Radio Opole » Wiadomości z regionu
2019-12-02, 17:00 Autor: Daniel Klimczak

Odkrywka potwierdziła przypuszczenia urzędników. Na nielegalnym wysypisku w Kamienniku zakopano kilkadziesiąt transportów śmieci

Dzikie wysypisko śmieci [fot. Daniel Klimczak]
Dzikie wysypisko śmieci [fot. Daniel Klimczak]
Potwierdziły się przypuszczenia dotyczące nielegalnego składowiska odpadów w gminie Kamiennik. Ujawniony na początku listopada transport ponad 20 ton śmieci nie był pierwszym. Zwożone na miejsce odpady były sukcesywnie zakopywane pod ziemią.
Takie wnioski płyną z przeprowadzonej na miejscu wizji lokalnej, w czasie której wykonano 22 wykopy. Jak mówi Jacek Tarnowski, naczelnik wydziału rolnictwa i ochrony środowiska w nyskim starostwie, właściciel terenu częściowo przyznał się do winy, jednak nie potrafił wyjaśnić, dlaczego odpady znalazły się pod ziemią.

- Powiedział, że to jest błąd ludzki, incydent. Przyznał się do tego, na czym zostali złapani na gorącym uczynku, czyli do tej jednej wywrotki. Odbywało się to w ten sposób, że została wykopana dosyć duża dziura i tam mieściły się 3 - 4 tiry i potem to zostało zasypane i następne, taka robota łańcuszkowa - tłumaczy.

Według szacunków, pod ziemią, na terenie byłej biogazowni może znajdować się około 1000 ton odpadów. Nieoficjalnie słyszymy, że liczba ta może być dwukrotnie większa. Postępowanie w sprawie prowadzi Prokuratura Rejonowa w Nysie.

- Śledztwo prowadzone jest w kierunku przestępstwa z artykułu 183. §1 Kodeksu Karnego, to jest nielegalnego składowania odpadów w sposób, który może powodować istotne obniżenie jakości powierzchni ziemi, wód gruntowych, bądź też zagrażać życiu i zdrowiu ludzi - wyjaśnia rzecznik Prokuratury Okręgowej w Opolu Stanisław Bar.

Za ten czyn grozi do 5 lat więzienia. Postępowanie administracyjne mające na celu zmuszenie właściciela terenu do uprzątnięcia wszczął też Urząd Gminy w Kamienniku. Jeśli tegoroczna zima nie będzie sroga, działania te mogą zakończyć się jeszcze w styczniu.
Jacek Tarnowski
Stanisław Bar

Wiadomości z regionu

2019-12-08, godz. 09:53 Klinika Prawa na Uniwersytecie Opolskim - uczy zawodu studentów, bezpłatnie pomaga potrzebującym Mieszkańcy Opola i regionu mogą skorzystać z bezpłatnej pomocy prawnej udzielanej przez studentów. Przy Uniwersytecie Opolskim funkcjonuje Klinika Prawa. - To… » więcej 2019-12-07, godz. 21:00 W Opolu czuć już świąteczny klimat. Jarmark bożonarodzeniowy przyciąga mieszkańców Mimo braku śniegu, w stolicy regionu czuć już atmosferę zbliżających się świąt. Bożonarodzeniowy jarmark, który od wczoraj (07.12) funkcjonuje na opolskim rynku… » więcej 2019-12-07, godz. 16:40 Olesno rozbłyśnie dzisiaj charytatywnie. Świątecznym iluminacjom będzie towarzyszyła zbiórka pieniędzy na operację małej… Z akcją charytatywną będzie połączone tegoroczne uruchomienie iluminacji świątecznej w Oleśnie. Świąteczne lampki rozbłysną w całym mieście. » więcej 2019-12-07, godz. 16:38 Muzeum Wsi Opolskiej uczy, jak samodzielnie wykonywać świąteczne ozdoby. W skansenie trwają mikołajkowe warsztaty dla całych… Choinkowe bombki na drewnianych sklejkach ozdobione tradycyjnym opolskim wzorem kwiatowym - to tylko niektóre ze świątecznych ozdób, które własnoręcznie wykonują… » więcej 2019-12-07, godz. 16:29 25 zdarzeń w regionie. Uwaga na śliskie drogi Nadal ślisko na opolskich drogach. Od rana na Opolszczyźnie doszło do 25 kolizji. » więcej 2019-12-07, godz. 14:07 Polska muzyka przypomniana! [ZDJĘCIA] Już nie 'zapomniana' a przypomniana została po raz kolejny wyjątkowa polska muzyka w piątkowy (06.12) wieczór w Filharmonii Opolskiej. W dodatku z udziałem wybitnego… » więcej 2019-12-07, godz. 12:27 Mikołajki dla czworonogów. Dzisiaj w Zdzieszowicach festyn charytatywny na rzecz zwierząt Karma dla porzuconych zwierząt, pieniądze na ich leczenie, a także smycze, czy obroże będą zbierane podczas dzisiejszego (07.12) Mikołajkowego Festynu Charytatywnego… » więcej 2019-12-07, godz. 12:00 Uwaga, bardzo ślisko! Seria zdarzeń na drogach, uszkodzony wóz strażacki W Dąbrówce w pow. krapkowickim, na drodze wojewódzkiej 409 doszło do zderzenia samochodów dostawczego z ciężarowym. W Biadaczu samochód wpadł do rowu. Policja… » więcej 2019-12-07, godz. 10:10 Młodzi muzycy, niepełnosprawna młodzież i seniorzy wspólnie nagrywają charytatywną płytę Kolędy, pastorałki i piosenki świąteczne w wykonaniu niezwykłej, wielopokoleniowej grupy wypełniają od kilku dni wnętrza zamku w Mosznej. Tam właśnie powstaje… » więcej 2019-12-07, godz. 08:00 Sobota: odwiedź krapkowicki Warsztat Terapii Zajęciowej Dzisiaj (7.12) swoje drzwi szeroko otwiera Warsztat Terapii Zajęciowej w Krapkowicach. Każdy będzie miał możliwość zobaczyć, co tam się dzieje i jak wyglądają… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »