Radio Opole » Gospodarka
2019-11-14, 20:45 Autor: Witold Wośtak

Władze Kluczborka zastanawiają się, na czym oszczędzać w 2020 roku. "Subwencja - to tylko połowa wydatków na oświatę"

Urząd Miejski i Starostwo Powiatowe w Kluczborku [fot. Witold Wośtak]
Urząd Miejski i Starostwo Powiatowe w Kluczborku [fot. Witold Wośtak]
Urząd Miejski w Kluczborku szuka oszczędności by spiąć przyszłoroczny budżet. Na razie projekt mówi o dochodach na poziomie 175 milionów złotych i wydatkach wyższych o 5 milionów złotych.
Deficyt został jednak zaplanowany już 3 lata temu z powodu budowy obwodnicy miasta i rewitalizacji terenów dawnej Fampry.

Burmistrz Jarosław Kielar zaznacza, że magistrat jeszcze mocniej musi dotować oświatę, chociażby ze względu na wzrost pensji nauczycieli i pensji minimalnej.

- Mamy 28 milionów złotych subwencji, a wydatki na oświatę są dwa razy większe - dodaje.

- Zawsze można powiedzieć, że wiele rzeczy da się robić oszczędniej i my myśleliśmy o tym. Mamy tylko trzy szkoły podstawowe na terenach wiejskich. Dwie są połączone z oddziałami przedszkolnymi, a tak nie jest jedynie w Bogacicy. Zrobiliśmy to, co mogliśmy. Subwencja była zawsze niedoliczona, natomiast teraz sytuacja osiągnęła apogeum.

Projekt budżetu zakłada wydanie około 20 milionów złotych na inwestycje. Burmistrz Kielar podkreśla, że przy każdym zadaniu magistrat szuka dofinansowań.

- Chodzi o to, aby nie płacić wyłącznie z pieniędzy gminnych. Staramy się wszędzie poszukiwać dotacji, bo nawet kilkaset tysięcy złotych to tak naprawdę bezzwrotna pożyczka. Grzechem byłoby nie korzystać z tego i zamierzamy kontynuować poszukiwania dofinansowań.

W projekcie budżetu gminy Kluczbork 55 milionów złotych stanowią wydatki na opiekę społeczną, gdzie 30 milionów zostanie wypłaconych w ramach programu Rodzina 500+.
Jarosław Kielar 1
Jarosław Kielar 2

Gospodarka

2019-12-12, godz. 14:15 Tereny inwestycyjne w Brzegu oficjalnie w rękach nowego właściciela. "Ta transakcja da miastu wiele korzyści" Brzeska 'Zielonka' oficjalnie w rękach Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Magistrat podpisał akt notarialny o sprzedaży terenu nowemu właścicielowi. » więcej 2019-12-12, godz. 12:00 Rynek startupów w Polsce rośnie - najlepszymi zarządzają magistrowie Rynek startupów w Polsce rośnie - wynika z raportu 'Polish Tech - Scene - Five Years' przygotowanego przed Fundację Startup Poland. » więcej 2019-12-12, godz. 09:58 Rusza nabór na innowacje. OCRG czeka na wnioski od 30 grudnia Opolskie Centrum Rozwoju Gospodarki ogłasza ostatni w tym roku nabór na innowacje w przedsiębiorstwach. Jest skierowany do mikro, małych, średnich i dużych fi… » więcej 2019-12-11, godz. 14:00 Energetyka Cieplna Opolszczyzny stawia na odnawialne źródła energii W Opolu, Kluczborku i Strzelach Opolskich Energetyka Cieplna Opolszczyzny buduje instalacje fotowoltaiczne. Każda z nich docelowo będzie osiągać moc 24 kilowatów… » więcej 2019-12-11, godz. 10:45 OCRG proponuje dotacje na wynalazki, nawet do 1,5 miliona złotych Firmy, które pracują nad wynalazkami, mogą pozyskać od pół do półtora miliona złotych dotacji. Wnioski przyjmowane będą w Opolskim Centrum Rozwoju Gospodarki między… » więcej 2019-12-11, godz. 10:00 Pracodawcy z Opola w przyszłym roku nadal będą korzystać ze staży, a bezrobotni z pieniędzy na tworzenie firm Staże dla bezrobotnych, pomoc na zakładanie firm czy szkolenia dla pracowników. Z takiej pomocy, również w przyszłym roku, będą mogli korzystać pracodawcy i bezrobotni… » więcej 2019-12-10, godz. 22:00 Inwestorzy i przedsiębiorcy spotkają się w Dobrodzieniu podczas lokalnego forum ekonomicznego O inwestowaniu i rozwoju firm będą rozmawiać jutro (11.12) przedsiębiorcy podczas pierwszego Dobrodzieńskiego Forum Gospodarczego. » więcej 2019-12-10, godz. 21:00 Ponad 1,5 miliarda złotych w kasie Opola. Ratusz wprowadza poprawkę do przyszłorocznego budżetu W przyszłym roku budżet Opola przekroczy 1,5 miliarda złotych. Ratusz zdecydował się na jego zwiększenie po sprzedaniu części akcji spółki Wodociągi i Kanalizacja… » więcej 2019-12-10, godz. 20:00 Od nowego roku więcej zapłacimy za śmieci. Wszyscy muszą je segregować Wzrosną opłaty za odbiór śmieci w gminach powiatu prudnickiego. Ostatnio stawki podnieśli radni Głogówka i Prudnika. Zgodnie z nowelizacją tzw. ustawy śmieciowej… » więcej 2019-12-10, godz. 17:00 Przyszłoroczny budżet Lewina Brzeskiego pod znakiem oszczędności. "Spina się na papierze, ale brakuje nam pieniędzy" Plan przyszłorocznego budżetu Lewina Brzeskiego nie zadowoli mieszkańców, którzy w 2020 roku oczekują radykalnego zwiększenia liczby inwestycji. Samorząd, po zmianach… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »