Radio Opole » Kultura i rozrywka
2017-06-04, 10:25 Autor: Dorota Kłonowska

Instytut Jazzu nyskiej PWSZ: Dyplom muszą sobie zagrać, lub wyśpiewać

Próby przed egzaminami dyplomowymi w NDK [Fot.Doroita Kłonowska]
Próby przed egzaminami dyplomowymi w NDK [Fot.Doroita Kłonowska]
Rozpoczynają się recitale dyplomowe studentów Instytutu Jazzu nyskiej PWSZ. Mury uczelni opuści około 50 studentów, a dodajmy, że instytut kształci wokalistów, instrumentalistów, ale także - od niedawna - realizatorów dźwięku.
Egzaminy tradycyjnie odbędą się w sali teatralnej Nyskiego Domu Kultury i to także okazja dla miłośników jazzu, aby posłuchać dobrej muzyki.

- Zdecydowanie wzrasta zainteresowanie muzyką rozrywkową, a najbardziej jest oblegany kierunek wokalny. Znacznie mniej jest kandydatów na instrumenty dęte - mówi Roman Hudaszek wicedyrektor Instytutu Jazzu.

Instytut przyciąga młodzież nie tylko z całej Polski. Studiują tam także studenci z zagranicy, m.in. z Ukrainy, Litwy, był też student z pobliskich Czech. O niektórych absolwentach już jest głośno w kręgach muzycznych.

- Taras Bakowski z Ukrainy, znakomity saksofonista, to nasz absolwent, który już jest znany w środowisku jazzowym w Polsce i nie tylko. Teraz studiuje u nas jego brat. Kolejny cudzoziemiec, to Litwin polskiego pochodzenia – Rafał Jackiewicz. Jedni absolwenci kontynuują studia, inni od razu angażują się zawodowo – mówi Roman Hudaszek.

Dodajmy, że recitale dyplomowe rozpoczynają się od wtorku (06.06). Instytut Jazzu nyskiej PWSZ w przyszłym roku będzie obchodził jubileusz 10-lecia, obecnie mury uczelni opuszcza siódmy rocznik.
Roman Hudaszek
Roman Hudaszek

Kultura i rozrywka

2019-03-22, godz. 07:08 29. Zimowa Giełda Piosenki w Opolu za nami. W tym roku patronem był Czesław Niemen Główna nagroda Zimowej Giełdy Piosenki w Opolu powędrowała do zespołu Para z Warszawy. W tym roku na scenie Studenckiego Centrum Kultury zaprezentowało się w ... » więcej 2019-03-21, godz. 22:00 Poetyckie spotkanie z Teodozją Świderską Opolska poetka Teodozja Świderska spotkała się z czytelnikami w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Opolu. Poetka przedstawiła czytelnikom swój zbiór poezji ... » więcej 2019-03-21, godz. 22:00 Mieszanka jazzu, popu, soulu i akustycznego rocka zabrzmiała w legendarnym Studiu M Zespół Lili PooPoo, niegdyś znany jako BoW, zagrał w końcu dla opolskiej publiczności. Od kilku lat pojawiają się na scenach całego świata, ale na Opolszczyźn ... » więcej 2019-03-21, godz. 19:34 W Paczkowie nie brakuje poetów. W miejscowej bibliotece zaprezentują swoje dzieła Paczkowska biblioteka zaprasza na obchody Światowego Dnia Poezji. Już jutro (22.03) odbędzie się tam koncert poezji śpiewanej połączony z prezentacją twórczoś ... » więcej 2019-03-21, godz. 17:48 O kulinarnych zwyczajach Węgrów rozmawiano w MBP w Opolu Wykład 'Leczo językowe' był drugim punktem obchodów dnia przyjaźni polsko-węgierskiej. W Miejskiej Bibliotece Publicznej w Opolu można było nie tylko posłucha ... » więcej 2019-03-21, godz. 15:24 29. OFTL: Znamy program tegorocznego festiwalu lalkowego XXIX Ogólnopolski Festiwal Teatrów Lalek w Opolu rozpocznie się 4 maja i potrwa do 10 maja. Spektakle konkursowe zobaczymy na małej i dużej scenie Opolskich L ... » więcej 2019-03-21, godz. 09:45 W Niemodlinie odbędzie się wernisaż Dariusza Dąbrowskiego Choć był debiutantem, to od razu znalazł się w gronie laureatów. Od dziś (21.03) w Ośrodku Kultury w Niemodlinie można oglądać prace satyryka Dariusza Dąbrows ... » więcej 2019-03-20, godz. 17:00 20 lat Teatru Ekostudio w Opolu. "Pomysłów dużo, ale to teatr bez dotacji" Jedyny w Opolu prywatny teatr obchodzi swoje dwudzieste urodziny. Uroczystą galę w teatrze Ekostudio zaplanowano w sobotę (23.03). » więcej 2019-03-20, godz. 14:00 Nowe nabytki opolskich twórców w muzeum na wystawie Kolekcja prac twórców opolskich jest budowana w Muzeum Śląska Opolskiego od przeszło pół wieku. Pierwszą pracą, która znalazła się w tym zbiorze jest abstrakc ... » więcej 2019-03-20, godz. 10:41 14. Złote Sowy Polonii rozdane zostaną w Wiedniu Działające w Wiedniu Federacja: Kongres Polonii w Austrii, Klub Inteligencji Polskiej oraz redakcja pisma Jupiter po raz 14. przyznają swoją nagrodę - Złote S ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »