Radio Opole » Wiadomości z regionu
2020-04-06, 12:45 Autor: Witold Wośtak

Jechać na działkę czy nie? Zakazu nie ma, ale w Opolu zdania są podzielone

Ogródki działkowe [fot. Bogusław Świerzowski / UM Kraków]
Ogródki działkowe [fot. Bogusław Świerzowski / UM Kraków]
Nie ma podstaw do zakazu przebywania na rodzinnych ogrodach działkowych. To główny wniosek z komunikatu Krajowego Zarządu Polskiego Związku Działkowców, który opublikowano w piątek (03.04).
Czytamy w nim, że zakaz byłby równoznaczny z ograniczeniem praw majątkowych i prawa własności. Poza tym ogródki działkowe nie są klasyfikowane jako tereny zielone. Sprawdziliśmy, jak nowe rozporządzenia są traktowane w Opolu.

Zygmunt Popielarczyk, prezes ROD "Odra" uważa, że w rękawicach i maseczce można jechać na ogródki.

- Co do tego, czy uprawiać działkę, trzeba to robić. Jeżeli nie przypilnujemy tego, oprócz kryzysu koronawirusa, będzie kryzys i nie będziemy nic mieli - nie skorzystamy z upraw. Poza tym ktoś może chcieć wsadzić kupiony krzew typu agrest lub porzeczka. Jeśli nie zrobi tego teraz, krzew kupiony zniszczy się i na jesień nie będzie czego wsadzić.

Bartłomiej Kozera, prezes Okręgu Opolskiego PZD jest innego zdania. - Nie rekomendujemy wizyt na działkach, bo ich użytkownicy to głównie ludzie starsi - uzasadnia.

- Oni należą oczywiście do grupy podwyższonego ryzyka. W związku z tym nie wolno im przemieszczać się na działki, chociażby dlatego, że przy dojeździe korzystają z autobusów. Odpuśćmy sobie - jest chłodno, a na działkach nic nie dzieje się. Nic nie stanie się, jeśli przez dwa lub trzy tygodnie nie pojawimy się na działce.

Policja przypomina z kolei, że na ogrodach działkowych obowiązuje zakaz gromadzenia się i grillowania. Dopuszczalne są jedynie niezbędne czynności w pielęgnacji działki.

Więcej o tym temacie powiemy w magazynie Reporterskie tu i teraz po 14:00.
Zygmunt Popielarczyk
Bartłomiej Kozera

Wiadomości z regionu

2020-06-03, godz. 22:00 Choć oficjalne otwarcie sezonu zaplanowano na połowę czerwca, to nad Jeziorem Nyskim już teraz można korzystać z większości… Od poniedziałku (01.06) można już korzystać z niemal wszystkich atrakcji dostępnych nad Jeziorem Nyskim. Na miłośników spędzania czasu nad wodą czeka między innymi… » więcej 2020-06-03, godz. 20:04 Raport dnia: 49. zgon na Opolszczyźnie. Jest 19 nowych zakażeń i 8 powrotów do zdrowia Jeden zgon, 19 nowych zarażeń koronawirusem i 8 powrotów do zdrowia odnotowano dzisiaj (03.06) w województwie opolskim. » więcej 2020-06-03, godz. 20:00 Opolski odcinek trasy rowerowej Blue Velo jeszcze nie tak szybko Przez Opolszczyznę ma przebiegać około 150 kilometrów trasy rowerowej Blue Velo. Droga ma powstać wzdłuż Odry i będzie częścią długodystansowej trasy, która połączy… » więcej 2020-06-03, godz. 18:19 Na Opolszczyźnie zmarła kolejna osoba zarażona koronawirusem. Są 3 nowe zakażenia i 8 ozdrowieńców Zmarła 49. osoba zakażona koronawirusem na Opolszczyźnie, a w regionie odnotowano 3 nowe zachorowania. 8 kolejnych osób wyzdrowiało. » więcej 2020-06-03, godz. 18:15 Jest nowy-stary zarząd Zakładów Azotowych Kędzierzyn. Kadencja potrwa trzy lata Sławomir Lipkowski powołany na funkcję prezesa zarządu Zakładów Azotowych Kędzierzyn SA. » więcej 2020-06-03, godz. 17:45 Szymon Hołownia w Gogolinie o Mniejszości Niemieckiej i samorządach Szymon Hołownia, kandydat na funkcję prezydenta Polski, spotkał się dzisiaj (3.06) z mieszkańcami gminy Gogolin. Wziął udział w zamkniętych spotkaniach z burmistrzem… » więcej 2020-06-03, godz. 17:00 Ćwiczenia dla rezerwistów dopiero od jesieni, ale kandydaci do ochotniczej służby przygotowawczej mogą już składać wnioski… Jesienią armia wróci do ćwiczeń wojskowych dla żołnierzy rezerwy. Przypomnijmy, że z powodu wybuchu pandemii koronawirusa, w marcu MON poinformowało o przerwaniu… » więcej 2020-06-03, godz. 16:30 Przychodnia jaskrowa przy USK w Opolu nieczynna. W całym kraju brakuje lekarzy okulistów Do naszej rozgłośni zgłosił się mieszkaniec Opola, którego żona od 20 lat leczy się na jaskrę w przychodni Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Opolu. Kobieta… » więcej 2020-06-03, godz. 16:00 W Skarbimierzu nie doszło do skażenia środowiska. Do powstrzymania katastrofy ekologicznej przyczyniło się betonowe po… Na terenie składowiska odpadów położonego na poradzieckim lotnisku w Skarbimierzu nie doszło do skażenia zagrażającego środowisku. To wynik analizy próbek, której… » więcej 2020-06-03, godz. 15:15 Ponad 300 ujemnych wyników testów na koronawirusa. Wznowienie działalności kluczborskiego szpitala i wołczyńskiego ZOL… Do normalnego funkcjonowania powróciło Powiatowe Centrum Zdrowia w Kluczborku i Zakład Opiekuńczo-Leczniczy w Wołczynie. Tydzień temu (27 maja) wykryto koronawirusa… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »