Radio Opole » Kultura i rozrywka
2016-08-14, 16:00 Autor: Dorota Kłonowska

Trwa najazd satyryków. V Weekend Satyry i Karykatury nad Jeziorem Nyskim

Satyrycy nad Jeziorem Nyskim [fot.Dorota Kłonowska]
Satyrycy nad Jeziorem Nyskim [fot.Dorota Kłonowska]
Śmieją się z siebie i innych, naprędce rysują karykatury wczasowiczów oraz obrazki wykpiwające ratowników, jezioro, a także przywary Polaków i Czechów. Nad Jeziorem Nyskim trwa cykliczny już Weekend Humoru i Satyry z udziałem kilkunastu najlepszych satyryków z Polski i Czech.
Satyrycy nie tylko rysują, również dyskutują, na przykład o satyrze politycznej czy tej wykonywanej ekspresowo na potrzeby uznanych programów publicystycznych. Takie doświadczenia ma na przykład Janusz Kożusznik, laureat wielu międzynarodowych nagród, który rysował i rysuje rysunki polityczne dla największych w kraju stacji telewizyjnych.

- Przez 13 lat współpracowałem też z katowicką redakcją sportową. Tam nie było „zmiłuj”, codziennie musiały w ekspresowym tempie powstawać rysunki satyryczne na bieżące tematy. Było tak, jak na bieżni – albo człowiek przybiegł do mety i coś zdobył, albo nie. Podobnie w programach publicystycznych o tematyce politycznej. Sejm coś uchwali i już zaraz na antenie musi być odpowiedź w postaci komentarza satyrycznego – mówi Kożusznik.

Satyryk dodaje, że dzięki temu nauczył się szybko rysować i szybko pracować.

- Zresztą komentowanie polityki wcale nie jest trudne. Politycy sami używają słów, które potem występują w tzw. dymkach - mówi satyryk.

Dzisiaj polscy satyry rysują na temat "Czechy i Czesi w oczach Polaków", a czescy "Polska i Polacy w oczach Czechów". Jutro wspólnie obśmieją żołnierzy i polskie wojsko. Po południu do ekipy dołączy Szczepan Sadurski, który wystawiał swoje prace m.in. w Nowym Jorku, Barcelonie, Australii, Kapsztadzie, czy Moskwie. Jest uznawany za jednego z najszybszych karykaturzystów świata.

Na pomysł organizowania w Nysie takich spotkań wpadł nyski satyryk Michał Graczyk, który zjednał dla tego przedsięwzięcia spore grono sympatyków. Należy do niego m.in. jeden z restauratorów nad jeziorem Nyskim i tamtejszy WOPR. Twórcy tak polubili te spotkania, że np. Henryk Cebula (laureat Eryka i Szpilek) skrócił swój pobyt w Kanadzie, żeby zdążyć do Nysy.
Janusz Kożusznik

Kultura i rozrywka

2018-02-21, godz. 15:49 Dzień Języka Ojczystego na Śląsku Opolskim w PBW w Opolu Czy chętnie korzystamy z zapożyczeń językowych? Po co to robimy? To tylko niektóre z pytań, jakie postawili sobie uczestnicy debaty zorganizowanej w ramach Dn ... » więcej 2018-02-21, godz. 13:20 Islandzki komediodramat w kinie studyjnym w Opolu Tym razem dwa małżeństwa dzieli jedno drzewo. Dzikie emocje biorą górę nad zdrowym rozsądkiem. Film jest duńsko-polsko-irlandzką koprodukcją. Zdjęcia do filmu ... » więcej 2018-02-21, godz. 10:22 Otwarte zebranie naukowe w Instytucie Śląskim W ramach cyklu 'Środy w Instytucie Śląskim' dziś (21.02) spotkanie z dr Małgorzatą Iżykowską i Aleksandrą Starczewską-Wojnar. Obie panie związane są z Archiwu ... » więcej 2018-02-20, godz. 19:00 Quiz z wiedzy ogólnej i znajomości historii Opola Filia nr 4 Miejskiej Biblioteki Publicznej przygotowała drugą odsłonę „Quizu w bibliotece” - zabawy-konkursu z wiedzy ogólnej. » więcej 2018-02-20, godz. 15:00 Remonty obiektów kulturalnych w Brzegu. Co z majówką i działalnością BCK-u? Kilka tygodni temu ruszyła przebudowa miejskiego amfiteatru w Brzegu. Na miejscu pracuje ciężki sprzęt, a wykonawca ma oddać odrestaurowany obiekt do końca si ... » więcej 2018-02-20, godz. 12:00 Premiera spektaklu o przyjaźni w Żłobiźnie [ZDJĘCIA] Działające przy Gminnej Bibliotece Publicznej w Skarbimierzu zespoły teatralne i taneczne przygotowały wspólne przedstawienie 'Anielskie skrzydła'. » więcej 2018-02-20, godz. 10:00 11. Zimowy Las Sztuki otwarty [ZDJĘCIA] Scena Teatru EkoStudio w Opolu po raz jedenasty zamieniła się w galerię prezentującą sztukę. Jak zwykle prezentacji sztuk plastycznych towarzyszył recital muz ... » więcej 2018-02-20, godz. 06:28 Awangarda jest starsza od niepodległości o rok W Galerii Sztuki Współczesnej w Opolu ruszył cykl wykładów „Sto lat! Sztuki polskiej”. Raz w miesiącu goście będą opowiadali o jednym z kierunków w sztuce pol ... » więcej 2018-02-19, godz. 16:15 Nie żyje Waldemar Więckiewicz Zmarł pochodzący z Kędzierzyna-Koźla Waldemar Więckiewicz, autor książek o Pogorzelcu, jednym z osiedli tego miasta. Jako pierwsza wyszła spod jego pióra pozy ... » więcej 2018-02-18, godz. 19:47 Dzieci znów wybrały się w muzyczną podróż po oceanie dźwięków. Tym razem odwiedziły Rosję [FILM, DUŻO ZDJĘĆ] Rosja była drugim przystankiem czwartej edycji 'Radiowej podróży po oceanie dźwięków'. Młodzi uczestnicy bawili się w Studiu M Radia Opole, poznając kulturę t ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »