Radio Opole » Kultura i rozrywka
2016-08-14, 16:00 Autor: Dorota Kłonowska

Trwa najazd satyryków. V Weekend Satyry i Karykatury nad Jeziorem Nyskim

Satyrycy nad Jeziorem Nyskim [fot.Dorota Kłonowska]
Satyrycy nad Jeziorem Nyskim [fot.Dorota Kłonowska]
Śmieją się z siebie i innych, naprędce rysują karykatury wczasowiczów oraz obrazki wykpiwające ratowników, jezioro, a także przywary Polaków i Czechów. Nad Jeziorem Nyskim trwa cykliczny już Weekend Humoru i Satyry z udziałem kilkunastu najlepszych satyryków z Polski i Czech.
Satyrycy nie tylko rysują, również dyskutują, na przykład o satyrze politycznej czy tej wykonywanej ekspresowo na potrzeby uznanych programów publicystycznych. Takie doświadczenia ma na przykład Janusz Kożusznik, laureat wielu międzynarodowych nagród, który rysował i rysuje rysunki polityczne dla największych w kraju stacji telewizyjnych.

- Przez 13 lat współpracowałem też z katowicką redakcją sportową. Tam nie było „zmiłuj”, codziennie musiały w ekspresowym tempie powstawać rysunki satyryczne na bieżące tematy. Było tak, jak na bieżni – albo człowiek przybiegł do mety i coś zdobył, albo nie. Podobnie w programach publicystycznych o tematyce politycznej. Sejm coś uchwali i już zaraz na antenie musi być odpowiedź w postaci komentarza satyrycznego – mówi Kożusznik.

Satyryk dodaje, że dzięki temu nauczył się szybko rysować i szybko pracować.

- Zresztą komentowanie polityki wcale nie jest trudne. Politycy sami używają słów, które potem występują w tzw. dymkach - mówi satyryk.

Dzisiaj polscy satyry rysują na temat "Czechy i Czesi w oczach Polaków", a czescy "Polska i Polacy w oczach Czechów". Jutro wspólnie obśmieją żołnierzy i polskie wojsko. Po południu do ekipy dołączy Szczepan Sadurski, który wystawiał swoje prace m.in. w Nowym Jorku, Barcelonie, Australii, Kapsztadzie, czy Moskwie. Jest uznawany za jednego z najszybszych karykaturzystów świata.

Na pomysł organizowania w Nysie takich spotkań wpadł nyski satyryk Michał Graczyk, który zjednał dla tego przedsięwzięcia spore grono sympatyków. Należy do niego m.in. jeden z restauratorów nad jeziorem Nyskim i tamtejszy WOPR. Twórcy tak polubili te spotkania, że np. Henryk Cebula (laureat Eryka i Szpilek) skrócił swój pobyt w Kanadzie, żeby zdążyć do Nysy.
Janusz Kożusznik

Kultura i rozrywka

2017-09-21, godz. 15:00 Dzień Seniora w opolskich lalkach. Warsztaty i nagrania W ramach akcji '60+ Kultura' w Opolskim Teatrze Lalki i Aktora sobota (23.09) będzie Dniem Seniora. W programie warsztaty i nagrania. Zajęcia muzyczne poprowa ... » więcej 2017-09-21, godz. 13:30 26. Festiwal Drum Fest już w niedzielę. Koncerty w Opolu i nie tylko Tegoroczna - 26. odsłona Festiwalu Drum Fest - rozpocznie się w szkole muzycznej w Opolu już w niedzielę. Gwiazdą wieczoru będzie haitańska piosenkarka Melani ... » więcej 2017-09-21, godz. 12:30 W samo południe w Opolu. Hejnał grany jest już 27 lat [ZDJĘCIA] Najpierw dzwony okolicznych kościołów wybijają dwunastą, a później słyszymy cztery razy opolski hejnał z wieży ratusza. Codziennie opolski hejnalista wdrapuje ... » więcej 2017-09-21, godz. 07:02 Kolorowe jesienne liście na wystawie [ZDJĘCIA] Fotografie przygotowane przez Marka Mączyńskiego w dużym powiększeniu zawisły w Bibliotece Obcojęzycznej Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Opolu. » więcej 2017-09-20, godz. 21:37 Jak szukać swoich korzeni na Kresach? Miłośnicy Kresów Wschodnich i genealogii spotkali się w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Opolu. » więcej 2017-09-20, godz. 18:35 "Magia chwili" na fotografii Wystawa fotografii pt. „Człowiek w krajobrazie, krajobraz ulicy” zakończy obchody Europejskich Dni Dziedzictwa w Prudniku. We wrześniu odbyło się w tym mieści ... » więcej 2017-09-20, godz. 15:00 Śpiewające warsztaty ekologiczne dla dzieci w muzeum Justyna Tomańska i Mariusz Totoszko prowadzą warsztaty ekologiczne w całej Polsce. Opole jest jednym z 20 miast na trasie akcji 'Zbieraj z klasą'. » więcej 2017-09-20, godz. 13:00 Deszczowa pogoda próbowała przyćmić uroki Szkocji Pogoda panująca w Szkocji nie pokrzyżowała planów turystycznych Beaty Śliwińskiej, która wraz z grupą koleżanek postanowiła odwiedzić ten piękny kraj. » więcej 2017-09-20, godz. 07:15 Wspólna promocja nowych książek trzech literatów [ZDJĘCIA] Marian Buchowski, Edward Pochroń i Walter Pyka spotkali się na wspólnej promocji swoich najnowszych książek w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Opolu. Bibl ... » więcej 2017-09-19, godz. 20:00 Impreza klubowa na 800 lat Leśnicy. W akcji 7 didżejów Projekt L800 to muzyczna impreza klubowa z okazji obchodów 800-lecia Leśnicy. Ostatniego dnia września dla miłośników elektronicznego grania specjalny program ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »