Radio Opole » Kultura i rozrywka
2017-06-04, 10:25 Autor: Dorota Kłonowska

Instytut Jazzu nyskiej PWSZ: Dyplom muszą sobie zagrać, lub wyśpiewać

Próby przed egzaminami dyplomowymi w NDK [Fot.Doroita Kłonowska]
Próby przed egzaminami dyplomowymi w NDK [Fot.Doroita Kłonowska]
Rozpoczynają się recitale dyplomowe studentów Instytutu Jazzu nyskiej PWSZ. Mury uczelni opuści około 50 studentów, a dodajmy, że instytut kształci wokalistów, instrumentalistów, ale także - od niedawna - realizatorów dźwięku.
Egzaminy tradycyjnie odbędą się w sali teatralnej Nyskiego Domu Kultury i to także okazja dla miłośników jazzu, aby posłuchać dobrej muzyki.

- Zdecydowanie wzrasta zainteresowanie muzyką rozrywkową, a najbardziej jest oblegany kierunek wokalny. Znacznie mniej jest kandydatów na instrumenty dęte - mówi Roman Hudaszek wicedyrektor Instytutu Jazzu.

Instytut przyciąga młodzież nie tylko z całej Polski. Studiują tam także studenci z zagranicy, m.in. z Ukrainy, Litwy, był też student z pobliskich Czech. O niektórych absolwentach już jest głośno w kręgach muzycznych.

- Taras Bakowski z Ukrainy, znakomity saksofonista, to nasz absolwent, który już jest znany w środowisku jazzowym w Polsce i nie tylko. Teraz studiuje u nas jego brat. Kolejny cudzoziemiec, to Litwin polskiego pochodzenia – Rafał Jackiewicz. Jedni absolwenci kontynuują studia, inni od razu angażują się zawodowo – mówi Roman Hudaszek.

Dodajmy, że recitale dyplomowe rozpoczynają się od wtorku (06.06). Instytut Jazzu nyskiej PWSZ w przyszłym roku będzie obchodził jubileusz 10-lecia, obecnie mury uczelni opuszcza siódmy rocznik.
Roman Hudaszek
Roman Hudaszek

Kultura i rozrywka

2019-10-14, godz. 18:45 Nyskie muzeum zdradzi tajniki renowacji zabytków Nyskie muzeum zaprezentuje tajniki pracy konserwatora zabytków. Każdy, kto chciałby spróbować swoich sił przy renowacji pamiątek przeszłości, może wziąć udzia ... » więcej 2019-10-14, godz. 15:06 Opole stawia na promowanie ukraińskiej kultury. Przez cztery dni można będzie wziąć udział w koncertach i wystawach Pierwszy raz Urząd Miasta Opola wraz z Miejską Biblioteką Publiczną zorganizuje Dni Ukraińskie. Przedsięwzięcie zaplanowano na cztery dni - od 21 do 24 paździ ... » więcej 2019-10-12, godz. 23:06 "Działania prymasa Stefana Wyszyńskiego zaowocowały wolnością Polaków". Uroczystości w Prudniku-Lesie [ZDJĘCIA] Msza święta w intencji kardynała Stefana Wyszyńskiego oraz dedykowany mu koncert, zwieńczyły obchody 65 rocznicy uwięzienia Prymasa Tysiąclecia w Prudniku-Les ... » więcej 2019-10-12, godz. 22:00 "Kreator Kultury". Biblioteka Obcojęzyczna w Opolu doceniona Dwie pracownice Biblioteki Obcojęzycznej Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Opolu otrzymały tytuł 'Kreatora Kultury' podczas gali wręczenia Nagród Marszałka ... » więcej 2019-10-12, godz. 20:03 "Niepowtarzalność codzienności" w obrazach opolskiej artystki Aleksandra Maszestow pokazuje nam swoje abstrakcje i obrazy figuratywne na wystawie w Galerii Pierwsze Piętro Związku Polskich Artystów Plastyków w Opolu. » więcej 2019-10-12, godz. 17:54 Mają przesłanie i uczą szanowania Boga. Piosenki religijne wybrzmiały podczas 21. ogólnopolskiego przeglądu "Dobrze je ... 9 zespołów i blisko 30 solistów bierze udział w 21. Ogólnopolskim Przeglądzie Piosenki Religijnej 'Dobrze jest śpiewać naszemu Panu' w zabytkowym Kościele św. ... » więcej 2019-10-12, godz. 17:44 Historię i muzykę herrnhutów będzie można odkryć w Muzeum Wsi Opolskiej 'Enklawa. Osada herrnhutów w Gnadenfeld - Pawłowiczkach' - to tytuł nowej wystawy czasowej, którą przygotowało Muzeum Wsi Opolskiej. Wystawa odnosi się do jed ... » więcej 2019-10-12, godz. 15:00 Młodzi kompozytorzy i autorzy tekstów spotkają się w Myśliborzu 40. Ogólnopolskie Spotkanie Młodych Autorów i Kompozytorów Piosenki 'Smak' im. Jonasza Kofty rozpoczną się w czwartek (17.10) w Myśliborzu. Trzydniowa impreza ... » więcej 2019-10-12, godz. 13:17 Muzyczne rarytasy na koncercie w Filharmonii Opolskiej [ZDJĘCIA] 'Symfoniczny biały kruk' w postaci II symfonii 'Antar' op. 9 Mikołaja Rimskiego-Korsakowa zabrzmiał w piątkowy (11.10) wieczór w Filharmonii Opolskiej. Kompoz ... » więcej 2019-10-12, godz. 11:46 "Prezydentki" rozbawiają, wprawiają w zadumę i zaskakują - premiera w Opolskim Dramacie [ZDJĘCIA] Trudny tekst, zaskakująca interpretacja z religią w tle i świeże spojrzenie kolumbijskiego reżysera sprawiają, że widzowie po wyjściu z teatru zaczynają dysku ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »