Radio Opole » Kultura i rozrywka
2018-05-24, 13:00 Autor: Mariusz Majeran

Opolskie wita Ukraińców. "Kultura to najlepszy sposób na integrację"

Konferencja prasowa Opolskie Wita [fot. Mariusz Majeran] (4)
Konferencja prasowa Opolskie Wita [fot. Mariusz Majeran] (4)
Teatr Jana Kochanowskiego w Opolu razem z wieloma instytucjami kultury i nie tylko organizuje w niedzielę (27.05) wydarzenie zatytułowane "Opolskie Wita, czyli dzień prezentacji kultury polskiej oraz oferty województwa opolskiego dla Ukraińców mieszkających w regionie".
- Całość rozpocznie spacer z opolskim architektem Andrzejem Hamadą - mówi Anna Karoń, wicedyrektor opolskiego teatru. - To jest taki spacer po Opolu, który rozpoczniemy pod urzędem miasta. O godzinie 12 spacer się rozpocznie i przejdzie przez większość instytucji i miejsc, które włączyły się do organizacji tego wydarzenia w niedzielę. Otworzymy również stoiska informacyjne. Tych stoisk będzie kilkanaście. Bardzo się cieszę z tego powodu, że tak dużo instytucji i urzędów włączyło się do organizacji tego dnia.

- Dla samorządu województwa opolskiego to bardzo ważna inicjatywa - podkreśla Hubert Kołodziej, przewodniczący komisji nauki, kultury i sportu. - Właśnie kultura to jest jednoznacznie najlepszy sposób na integrację, ale także na edukację zarówno obywatelską, jak i historyczną.

Inicjatywę popiera Daniil Kononenko z Centrum Partnerstwa Wschodniego Uniwersytetu Opolskiego. - To jest świetna inicjatywa i pierwsza, która otwiera w zasadzie polską kulturę dla osób przybywających do regionu opolskiego. Oczywiście kultura, to jest jeden z najważniejszych elementów, który może tutaj wesprzeć, pomóc otworzyć drzwi też tym cudzoziemcom do nowego społeczeństwa.

Uroczyste otwarcie imprezy o godzinie 14.00 w opolskim dramacie, wtedy także ruszą stoiska informacyjne 21 instytucji.

Dla obywateli Ukrainy teatr przygotował sztukę "Moralność pani Dulskiej" z tłumaczeniem na język ukraiński. Przedstawienie o godzinie 17.00. Bezpłatne wejściówki można odbierać w kasie teatru. Będzie także koncert w filharmonii, zwiedzanie Galerii Sztuki Współczesnej i pokaz filmów dokumentalnych w kinie Meduza. Filmy będą także wyświetlane w Modelatorni.

Udział we wszystkich imprezach jest bezpłatny. Przy wszystkich wydarzeniach będą tłumacze języka ukraińskiego. Szczegółowy program na stronie teatru.
Anna Karoń
Hubert Kołodziej
Daniil Kononenko

Kultura i rozrywka

2020-02-23, godz. 21:00 Lalki z całego świata będzie można oglądać w Głogówku! 'Nie do zabawy' to tytuł ekspozycji, którą od poniedziałku (24.02) będzie można podziwiać w Muzeum Regionalnym w Głogówku. Na wystawę składa się 200 lalek z całego… » więcej 2020-02-23, godz. 15:00 Życie w Afryce pokazuje oleskie muzeum na specjalnych obrazach. Tkaniny są pokryte woskiem 'Radość życia na afrykańskich batikach' to tytuł nowej wystawy prezentowanej przez Muzeum Regionalne w Oleśnie. » więcej 2020-02-23, godz. 11:00 Za nami Kresowy Wieczór Filmowy w opolskiej WBP O plejadzie aktorek i aktorów filmowych z kresowym rodem opowiadano w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Opolu. » więcej 2020-02-23, godz. 09:00 Nowoczesna adaptacja kultowej „Alicji w Krainie Czarów” zrobiła wrażenie na opolskich widzach Za nami kolejna premiera w Opolskim Teatrze Lalki i Aktora. W sztuce reżyserowanej przez Konrada Dworakowskiego główna bohaterka nie jest 7-letnim dzieckiem, tylko… » więcej 2020-02-22, godz. 19:00 Rodzinne koncerty w NCPP, czyli "Dziecięce encepence" 'Dziecięce encepence', czyli nowy cykl koncertów dla całych rodzin w Narodowym Centrum Polskiej Piosenki w Opolu. Będą się charakteryzować żywiołową formą, wspólną… » więcej 2020-02-22, godz. 17:30 Prawie 30 impresjonistycznych obrazów można zobaczyć w oleskim MDK-u Wystawę 'Spojrzenie nieoczywiste' autorstwa Krzysztofa Mazonia prezentuje Miejski Dom Kultury w Oleśnie. » więcej 2020-02-22, godz. 14:30 Koncert charytatywny dla Frania w zabytkowym kościele w Pokoju Tworzą kartki okolicznościowe, spotykają się na próbach zespołu, upieką też ciasto specjalnie na koncert charytatywny - wszystko, żeby wesprzeć małego Franka Marcinkowskiego… » więcej 2020-02-22, godz. 13:49 Strefa Retro Gier, czyli przenieś się w "ośmiobitową prehistorię" 'Strefa Gier Retro' - to interaktywna wystawa, która pozwala przenieść się w czasie - jak twierdzą organizatorzy - aż do ośmiobitowej prehistorii. W Wojewódzkiej… » więcej 2020-02-21, godz. 21:30 Wygodniej, nowocześniej i bezpieczniej. Sala widowiskowa MOK w Głubczycach po generalnym remoncie Przebudowa widowni, nowa kurtyna i sterowana cyfrowo rampa oświetleniowa, czy też odnowione kulisy. Zakończył się remont sali widowiskowej Miejskiego Ośrodka Kultury… » więcej 2020-02-21, godz. 09:46 "Giełda Kultury nad Młynówką" w MBP w Opolu zagości jutro Przed nami kolejna odsłona cyklicznej akcji pod hasłem 'Giełda Kultury nad Młynówką'. To okazja do tego, by zdobyć 'białe kruki', a nawet trochę się potargować… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »