Radio Opole » Wiadomości z regionu
2020-02-04, 14:45 Autor: Witold Wośtak

Rodzice z gminy Praszka pytają o opłaty za nowo otwarty żłobek. Odpowiada burmistrz i przewodniczący rady

Otwarcie Publicznego Żłobka w Praszce [fot. Witold Wośtak]
Otwarcie Publicznego Żłobka w Praszce [fot. Witold Wośtak]
Żłobek publiczny czy prywatny? - pyta część rodziców z gminy Praszka wobec wczorajszego (03.02) otwarcia placówki opiekuńczej dla najmłodszych.
Chodzi o miesięczny wydatek za miejsce - prawie 600 złotych opłaty stałej i około 150 złotych stawki żywieniowej. Gmina dopłaca do każdego dziecka kolejne 600 złotych, ale rodzice podkreślają, że i tak niższe stawki obowiązują chociażby w Oleśnie. Podczas rekrutacji zapisano około 40 dzieci, ale w dniu otwarcia było ich 17.

- Ludzie muszą jednak wrócić do pracy i to jest rzecz, jakiej niektórzy nie mogą bagatelizować ani przeskoczyć. Jeżeli nie ma możliwości pozostawienia dziecka w domu z rodzicem, można powiedzieć, że jesteśmy postawieni pod murem.

- Jestem również niezadowolony ze stawki. Nie chciałem mówić o tym wcześniej, bo jednak uczestniczymy w święcie dzieci. Niemniej, jak na realia prowincjonalnych miasteczek to są dość wysokie koszty.

Burmistrz Jarosław Tkaczyński odpowiada, że gmina musi dopłacać kilka milionów złotych do szkół wobec niewystarczającej subwencji i dlatego brakuje na żłobek.

- Poza tym mieszkańcy dostają rządowe pieniądze na wsparcie wychowania dziecka - dodaje.

- Nie jest tak, że pieniądze mają służyć spłacie raty za samochód, choć być może niektórzy wykorzystują wsparcie w ten sposób. Ja mam jednak moralne prawo powiedzieć: Kochani, macie od rządu pieniądze na dzieci i one w jednej lub drugiej formie mają z nich skorzystać. Jeżeli uważacie żłobek za niepotrzebny, za te pieniądze można wynająć sobie nianię.

Bogusław Łazik, przewodniczący rady miejskiej w Praszce, apeluje o cierpliwość. - Są dotacje rządowe do utrzymania żłobka, ale na razie nie mogliśmy skorzystać - podkreśla.

- Funkcjonowanie żłobka rozpoczyna się w trakcie roku. To oznacza, że dopiero teraz lub wczesną wiosną będzie można składać odpowiednie wniosku do urzędu wojewódzkiego. Wówczas pojawi się szansa na dotację, bodajże od września. Na pewno rada będzie monitorować, co dzieje się ze żłobkiem. Wsłuchamy się też w głos naszych mieszkańców. Ja nie chcę teraz przesądzać, że przyjęte stawki są pozostaną na zawsze.

Burmistrz Tkaczyński jest otwarty na spotkanie z rodzicami i rozmowy w tym temacie.
Ojcowie, Jarosław Tkaczyński i Bogusław Łazik

Wiadomości z regionu

2024-04-19, godz. 21:45 Prudnicki Salonik Teatralny zadebiutuje przed lokalną publicznością Pierwszy swój spektakl wystawi Prudnicki Salonik Teatralny, który działa przy ośrodku kultury. Będzie to tragifarsa „Moralność pani Dulskiej” Gabrieli… » więcej 2024-04-19, godz. 21:00 Druga tura - czas start. Przed nami wyborcza dogrywka w 23 gminach w regionie Mieszkańcy 23 gmin w województwie opolskim ponownie pójdą w niedzielę (21.04) do urn wyborczych. Druga tura wyborów samorządowych organizowana jest w tych… » więcej 2024-04-19, godz. 20:00 Przebudowa mostu i budowa ścieżki. Drogowe inwestycje w Suchej Z utrudnieniami w ruchu muszą liczyć się mieszkańcy Suchej (gmina Strzelce Opolskie) i kierowcy przejeżdżający przez miejscowość. Trwa remont mostu na… » więcej 2024-04-19, godz. 18:32 Owocowe i warzywne przekąski podbijają kubki smakowe uczniów ze "Staszica" w Opolu [ZDJĘCIA] Co tydzień 'zdrowe wtorki', a raz w roku 'Soczysty Dzień Zdrowego Jedzenia'. Stoły w auli Zespołu Szkół Zawodowych im. Stanisława Staszica w Opolu uginały… » więcej 2024-04-19, godz. 18:16 "To drzewo zostało zaduszone". Mieszkańcy opolskiego Zaodrza w obronie cisa 'Cis umiera. Musimy go ratować' - pod takim hasłem mieszkańcy opolskiego Zaodrza zorganizowali dziś (19.04) happening w obronie drzewa. Jak podkreślali, będą… » więcej 2024-04-19, godz. 18:09 Pierwszy poród francuski w opolskim szpitalu. To połączenie "cesarki" z porodem naturalnym Po raz pierwszy w Klinicznym Centrum Ginekologii, Położnictwa i Neonatologii w Opolu przeprowadzono cięcie cesarskie metodą FAUCS. Nowa metoda polega na połączeniu… » więcej 2024-04-19, godz. 17:28 Gminna ewidencja zabytków to dyskusyjny problem dla samorządowców oraz inwestorów Prudnik nie ma gminnej ewidencji zabytków, a Głogówek chce ją zmodyfikować. Problem dotyczy wielu samorządów lokalnych. Następstwem ujęcia obiektu w takim… » więcej 2024-04-19, godz. 17:20 Prędkość to główna przyczyna wypadków. Dlatego "Przyhamuj, bo życie przed Tobą" Blisko 800 zdarzeń drogowych odnotowano w zeszłym roku w powiecie strzeleckim, z czego 22 to wypadki. 28 osób zostało rannych, a jedna poniosła śmierć na… » więcej 2024-04-19, godz. 15:51 Uczniowie z Bogacicy z największą wiedzą o parkach krajobrazowych Szkoła podstawowa z Bogacicy zgarnęła pełną pulę w wojewódzkim finale konkursu 'Poznajemy Parki Krajobrazowe'. » więcej 2024-04-19, godz. 15:19 Coraz bliżej budowy windy z ZSS w Zawadzkiem. Powiat pozyskał dofinansowanie Od 212 dni trwa akcja „Dyrektor biega po windę dla swoich dzieciaków”. Przypomnijmy, Artur Walkowiak z Zespołu Szkół Specjalnych w Zawadzkiem codziennie… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »