Radio Opole » Kultura i rozrywka
2018-03-23, 12:00 Autor: Katarzyna Zawadzka

Teatr czasów okupacji. "Kolaboranci" opanują Teatr im. J. Kochanowskiego

Teatr czasów okupacji. "Kolaboranci" opanują Teatr im. J. Kochanowskiego [fot. Katarzyna Zawadzka]
Teatr czasów okupacji. "Kolaboranci" opanują Teatr im. J. Kochanowskiego [fot. Katarzyna Zawadzka]
"Kolaboranci" to nowe przedstawienie w Teatrze im. Jana Kochanowskiego w Opolu. Spektakl Marii Marcinkiewicz-Górnej i Piotra Rowickiego w reżyserii Piotra Ratajczaka opowiada o niemieckiej okupacji. Dotyczy ciemnych kart w historii polskiego teatru. Wówczas na warszawskich scenach królowały sztuki propagandowe i pornograficzne kabarety. Występowali w nich Igo Sym, Adolf Dymsza, Maria Malicka czy Bogusław Samborski.
- Nikogo nie oceniamy, niektórzy nie mieli innego wyboru, inni robili to z premedytacją - mówi reżyser Piotr Ratajczak. - My staramy się nie piętnować i nie oceniać, tylko chcemy, aby ci aktorzy, wcielający się w poszczególnych aktorów czasów wojny opowiedzieli o sobie i państwo jako widzowie, czy jako dziennikarze, sami wyrobią sobie opinię na temat postaw poszczególnych ludzi, bo przecież nie można wszystkich wrzucać do jednego worka - dodaje.

W rolę Iga Syma wcieli się Jędrzej Wielecki.

- Trudno mi powiedzieć jak się czujemy z postacią, która jest zła - mówi Wielecki. - Takie postacie są tyleż smutne, co intrygujące, bo zło jest fascynujące i to jak dochodzi do tego, że ktoś popełnia złe rzeczy jest fascynujące. Igo Sym, moja postać, trudno go jakkolwiek zrozumieć, bo to, co w nim naprawdę ciekawe, to nie tylko rzeczy, które robił, ale też wyrafinowanie, z jakim posługiwał się swoją władzą - dodaje.

Premiera spektaklu "Kolaboranci" już za tydzień w środę 28. marca w Teatrze im. Jana Kochanowskiego w Opolu.
Piotr Ratajczak
Jędrzej Wielecki

Kultura i rozrywka

2019-03-17, godz. 16:15 Zbliża się XV Reggae Majówka w Oleśnie. Kto zagra w amfiteatrze? Miejski Dom Kultury w Oleśnie zdradził szczegóły XV Reggae Majówki. Pierwszego maja między 19:30 a 23:00 wystąpi zespół Bakshish i Shashamane oraz jeszcze jed ... » więcej 2019-03-17, godz. 13:30 Dwie gwiazdy wystąpią na scenie oleskiego amfiteatru podczas Dni Miasta Wokalista Krzysztof Cugowski i kabareciarz Marcin Daniec to dwie największe gwiazdy tegorocznych Dni Olesna. Imprezę zaplanowano na ostatni weekend lipca. » więcej 2019-03-17, godz. 11:00 Lili PooPoo zagra w Studiu M. Ostatnie bilety do nabycia! Są jeszcze bilety na czwartkowy koncert w legendarnym Studiu M im. SBB Radia Opole. Tym razem opolskiej publiczności zaprezentuje się zespół Lili PooPoo, kied ... » więcej 2019-03-16, godz. 21:00 Polsko-hiszpański dramat w nowatorskim odczytaniu. Za nami premiera w Teatrze im. Jana Kochanowskiego w Opolu [ZDJĘCIA] Połączenie 'Balladyny' Juliusza Słowackiego i 'Córki powietrza' Pedro Calderona de la Barca w Teatrze Jana Kochanowskiego złożyło się na premierę tekstu Marty ... » więcej 2019-03-16, godz. 08:04 Patrz na mnie! w galerii Aneks Od piątkowego wieczoru możemy oglądać wystawę zatytułowaną 'Patrz na mnie' Patrycji Kostyry, laureatki konkursu ogłoszonego przez Galerię Sztuki Współczesnej ... » więcej 2019-03-15, godz. 14:32 W ten weekend zapłacimy mniej za wstęp do nyskiego muzeum Nyskie muzeum zachęca do tańszych odwiedzin placówki w ten weekend. Dzięki akcji 'Weekend za pól ceny', od dziś do niedzieli, zbiory można podziwiać za 6 złot ... » więcej 2019-03-15, godz. 11:30 Góry, ludzie i muzyka. Znamy program 13. Międzynarodowego Festiwalu Piosenki Turystycznej Kropka Krzysztof Daukszewicz, Babsztyl, Sztywny Pal Azji, Lubelska Federacja Bardów i Marek Majewski z zespołem - to gwiazdy, które zobaczymy i usłyszymy podczas 13. ... » więcej 2019-03-15, godz. 09:30 Spotkanie z Julią Różewicz dziś w Radiu Opole Julia Różewicz, bohemistka, miłośniczka i tłumaczka literatury czeskiej, będzie dziś (15.03) gościć w studiu M imienia SBB Radia Opole. Weźmie udział w czwart ... » więcej 2019-03-14, godz. 16:55 Kolejne odkrycie podczas remontu opolskiej katedry Średniowieczną klatkę schodową odkryto podczas prac renowacyjnych prowadzonych w opolskiej katedrze. Miała ona kształt walca i prowadziła do pomieszczenia nad ... » więcej 2019-03-14, godz. 16:42 Wystawa "Panaceum - lek na wszystko" w Galerii... Panaceum [ZDJĘCIA] Dwie opolskie artystki pokazują swoje prace w Galerii Panaceum w Opolu. Maria Bitka i Magda Wolicka postanowiły pokazać wystawę fotografii i multimediów ze so ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »