Radio Opole » Wiadomości z regionu
2019-11-09, 11:30 Autor: Jacek Rudnik

Dziś Międzynarodowy Dzień Walki z Faszyzmem i Antysemityzmem. Janusz Oszytko o znaczeniu "nocy kryształowej"

Janusz Oszytko [fot. Marcin Skomudek]
Janusz Oszytko [fot. Marcin Skomudek]
- Nie tylko karty Opola, ale wszystkich większych miast w naszym regionie zostały zapisane tamtymi wydarzeniami - przyznał w rozmowie "W cztery oczy" RO Janusz Oszytko z opolskiej delegatury Instytutu Pamięci Narodowej w Międzynarodowym Dniu Walki z Faszyzmem i Antysemityzmem. Ustanowione w 1989 r. święto ma upamiętniać pogrom Żydów w hitlerowskich Niemczech podczas nocy kryształowej 1938 r.
- Synagogi płonęły w ówczesnej rejencji opolskiej w kilkunastu miejscach - przypomniał w rozmowie "W cztery oczy" RO Janusz Oszytko, a były to m.in. Kluczbork, Wołczyn, Nysa, Opole, Glubczyce, Kietrz oraz Brzeg, choć ten nie należał wtedy do rejencji opolskiej.
Dramatyczne wydarzenia nocy kryształowej przebiegały w różnych miejscach według takiego samego scenariusza:

- To był scenariusz odgórny z centrali NSDAP, który miał stwarzać pozory spontanicznego gniewu mieszkańców niemieckich po tym, co stało się w Paryżu, a chodzi o zamach Herszela Grynszpana na niemieckiego radcę Ernsta vom Ratha, który zmarł właśnie 9 listopada 1938 roku - przypomniał Janusz Oszytko.

Do podpalenia synagogi w Opolu zmuszono samego rabina, Hansa Hirschberga, którego wleczono ulicami miasta z Rosenbergerstrasse, czyli z dzisiejszej ulicy Oleskiej, aż do synagogi, która mieściła się przy dzisiejszej ul. Piastowskiej.

W "noc kryształową" nazistowskie bojówki rozeszły się po mieście wznosząc antysemickie okrzyki i śpiewając pod adresem Żydów wulgarne piosenki.

Zniszczono i splądrowano 13 dużych żydowskich sklepów, przede wszystkim w Rynku i przy ul. Krakowskiej, a właścicieli i ich rodziny pobito.

Pierwsze sygnały antysemityzmu pojawiały się już w kwietniu 1933 roku po dojściu Hitlera do władzy:

- Był to tzw. bojkot 'handlu żydowskiego', kiedy na prowadzonych przez Żydów sklepach pojawiły się wrogie napisy zniechęcające do zakupów w takich miejscach - przypomniał na antenie RO historyk IPN w Opolu.

Sporo informacji o przebiegu historycznych wydarzeń "nocy kryształowej" w Opolu można znaleźć m.in. w książce dr Macieja Borkowskiego, historyka z Instytutu Śląskiego, zatytułowanej "Gmina żydowska w Opolu w latach 1812-1944".
Janusz Oszytko 01
Janusz Oszytko 02

Wiadomości z regionu

2023-09-29, godz. 21:25 Wybory 2023. "Konfederacja to alternatywa dla złych rządów". Krzysztof Bosak i Sławomir Mentzen w Opolu Liderzy Konfederacji odwiedzili Opole. Krzysztof Bosak i Sławomir Mentzen spotkali się w Centrum Wystawienniczo-Kongresowym w Opolu ze zwolennikami politycznej… » więcej 2023-09-29, godz. 20:00 Poznajmy naszych południowych sąsiadów. Ruszyły Dni Czeskie w Opolu Na opolskim rynku ruszyły I Dni Czeskie. Wśród atrakcji między innymi projekcie filmowe, quiz wiedzy o naszych sąsiadach, a także prezentacja miast i regionów… » więcej 2023-09-29, godz. 18:40 Komprachcice mają nową drogę. Zakończono przebudowę DW429 Ponad dwa miliony złotych kosztowała przebudową kolejnego odcinka drogi wojewódzkiej nr 429 w gminie Komprachcice. Wyremontowano ponad 1,7-kilometrowy odcinek… » więcej 2023-09-29, godz. 17:44 Opolska KAS świętuje. "Dzięki ich pracy państwo może realizować ambitne programy" Około 1700 funkcjonariuszy i pracowników cywilnych opolskich struktur Krajowej Administracji Skarbowej obchodzi swoje święto. To także czas podsumowania dotychczasowych… » więcej 2023-09-29, godz. 17:10 Golfiści zjadą do Kamienia Śląskiego. Turniej o puchar OIG i memoriał im. Jarosława Kozubskiego Przed nami turniej golfowy o Puchar Opolskiej Izby Gospodarczej. W sobotę (30.09) w Kamieniu Śląskim zmierzyć się ze sobą będą mogli zarówno amatorzy… » więcej 2023-09-29, godz. 17:00 Wybuchowe laboratorium zlikwidowane przez CBŚP. Na trop trafili policjanci z Opola [ZDJĘCIA, FILM] Laboratorium materiałów wybuchowych oraz magazyny broni palnej i amunicji zlikwidowali funkcjonariusze w Małopolsce. Znaleźli także milion zł w gotówce… » więcej 2023-09-29, godz. 17:00 Shakespeare na pasach. Uliczny teatr o bezpieczeństwie na drogach 'Hamlet' William’a Shakespeare’a na przejściu dla pieszych w mniej niż 15 sekund? W Opolu takie rzeczy są możliwe. Teatr Ekostudio i opolska policja przygotowali… » więcej 2023-09-29, godz. 16:58 NIK o nieprawidłowościach podczas pandemii koronawirusa. MZ: Priorytetem były działania ratujące życie Utworzenie szpitala tymczasowego w Opolu zostało przepłacone, a izolatoria w naszym regionie wykorzystano w sposób nienależyty. To jedne z głównych ustaleń… » więcej 2023-09-29, godz. 15:34 Prudnicki dworzec nagrodzony w konkursie "Modernizacja Roku i Budowa XXI wieku" Nowy dworzec autobusowy w Prudniku nagrodzono w ogólnopolskim konkursie 'Modernizacja Roku i Budowa XXI wieku'. W rywalizacji uczestniczyło 535 projektów. Do… » więcej 2023-09-29, godz. 15:15 EKOpracownia pomoże rozwinąć świadomość ekologiczną uczniom LO2 w Opolu Mikroskopy, menzurki czy interaktywne tablice - to tylko część wyposażenia nowej EKOpracowni Liceum Ogólnokształcącego nr 2 w Opolu. Szkoła przy współpracy… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »