Radio Opole » Gospodarka
2019-11-14, 20:45 Autor: Witold Wośtak

Władze Kluczborka zastanawiają się, na czym oszczędzać w 2020 roku. "Subwencja - to tylko połowa wydatków na oświatę"

Urząd Miejski i Starostwo Powiatowe w Kluczborku [fot. Witold Wośtak]
Urząd Miejski i Starostwo Powiatowe w Kluczborku [fot. Witold Wośtak]
Urząd Miejski w Kluczborku szuka oszczędności by spiąć przyszłoroczny budżet. Na razie projekt mówi o dochodach na poziomie 175 milionów złotych i wydatkach wyższych o 5 milionów złotych.
Deficyt został jednak zaplanowany już 3 lata temu z powodu budowy obwodnicy miasta i rewitalizacji terenów dawnej Fampry.

Burmistrz Jarosław Kielar zaznacza, że magistrat jeszcze mocniej musi dotować oświatę, chociażby ze względu na wzrost pensji nauczycieli i pensji minimalnej.

- Mamy 28 milionów złotych subwencji, a wydatki na oświatę są dwa razy większe - dodaje.

- Zawsze można powiedzieć, że wiele rzeczy da się robić oszczędniej i my myśleliśmy o tym. Mamy tylko trzy szkoły podstawowe na terenach wiejskich. Dwie są połączone z oddziałami przedszkolnymi, a tak nie jest jedynie w Bogacicy. Zrobiliśmy to, co mogliśmy. Subwencja była zawsze niedoliczona, natomiast teraz sytuacja osiągnęła apogeum.

Projekt budżetu zakłada wydanie około 20 milionów złotych na inwestycje. Burmistrz Kielar podkreśla, że przy każdym zadaniu magistrat szuka dofinansowań.

- Chodzi o to, aby nie płacić wyłącznie z pieniędzy gminnych. Staramy się wszędzie poszukiwać dotacji, bo nawet kilkaset tysięcy złotych to tak naprawdę bezzwrotna pożyczka. Grzechem byłoby nie korzystać z tego i zamierzamy kontynuować poszukiwania dofinansowań.

W projekcie budżetu gminy Kluczbork 55 milionów złotych stanowią wydatki na opiekę społeczną, gdzie 30 milionów zostanie wypłaconych w ramach programu Rodzina 500+.
Jarosław Kielar 1
Jarosław Kielar 2

Gospodarka

2020-10-30, godz. 12:15 Wsparcie dla branży turystycznej, wystawienniczej i estradowej. Skorzystało już 150 opolskich firm 150 opolskich przedsiębiorców, głównie z branży turystycznej, zostało w ciągu ostatnich dwóch tygodni zwolnionych z opłacania składek na ubezpieczenia… » więcej 2020-10-30, godz. 07:00 Opole zajęło drugie miejsce w Polsce pod względem rozwoju i działania władz Opole zajęło drugie miejsce w Rankingu Samorządów 'Rzeczpospolitej' 2020. W ocenie pod uwagę brane było działanie władz samorządowych w kształtowaniu… » więcej 2020-10-29, godz. 13:30 Będzie remont kolejnego odcinka ulicy Opolskiej w Krapkowicach. ZDW w Opolu podpisał umowę z wykonawcą Na początku listopada ruszy remont ul. Opolskiej w Krapkowicach. Inwestycja dotyczy kilometrowego fragmentu drogi wojewódzkiej nr 415 w rejonie targowiska (styk… » więcej 2020-10-29, godz. 12:45 Przebudowa mostu w Lewinie Brzeskim. Realizacja inwestycji za ponad 7 mln zł potrwa rok Ruszyła przebudowa mostu nad Zalewem Nysy Kłodzkiej w Lewinie Brzeskim. Inwestycja będzie kosztować ponad 7 milionów złotych, a jej realizacja potrwa rok… » więcej 2020-10-28, godz. 12:49 Oferta barów i restauracji z Opola w jednym miejscu. Ratusz uruchomił internetową bazę lokali Bazę lokali gastronomicznych oferujących jedzenie na wynos uruchomił Urząd Miasta Opola. Ofertę można znaleźć na stronie www.opole.pl. » więcej 2020-10-27, godz. 15:50 Przetarg będzie, ale później. Nowy odbiorca odpadów w gminie Ozimek zostanie wyłoniony na początku listopada Opóźni się przetarg, który ma wyłonić odbiorcę śmieci w gminie Ozimek. Oferty od dwóch firm, które wystartowały w przetargu zostaną otwarte 6 listopada… » więcej 2020-10-27, godz. 10:41 Nowe rządowe tarcze pomocowe. W planie też pomoc prawna dla przedsiębiorców Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział wsparcie dla przedsiębiorców poszkodowanych zamknięciem biznesu w czasie pandemii. Pomoc ma dotyczyć także handlujących… » więcej 2020-10-27, godz. 09:10 GDDKiA będzie zarządcą obwodnicy Kluczborka Od nowego roku obwodnica Kluczborka trafi pod zarządzanie GDDKiA. To pokłosie podpisanego właśnie przez Ministra Infrastruktury rozporządzenia. » więcej 2020-10-27, godz. 06:00 Dwie nowe ulice w Byczynie prawie gotowe. W realizacji pomogły dotacje z budżetu państwa Dobiega końca budowa ulic: Lazara i Kwiasowskiego w Byczynie dzięki rządowym dotacjom. » więcej 2020-10-26, godz. 22:00 "Zostaliśmy zamknięci z dnia na dzień, bez szans na przygotowanie się do tej sytuacji". Opolscy restauratorzy o nowych… „Nowe obostrzenia mogą mieć dla nas bardzo poważne konsekwencje” - twierdzą właściciele lokali gastronomicznych. Od soboty (24.10) w związku z utrzymującym… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »
***