Radio Opole » Wiadomości z regionu
2019-11-09, 11:30 Autor: Jacek Rudnik

Dziś Międzynarodowy Dzień Walki z Faszyzmem i Antysemityzmem. Janusz Oszytko o znaczeniu "nocy kryształowej"

Janusz Oszytko [fot. Marcin Skomudek]
Janusz Oszytko [fot. Marcin Skomudek]
- Nie tylko karty Opola, ale wszystkich większych miast w naszym regionie zostały zapisane tamtymi wydarzeniami - przyznał w rozmowie "W cztery oczy" RO Janusz Oszytko z opolskiej delegatury Instytutu Pamięci Narodowej w Międzynarodowym Dniu Walki z Faszyzmem i Antysemityzmem. Ustanowione w 1989 r. święto ma upamiętniać pogrom Żydów w hitlerowskich Niemczech podczas nocy kryształowej 1938 r.
- Synagogi płonęły w ówczesnej rejencji opolskiej w kilkunastu miejscach - przypomniał w rozmowie "W cztery oczy" RO Janusz Oszytko, a były to m.in. Kluczbork, Wołczyn, Nysa, Opole, Glubczyce, Kietrz oraz Brzeg, choć ten nie należał wtedy do rejencji opolskiej.
Dramatyczne wydarzenia nocy kryształowej przebiegały w różnych miejscach według takiego samego scenariusza:

- To był scenariusz odgórny z centrali NSDAP, który miał stwarzać pozory spontanicznego gniewu mieszkańców niemieckich po tym, co stało się w Paryżu, a chodzi o zamach Herszela Grynszpana na niemieckiego radcę Ernsta vom Ratha, który zmarł właśnie 9 listopada 1938 roku - przypomniał Janusz Oszytko.

Do podpalenia synagogi w Opolu zmuszono samego rabina, Hansa Hirschberga, którego wleczono ulicami miasta z Rosenbergerstrasse, czyli z dzisiejszej ulicy Oleskiej, aż do synagogi, która mieściła się przy dzisiejszej ul. Piastowskiej.

W "noc kryształową" nazistowskie bojówki rozeszły się po mieście wznosząc antysemickie okrzyki i śpiewając pod adresem Żydów wulgarne piosenki.

Zniszczono i splądrowano 13 dużych żydowskich sklepów, przede wszystkim w Rynku i przy ul. Krakowskiej, a właścicieli i ich rodziny pobito.

Pierwsze sygnały antysemityzmu pojawiały się już w kwietniu 1933 roku po dojściu Hitlera do władzy:

- Był to tzw. bojkot 'handlu żydowskiego', kiedy na prowadzonych przez Żydów sklepach pojawiły się wrogie napisy zniechęcające do zakupów w takich miejscach - przypomniał na antenie RO historyk IPN w Opolu.

Sporo informacji o przebiegu historycznych wydarzeń "nocy kryształowej" w Opolu można znaleźć m.in. w książce dr Macieja Borkowskiego, historyka z Instytutu Śląskiego, zatytułowanej "Gmina żydowska w Opolu w latach 1812-1944".
Janusz Oszytko 01
Janusz Oszytko 02

Wiadomości z regionu

2021-01-27, godz. 08:00 Twórcy, artyści, architekci, przedsiębiorcy związani z kulturą mogą wnioskować o zwolnienie ze składek ZUS Do 15 marca przedsiębiorcy prowadzący działalność związaną z kulturą mogą wnioskować o zwolnienie ze składek za lipiec, sierpień i wrzesień ubiegłego… » więcej 2021-01-26, godz. 20:45 Raport dnia: 78 nowych zakażeń w regionie. Z powodu COVID-19 na Opolszczyźnie zmarło 10 osób Na Opolszczyźnie potwierdzono dziś (26.01) 78 nowych zakażeń koronawirusem i śmierć 10 mieszkańców. W codziennym raporcie Ministerstwo Zdrowia poinformowało… » więcej 2021-01-26, godz. 20:42 Na terenie Elektrowni Opole doszło do zderzenia samochodu osobowego z lokomotywą Policja bada okoliczności kolizji do jakiej doszło wieczorem na terenie Elektrowni Opole. Samochód osobowy marki skoda zderzył się z lokomotywą. » więcej 2021-01-26, godz. 19:45 Pijany kierowca podróż zakończył w rowie. Wydmuchał ponad 3 promile Do 5 lat pozbawienia wolności grozi 41-latkowi z powiatu kluczborskiego, który pijany kierował autem. Podróż zakończył w przydrożnym rowie. » więcej 2021-01-26, godz. 19:45 Przez lewą rękę prosto do serca. Nowatorski zabieg w USK w Opolu Zespół lekarzy Oddziału Kardiologii i Kardiochirurgii Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Opolu opracował nowy rodzaj zabiegu umieszczenia zastawki aortalnej… » więcej 2021-01-26, godz. 19:30 W powiecie oleskim nie powinno być problemu z dowozem na szczepienie przeciw COVID-19. Gminy deklarują gotowość Wszystkie gminy powiatu oleskiego zapewniają dowóz do punktów szczepień przeciwko koronawirusowi. » więcej 2021-01-26, godz. 18:22 Pęknięta szyba i wyciekające płyny wykluczyły ukraiński autobus z dalszej jazdy. Kontrola WITD Pęknięta szyba czołowa i wyciekające płyny eksploatacyjne uniemożliwiły dalszą podróż autobusu z Poznania na Ukrainę. Podczas rutynowej kontroli drogowej… » więcej 2021-01-26, godz. 17:45 Radni Ozimka zmienili regulamin. Osierocona czwórka dzieci ma dostać mieszkanie 3-pokojowy lokal mieszkalny o powierzchni 47 m2 przekaże gmina Ozimek dzieciom Katarzyny Konieczko-Pałgan, która zmarła - najprawdopodobniej na skutek zatrucia… » więcej 2021-01-26, godz. 16:30 Prowadziła mając 3 promile. Podróż zakończyła na ścianie stodoły Pijana kobieta zakończyła podróż wjeżdżając w ścianę budynku w Szymiszowie pod Strzelcami Opolskimi. » więcej 2021-01-26, godz. 16:30 Gmina Radłów: można szykować dokumenty do rekrutacji dzieci w wieku przedszkolnym. Nabór ruszy wcześniej Wcześniej niż zwykle rozpocznie się rekrutacja do dwóch publicznych przedszkoli w gminie Radłów. Ze względu na sytuację epidemiologiczną nabór ruszy… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »