Radio Opole » Wiadomości z regionu
2020-02-04, 14:45 Autor: Witold Wośtak

Rodzice z gminy Praszka pytają o opłaty za nowo otwarty żłobek. Odpowiada burmistrz i przewodniczący rady

Otwarcie Publicznego Żłobka w Praszce [fot. Witold Wośtak]
Otwarcie Publicznego Żłobka w Praszce [fot. Witold Wośtak]
Żłobek publiczny czy prywatny? - pyta część rodziców z gminy Praszka wobec wczorajszego (03.02) otwarcia placówki opiekuńczej dla najmłodszych.
Chodzi o miesięczny wydatek za miejsce - prawie 600 złotych opłaty stałej i około 150 złotych stawki żywieniowej. Gmina dopłaca do każdego dziecka kolejne 600 złotych, ale rodzice podkreślają, że i tak niższe stawki obowiązują chociażby w Oleśnie. Podczas rekrutacji zapisano około 40 dzieci, ale w dniu otwarcia było ich 17.

- Ludzie muszą jednak wrócić do pracy i to jest rzecz, jakiej niektórzy nie mogą bagatelizować ani przeskoczyć. Jeżeli nie ma możliwości pozostawienia dziecka w domu z rodzicem, można powiedzieć, że jesteśmy postawieni pod murem.

- Jestem również niezadowolony ze stawki. Nie chciałem mówić o tym wcześniej, bo jednak uczestniczymy w święcie dzieci. Niemniej, jak na realia prowincjonalnych miasteczek to są dość wysokie koszty.

Burmistrz Jarosław Tkaczyński odpowiada, że gmina musi dopłacać kilka milionów złotych do szkół wobec niewystarczającej subwencji i dlatego brakuje na żłobek.

- Poza tym mieszkańcy dostają rządowe pieniądze na wsparcie wychowania dziecka - dodaje.

- Nie jest tak, że pieniądze mają służyć spłacie raty za samochód, choć być może niektórzy wykorzystują wsparcie w ten sposób. Ja mam jednak moralne prawo powiedzieć: Kochani, macie od rządu pieniądze na dzieci i one w jednej lub drugiej formie mają z nich skorzystać. Jeżeli uważacie żłobek za niepotrzebny, za te pieniądze można wynająć sobie nianię.

Bogusław Łazik, przewodniczący rady miejskiej w Praszce, apeluje o cierpliwość. - Są dotacje rządowe do utrzymania żłobka, ale na razie nie mogliśmy skorzystać - podkreśla.

- Funkcjonowanie żłobka rozpoczyna się w trakcie roku. To oznacza, że dopiero teraz lub wczesną wiosną będzie można składać odpowiednie wniosku do urzędu wojewódzkiego. Wówczas pojawi się szansa na dotację, bodajże od września. Na pewno rada będzie monitorować, co dzieje się ze żłobkiem. Wsłuchamy się też w głos naszych mieszkańców. Ja nie chcę teraz przesądzać, że przyjęte stawki są pozostaną na zawsze.

Burmistrz Tkaczyński jest otwarty na spotkanie z rodzicami i rozmowy w tym temacie.
Ojcowie, Jarosław Tkaczyński i Bogusław Łazik

Wiadomości z regionu

2020-05-26, godz. 21:17 Konopka za Rakoczego. Radni przyjęli zmiany na stanowisku członka zarządu województwa opolskiego Wicemarszałek Stanisław Rakoczy odwołany ze stanowiska. Jego miejsce w zarządzie województwa zajmie partyjny kolega Antoni Konopka. Tak zdecydowali radni podczas… » więcej 2020-05-26, godz. 20:30 Roszady personalne w kierownictwie Prudnickiego Centrum Medycznego O zmianę posady zabiega prezes Prudnickiego Centrum Medycznego. Jednocześnie zwolnił dyrektora do spraw inwestycji. Wszystko to dzieje się w powiatowej spółce… » więcej 2020-05-26, godz. 20:15 Czołowe zderzenie w Buszycach. Jedna osoba została ranna Przez ponad godzinę na odcinku Skorogoszcz-Buszyce droga krajowa 94 łącząca Opole z Brzegiem była zablokowana. » więcej 2020-05-26, godz. 19:15 Lektury do matury powtórzysz z RADIEM OPOLE. Na naszej antenie rusza edukacyjny cykl "Radiobelfer" Radio Opole wychodzi maturzystom na przeciw i włącza się w emisję przyspieszonego kursu przygotowawczego. Radiobelfer, czyli lektury do matury - to cykl edukacyjny… » więcej 2020-05-26, godz. 19:15 W opolskim zoo trwa budowa pawilonów dla lwów i tygrysów. Prace postępują zgodnie z planem Na placu budowy w zoo jest już gotowe oczko wodne i drewniany most, z którego docelowo będzie można obserwować tygrysy. Prace instalacyjne przebiegają zgodnie… » więcej 2020-05-26, godz. 19:13 Raport dnia w regionie: 3 nowe zakażenia, 2 ofiary śmiertelne i 14 "ozdrowieńców" Trzy nowe przypadki zakażenia koronawirusem, dwie ofiary śmiertelne i 14 kolejnych wyzdrowień - tak przedstawia się bilans dnia (26.05) na Opolszczyźnie. Od początku… » więcej 2020-05-26, godz. 17:45 2 ofiary śmiertelne koronawirusa w regionie - Mamy w kraju 209 nowych przypadków zakażenia koronawirusem i 11 ofiar śmiertelnych - to dane liczbowe przedstawione po południu przez Ministerstwo Zdrowia. » więcej 2020-05-26, godz. 17:30 Chcą usunięcia tablicy poświęconej wyborom '89. Temat wróci na sesji opolskiej rady Przedstawiciele środowisk kombatanckich i działacze niepodległościowi na Opolszczyźnie domagają się usunięcia tablicy upamiętniającej 30. rocznicę przeprowadzonych… » więcej 2020-05-26, godz. 17:00 Koronawirus uszczuplił budżet województwa o ponad 20 mln złotych Urząd marszałkowski w Opolu zaciśnie pasa. Z powodu epidemii służby finansowe marszałka podliczyły, że w budżecie zabraknie około 22 mln złotych. Andrzej Buła… » więcej 2020-05-26, godz. 16:00 Szpital w Głubczycach wymienia tomograf Szybsza i bardziej efektywna diagnostyka i walka z chorobami cywilizacyjnymi, w tym z nowotworami. Szpital w Głubczycach niebawem ma wzbogacić się o sprzęt, który… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »