Radio Opole » Wiadomości z regionu
2020-09-17, 16:15 Autor: A. Stefaniak/M. Matuszkiewicz/W. Wośtak

Powiat kluczborski - czerwony, głubczycki - żółty. To nowe informacje z resortu zdrowia [AKTUALIZACJA]

Powiat kluczborski - czerwony, głubczycki - żółty. To nowe informacje z resortu zdrowia [fot. TT MZ]
Powiat kluczborski - czerwony, głubczycki - żółty. To nowe informacje z resortu zdrowia [fot. TT MZ]
Dwa opolskie powiaty znalazły się na zaktualizowanej dziś (17.09) ministerialnej liście stref o wzmożonym rygorze epidemicznym. Powiat kluczborski znalazł się w czerwonej (najwyższej) strefie, powiat głubczycki w żółtej.
W strefie "czerwonej" obowiązuje nakaz noszenia maseczek w przestrzeni publicznej Zmniejszone zostaną limity osób w transporcie publicznym, a na uroczystościach rodzinnych będzie mogło być maksymalnie 50 osób. W kościołach dopuszczalne będzie 50 procent obłożenia budynku. Zakazana została także m.in. organizacja targów i kongresów. Otwarte pozostają siłownie, jednak obowiązują w nich limity osób: jedna na 10 metrów kwadratowych.

W strefie "żółtej" obowiązuje między innymi limit osób biorących udział w uroczystościach rodzinnych i nie może on przekroczyć 100 osób, z wyłączeniem obsługi. Dodatkowo w limit osób jest w siłowniach - jedna na 7 metrów kwadratowych, a podczas wystaw, kongresów, czy targów jedna osoba na 4 metry kwadratowe. W kinach może być 25 procent publiczności.

Zmiany będą obowiązywać od soboty (19.09).

AKTUALIZACJA:

- Statystyka jest nieubłagana - tak Mirosław Birecki, starosta kluczborski, komentuje umieszczenie tego powiatu na liście czerwonej w związku z epidemią koronawirusa. Strefa czerwona jest wprowadzana w tych samorządach, gdzie na 10 tysięcy mieszkańców jest więcej niż 12 zarażeń COVID-19. W powiecie kluczborskim jest obecnie 56 aktywnych przypadków koronawirusa, z czego 47 w gminie Wołczyn. Chodzi tu przede wszystkim o Dom Pomocy Społecznej w Gierałcicach, gdzie wykryto ognisko epidemii. 7 zarażeń dotyczy gminy Kluczbork, a 2 gminy Lasowice Wielkie. W powiecie jest też 150 osób, które pokonały wirusa. - Spada liczba zakażeń, więc jesteśmy dobrej myśli i liczymy na zniesienie obostrzeń po tygodniu - zaznacza Mirosław Birecki.

- Wszystko wskazuje na to, że sytuacja stabilizuje się, co nie zmienia faktu, że obostrzenia będą musiały być wprowadzone. Co to oznacza? Między innymi to, że w przestrzeni publicznej należy nosić maseczki, a wydarzenia sportowe muszą odbywać się bez publiczności. Moim zdaniem, najbardziej uciążliwy będzie obowiązek zasłaniania ust i nosa w strefie publicznej - dodaje Birecki.

Na jutrzejsze (18.09) przedpołudnie starosta zwołał Powiatowy Zespół Zarządzania Kryzysowego. Wezmą w nim udział samorządowcy wszystkich gmin oraz przedstawiciele służb mundurowych. Później w internecie zostaną opublikowane zasady i obostrzenia.

Z kolei w powiecie głubczyckim dzisiaj (17.09) potwierdzono 8 nowych przypadków COVID-19. Zakażonych jest pięć kobiet w wieku średnim, jeden mężczyzna w sile wieku i w wieku średnim oraz senior, który przebywa w szpitalu w Kędzierzynie-Koźlu. Stan siedmiu zakażonych jest dobry, a jednej kobiety jest stabilny.

Jedno z ognisk zakażenia jest w Publicznym Przedszkolu numer 2, kolejne w Środowiskowym Domu Samopomocy w Nowych Gołuszowicach.

- Od kilku dni za pośrednictwem portali społecznościowych apelujemy i prosimy mieszkańców o zachowanie i przestrzeganie pewnych zasad reżimów sanitarnych. Musimy pamiętać, że pandemia nadal jest - mówi Anita Juchno, wicestarosta głubczycki.

- Teraz musimy jeszcze bardziej stosować się do obostrzeń, aby zapobiec dalszemu rozprzestrzenianiu się zakażeń. To, co nas obliguje od soboty jest określone w przepisach, czyli zasłanianie ust i nosa. Dodatkowe obostrzenia wprowadzone zostaną w placówkach handlowych, transporcie publicznym, restauracjach, punktach gastronomii, kościołach, salonach fryzjerskich i kosmetycznych. Będziemy szczegółowo czytać rozporządzenie i każdy indywidualnie będzie musiał się do niego dostosować.
Mirosław Birecki
Anita Juchno

Wiadomości z regionu

2020-10-20, godz. 21:52 Wojewoda opolski odwołał alarm przeciwpowodziowy Stabilizuje się sytuacja na rzekach w regionie. Wojewoda opolski odwołał alarm przeciwpowodziowy w sześciu powiatach: głubczyckim, kędzierzyńsko-kozielskim… » więcej 2020-10-20, godz. 21:00 Raport dnia: 307 zakażeń i 8 zgonów. Na COVID-19 zachorowało dotąd 5536 mieszkańców regionu 307 nowych zakażeń koronawirusem i śmierć 8 mieszkańców potwierdzono dziś (20.10) na Opolszczyźnie. Od początku pandemii COVID-19 potwierdzono u 5536… » więcej 2020-10-20, godz. 20:47 Opole: mieszkańcy osiedla AK po zmroku muszą chodzić w ciemnościach. W budżecie miasta nie ma obecnie pieniędzy na… Kilkudziesięciometrowy odcinek chodnika wzdłuż ogrodzenia Publicznej Szkoły Podstawowej numer 5 w Opolu tonie w mroku. Problem w tym, że łączy on pobliską… » więcej 2020-10-20, godz. 20:30 Radni mieli zastrzeżenia, burmistrz doniósł do prokuratury na... swoich urzędników. "Żeby sprawę rozstrzygnął… Budowa ścieżki pieszo-rowerowej wywołała spór między samorządowcami z Głuchołaz. Turystyczna trasa z tego przygranicznego miasta prowadzi do sąsiednich… » więcej 2020-10-20, godz. 19:45 Lawinowy wzrost cen za wywóz śmieci z opolskich działek. Nie wszędzie stawki są takie same Ponad 500 złotych za roczne użytkowanie działki o powierzchni 3 arów? Tyle według czarnego scenariusza mogą zapłacić ci, którzy dzierżawią kawałek… » więcej 2020-10-20, godz. 19:45 Nie chcą dopuścić do wykluczenia w nauce. Dyrektor I LO w Opolu poprosiła o pomoc rodziców, potrzeba laptopów 'Masz więcej komputerów w domu, to podziel się z tymi, którzy ich nie mają'. Taki apel do rodziców swoich uczniów wydała dyrektor I Liceum Ogólnokształcącego… » więcej 2020-10-20, godz. 18:30 Na A4 zderzyły się 4 ciężarówki [AKTUALIZACJA] Do wypadku z udziałem 4 samochodów ciężarowych doszło na opolskim odcinku A4. Jak informuje asp. Jarosław Buhl ze stanowiska kierowania Komendy Wojewódzkiej… » więcej 2020-10-20, godz. 18:15 Pacjenci szpitala w Namysłowie będą musieli szukać pomocy w Brzegu. Nocna opieka ma pracować bez zmian Namysłowski szpital przygotowuje się na przyjęcie pacjentów z koronawirusem. Na czas działania oddziału 'covidowego', pozostali pacjenci z terenu powiatu… » więcej 2020-10-20, godz. 18:15 Mundurowi z Opola otrzymali podziękowanie za akcję oddawania krwi dla 6-letniego Adasia Funkcjonariusze Komendy Miejski Policji w Opolu otrzymali niecodzienny prezent. Mowa o laurce i podziękowaniach od 6-letniego Adasia spod Krakowa oraz jego rodziców… » więcej 2020-10-20, godz. 17:00 Na południu województwa może silnie wiać Ostrzeżenie pierwszego stopnia o silnym wietrze w trzech powiatach województwa: prudnickim, nyskim i głubczyckim, przekazały służby IMGW. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »
***