Radio Opole » Kultura i rozrywka
2016-08-14, 16:00 Autor: Dorota Kłonowska

Trwa najazd satyryków. V Weekend Satyry i Karykatury nad Jeziorem Nyskim

Satyrycy nad Jeziorem Nyskim [fot.Dorota Kłonowska]
Satyrycy nad Jeziorem Nyskim [fot.Dorota Kłonowska]
Śmieją się z siebie i innych, naprędce rysują karykatury wczasowiczów oraz obrazki wykpiwające ratowników, jezioro, a także przywary Polaków i Czechów. Nad Jeziorem Nyskim trwa cykliczny już Weekend Humoru i Satyry z udziałem kilkunastu najlepszych satyryków z Polski i Czech.
Satyrycy nie tylko rysują, również dyskutują, na przykład o satyrze politycznej czy tej wykonywanej ekspresowo na potrzeby uznanych programów publicystycznych. Takie doświadczenia ma na przykład Janusz Kożusznik, laureat wielu międzynarodowych nagród, który rysował i rysuje rysunki polityczne dla największych w kraju stacji telewizyjnych.

- Przez 13 lat współpracowałem też z katowicką redakcją sportową. Tam nie było „zmiłuj”, codziennie musiały w ekspresowym tempie powstawać rysunki satyryczne na bieżące tematy. Było tak, jak na bieżni – albo człowiek przybiegł do mety i coś zdobył, albo nie. Podobnie w programach publicystycznych o tematyce politycznej. Sejm coś uchwali i już zaraz na antenie musi być odpowiedź w postaci komentarza satyrycznego – mówi Kożusznik.

Satyryk dodaje, że dzięki temu nauczył się szybko rysować i szybko pracować.

- Zresztą komentowanie polityki wcale nie jest trudne. Politycy sami używają słów, które potem występują w tzw. dymkach - mówi satyryk.

Dzisiaj polscy satyry rysują na temat "Czechy i Czesi w oczach Polaków", a czescy "Polska i Polacy w oczach Czechów". Jutro wspólnie obśmieją żołnierzy i polskie wojsko. Po południu do ekipy dołączy Szczepan Sadurski, który wystawiał swoje prace m.in. w Nowym Jorku, Barcelonie, Australii, Kapsztadzie, czy Moskwie. Jest uznawany za jednego z najszybszych karykaturzystów świata.

Na pomysł organizowania w Nysie takich spotkań wpadł nyski satyryk Michał Graczyk, który zjednał dla tego przedsięwzięcia spore grono sympatyków. Należy do niego m.in. jeden z restauratorów nad jeziorem Nyskim i tamtejszy WOPR. Twórcy tak polubili te spotkania, że np. Henryk Cebula (laureat Eryka i Szpilek) skrócił swój pobyt w Kanadzie, żeby zdążyć do Nysy.
Janusz Kożusznik

Kultura i rozrywka

2018-06-23, godz. 18:30 Przypomnieli piosenki Anny Jantar i Jarosława Kukulskiego 'Tyle słońca w całym mieście' czy 'Nic nie może przecież wiecznie trwać'. Największe przeboje Anny Jantar wypełniły salę Ośrodka Sportu i Rekreacji w Komprach ... » więcej 2018-06-23, godz. 14:30 Aparaty poszły w ruch. Fotomarat[h]on w Opolu. Tematem równość praw 'Równe prawa to podstawa' - to temat przewodni, z którym mierzyli się uczestnicy drugiego Fotomarat[h]onu w Opolu. Amatorzy i profesjonalni fotograficy mają p ... » więcej 2018-06-23, godz. 07:00 Finał sezonu artystycznego jak "Marzenie". Filharmonia Opolska wypełniona po brzegi Niekończące się owacje dla młodego pianisty i triumf muzyki polskiej. Tak zakończył się 66. sezon artystyczny w wypełnionej po brzegi Filharmonii Opolskiej. » więcej 2018-06-22, godz. 19:00 Ruszają Dni Kluczborka. Zabawa potrwa do soboty Kamil Bednarek i grupa Piersi będą gwiazdami Dni Kluczborka. Obchody święta miasta zaczynają się dzisiaj (22.06) i potrwają do jutra. » więcej 2018-06-22, godz. 17:00 "Równe prawa to podstawa" - w sobotę "Fotomarat[h]on" w Opolu 'Równe prawa to podstawa' to tytuł Fotomarat[h]onu w Opolu, którego celem jest uczczenie setnej rocznicy wywalczenia czynnych i biernych praw wyborczy przez k ... » więcej 2018-06-21, godz. 18:15 "Koniec wojny na Śląsku. Rok 1945. Studia i materiały". Promocja książki Publikację zbiorową pod tytułem 'Koniec wojny na Śląsku. Rok 1945. Studia i materiały' promowano w Centralnym Muzeum Jeńców Wojennych w Opolu. Redakcji podjęl ... » więcej 2018-06-21, godz. 16:57 "Oczami dziecka mamy i taty", czyli historie opolskich rodzin Opolskie rodziny wypełniły gmach urzędu marszałkowskiego w Opolu. Na premierze książki 'Oczami dziecka mamy i taty' pojawili się rodzice, dzieci, dziadkowie i ... » więcej 2018-06-21, godz. 12:00 Lada moment rozpoczną się trzydniowe dni Praszki. W programie reggae i covery The Beatles Zbliżają się Dni Praszki z Biesiadą Świętojańską. Każda część trzydniowej (22-24.06) zabawy będzie się nieco różnić. » więcej 2018-06-21, godz. 10:30 Bogato ilustrowane książki z legendami 9 krajów trafiły do krapkowickich bibliotek Legendy portugalskie, macedońskie, łotewskie czy włoskie. O nich można przeczytać w książkach przekazanych przez krapkowicki Zespół Szkół Specjalnych do 13 bi ... » więcej 2018-06-21, godz. 07:00 Można zgłaszać kandydatów do "Magnolii Powiatu Opolskiego" Chcą wyróżnić osoby i firmy, które odznaczają się w pracy na rzecz rozwoju i promocji powiatu opolskiego. Do 30.06 można zgłaszać kandydatów do nagrody 'Magno ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »