Radio Opole » Kultura i rozrywka
2017-06-04, 10:25 Autor: Dorota Kłonowska

Instytut Jazzu nyskiej PWSZ: Dyplom muszą sobie zagrać, lub wyśpiewać

Próby przed egzaminami dyplomowymi w NDK [Fot.Doroita Kłonowska]
Próby przed egzaminami dyplomowymi w NDK [Fot.Doroita Kłonowska]
Rozpoczynają się recitale dyplomowe studentów Instytutu Jazzu nyskiej PWSZ. Mury uczelni opuści około 50 studentów, a dodajmy, że instytut kształci wokalistów, instrumentalistów, ale także - od niedawna - realizatorów dźwięku.
Egzaminy tradycyjnie odbędą się w sali teatralnej Nyskiego Domu Kultury i to także okazja dla miłośników jazzu, aby posłuchać dobrej muzyki.

- Zdecydowanie wzrasta zainteresowanie muzyką rozrywkową, a najbardziej jest oblegany kierunek wokalny. Znacznie mniej jest kandydatów na instrumenty dęte - mówi Roman Hudaszek wicedyrektor Instytutu Jazzu.

Instytut przyciąga młodzież nie tylko z całej Polski. Studiują tam także studenci z zagranicy, m.in. z Ukrainy, Litwy, był też student z pobliskich Czech. O niektórych absolwentach już jest głośno w kręgach muzycznych.

- Taras Bakowski z Ukrainy, znakomity saksofonista, to nasz absolwent, który już jest znany w środowisku jazzowym w Polsce i nie tylko. Teraz studiuje u nas jego brat. Kolejny cudzoziemiec, to Litwin polskiego pochodzenia – Rafał Jackiewicz. Jedni absolwenci kontynuują studia, inni od razu angażują się zawodowo – mówi Roman Hudaszek.

Dodajmy, że recitale dyplomowe rozpoczynają się od wtorku (06.06). Instytut Jazzu nyskiej PWSZ w przyszłym roku będzie obchodził jubileusz 10-lecia, obecnie mury uczelni opuszcza siódmy rocznik.
Roman Hudaszek
Roman Hudaszek

Kultura i rozrywka

2020-07-14, godz. 15:00 Prudnik: muzeum będzie efektownie prezentować się także nocą. W Czechach wypromuje swoją kolekcję prac Hanny Bakuły Były arsenał w Prudniku będzie miał iluminację, która podkreśli jego zabytkowe walory. To jeden z efektów przedsięwzięcia tamtejszego muzeum z jego czeskim odpowiednikiem… » więcej 2020-07-14, godz. 13:00 Dziś odsłona kolejnego spotkania online pod hasłem "Wpadnij w bibliosieć" Tym razem czytelnicy spotkają się z youtuberkami: Tolą oraz Zuzanną Grupą. To siostry, które wspólnie w listopadzie stworzyły kanał o nazwie Zaksiążkowane, gdzie… » więcej 2020-07-12, godz. 12:15 Górski klimat, biesiada góralska i rzemiosło, czyli XVII Święto Gór Opawskich Biesiada góralska, kiermasz sztuki ludowej i rękodzieła - to tylko niektóre z atrakcji, jakie Głuchołazy przygotowały w ramach XVII Święta Gór Opawskich. Wydarzenie… » więcej 2020-07-12, godz. 10:15 III Powstanie Śląskie widziane oczami franciszkanina w relacji księdza Andrzeja Hanicha Ksiądz profesor Andrzej Hanich opowiadał w Muzeum Ślaska Opolskiego o związkach Sanktuarium w Górze św. Anny z III Powstaniem Ślaskim. Oparł swoja prelekcję na… » więcej 2020-07-11, godz. 20:00 Brawa, kwiaty i gratulacje po premierze piosenki Gosi Sacały [ZDJĘCIA] Za nami premiera pierwszego singla opolanki Gosi Sacały 'If you were here'. Jak przystało na znaną youtuberkę, teledysk po raz pierwszy ujrzał światło dzienne… » więcej 2020-07-11, godz. 16:30 Wspólne czytanie, dyskusje i artystyczne badanie wody. GSW działała na kąpielisku Bolko w Opolu [ZDJĘCIA] W ramach projektu zatytułowanego 'Wodowanie' Galeria Sztuki Współczesnej w Opolu rozpoczęła spotkania nad kąpieliskiem Bolko. Pierwsze działanie w ramach cyklu… » więcej 2020-07-10, godz. 18:15 Frele zaśpiewają na koncercie samochodowym w Oleśnie. Wystarczy dobrze ustawić częstotliwość w radiu Będzie pierwszy w historii Olesna koncert samochodowy. Jutro (11.07) wieczorem na parkingu galerii handlowej przy ulicy Wielkie Przedmieście wystąpi śląski zespół… » więcej 2020-07-10, godz. 15:15 Jakub Dubik rusza z programem dla młodych muzyków Pochodzący z Opolszczyzny wiolonczelista w ramach programu stypendialnego uruchomił projekt 'e-Bank Talentów' skierowany do utalentowanych młodych muzyków. Program… » więcej 2020-07-10, godz. 13:00 Historia III Powstania Śląskiego oczami gwardiana Muzeum Śląska Opolskiego organizuje pierwszą prelekcję z udziałem publiczności w czasie pandemii koronawirusa. Tym razem odczyt będzie dotyczył III Powstania Śląskiego… » więcej 2020-07-10, godz. 11:15 Motoryzacyjne ognisko nad Balatonem. Zlot klasycznych pojazdów w Dobrzeniu Wielkim 13. Zlot Oldtimerów w Dobrzeniu Wielkim odbędzie się w tym roku w nieco innej formie. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »