Radio Opole » Kultura i rozrywka
2016-08-14, 16:00 Autor: Dorota Kłonowska

Trwa najazd satyryków. V Weekend Satyry i Karykatury nad Jeziorem Nyskim

Satyrycy nad Jeziorem Nyskim [fot.Dorota Kłonowska]
Satyrycy nad Jeziorem Nyskim [fot.Dorota Kłonowska]
Śmieją się z siebie i innych, naprędce rysują karykatury wczasowiczów oraz obrazki wykpiwające ratowników, jezioro, a także przywary Polaków i Czechów. Nad Jeziorem Nyskim trwa cykliczny już Weekend Humoru i Satyry z udziałem kilkunastu najlepszych satyryków z Polski i Czech.
Satyrycy nie tylko rysują, również dyskutują, na przykład o satyrze politycznej czy tej wykonywanej ekspresowo na potrzeby uznanych programów publicystycznych. Takie doświadczenia ma na przykład Janusz Kożusznik, laureat wielu międzynarodowych nagród, który rysował i rysuje rysunki polityczne dla największych w kraju stacji telewizyjnych.

- Przez 13 lat współpracowałem też z katowicką redakcją sportową. Tam nie było „zmiłuj”, codziennie musiały w ekspresowym tempie powstawać rysunki satyryczne na bieżące tematy. Było tak, jak na bieżni – albo człowiek przybiegł do mety i coś zdobył, albo nie. Podobnie w programach publicystycznych o tematyce politycznej. Sejm coś uchwali i już zaraz na antenie musi być odpowiedź w postaci komentarza satyrycznego – mówi Kożusznik.

Satyryk dodaje, że dzięki temu nauczył się szybko rysować i szybko pracować.

- Zresztą komentowanie polityki wcale nie jest trudne. Politycy sami używają słów, które potem występują w tzw. dymkach - mówi satyryk.

Dzisiaj polscy satyry rysują na temat "Czechy i Czesi w oczach Polaków", a czescy "Polska i Polacy w oczach Czechów". Jutro wspólnie obśmieją żołnierzy i polskie wojsko. Po południu do ekipy dołączy Szczepan Sadurski, który wystawiał swoje prace m.in. w Nowym Jorku, Barcelonie, Australii, Kapsztadzie, czy Moskwie. Jest uznawany za jednego z najszybszych karykaturzystów świata.

Na pomysł organizowania w Nysie takich spotkań wpadł nyski satyryk Michał Graczyk, który zjednał dla tego przedsięwzięcia spore grono sympatyków. Należy do niego m.in. jeden z restauratorów nad jeziorem Nyskim i tamtejszy WOPR. Twórcy tak polubili te spotkania, że np. Henryk Cebula (laureat Eryka i Szpilek) skrócił swój pobyt w Kanadzie, żeby zdążyć do Nysy.
Janusz Kożusznik

Kultura i rozrywka

2017-11-22, godz. 22:45 Wspomnienie o Grotowskim w Młodzieżowym Domu Kultury W ramach Tygodnia Kultury Niebanalnej opolanie zobaczyli film dokumentalny Teresy Kudyby - „Gra z pamięcią. Jerzy Grotowski w Opolu”. » więcej 2017-11-22, godz. 19:00 Świat oczami Andrzeja Fidyka. "Film dokumentalny ma ogromne znaczenie we współczesnym świecie" Światowej sławy dokumentalista Andrzej Fidyk spotkał się z czytelnikami w wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Opolu. Razem z Aleksandrą Szarłat przywieźli do ... » więcej 2017-11-22, godz. 17:00 Nawiązując do tradycyjnych metod, uczą wypiekać pierniki Nie może ich zabraknąć na świątecznych stołach i choinkach. Warsztaty piernikarskie organizuje Muzeum Ziemi Prudnickiej. Chętni mogą nauczyć się, jak przygoto ... » więcej 2017-11-22, godz. 11:45 Kasia Langer Młodzieżową Ślązaczką Roku 10-letnia Kasia Langer z Kadłuba została Młodzieżową Ślązaczką Roku 2017. Tytuł zdobyła w trakcie XXVII Konkursu 'Po naszymu, czyli po śląsku', organizowanego ... » więcej 2017-11-21, godz. 20:10 Wernisaż i pokaz teatralny na Targowej [ZDJĘCIA] Drugi dzień Tygodnia Kultury Niebanalnej to kolejny wernisaż i sztuka teatralna. W filii Młodzieżowego Domu Kultury przy ulicy Targowej w Opolu można oglądać ... » więcej 2017-11-21, godz. 18:56 Będzie wesoło i artystycznie. Już za tydzień benefis Jana Karola Minknera Benefis Jana Karola Minknera w Studiu M Radia Opole coraz bliżej. Spotkanie zadedykowane autorowi ponad 800 tekstów satyrycznych i 100 piosenek odbędzie się 2 ... » więcej 2017-11-21, godz. 07:00 Tydzień Kultury Niebanalnej rozpoczęty [ZDJĘCIA] Wernisaż prac uczestników zajęć plastycznych w Młodzieżowym Domu Kultury rozpoczął cykl imprez w ramach Tygodnia Kultury Niebanalnej. » więcej 2017-11-20, godz. 20:42 Lem był wszechstronny Stanisław Lem był bohaterem kolejnego spotkania w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Opolu w ramach 15. Opolskiej Jesieni Literackiej. O pisarzu opowiadał Toma ... » więcej 2017-11-20, godz. 18:00 Tydzień ekologiczny w bibliotece w Kędzierzynie-Koźlu Od dzisiaj (20.11) do przyszłego poniedziałku w bibliotece publicznej w Kędzierzynie-Koźlu trwa tydzień ekologiczny. Z tej okazji przygotowano ponad 20 wydarz ... » więcej 2017-11-20, godz. 16:00 Tłumacz literatury czeskiej opowiadał o czeskiej literaturze Andrzej Sławomir Jagodziński opowiadał w Bibliotece Obcojęzycznej w Opolu o swoich doświadczeniach z czeską literaturą. Gość biblioteki jest tłumaczem, filolo ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »