Radio Opole » Kultura i rozrywka
2018-05-24, 13:00 Autor: Mariusz Majeran

Opolskie wita Ukraińców. "Kultura to najlepszy sposób na integrację"

Konferencja prasowa Opolskie Wita [fot. Mariusz Majeran] (4)
Konferencja prasowa Opolskie Wita [fot. Mariusz Majeran] (4)
Teatr Jana Kochanowskiego w Opolu razem z wieloma instytucjami kultury i nie tylko organizuje w niedzielę (27.05) wydarzenie zatytułowane "Opolskie Wita, czyli dzień prezentacji kultury polskiej oraz oferty województwa opolskiego dla Ukraińców mieszkających w regionie".
- Całość rozpocznie spacer z opolskim architektem Andrzejem Hamadą - mówi Anna Karoń, wicedyrektor opolskiego teatru. - To jest taki spacer po Opolu, który rozpoczniemy pod urzędem miasta. O godzinie 12 spacer się rozpocznie i przejdzie przez większość instytucji i miejsc, które włączyły się do organizacji tego wydarzenia w niedzielę. Otworzymy również stoiska informacyjne. Tych stoisk będzie kilkanaście. Bardzo się cieszę z tego powodu, że tak dużo instytucji i urzędów włączyło się do organizacji tego dnia.

- Dla samorządu województwa opolskiego to bardzo ważna inicjatywa - podkreśla Hubert Kołodziej, przewodniczący komisji nauki, kultury i sportu. - Właśnie kultura to jest jednoznacznie najlepszy sposób na integrację, ale także na edukację zarówno obywatelską, jak i historyczną.

Inicjatywę popiera Daniil Kononenko z Centrum Partnerstwa Wschodniego Uniwersytetu Opolskiego. - To jest świetna inicjatywa i pierwsza, która otwiera w zasadzie polską kulturę dla osób przybywających do regionu opolskiego. Oczywiście kultura, to jest jeden z najważniejszych elementów, który może tutaj wesprzeć, pomóc otworzyć drzwi też tym cudzoziemcom do nowego społeczeństwa.

Uroczyste otwarcie imprezy o godzinie 14.00 w opolskim dramacie, wtedy także ruszą stoiska informacyjne 21 instytucji.

Dla obywateli Ukrainy teatr przygotował sztukę "Moralność pani Dulskiej" z tłumaczeniem na język ukraiński. Przedstawienie o godzinie 17.00. Bezpłatne wejściówki można odbierać w kasie teatru. Będzie także koncert w filharmonii, zwiedzanie Galerii Sztuki Współczesnej i pokaz filmów dokumentalnych w kinie Meduza. Filmy będą także wyświetlane w Modelatorni.

Udział we wszystkich imprezach jest bezpłatny. Przy wszystkich wydarzeniach będą tłumacze języka ukraińskiego. Szczegółowy program na stronie teatru.
Anna Karoń
Hubert Kołodziej
Daniil Kononenko

Kultura i rozrywka

2019-03-25, godz. 16:04 Jest pomysł na turystykę przemysłową na Opolszczyźnie. Podsumowano pilotażowy projekt InduCult 2.0 InduCult2.0 to międzynarodowy projekt partnerski, zakładający wykorzystanie na nowo kultury przemysłowej w Europie. Dziś (25.03) podczas konferencji zorganizo ... » więcej 2019-03-25, godz. 11:34 Śpiewający jubileusz 15-lecia Polski w UE w stolicy polskiej piosenki Muzyczne upamiętnienie 15. lat członkostwa naszego kraju w Unii Europejskiej. Opole, dużym plenerowym koncertem, chce uczcić jubileusz przystąpienia Polski do ... » więcej 2019-03-25, godz. 07:50 Opole: Spacer z architektem [ZDJĘCIA] W Opolu w ramach ogólnopolskiej akcji Narodowego Instytutu Architektury i Urbanistyki zorganizowano spotkanie i spacer 'Z architektem po współczesnych przestr ... » więcej 2019-03-24, godz. 21:14 Teatr Ekostudio w Opolu obchodził swoje 20 urodziny [ZDJĘCIA] Podczas uroczystej gali jubileuszowej były wspomnienia dotyczące działalności teatru, występy artystyczne, laudacja i życzenia od przyjaciół Ekostudia. » więcej 2019-03-22, godz. 14:12 Blues zagości w Filharmonii Opolskiej W ramach cyklu 'Blues jest w FO.rmie' w sali klubowej wystąpi w sobotę (23.03) Jan Gałach Band. » więcej 2019-03-22, godz. 11:21 MBP w Opolu zaprasza na spotkanie "Sowa - kontrowersyjna i nietypowa" Filia nr 4 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Opolu i Opolskie Towarzystwo Przyrodnicze organizują spotkanie edukacyjne poświęcone sowie. » więcej 2019-03-22, godz. 10:49 Opolski Projektor Animacji Kulturalnych obchodzi 10 lat Z okazji swojego dziesięciolecia OPAK zaprasza na urodzinową potańcówkę w Miejscu X. Historia OPAK-u rozpoczęła się od organizacji projektu Ulica Kultury, któ ... » więcej 2019-03-22, godz. 10:00 Recital i wystawa w ramach przybliżania kultury francuskiej Biblioteka Obcojęzyczna po raz kolejny zorganizowała Tydzień Języka Francuskiego i Krajów Frankofońskich. Były warsztaty dla dzieci, a w czwartek otwarto wyst ... » więcej 2019-03-22, godz. 07:08 29. Zimowa Giełda Piosenki w Opolu za nami. W tym roku patronem był Czesław Niemen Główna nagroda Zimowej Giełdy Piosenki w Opolu powędrowała do zespołu Para z Warszawy. W tym roku na scenie Studenckiego Centrum Kultury zaprezentowało się w ... » więcej 2019-03-21, godz. 22:00 Poetyckie spotkanie z Teodozją Świderską Opolska poetka Teodozja Świderska spotkała się z czytelnikami w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Opolu. Poetka przedstawiła czytelnikom swój zbiór poezji ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »