Radio Opole » Kultura i rozrywka
2018-07-04, 17:50 Autor: Witold Wośtak

Ponad 30 artystów przyjechało na plener malarski do Dobrej. Na koniec zostawią około 100 obrazów

Roman Schernego [fot. Witold Wośtak]
Roman Schernego [fot. Witold Wośtak]
Międzynarodowy Plener Malarski Dobra 2018 [fot. Witold Wośtak]
Międzynarodowy Plener Malarski Dobra 2018 [fot. Witold Wośtak]
Międzynarodowy Plener Malarski Dobra 2018 [fot. Witold Wośtak]
Międzynarodowy Plener Malarski Dobra 2018 [fot. Witold Wośtak]
Trwa Międzynarodowy Plener Malarski Dobra 2018. W grupie 33 artystów plastyków jest ośmioro gości z zagranicy, między innymi Rosji, Czech czy Japonii.
Gmina Strzeleczki zapewniła uczestnikom zwiedzanie okolicy, a teraz artyści malują w miejscowym ośrodku wypoczynkowym. Każdy z plastyków musi pozostawić po sobie co najmniej dwa obrazy o wymiarach 50x70 centymetrów.

Jak mówi Małgorzata Sobolewska, komisarz pleneru, maluje się nie tylko na podstawie ciągłego patrzenia w krajobraz. - Wiele osób fotografuje i kadruje zobaczone miejsca. Później tworzą na podstawie własnych ujęć i wrażenia zapisanego w głowie. Nakładają się na to dwie rzeczy: raz, że fotografujemy w określonym świetle i momencie dnia, ale po drugie dochodzi wrażenie. To nie to samo, jeśli spojrzymy na pocztówkę, bo ja to pamiętam – obraz zakodował się we mnie.

Roman Schernego, jeden z uczestników, przyznaje, że trudno jest określić czas malowania jednego obrazu. Plastyk bardzo pozytywnie ocenia okolicę Dobrej i gminy Strzeleczki.

- Wszędzie widać inspiracje. Wystarczy rozejrzeć się: tu most, tam drzewa, woda i jeziora albo zamek w Mosznej. Zrobiłem mu zdjęcie i też go namaluję. Mam specjalne sztalugi do malowania w plenerze, ale w przypadku zamku najlepiej było zrobić zdjęcie. Tam jest zbyt wielu turystów, żeby tworzyć na miejscu. Raz robi się tak, raz inaczej – malarz kombinuje, ale liczy się efekt finalny.

Na przyszłą środę (11.07) zaplanowano wernisaż prac, który rozpocznie się o 14:00 w Domu Kultury w Strzeleczkach. Organizatorem pleneru jest Związek Polskich Artystów Plastyków - Polska Sztuka Użytkowa Okręgu Opolskiego.
Małgorzata Sobolewska
Roman Schernego

Kultura i rozrywka

2019-07-19, godz. 20:15 Trwa rekrutacja do Grupy Rekonstrukcji Historycznych "Wiwern" Można dołączyć do Grupy Rekonstrukcji Historycznych 'Wiwern'. Jej członkowie odtwarzają klimat, stroje, sztuki walki, rzemiosło i zwyczaje czasów średniowiecz ... » więcej 2019-07-19, godz. 17:22 Colours of Ostrava: Fado oczarowało festiwalową publiczność [FILM] Występująca na dużej scenie festiwalu Colours Of Ostrava królowa pieśni fado Mariza zaczarowała ostrawską publiczność i porwała do tańca niektórych uczestnikó ... » więcej 2019-07-19, godz. 12:42 Colours Of Ostrava: czeski zespół podbił publiczność [ZDJĘCIA] Grający na zakończenie czwartkowego dnia festiwalu Kryštof zgromadził, jak dotychczas, największą publiczność przed główną sceną Colours Of Ostrava. » więcej 2019-07-19, godz. 08:00 Gmina Dobrodzień będzie świętować przez cały weekend. Na scenie różne gatunki muzyczne Zespół Mesajah i Stefano Terrazzino uświetnią weekendowe Dni Dobrodzienia. » więcej 2019-07-18, godz. 16:15 Colours Of Ostrava: Muzyka antypodów na scenie Full Moon Stage [FILM, ZDJĘCIA] Zagraniczni wykonawcy starają się o występ na festiwalu Colours Of Ostrava. Tak było w przypadku zespołu The Kill Devil Hills. » więcej 2019-07-18, godz. 14:30 Prawie 30 lat grania bez przerwy. Spotkanie z opolskim hejnalistą Tadeuszem Ciułą Od niemal 30 lat opolanie słyszą jego grę codziennie - Tadeusz Ciuła z zawodu zegarmistrz, to jedyny opolski trębacz, który każdego dnia, w samo południe odgr ... » więcej 2019-07-18, godz. 12:10 Szuflada otwarta.... Fotografie, rysunki i poezja w MBP w Opolu 'Pasje - Do tych, którzy nocą śmieją się do swoich myśli, a rankiem chowają do szuflady' - taką wystawę otwarto w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Opolu. Swo ... » więcej 2019-07-18, godz. 08:57 Opolscy fani przybyli na Colours Of Ostrava Fani z naszego regionu od lat uczestniczą w koncertach największego w Czechach festiwalu muzycznego. Bliskość Ostrawy sprawia, że mieszkańcy naszego regionu p ... » więcej 2019-07-18, godz. 06:00 Festiwal Colours Of Ostrava rozpoczęty. Reporterzy Radia Opole na miejscu [ZDJĘCIA] W postindustrialnej scenerii, na 24 scenach spotykają się artyści prezentujący różne gatunki muzyki. Do tego dochodzą animacje, taniec i moda. » więcej 2019-07-17, godz. 19:30 Ważna jest integracja i dobry humor. I opolski zlot Ludzi Niedużego Wzrostu Mają różne zawody, pasje, problemy, marzenia. Łączy ich jedno - wzrost. W Opolu odbył się pierwszy regionalny zlot Ludzi Niedużego Wzrostu. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »