów

Grupa Rekonstrukcji Historycznych "Wiwern" z Opola [fot. archiwum organizacji]
Grupa Rekonstrukcji Historycznych "Wiwern" z Opola [fot. archiwum organizacji]
Grupa Rekonstrukcji Historycznych "Wiwern" z Opola ogłosiła nabór dla nowych członków. Organizacja odtwarza kulturę średniowiecznej Europy. Rekonstruuje stroje, tradycyjne rzemiosło, sztuki walki czy dawne tańce.
Jak zaznacza prezes organizacji Michał Smoliński, nie ma ograniczeń wiekowych.

- Najmłodsi członkowie mają obecnie13 lat, a najstarsi 65 lat. Osoba, która do nas dołączy może wybrać, co najbardziej ją interesuje w naszej grupie - zaznacza. - Może działać jako rekonstruktor w stroju, jak i osoba, która w jakiś sposób z nami współdziała, ale niekoniecznie musi się przebierać. Sposoby funkcjonowania w tej grupie są bardzo różne. My też mamy u siebie historyków, więc staramy się promować historię poprzez wykłady, konferencje. Chcemy też pójść w działalność wydawniczą, czyli druk książek i różnych materiałów - dodaje.

Grupa Rekonstrukcji Historycznych "Wiwern" ogłosiła także zbiórkę internetową. Organizacja chce zebrać pieniądze na stworzenie w czerwcu przyszłego roku Festiwalu Słowian i Wikingów w Opolu.

- Chcemy zebrać fundusze, które umożliwią nam organizację nieco większej imprezy - mówi Smoliński. - W tym momencie jesteśmy gotowi z marszu zrobić imprezę typu piknik i to też byłoby ciekawe, ale chcemy zaprosić więcej ludzi spoza Opola. Dzięki temu będziemy mogli sprowadzić zarówno grupy rekonstrukcyjne i zespoły muzyczne. Myślę, że to będzie coś, co spodoba się opolanom i ściągnie do Opola sporo turystów - dodaje.

Szczegóły dotyczące rekrutacji oraz zbiórki pieniędzy na organizację festiwalu można znaleźć na profilu facebookowym Grupy Rekonstrukcji Historycznych "Wiwern".
Michał Smoliński 1
Michał Smoliński 2

Kultura i rozrywka

2019-12-10, godz. 21:00 Kotyś Device to kolejny zespół, który wystąpi w Studiu M im. SBB Radia Opole Kotyś Device tym samym otworzy jubileusz 10-lecia istnienia grupy. Tworzone przez nich utwory czerpią z wielokulturowości Śląska, które nawiązują do znanych lokalnie… » więcej 2019-12-10, godz. 18:00 Chór MEDICANTO wprowadzi nas w świąteczny klimat Chór MEDICANTO wystąpi w środowy (11.12) wieczór w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Opolu. Zespół założony i prowadzony przez Elżbietę Willim zaprezentuje kolędy… » więcej 2019-12-10, godz. 13:45 Opole: 13. Przegląd Teatralny Zespołów Środowiskowych Domów Samopomocy Podopieczni Środowiskowych Domów Samopomocy z całego województwa wzięli udział w przedświątecznym przeglądzie teatralnym. Tegoroczna impreza nosiła tytuł 'Baśnie… » więcej 2019-12-10, godz. 12:00 "Czego pragną kobiety" - wystawa Malwiny Mielniczuk Malwina Mielniczuk otworzy dzisiaj (10.12) w Miejscu X w Opolu wystawę pt. 'Czego pragną kobiety'. Artystka zajmuje się rysunkiem, malarstwem i street artem, działa… » więcej 2019-12-09, godz. 16:00 Adam Śmietański prywatnie. Nowe fotografie posiada MŚO Muzeum Śląska Opolskiego wzbogaciło się o 600 fotografii Adam Śmietańskiego. To twórca, który uwiecznił powojenne życie Opola. Był przesiedleńcem z Brzeżan na… » więcej 2019-12-09, godz. 15:00 "Charytatywny, świąteczny kiermasz sztuki" rusza w Galerii WuBePe w Opolu Świąteczny kiermasz sztuki to inicjatywa studentów związanych z Akademickim Kołem Artystycznym Wydziału Sztuki Uniwersytetu Opolskiego. » więcej 2019-12-09, godz. 12:00 Wystawa w GSW "Nie do widzenia", czyli dłońmi także można widzieć świat Pokazać świat widziany dotykiem - Taki cel jaki przyświecał pracownikom Galerii Sztuki Współczesnej w Opolu, którzy zorganizowali warsztaty dla niewidomych. Efekt… » więcej 2019-12-09, godz. 09:42 Ewa Kassala spotka się z czytelnikami w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Opolu Ewa Kassala to autorka jedynej na świecie trylogii o królowych egipskich. W tym roku ukazały się dwie jej powieści 'Królowa Saby' i 'Maria Magdalena'. Będą one… » więcej 2019-12-08, godz. 12:51 Brzeski Festiwal Fotografii otworkowej dotarł do Opola Fotografowali pudełkami od zapałek, metalową puszką czy opakowaniem po perfumach. Prace uczestników Brzeskiego Festiwalu Fotografii Otworkowej przyjechały do Opola… » więcej 2019-12-07, godz. 22:44 Rudniki już po raz 28. stały się opolską stolicą jazzu. "Wykonawcy, którzy tu przyjeżdżają, to światowa liga" Muzycy jazzowi i fani tego gatunku, już po raz 28. wypełnili dziś (07.12) salę koncertową rudnickiego domu kultury. Podczas kolejnej edycji Spotkania Muzyków Jazzowych… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »