Radio Opole » Wiadomości z regionu
2020-04-07, 14:56 Autor: Agnieszka Pospiszyl

Medycy w Kędzierzynie-Koźlu w kwarantannie. Są problemy z zapewnieniem obsady karetek, podejrzenie koronawirusa także na geriatrii

Szpital przy ul. Judyma w Kędzierzynie-Koźlu [fot. archiwum]
Szpital przy ul. Judyma w Kędzierzynie-Koźlu [fot. archiwum]
Dziewięciu pracowników szpitala w Kędzierzynie-Koźlu przy ul. Judyma przebywa na kwarantannie. Mogli oni mieć kontakt z osobą, która jest zarażona koronawirusem. Na wyniki testów czekają też na oddziale geriatrii.
Brak pracowników powoduje, że są problemy z zapewnieniem pełnych obsad karetek pogotowia. W punkcie przy ul. Judyma stacjonują teraz 3 karetki podstawowe i 1 specjalistyczna.

- Ta sytuacja nie wpływa na bezpieczeństwo mieszkańców powiatu – zapewnia Jarosław Kończyło, dyrektor szpitala w Kędzierzynie-Koźlu. - Jeżeli my chwilowo nie będziemy mieli jednej bądź dwóch karetek, te karetki są zabezpieczane z zewnątrz. Czy karetkę ze Zdzieszowic, ze Strzelec Opolskich, Krapkowic czy nawet z Raciborza lub Głubczyc. Mieszkańcy są zaopatrzeni przez koordynatora z numeru 112, który kieruje we właściwe miejsce daną karetkę.

Wczoraj podano informację, że u trzech medyków z Kędzierzyna-Koźla – lekarza i 2 ratowników – potwierdzono covid-19. Zarazili się od pacjentki, która bardzo późno poinformowała, że jej mąż jest w kwarantannie po powrocie z zagranicy i ma objawy chorobowe.

Także na oddziale geriatrycznym szpitala w Kędzierzynie-Koźlu przebywa pacjent z podejrzeniem zarażenia koronawirusem. Prawdopodobnie zaraził się od chorego członka rodziny, który nie poinformował lekarzy o tym, że przebywa na kwarantannie. 5 pielęgniarek jest na kwarantannie, ale praca oddziału odbywa się bez utrudnień, choć w warunkach sporych obostrzeń.

- Na oddziale wprowadzono częściową kwarantannę – mówi Adam Lecibil, rzecznik starostwa powiatowego w Kędzierzynie-Koźlu. - U lekarzy nie doszło do zakażenia, wszyscy byli zabezpieczeni. Na oddziale pozostało 6 osób, każda przebywa w osobnej sali. Dwie osoby hospitalizowane zostały przewiezione do szpitala w Koźlu. U jednej z nich potwierdzono koronawirusa.

Co do drugiego pacjenta to jest podejrzenie zarażenia, ale na razie nie zostało to potwierdzone wynikami testów.

- Te pięć pielęgniarek mogłoby uniknąć kwarantanny, gdybyśmy od razu wiedzieli, że jest zagrożenie. Nasz personel jest przygotowany do pracy w takich sytuacjach – mówi Jarosław Kończyło, dyrektor szpitala w Kędzierzynie-Koźlu.

- Prosimy mieć głowę na karku i jeśli państwo wiecie, że mąż, żona przyjechali z zagranicy i jest w trakcie kwarantanny, prosimy żebyśmy się o tym nie dowiadywali po 10 czy 15 minutach wywiadu, który zbieramy od państwa - dodaje Kończyłło.
Jarosław Kończyło 1
Adam Lecibil
Jarosław Kończyło 2

Wiadomości z regionu

2020-05-30, godz. 09:00 "Ekologiczne Opole". Nowy program walki z "kopciuchami" z unijnym dofinansowaniem Opolski ratusz pozyskał unijne dofinansowanie na ograniczanie niskiej emisji w mieście i rusza z nowym programem 'Ekologiczne Opole'. W planach jest zlikwidowanie… » więcej 2020-05-30, godz. 08:45 Katarzyna Kukolka-Bogocz nowym pełnomocnikiem PiS w powiecie kędzierzyńsko-kozielskim - Zawsze stawiam sobie wysoko poprzeczkę, a praca mnie napędza - powiedziała w porannej rozmowie 'W cztery oczy' radna Prawa i Sprawiedliwości w Kędzierzynie-Koźlu… » więcej 2020-05-30, godz. 07:45 Wkrótce ruszy budowa PSZOK-u w Namysłowie. Punkt będzie prowadził także działalność edukacyjną Wkrótce ruszy budowa punktu selektywnej zbiórki odpadów komunalnych w gminie Namysłów. To jedna z największych inwestycji zaplanowanych na ten rok przez miejscowy… » więcej 2020-05-30, godz. 06:30 Czwarty etap znoszenia ograniczeń. Od dziś maseczki tylko częściowo obowiązkowe Rozpoczyna się kolejny, czwarty etap znoszenia ograniczeń wprowadzonych w związku z epidemią koronawirusa. Od dziś (30.05) częściowo zniesiony zostaje obowiązek… » więcej 2020-05-29, godz. 21:15 Raport dnia w regionie: więcej wyzdrowień niż potwierdzonych zakażeń 9 nowych zakażeń koronawirusem i 12 przypadków wyzdrowień - tak przedstawia się piątkowy (29.05) bilans dnia na Opolszczyźnie. W popołudniowym komunikacie Ministerstwo… » więcej 2020-05-29, godz. 20:35 W tym roku Opole przekaże gminie Dąbrowa 1,5 miliona złotych na wsparcie funkcjonowania placówek oświatowych Nie 2 miliony złotych, a 1,5 miliona - tyle Opole przekaże gminie Dąbrowa na wsparcie funkcjonowania placówek oświatowych. Pozostałe 500 tysięcy pomocy finansowej… » więcej 2020-05-29, godz. 19:05 Do tej pory nie stwierdzono koronawirusa wśród pacjentów paczkowskiego ZOL-u Nie potwierdzono do tej pory w testach kolejnych przypadków zakażenia koronawirusem w paczkowskim ZOL-u. » więcej 2020-05-29, godz. 18:45 Radni odrzucili petycję dotyczącą stworzenia w Opolu strefy wolnej od sieci 5G Rada miasta odrzuciła petycję dotyczącą stworzenia w Opolu strefy wolnej od sieci 5G. Argumentem był fakt, że miasto nie ma podstaw do kwestionowania rozporządzenia… » więcej 2020-05-29, godz. 18:42 Popołudniowy raport MZ bez nowych zakażeń i ofiar śmiertelnych w regionie. 10 kolejnych osób wyzdrowiało W popołudniowym komunikacie Ministerstwa Zdrowia nie odnotowano nowych przypadków zakażenia koronawirusem na Opolszczyźnie. Nie ma też kolejnych ofiar śmiertelnych… » więcej 2020-05-29, godz. 17:30 Wniosek wycofany. Bogdan Wyczałkowski nadal będzie kierował pracami nyskiej rady powiatu. "W czasie epidemii nie czas na… Na razie bez kolejnych zmian na czele nyskiej rady powiatu. Przewodniczący Bogdan Wyczałkowski nie został odwołany, a przy prezydialnym stole ponownie zasiadł… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »