Radio Opole » Wiadomości z regionu
2021-07-11, 08:15 Autor: Jan Poniatyszyn

Konferencja historyczna pokazała ogrom ukraińskich zbrodni na Polakach

Konferencja historyczna w Koźlu [zdj. Jan Poniatyszyn]
Konferencja historyczna w Koźlu [zdj. Jan Poniatyszyn]
Konferencja historyczna w Koźlu [zdj. Jan Poniatyszyn]
Konferencja historyczna w Koźlu [zdj. Jan Poniatyszyn]
Konferencja historyczna w Koźlu [zdj. Jan Poniatyszyn]
Konferencja historyczna w Koźlu [zdj. Jan Poniatyszyn]
Trwają XVIII Wojewódzkie Dni Kultury Kresowej w Kędzierzynie-Koźlu. Wczoraj (10.07) obchodzono tam Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczypospolitej. W uroczystościach uczestniczyła marszałek Sejmu - Elżbieta Witek. Następnie odbyła się tematyczna konferencja historyczna z udziałem wybitnych znawców problematyki kresowej. Prelegenci przedstawili różne, w tym ciągle mało znane, aspekty zbrodni Ukraińców.
- Rzeź wołyńska poprzedzona była eksterminacją polskich Żydów na Kresach - mówi dr Lucyna Kulińska, historyk i politolog z Krakowa. - Przed ludobójstwem na Wołyniu w 1943 roku mamy ogromną zagładę Żydów i współdziałanie Ukraińców z Niemcami w tzw. oddziałach Schutzmannschaft. Jednym z ich dowódców był Roman Szuchewycz, dzisiejszy bohater Ukrainy. Faktycznie Wołyń i dużą część pozostałych naszych województw wschodnich, brzydko mówiąc, oczyściła z Żydów policja ukraińska. Przy współdziałaniu z miejscowymi nacjonalistami zrobiono to bardzo dokładnie.

Określenie zbrodnia wołyńska obejmuje też eksterminację Polaków m.in. z byłych województw: lwowskiego, tarnopolskiego i stanisławowskiego. W sumie liczba ofiar szacowana jest nawet na ponad 130 tysięcy osób. Apogeum wołyńskiego bestialstwa nastąpiło nad ranem 11 lipca 1943 roku w "krwawą niedzielę". Oddziały Ukraińskiej Powstańczej Armii wspomagane przez chłopstwo (tzw. siekierników) dokonały skoordynowanego napadu na blisko 99 polskich miejscowości.

Podczas konferencji historycznej w Koźlu profesor Bogusław Paź z Uniwersytetu Wrocławskiego mówił o zbrodniach Ukraińców, których doświadczyli klasycy polskiej filozofii: Mieczysław Krąpiec, Władysław Tatarkiewicz oraz Roman Ingarden.

- Jeżeli chodzi o profesora Władysława Tatarkiewicza, to był on naocznym świadkiem zbrodni dokonywanych przez Ukraińców w czasie pacyfikacji Powstania Warszawskiego. Polegało to na tym, że mordowali Warszawiaków, grabili mieszkania, gwałcili, znęcali się nad tymi ludźmi. Współcześnie kolejne ekipy na ukraińskiej scenie politycznej heroizują ludobójców Polaków, Ormian, Żydów. Ogłaszają ich bohaterami Ukrainy – powiedział profesor Bogusław Paź.

Niedzielne obchody Wojewódzkich Dni Kultury Kresowej w Kędzierzynie-Koźlu rozpoczną się o godzinie 15:30 w hali sportowej „Śródmieście”. W programie są występy zespołów propagujących tematykę kresową. W poniedziałek od godz. 16 na przystani „Szkwał” w Koźlu odbywać się będzie Piknik Kresowy nad Odrą. Organizatorem tych obchodów jest Stowarzyszenie Kresowian w Kędzierzynie-Koźlu. Patronatem medialnym wydarzenia te objęło Radio Opole.
Lucyna Kulińska
Bogusław Paź

Wiadomości z regionu

2024-11-03, godz. 13:00 Niebezpiecznie na opolskich drogach podczas długiego weekendu. Akcja "Wszystkich Świętych" trwa do jutra Jedna osoba zginęła, a pięć zostało rannych - to dotychczasowy policyjny bilans na drogach Opolszczyzny w czasie długiego weekendu. Dziś (03.11) w miejscowości… » więcej 2024-11-03, godz. 11:30 Pierwszy krok wykonany. Jacek Kasprzyk jest już w Niemczech. Zbiórka na leczenie wciąż trwa Jacek Kasprzyk jest już w Niemczech. Jutro (04.11) ma być przyjęty na oddział w klinice w Heidelbergu i prawdopodobnie w czwartek (07.11) zostanie przeprowadzona… » więcej 2024-11-03, godz. 10:41 Projektem noweli specustawy powodziowej zajmie się rząd Nowe przepisy zawierają szereg rozwiązań z zakresu ochrony zdrowia, edukacji, szkolnictwa wyższego, programów pomocowych dla przedsiębiorców, administracji… » więcej 2024-11-03, godz. 09:40 Święto siatkówki w Nysie. PSG Stal podejmuje kędzierzyńską ZAKSĘ Na ten mecz kibice czekają od początku sezonu. W siatkarskich derbach Opolszczyzny PSG Stal Nysa podejmie we własnej hali ZAKSĘ Kędzierzyn-Koźle. Niedzielne… » więcej 2024-11-03, godz. 09:04 Wypadek w miejscowości Grabczok. Nie żyje 26-letni kierowca Mamy wypadek w miejscowości Grabczok, w powiecie opolskim. Jak poinformował kpt. Grzegorz Piśniak z Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Opolu… » więcej 2024-11-03, godz. 08:40 Formalności załatwione. Branżowe Centra Umiejętności w Opolu ruszają z kształceniem Coraz bliżej do uruchomienia dwóch Branżowych Centrów Umiejętności w Opolu. Radni Opola podjęli uchwałę w sprawie założenia zarówno placówki numer… » więcej 2024-11-03, godz. 08:40 Kędzierzyński "Manhatan" zostanie odświeżony. Halę targową czeka modernizacja Słynna hala targowa 'Manhatan' w Kędzierzynie-Koźlu przejdzie modernizację i zyska nowy wygląd. Przede wszystkim z otoczenia budynku znika stalowa konstrukcja… » więcej 2024-11-02, godz. 19:27 Brzeska ciepłownia stawia na "elektryki". Do ich ładowania będzie wykorzystywany prąd z własnej instalacji Brzeska ciepłownia inwestuje w 'elektryki'. Zarządzająca nią spółka zapoczątkowała wymianę samochodów na zeroemisyjne i jak zapowiada, na tym nie ko… » więcej 2024-11-02, godz. 17:00 Opolanie kolejny dzień odwiedzają groby. "Dopóki pamiętamy, oni żyją w naszej pamięci" W sposób szczególny dziś (02.11) modlimy się za naszych bliskich zmarłych. Zaduszki to kolejny dzień, kiedy opolanie odwiedzają groby, zapalają znicze… » więcej 2024-11-02, godz. 15:37 Część opolan wybiera samochód, inni korzystają z autobusów. Gęsto w okolicach opolskich nekropolii Przez cały okres Wszystkich Świętych wiele osób zdecydowało się na korzystanie z autobusów MZK, aby dostać się na opolskie nekropolie. Podobnie było… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »