Radio Opole » Kultura i rozrywka
2018-05-24, 13:00 Autor: Mariusz Majeran

Opolskie wita Ukraińców. "Kultura to najlepszy sposób na integrację"

Konferencja prasowa Opolskie Wita [fot. Mariusz Majeran] (4)
Konferencja prasowa Opolskie Wita [fot. Mariusz Majeran] (4)
Teatr Jana Kochanowskiego w Opolu razem z wieloma instytucjami kultury i nie tylko organizuje w niedzielę (27.05) wydarzenie zatytułowane "Opolskie Wita, czyli dzień prezentacji kultury polskiej oraz oferty województwa opolskiego dla Ukraińców mieszkających w regionie".
- Całość rozpocznie spacer z opolskim architektem Andrzejem Hamadą - mówi Anna Karoń, wicedyrektor opolskiego teatru. - To jest taki spacer po Opolu, który rozpoczniemy pod urzędem miasta. O godzinie 12 spacer się rozpocznie i przejdzie przez większość instytucji i miejsc, które włączyły się do organizacji tego wydarzenia w niedzielę. Otworzymy również stoiska informacyjne. Tych stoisk będzie kilkanaście. Bardzo się cieszę z tego powodu, że tak dużo instytucji i urzędów włączyło się do organizacji tego dnia.

- Dla samorządu województwa opolskiego to bardzo ważna inicjatywa - podkreśla Hubert Kołodziej, przewodniczący komisji nauki, kultury i sportu. - Właśnie kultura to jest jednoznacznie najlepszy sposób na integrację, ale także na edukację zarówno obywatelską, jak i historyczną.

Inicjatywę popiera Daniil Kononenko z Centrum Partnerstwa Wschodniego Uniwersytetu Opolskiego. - To jest świetna inicjatywa i pierwsza, która otwiera w zasadzie polską kulturę dla osób przybywających do regionu opolskiego. Oczywiście kultura, to jest jeden z najważniejszych elementów, który może tutaj wesprzeć, pomóc otworzyć drzwi też tym cudzoziemcom do nowego społeczeństwa.

Uroczyste otwarcie imprezy o godzinie 14.00 w opolskim dramacie, wtedy także ruszą stoiska informacyjne 21 instytucji.

Dla obywateli Ukrainy teatr przygotował sztukę "Moralność pani Dulskiej" z tłumaczeniem na język ukraiński. Przedstawienie o godzinie 17.00. Bezpłatne wejściówki można odbierać w kasie teatru. Będzie także koncert w filharmonii, zwiedzanie Galerii Sztuki Współczesnej i pokaz filmów dokumentalnych w kinie Meduza. Filmy będą także wyświetlane w Modelatorni.

Udział we wszystkich imprezach jest bezpłatny. Przy wszystkich wydarzeniach będą tłumacze języka ukraińskiego. Szczegółowy program na stronie teatru.
Anna Karoń
Hubert Kołodziej
Daniil Kononenko

Kultura i rozrywka

2019-04-23, godz. 15:00 Światowy Dzień Książki w Opolu! Wyślij pocztówkę z życzeniami i dobrą książką Po raz 24. w naszym kraju obchodzony jest Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Dziś (23.04) świętują czytelnicy, pisarze a także wydawcy. Głównym celem t ... » więcej 2019-04-22, godz. 12:00 Robert Chojnacki, Gabriel Fleszar czy Smolasty wystąpią na tegorocznych Dniach Grodkowa Smolasty, Robert Chojnacki czy Gabriel Fleszar - to gwiazdy tegorocznych Dni Grodkowa. Oprócz nich, na scenie mają zaprezentować się także Kapela N., Balwako ... » więcej 2019-04-21, godz. 17:00 Silesia Cantat. Od jutra (22.04) w Głubczycach wielkie chóralne śpiewanie To jedno z najważniejszych tego typu wydarzeń w naszym regionie. Jutro (22.04) startuje 10. edycja Silesia Cantat - Głubczyckie Spotkania Chóralne. Na scenach ... » więcej 2019-04-21, godz. 12:35 A może na wielkanocny spacer do zoo? Ogród Zoologiczny w Opolu zaprasza do zwiedzania także w czasie Wielkanocy. » więcej 2019-04-21, godz. 08:38 Śląsk Opolski kroszonką stoi. Pierwsza pojawiła się w XIX wieku Technik zdobienia jajek wielkanocnych jest wiele. Pisanki batikowe, malowanki, naklejanki, rysowanki, drapanki czy kroszonki. Te ostatnie odgrywają w naszym r ... » więcej 2019-04-20, godz. 16:09 Smaganie witkami zamiast dyngusa. Wielkanoc u Czechów. W Polsce polewamy się wodą, a w Czechach mężczyźni biją kobiety wierzbowymi gałązkami - to największa różnica między nami, a południowymi sąsiadami podczas ce ... » więcej 2019-04-20, godz. 11:53 Ludowe sposoby barwienia jaj wielkanocnych Bez kolorowych jajek trudno wyobrazić sobie Wielkanoc. Dziś wielkanocne jaja maluje się z pomocą gotowych farbek dostępnych w supermarketach, ale twórczynie l ... » więcej 2019-04-19, godz. 22:00 Warto odwiedzić opolskie zoo. Wiosną wylęga się wiele zwierząt Opolski ogród zoologiczny spodziewa się nowych mieszkańców - wszystko za sprawą licznych wylęgów. » więcej 2019-04-19, godz. 14:54 "Gra muzyka" może zostać Wydarzeniem Historycznym Roku 2018 Gra planszowa wydana przez Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu ma szansę zostać Wydarzeniem Historycznym Roku 2018. Publikacja została nominowana w konkursie org ... » więcej 2019-04-18, godz. 14:53 "Oda do radości" - zapisy na warsztaty muzyczne dla dzieci Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu zaprasza dzieci do Edukacyjnego Studia Nagrań. Bezpłatne warsztaty muzyczne noszą tytuł 'Oda do radości' i są organizowane w ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »