Radio Opole » Wiadomości z regionu
2019-11-08, 17:15 Autor: Maria Klusik

Tomasz Greniuch o swoich związkach z ONR i nowym stanowisku w IPN. "Człowiek w końcu dojrzewa"

Dr Tomasz Greniuch [fot. Marcin Skomudek]
Dr Tomasz Greniuch [fot. Marcin Skomudek]
- Nie odcinam się od swoich korzeni, od tego w jakiej atmosferze dorastałem. Należy jednak powiedzieć, że człowiek w końcu dojrzewa a jego cele się zmieniają - stwierdził dziś w "Loży Radiowej" dr Tomasz Greniuch p.o. naczelnika IPN w Opolu.
Odniósł się w ten sposób do ostatnich medialnych doniesień na swój temat. Jego nominację na to stanowisko w opolskiej delegaturze określono jako kontrowersyjną ze względu na powiązania z Obozem Narodowo-Radykalnym Opolszczyzna. Miał być szefem tej organizacji.

- Kiedy ma się wymarzoną pracę, człowiek stara się być profesjonalistą - komentował dziś na naszej antenie Greniuch.

- Z otwartą przyłbicą mówię jak było na prawdę. Nie odcinam się od tego. Pokazuje to z drugiej strony to, że mimo tego, że były to czasy jakie były, no człowiek jednak próbował się samokształcić, że tak powiem. Nieważne na jakiej literaturze, ważne, że jest grupa ludzi, środowisk, która, powiedzmy - zamiast dyskotek - wybiera pozycje książkowe.

- Nigdy tak na prawdę nie byłem członkiem ONR - stwierdził w Loży Radiowej.

- Stowarzyszenie ONR powstało dużo później jak ja zacząłem działać. Natomiast również się nie odcinam od tego środowiska. Powiem więcej, próbowałem to środowisko "cywilizować" jakkolwiek to brzmi. Było to środowisko subkulturowe, natomiast ja zawsze dążyłem do ideału, czyli do ONR-u przedwojennego, który stanowiła młoda, przedwojenna elita. Ludzie, którzy w okresie II Wojny Światowej i tuż po wojnie stali się bohaterami dzisiejszej młodzieży.

- Moją działalność w tej materii zakończyłem na przełomie lat 2013/14 z racji stabilizacji rodzinnej i ambicji naukowych. Zdecydowałem się zostać naukowcem, co konsekwentnie czyniłem i co sprawiło, że dzisiaj jestem w tym miejscu - stwierdził dr Tomasz Greniuch. Jak dodał p.o. naczelnika opolskiej delegatury IPN, stara się odżegnywać od polityki.

Dodajmy, że dr Tomasz Greniuch przejął obowiązki po dr. Bartoszu Kuświku, który został dyrektorem Instytutu Śląskiego.
Tomasz Greniuch
Tomasz Greniuch

Wiadomości z regionu

2020-11-27, godz. 12:30 Trwa świąteczna zbiórka żywności. W tym roku pomóc można także on-line 'Święta godne, a nie głodne' - to hasło tegorocznej świątecznej zbiórki żywności. W tym roku ze względu na pandemię w sklepach nie spotkamy wolontariuszy… » więcej 2020-11-27, godz. 12:15 Raport MZ: ponad 17 tysięcy nowych przypadków COVID-19. W kraju zmarło 579 osób, na Opolszczyźnie - 19 Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 17 060 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem, w tym o 536 na Opolszczyźnie. Minionej doby w kraju zmarło 579 osób… » więcej 2020-11-27, godz. 11:30 Alert dotyczący jakości powietrza na granicy Opola i gminy Chrząstowice Wzrosły wartości pyłu zawieszonego PM 10. Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego w Opolu poinformowało o ryzyku wystąpienia tzw. przekroczenia poziomu… » więcej 2020-11-27, godz. 09:16 Opole: awaria wodociągu usunięta. Woda może mieć jeszcze zmieniony kolor, ale jest zdatna do picia Za wczorajszą (27.11) awarię wody w stolicy regionu odpowiada prywatna firma. Podczas prac związanych z budową zbiornika została uszkodzona jedna głównych… » więcej 2020-11-27, godz. 09:15 W Murowie rezygnują z remontu starego urzędu gminy i dworca PKP. W zamian powstanie nowy obiekt magistratu Zamiast dwóch remontów, jeden budynek powstanie od podstaw. W Murowie będzie nowy urząd gminy. » więcej 2020-11-27, godz. 08:45 Mieszkańcy regionu otrzymają kolejne "koperty życia". "Koperta może nas uratować" Urząd marszałkowski przygotował 20 tysięcy tzw. kopert życia. Trafią one do potrzebujących osób w naszym regionie. Koperta to tak naprawdę formularz… » więcej 2020-11-27, godz. 08:00 Strażacy ochotnicy też walczą z pandemią. Opolskie jednostki OSP otrzymały ponad 2,5 miliona złotych na zakup namiotów… Około 40 procent jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych w regionie otrzymało sprzęt do walki z koronawirusem. Za sprawą unijnych funduszy do 165 drużyn… » więcej 2020-11-26, godz. 21:30 Raport dnia: na Opolszczyźnie potwierdzono 587 przypadków COVID-19. W kraju zmarło 580 osób 23 zgony i 587 nowych przypadków zakażenia koronawirusem zanotowano minionej doby w województwie opolskim. W codziennym raporcie Ministerstwo Zdrowia poinformowało… » więcej 2020-11-26, godz. 21:15 47-letni seryjny włamywacz wpadł w ręce brzeskiej policji. Mężczyzna miał przy sobie także narkotyki Policjanci z Brzegu zatrzymali seryjnego włamywacza. Łupem mężczyzny padały pieniądze, a także alkohol i papierosy. » więcej 2020-11-26, godz. 20:12 Usuwanie awarii ujęcia wody w Zawadzie trwa. Spółka WiK wystawiła beczkowozy w mieście Nadal na kilku osiedlach w Opolu nie ma wody. Trwa usuwanie awarii przez spółkę WiK. Przypomnijmy, że doszło do niej dzisiaj w godzinach popołudniowych w… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »
***