Radio Opole » Wiadomości z regionu
2023-08-22, 17:11 Autor: Jan Poniatyszyn

Korfantów cierpi na brak bezpośredniego połączenia autobusowego z Opolem

Przystanek autobusowy w Korfantowie [fot. UM Korfantów]
Przystanek autobusowy w Korfantowie [fot. UM Korfantów]
Korfantów jest jedną z białych plam transportu publicznego na mapie Opolszczyzny. Wykluczenie komunikacyjne ogranicza możliwości edukacyjne młodzieży oraz komplikuje kontakt mieszkańców z centrum administracyjnym regionu. Bariera ta może też zniechęcać młodych specjalistów do podejmowania pracy w mniejszych ośrodkach miejskich.
- Jesteśmy wyjątkowym miastem w województwie, bo nie mamy bezpośredniego połączenia z Opolem - mówi burmistrz Korfantowa Janusz Wójcik. – Nie mamy połączenia kolejowego, ani autobusowego. Żeby dojechać do Opola, ludzie muszą przesiadać się w Niemodlinie lub w Prudniku. Korfantów wszyscy kojarzą z Opolskim Centrum Rehabilitacji. Jego rozbudowa spowoduje, że zwiększy się moc przerobowa OCR, jeżeli chodzi o rehabilitację pacjentów, szczególnie tą dojazdową. Zwiększa to również ilość pracowników, którzy pracują na różne zmiany, także w soboty i niedziele. Natomiast w Korfantowie nie znajdzie się wolnego pokoju, czy mieszkania do wynajęcia.

OCR w Korfantowie podlega samorządowi województwa. Jaki ma on wpływ na sieć połączeń autobusowych? Zapytaliśmy o to Szymona Ogłazę, członka Zarządu Województwa Opolskiego. - Tak zostało w Polsce skonstruowane prawo, że hucznie marszałek województwa wydaje zezwolenia na trasy autobusowe, zatwierdza rozkłady. Natomiast nie może w nie ingerować. Możemy zasugerować przewoźnikowi, że ten rozkład nie jest okay, ale musimy mieć bardzo silne argumenty, żeby mu odmówić wydania zezwolenia. To się zdarza tylko w takich wypadkach, kiedy widzimy, że dwóch przewoźników bije się o linię i podbierają sobie pasażerów.

Do ustawowych zadań własnych samorządu województwa należy organizowanie i dotowanie kolejowych przewozów pasażerskich oraz nabywanie kolejowych pojazdów szynowych.
Janusz Wójcik
Szymon Ogłaza

Wiadomości z regionu

2024-12-25, godz. 18:00 Makowiec i piernik, czyli klasyk słodkości na Boże Narodzenie Boże Narodzenie to czas, w którym nasze domy wypełniają się nie tylko zapachem czerwonego barszczu z uszkami i pierogów. Poczuć możemy także apetyczny… » więcej 2024-12-25, godz. 17:30 Powiat brzeski z budżetem na przyszły rok. Dochody wrosną szybciej niż inflacja 191,5 miliona złotych wyda w przyszłym roku powiat brzeski. Na ostatniej w tym roku sesji, radni przyjęli przyszłoroczny budżet. » więcej 2024-12-25, godz. 16:50 Kolejny most do odbudowy w Głuchołazach. Gmina przygotowuje przetarg Do przebudowy mostu świętego Wojciecha nad rzeką Biała Głuchołaska przygotowuje się gmina Głuchołazy. Przeprawa została uszkodzona podczas wrześniowej… » więcej 2024-12-25, godz. 16:40 Gęste mgły na Opolszczyźnie. Jest ostrzeżenie IMGW Przed gęstą mgłą ostrzega mieszkańców województwa opolskiego IMGW we Wrocławiu. Ostrzeżenie dotyczy powiatów: głubczyckiego, kędzierzyńsko-kozielskiego… » więcej 2024-12-25, godz. 16:00 Grodkowskie wodociągi kończą wymianę wodomierzy. Ich odczyt odbywa się bez wizyty inkasenta Inkasenci kontrolujący wodomierze nie będą już odwiedzać mieszkańców gminy Grodków. Dobiega końca akcja wymiany tradycyjnych urządzeń na takie, które… » więcej 2024-12-25, godz. 15:20 "Złodzieje nie robią sobie świąt". Policja przestrzega przed włamywaczami Święta to czas wyjazdów, a więc i opuszczania naszych domów czy mieszkań. Takie opuszczone mieszkanie to łakomy kąsek dla złodziei. Opolska policja przypomina… » więcej 2024-12-25, godz. 14:51 Święta aktywnie - gdzie można spędzić czas w Opolu? Nie wszystkie obiekty sportowe w Opolu będą zamknięte podczas świąt. Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Opolu przygotował ofertę dla tych, którzy wolny… » więcej 2024-12-25, godz. 14:00 Wyjątkowy prezent dla dzieci. Dzisiaj premiera słuchowiska Radia Opole Fundacja Scena Audio zrealizowała słuchowisko 'Wlazłkotek', które będzie miało swoją premierę na antenie Radia Opole. Tekst napisał nasz były kolega… » więcej 2024-12-25, godz. 13:30 Ozdoby na choince miały dawniej ogromne znaczenie Podłaźniczka - to dzisiejszy odpowiednik choinki. Było to drzewko sosny lub świerku, które wieszano pod sufitem izby czubkiem skierowanym do dołu. Znane… » więcej 2024-12-25, godz. 12:40 Barszcz, pierogi, uszka. Bez tych potraw nie wyobrażamy sobie świąt Barszcz, makowiec czy pierogi z kapustą możemy zjeść nie tylko od święta, ale przede wszystkim w Wigilię i Boże Narodzenie te dania smakują wyjątkowo… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »