Radio Opole » Wiadomości z regionu
2019-11-14, 07:30 Autor: Witold Wośtak

Ruszyła renowacja piramidy w Rożnowie. Uda się ocalić grobowiec przed zawaleniem, ale i tak potrzeba więcej pieniędzy

Piramida w Rożnowie [fot. Witold Wośtak]
Piramida w Rożnowie [fot. Witold Wośtak]
Piramida w Rożnowie [fot. Witold Wośtak]
Piramida w Rożnowie [fot. Witold Wośtak]
Trwają prace zabezpieczające piramidę w Rożnowie. Grobowiec rodu von Eben ma prawie 240 lat, 9 metrów wysokości, a spoczywa w nim 28 osób.
Na prace zewnętrzne, między innymi uzupełnianie cegieł, potrzeba ponad 260 tysięcy złotych. Dzięki pieniądzom przyznanym przez kilka instytucji udało się uzbierać na razie 85 tysięcy złotych.

- Pierwszym celem było uratowanie naszego zabytku przed zawaleniem - mówi Iwona Mendel, sołtys Rożnowa.

- Wszystkie okna są obecnie zabezpieczane, a w tym roku pozostaje do zrobienia wejście. Ono wygląda tragicznie, ale miejmy nadzieję, że uda się je naprawić. Potrzebujemy kolejnych pieniędzy. Liczymy, że pomału - w etapach - przy pomocy instytucji, do których napiszemy wnioski, jakoś poradzimy sobie.

Józef Schatt, zaangażowany w renowację sołtys pobliskich Skałąg, zaznacza, że potrzeba znacznie większych pieniędzy na odnowienie wnętrza piramidy.

- Na pewno do zrobienia są stropy, bo wszystko obsypuje się. Chodzi o luźne cegły, które musiałyby zostać umocowane na zaprawie. Trzeba by wynieść trumny ze szczątkami, bo nie dałoby się pracować między nimi. Też pojawi się problem, co zrobić ze zwłokami - czy pochować ciała gdzieś osobno, czy po remoncie wnieść z powrotem tu, gdzie leżą dziś.

Z kolei Jolanta Schatt, radna gminy Wołczyn, uważa, że piramidzie potrzeba znacznie większej promocji, bo niewielu ludzi wie o jej istnieniu.

- Należy wydać jakieś publikacje, aby wiedza dotarła do większej grupy mieszkańców. Nie chodzi jedynie o ludzi z Rożnowa, ale okolicę i całe województwo. To jest dobra wizytówka, wręcz perełka, na trasie turystycznej. Można zobaczyć coś unikatowego - niespotykanego w całej Polsce.
Iwona Mendel
Józef Schatt
Jolanta Schatt

Wiadomości z regionu

2019-12-12, godz. 17:00 Dzień otwarty opolskiego NFZ w Galerii Ozimskiej w Opolu Opolski oddział Narodowego Funduszu Zdrowia szykuje dzień otwarty w Galerii Ozimskiej w Opolu. Pracownicy Funduszu będą stacjonować jutro (13.12) między godziną… » więcej 2019-12-12, godz. 17:00 150 razy sprzedał jeden telefon. Usłyszał wyrok jak za zabójstwo Oszukał 150 osób na blisko 250 tysięcy złotych - sąd skazał go jak za morderstwo na 20 lat więzienia. Mateusz L., student krakowskiego AGH wpadł w hazard. Zaczął… » więcej 2019-12-12, godz. 16:50 83-letnia brzeżanka straciła ponad 60 tysięcy złotych. Padła ofiarą metody "na wnuczka" Ponad 60 tysięcy złotych padło łupem oszustów, którzy wyłudzili pieniądze od seniorki z Brzegu. Kobieta padła ofiarą metody 'na wnuczka'. » więcej 2019-12-12, godz. 16:00 Prudnik: posypały się mandaty za nielegalne wylewanie ścieków Niedozwolone odprowadzanie ścieków stało się problemem w gminie Prudnik. Nie wszyscy mieszkańcy wiosek wywożą nieczystości z gospodarstw na tamtejszą oczyszczalnię… » więcej 2019-12-12, godz. 15:45 Po raz 28. w Opolu kwestować będą wolontariusze Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy Już za miesiąc 28. finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Opolu. Ponad 300 wolontariuszy będzie zbierać pieniądze dla dziecięcej medycyny zabiegowej. Nie… » więcej 2019-12-12, godz. 15:00 Rolnik znalazł w polu plantację marihuany. Postanowił z niej skorzystać. Dzisiaj ruszył proces Ponad 160 krzaków konopi, z których można było przygotować 23 kilogramy marihuany o wartości 700 tys. złotych. Taki widok zaskoczył rolnika Grzegorza S. pracującego… » więcej 2019-12-12, godz. 14:30 Narzekają na smog i chcą odszkodowania. Więźniowie pozywają gminę. "Niektórzy lubią pisać" Osadzeni z Zakładu Karnego nr 1 w Strzelcach Opolskich skarżą się na smog i pozywają gminę. Zdaniem dwóch więźniów podczas godzinnych spacerów zła jakoś powietrza… » więcej 2019-12-12, godz. 13:15 Mężczyzna próbował obrabować bank w Czarnowąsach, ale uciekł bez pieniędzy. Poszukuje go policja Nieudana próba napadu na bank w Opolu-Czarnowąsach. Napastnik został spłoszony i uciekł. » więcej 2019-12-12, godz. 12:45 Prawie 2 tysiące przedszkolaków z powiatu nyskiego nauczyło się, jak nieść pomoc w sytuacji zagrożenia życia [ZDJĘCIA] Prawie 2 tysiące maluchów z 68 placówek powiatu nyskiego wzięło udział w trwającej od września akcji 'Przedszkolak ratuje'. Podczas spotkań z policją, strażą pożarną… » więcej 2019-12-12, godz. 11:00 Kolejna szkoła z Opola dostała sprzęt w akcji urzędu marszałkowskiego "Dwa zamiast cztery: Opolskie na rowery" Sprzęt w ramach akcji 'Dwa zamiast cztery: Opolskie na rowery' trafił do Publicznej Szkoły Podstawowej numer 11 w Opolu. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »