Radio Opole » Wiadomości z regionu
2019-11-12, 17:33 Autor: Daniel Klimczak

Wójt Kamiennika jak szeryf - złapał mężczyzn nielegalnie wysypujących odpady. W ziemi może być ponad tysiąc ton śmieci

Teren, na którym ma znajdować się wysypisko [fot. Daniel Klimczak]
Teren, na którym ma znajdować się wysypisko [fot. Daniel Klimczak]
Urząd gminy w Kamienniku [fot. Daniel Klimczak]
Urząd gminy w Kamienniku [fot. Daniel Klimczak]
W Kamienniku ujawniono nielegalne wysypisko. Na gorącym uczynku złapane zostały osoby, które chciały zakopać około 25 ton odpadów komunalnych.
Na trop nielegalnego składowiska wpadł wójt Kazimierz Cebrat. Samorządowiec na trasie do Wilemowic zauważył pojazd, który od razu wzbudził jego podejrzenia.

- Zauważyłem, że on staje. Wróciłem zaraz, patrzę, a jego nie ma. Skręciłem na działkę po byłej biogazowni. Patrzę, a on tam coś wysypuje. Przyczepiłem się i zapytałem, dlaczego to tam zrzucają, czy mają jakiekolwiek pozwolenia - wyjaśnia.

Wówczas operator koparki uciekł. Po chwili na miejscu pojawiła się policja. Jak mówi asp. Magdalena Skrętkowicz z nyskiej komendy, funkcjonariusze zabezpieczyli materiał do dalszych badań.

- Próbki zostaną wysłane do biegłego, który zbada je pod kątem toksyczności. Ustalamy, czy taki proceder miał już wcześniej miejsce - wskazuje.

Nie wyklucza tego naczelnik wydziału rolnictwa i ochrony środowiska w nyskim starostwie Jacek Tarnowski.

- Na odcinku około 70 metrów, szerokości od 10 do 20 jest taki pas ziemi świeżo ruszanej i jest bardzo duże prawdopodobieństwo, że tam są zakopane odpady. Tam, podejrzewam, że może być zakopana zawartość kilkudziesięciu takich tirów, czyli ponad 1000 ton - dodaje.

Aby urzędnicy mogli potwierdzić swoje przypuszczenia, konieczne będą dalsze badania terenu.

Ujawniony transport pochodzi najprawdopodobniej z Wrocławia. Według nieoficjalnych informacji, do których dotarł nasz reporter, działka, na której miały być składowane, należała w przeszłości do spółki powiązanej z wysypiskiem na Dolnym Śląsku, a następnie przeszła w ręce firmy ze Skarbimierza.

Jeżeli opinia biegłego wykaże, że przewiezione odpady mogły zagrażać środowisku, wówczas sprawca procederu może trafić do więzienia na 5 lat. W przeciwnym wypadu zdarzenie może zostać zakwalifikowane jako wykroczenie, jednak gmina na drodze postępowania administracyjnego, może nałożyć na sprawcę lub właściciela terenu nakaz uprzątnięcia.
Kazimierz Cebrat
asp. Magdalena Skrętkowicz
Jacek Tarnowski

Wiadomości z regionu

2020-04-06, godz. 21:30 Akcja "Nie pozwolę ci się zamknąć". Klienci kupują od firm usługi, z których skorzystają po pandemii Pod hasłem 'Nie pozwolę ci się zamknąć' Krajowa Izba Gospodarcza zainicjowała akcję, która ma pomóc firmom usługowym. Kampania jest oparta o działania solidarnościowe… » więcej 2020-04-06, godz. 20:50 Kolejne wsparcie od starostwa opolskiego dla szpitali Maseczki, płyny dezynfekujące i przyłbice. Starostwo opolskie przekazało kolejne wsparcie do szpitali. » więcej 2020-04-06, godz. 20:37 Raport dnia: 87-letnia kobieta drugą ofiarą koronawirusa w regionie. Mamy na Opolszczyźnie 7 nowych potwierdzonych zak… 311 nowych osób zakażonych koronawirusem odnotowano w poniedziałek (06.04) w kraju. Ministerstwo Zdrowia potwierdziło w naszym regionie siedem nowych przypadków… » więcej 2020-04-06, godz. 20:15 Pijany próbował prowadzić samochód w centrum Krapkowic Osobówka jadąca zygzakiem jedną z ulic w Krapkowicach wydała się policjantom bardzo podejrzana. Kierowca samochodu był nietrzeźwy. Za kierowanie pod wpływem odpowie… » więcej 2020-04-06, godz. 19:45 Nie okłamujcie medyków! Zakażenia koronawirusem lekarza i ratowników w Kędzierzynie-Koźlu można było uniknąć Do zakażenia medyków ze szpitala w Kędzierzynie-Koźlu doszło, ponieważ pacjentka zataiła przed nimi, że jej mąż, który wrócił z zagranicy ma objawy chorobowe… » więcej 2020-04-06, godz. 18:11 Śluza stanęła przed wejściem do nyskiego szpitala. Lecznica uruchamia też pododdział "gorączkowy" Od dziś (06.04) przed wejściem do nyskiego szpitala stoi namiot-śluza, gdzie każda wchodząca na teren lecznicy osoba musi przejść obowiązkowy pomiar temperatu… » więcej 2020-04-06, godz. 18:05 Druga ofiara koronawirusa na Opolszczyźnie. W regionie już ponad setka zakażonych Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 212 nowych osobach zakażonych koronawirusem. Jeden przypadek dotyczy województwa opolskiego. Ministerstwo poinformowało również… » więcej 2020-04-06, godz. 18:00 Klientów w sklepie było więcej niż powinno. Skończyło się mandatem Klienci poinformowali policję, że właściciel jednego ze sklepów w Krapkowicach nie przestrzega ograniczeń w handlu wprowadzonych w związku z pandemią i wpuszcza… » więcej 2020-04-06, godz. 16:30 Dymisja Jarosława Gowina, głosowanie korespondencyjne nieprzesądzone. Opolscy politycy komentują wydarzenia w Sejmie. … Szykują się zmiany w rządzie. Wicepremier Jarosław Gowin, lider Porozumienia podał się dzisiaj (06.04) do dymisji. Następnie część posłów jego partii wstrzymała… » więcej 2020-04-06, godz. 16:30 Opolska KAS przekazała sanepidowi skonfiskowany alkohol. Powstaną z niego płyny do dezynfekcji Opolski oddział Krajowej Administracji Skarbowej włącza się w walkę z koronawirusem. Nielegalny alkohol zatrzymany przez celników podczas przestępstw nie trafi… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »