Radio Opole » Kultura i rozrywka
2016-10-18, 07:55 Autor: Małgorzata Ślusarczyk

Jazzowy feeling połączył pokolenia. Jubileusz opolskiej PSM trwa

Od pierwszego września Państwowa Szkoła Muzyczna I i II st. im. Fryderyka Chopina w Opolu świętuje 70-lecie swego istnienia. Okrągłe urodziny przez okrągły rok i z licznymi atrakcjami. Jedną z nich był poniedziałkowy (17.10) koncert jazzowy, w którym "wokalnie i instrumentalnie" zaprezentowali się dawni uczniowie szkoły.
- Klimat koncertu jest niesamowity i tyle znajomych twarzy - takie słowa padały raz po raz z ust muzyków, którzy po latach powrócili na deski szkolnej sceny. Podobne zdanie mieli słuchacze, wśród których także znalazło się sporo absolwentów.

- Ten koncert to połączenie różnorodności i jedności - mówił jeszcze przed występem Jacek Hornik, koordynator wydarzenia, a także dyrygent big-bandowego składu. - Na jednej scenie spotykają się muzycy z różnych roczników, reprezentujący różne style i grający na różnych instrumentach. A jednak wszystkich coś łączy i to jest najpiękniejsze. Mieliśmy tylko jedną próbę a wszystko gra!

W koncercie udział wzięli wybitni absolwenci różnych roczników, którzy z powodzeniem koncertują na różnych scenach: Katarzyna Piasecka, Żaneta Plotnik, Łukasz Łagocki, Bernard Maseli, Jakub Mielcarek, Krzysztof Piasecki i Jarosław Spałek. Wśród nich znaleźli się także nasi radiowi koledzy - Arkadiusz Tomasz Czyżewski i Jacek Mielcarek.

Plejadzie gwiazd kroku dotrzymał wyjątkowy zespół, utworzony specjalnie na tę okazję. Międzypokoleniowy big-band złożony z dawnych uczniów opolskiej szkoły muzycznej - w tym obecnych nauczycieli - podbił serca publiczności. Wywołał także miłe wspomnienia u swoich kolegów, absolwentów.

- Jestem jednym z nich - mówi Bernard Maseli, wybitny wibrafonista, kompozytor i pedagog. - Chyba z 32 lata temu skończyłem naszą szkołę. Wiele z tych osób to moi koledzy, z którymi zakładaliśmy pierwszy zespół jazzowy w tej szkole - opowiada.

Obchody jubileuszu 70-lecia istnienia opolskiej PSM potrwają cały rok szkolny. W planach jeszcze wiele koncertów i innych atrakcji. Radio Opole jest patronem medialnym tego wydarzenia.

Kultura i rozrywka

2019-11-13, godz. 18:45 Spotkanie poetyckie w ramach Tygodnia Kultury Niebanalnej W Opolu trwa Tydzień Kultury Niebanalnej 2019. Młodzieżowy Dom Kultury przygotował szereg imprez: koncerty, wystawy, prezentacje teatralne, filmowe i spotkania… » więcej 2019-11-13, godz. 16:23 Mniejszość Niemiecka będzie pokazywała swoje największe wartości. Rusza kampania 'Mniejszość Niemiecka ma wartość' - to nowa kampania przygotowana przez Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Niemców na Śląsku Opolskim. Jej celem jest przedstawienie… » więcej 2019-11-13, godz. 14:28 Rusza jubileuszowy XXX Najazd Poetów na Zamek Piastów Śląskich w Brzegu Tegoroczna impreza rozpocznie się oficjalnie w czwartek (14.10) w Collegium Maius Muzeum Uniwersytetu Opolskiego międzynarodowym spotkaniem literatów. » więcej 2019-11-13, godz. 07:15 Ryszard Krynicki głównym bohaterem czwartego dnia 17. Opolskiej Jesieni Literackiej [ZDJĘCIA, AUDIO] 'Milczenie, nicość, język' - pod takim hasłem odbyło się wtorkowe (12.11) spotkanie autorskie z Ryszardem Krynickim, poetą, tłumaczem i wydawcą, uznawanym za jednego… » więcej 2019-11-12, godz. 11:30 Głogówek: zaśpiewają na patriotyczną nutę Festiwal Pieśni Patriotycznej organizowany jest w Głogówku. Adresowany jest do uczestników w wieku od przedszkolnego po szkoły średnie. Podczas tej imprezy wystąpi… » więcej 2019-11-12, godz. 08:30 W Brzegu otwarto wystawę poświęconą życiu na kresach. "To jedna z niewielu prób zaprezentowania tej tematyki" [ZDJĘCIA] W Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu można oglądać wyjątkową wystawę poświęconą dawnym ziemiom Rzeczpospolitej. 'Kresy. Ocalone wspomnienia' to zbiór ponad tysiąca… » więcej 2019-11-12, godz. 07:30 Filharmonia: perły polskiej literatury muzycznej zabrzmiały w dniu Narodowego Święta Niepodległości Dwugodzinna uczta muzyczna kilkukrotnie przerywana oklaskami i owacje na stojąco - tak świętowano 101. rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę w Filharmonii… » więcej 2019-11-11, godz. 21:15 Dzieci wcielały się w dziennikarzy radiowych, robiąc wywiady o momentach przełomowych dla polskiej niepodległości [ZDJ… Dzieci, ich rodzice oraz seniorzy spotkali się dziś (11.11) w Radiu Opole podczas audycji 'Przy świątecznym stole'. To było podsumowanie projektu 'Niepodległość… » więcej 2019-11-11, godz. 16:30 Radosne śpiewanie, żeby uczcić niepodległość Po raz pierwszy w nowo otworzonym Muzeum Ziemi Kozielskiej zabrzmiały pieśni i piosenki patriotyczne śpiewane przez mieszkańców miasta. W muzycznym spotkaniu udział… » więcej 2019-11-10, godz. 23:39 Klasyczna uczta szykuje się 11 listopada w Filharmonii Opolskiej Maliszewski, Wieniawski i Stojowski - to nazwiska kompozytorów, których dzieła zabrzmią podczas świątecznego (11.11) koncertu w Filharmonii Opolskiej. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »