Radio Opole » Wiadomości z regionu
2019-12-02, 17:00 Autor: Daniel Klimczak

Odkrywka potwierdziła przypuszczenia urzędników. Na nielegalnym wysypisku w Kamienniku zakopano kilkadziesiąt transportów śmieci

Dzikie wysypisko śmieci [fot. Daniel Klimczak]
Dzikie wysypisko śmieci [fot. Daniel Klimczak]
Potwierdziły się przypuszczenia dotyczące nielegalnego składowiska odpadów w gminie Kamiennik. Ujawniony na początku listopada transport ponad 20 ton śmieci nie był pierwszym. Zwożone na miejsce odpady były sukcesywnie zakopywane pod ziemią.
Takie wnioski płyną z przeprowadzonej na miejscu wizji lokalnej, w czasie której wykonano 22 wykopy. Jak mówi Jacek Tarnowski, naczelnik wydziału rolnictwa i ochrony środowiska w nyskim starostwie, właściciel terenu częściowo przyznał się do winy, jednak nie potrafił wyjaśnić, dlaczego odpady znalazły się pod ziemią.

- Powiedział, że to jest błąd ludzki, incydent. Przyznał się do tego, na czym zostali złapani na gorącym uczynku, czyli do tej jednej wywrotki. Odbywało się to w ten sposób, że została wykopana dosyć duża dziura i tam mieściły się 3 - 4 tiry i potem to zostało zasypane i następne, taka robota łańcuszkowa - tłumaczy.

Według szacunków, pod ziemią, na terenie byłej biogazowni może znajdować się około 1000 ton odpadów. Nieoficjalnie słyszymy, że liczba ta może być dwukrotnie większa. Postępowanie w sprawie prowadzi Prokuratura Rejonowa w Nysie.

- Śledztwo prowadzone jest w kierunku przestępstwa z artykułu 183. §1 Kodeksu Karnego, to jest nielegalnego składowania odpadów w sposób, który może powodować istotne obniżenie jakości powierzchni ziemi, wód gruntowych, bądź też zagrażać życiu i zdrowiu ludzi - wyjaśnia rzecznik Prokuratury Okręgowej w Opolu Stanisław Bar.

Za ten czyn grozi do 5 lat więzienia. Postępowanie administracyjne mające na celu zmuszenie właściciela terenu do uprzątnięcia wszczął też Urząd Gminy w Kamienniku. Jeśli tegoroczna zima nie będzie sroga, działania te mogą zakończyć się jeszcze w styczniu.
Jacek Tarnowski
Stanisław Bar

Wiadomości z regionu

2020-12-02, godz. 22:00 Uwaga na gołoledź. Synoptycy ostrzegają przed marznącymi opadami deszczu w regionie Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed marznącymi opadami w województwie opolskim. Alert pierwszego, najniższego stopnia ma obowiązywać… » więcej 2020-12-02, godz. 21:30 Raport dnia. 39 osób zmarło w regionie, a 257 zaraziło się. W Polsce liczba zakażeń przekroczyła milion, znów zmarło… 39 zgonów i 257 nowych zakażeń koronawirusem potwierdzono minionej doby w województwie opolskim. Ministerstwo Zdrowia informuje dzisiaj (02.12) o 13 855 kolejnych… » więcej 2020-12-02, godz. 21:30 W Otmuchowie stanie automat ze świeżym mlekiem. Miasto chce w ten sposób promować lokalne rolnictwo W Otmuchowie pojawi się automat sprzedający mleko. Jak utrzymują tamtejsi samorządowcy, dzięki temu mieszkańcy będą mogli kupować mleko w korzystnej cenie… » więcej 2020-12-02, godz. 20:30 Nowi funkcjonariusze Komendy Miejskiej Policji w Opolu złożyli dziś ślubowanie. Teraz czas na przeszkolenie 6 nowych policjantów uroczyście ślubowało dziś (02.12) w sali Komendy Miejskiej Policji w Opolu. » więcej 2020-12-02, godz. 20:00 Burmistrz gminy Zawadzkie proponuje przedświąteczny telefon do seniorów. "W ludziach jest potrzeba kontaktu" Aby zadbać w trudnym czasie pandemii o osoby samotne i seniorów, burmistrz gminy Zawadzkie wyszedł z inicjatywą przedświątecznego telefonu do starszych … » więcej 2020-12-02, godz. 19:00 Pochyłe boisko piłkarskie w Większycach doczeka się remontu Płyta boiska piłkarskiego w Większycach, które słynie ze swojej pochyłości ma wkrótce szanse na remont. Gmina Reńska Wieś pozyskała na ten cel dofinansowanie… » więcej 2020-12-02, godz. 18:00 Janusz Sanocki w poważnym stanie trafił do szpitala w Kędzierzynie-Koźlu. Polityk jest w śpiączce farmakologiczn… Były poseł, a także wieloletni samorządowiec Janusz Sanocki walczy o życie. Jego stan pogorszył się wczoraj (01.12) i został przetransportowany do szpitala… » więcej 2020-12-02, godz. 17:30 Kontrola WITD z oddziału w Kędzierzynie-Koźlu wykazała szereg nieprawidłowości u zagranicznego przewoźnika mię… Funkcjonariusze kędzierzyńsko-kozielskiego oddziału Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu Drogowego w Opolu wykryli szereg nieprawidłowości u greckiego kierowcy… » więcej 2020-12-02, godz. 17:07 Dobrowolnie, darmowo i w dwóch dawkach. Szczepienia przeciwko koronawirusowi możliwe w lutym - Szczepionka na koronawirusa będzie dobrowolna, darmowa i dwudawkowa - mówił w Łodzi premier Mateusz Morawiecki, który nie wykluczył, że pierwsze szczepienia… » więcej 2020-12-02, godz. 16:00 W miejscu wyciętych kasztanowców w Goświnowicach pojawiły się nowe sadzonki. O ich rodzaju zdecydowali mieszkańcy Dobiega końca przebudowa drogi powiatowej pomiędzy Goświnowicami a Gradami. To jedno z największych zadań realizowanych w tym roku przez powiat nyski. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »