Radio Opole » Wiadomości z regionu
2020-02-14, 07:30 Autor: Daniel Klimczak

W Nysie pojawią się rowery miejskie. Miasto chce, by stacje były obecne we wszystkich dzielnicach

Rowery miejskie w Kędzierzynie-Koźlu [fot. urząd miasta]
Rowery miejskie w Kędzierzynie-Koźlu [fot. urząd miasta]
Nysa chce uruchomić sieć rowerów miejskich. Magistrat planuje, że po zakończeniu remontu śródmieścia, na ulicach pojawi się kilka stacji postojowych dla łącznie kilkudziesięciu tego typu jednośladów.
Początkowo miejskie rowery będą stacjonować w okolicach uczelni, dworca, urzędu miasta czy w okolicach hali sportowej przy ulicy Sudeckiej. Jak zapowiada burmistrz Kordian Kolbiarz, magistrat chce, by docelowo rozwiązania te były dostępne w każdej z dzielnic miasta.

- Też będziemy patrzyć na doświadczenia miast porównywalnych z nami, jeżeli chodzi o liczbę mieszkańców. Na pewno na początek będzie mniej rowerów i zobaczymy, jaki będzie odzew wśród mieszkańców. Jeżeli będzie duży, jeżeli ten okres oczekiwania na rower będzie dłuższy, wówczas będziemy te rowery i stacje dostawiać - wyjaśnia.

Przed uruchomieniem systemu miasto chce dokończyć najważniejsze inwestycje drogowe, a także połączyć ze sobą istniejące i nowe ścieżki dla cyklistów. Miejskie rowery będą najprawdopodobniej jedynym typem jednośladów dostępnych publicznie, gdyż magistrat nie zamierza podążać za modą na elektryczne hulajnogi.

- Jestem przeciwnikiem hulajnóg o napędzie elektrycznym, takich wypożyczalni. Każdy, kto był w większym mieście, widział jak to wygląda, czyli są porzucane gdziekolwiek; w krzakach, na chodnikach i budzą grozę wśród przechodzących. Tego chcemy uniknąć - dodaje burmistrz.

Na razie nie wiadomo jeszcze, czy samorząd zdecyduje się na samodzielną obsługę systemu, czy zleci to zewnętrznej firmie. Decyzja ma zależeć od zainteresowania ze strony operatorów i warunków, jakie zaproponują.
Kordian Kolbiarz
Kordian Kolbiarz

Wiadomości z regionu

2020-02-27, godz. 23:30 Prudnik: pożar pustostanu. W środku - kilkanaście opon. Brak osób poszkodowanych, trwa dogaszanie [AKTUALIZACJA] Trwa dogaszanie pożaru w Prudniku. Doszło do niego na niezamieszkałej posesji przy ul. Nyskiej. W stodole zapaliły się składowane tam opony. Straż pożarna otrzymała… » więcej 2020-02-27, godz. 21:30 Mężczyzna objęty kwarantanną domową. Wrócił z regionu, gdzie pojawił się koronawirus Mieszkaniec powiatu kędzierzyńsko-kozielskiego został objęty dwutygodniową kwarantanną domową. Mężczyzna wrócił do Polski z delegacji. Był w rejonie, w którym… » więcej 2020-02-27, godz. 21:00 Spacer, festiwal pamięci, rajd i test wiedzy. Opolski IPN przybliży historię Żołnierzy Wyklętych na wiele sposobów Spacer śladami miejsc kaźni i I Opolski Festiwal Pamięci 'Zawołać po imieniu' - to kolejne z wydarzeń organizowanych przez opolską delegaturę Instytutu Pamięci… » więcej 2020-02-27, godz. 20:00 Radni przegłosowali zmiany w budżecie obywatelskim Opola. Zyskają placówki oświatowe, stracą jednostki OSP Zmiany w Budżecie Obywatelskim Opola na 2021 rok. Podczas dzisiejszej (27.02) sesji zdecydowali o tym radni. » więcej 2020-02-27, godz. 19:30 Świadomy maturzysta to bezpieczny pacjent. W opolskich szkołach ruszyły "Lekcje z NFZ" Opowiadają o zasadach poruszania się w obszarze opieki zdrowotnej, ubezpieczeniu zdrowotnym czy e-usługach. Pracownicy opolskiego oddziału NFZ przekonują, że świadomy… » więcej 2020-02-27, godz. 19:30 Dzieci z Izbicka będą miały przedszkole z... salą gimnastyczną Była podstawówka w Izbicku zostanie przedszkolem. Budynek musi być gruntownie przebudowany, prace mają się rozpocząć jeszcze w tym roku. Po zakończeniu prac więcej… » więcej 2020-02-27, godz. 18:15 Za tydzień w Opolu odbędzie się Wielkie Ślizganie 'Pomagaj z nami - bądźmy bohaterami' - tak brzmi tegoroczne motto Wielkiego Ślizgania na lodowisku Toropol. Związek Młodzieży Mniejszości Niemieckiej organizuje… » więcej 2020-02-27, godz. 17:45 Czy będzie remont linii kolejowej z Opola do Tarnowskich Gór? Radni przyjęli stosowny apel Apel w sprawie rewitalizacji linii kolejowej między Opolem a Tarnowskimi Górami oraz przywrócenia na niej ruchu przyjęła jednogłośnie Rada Miasta Opola. » więcej 2020-02-27, godz. 17:15 Kierowcy zatrzymani za przekroczony czas pracy. Jeden z nich jechał na karcie swojego szefa Używał karty kierowcy należącej do szefa przedsiębiorstwa. Inspektorzy z kędzierzyńsko-kozielskiego oddziału Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu Drogowego w… » więcej 2020-02-27, godz. 17:15 Czy w Kędzierzynie-Koźlu powstaną kolejne warsztaty dla niepełnosprawnych? Kolejki do Warsztatów Terapii Zajęciowej w Kędzierzynie-Koźlu są tak duże, że władze powiatu myślą o stworzeniu kolejnej placówki, w której terapeuci mogą zapewnić… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »