Radio Opole » Wiadomości z regionu
2019-11-08, 17:15 Autor: Maria Klusik

Tomasz Greniuch o swoich związkach z ONR i nowym stanowisku w IPN. "Człowiek w końcu dojrzewa"

Dr Tomasz Greniuch [fot. Marcin Skomudek]
Dr Tomasz Greniuch [fot. Marcin Skomudek]
- Nie odcinam się od swoich korzeni, od tego w jakiej atmosferze dorastałem. Należy jednak powiedzieć, że człowiek w końcu dojrzewa a jego cele się zmieniają - stwierdził dziś w "Loży Radiowej" dr Tomasz Greniuch p.o. naczelnika IPN w Opolu.
Odniósł się w ten sposób do ostatnich medialnych doniesień na swój temat. Jego nominację na to stanowisko w opolskiej delegaturze określono jako kontrowersyjną ze względu na powiązania z Obozem Narodowo-Radykalnym Opolszczyzna. Miał być szefem tej organizacji.

- Kiedy ma się wymarzoną pracę, człowiek stara się być profesjonalistą - komentował dziś na naszej antenie Greniuch.

- Z otwartą przyłbicą mówię jak było na prawdę. Nie odcinam się od tego. Pokazuje to z drugiej strony to, że mimo tego, że były to czasy jakie były, no człowiek jednak próbował się samokształcić, że tak powiem. Nieważne na jakiej literaturze, ważne, że jest grupa ludzi, środowisk, która, powiedzmy - zamiast dyskotek - wybiera pozycje książkowe.

- Nigdy tak na prawdę nie byłem członkiem ONR - stwierdził w Loży Radiowej.

- Stowarzyszenie ONR powstało dużo później jak ja zacząłem działać. Natomiast również się nie odcinam od tego środowiska. Powiem więcej, próbowałem to środowisko "cywilizować" jakkolwiek to brzmi. Było to środowisko subkulturowe, natomiast ja zawsze dążyłem do ideału, czyli do ONR-u przedwojennego, który stanowiła młoda, przedwojenna elita. Ludzie, którzy w okresie II Wojny Światowej i tuż po wojnie stali się bohaterami dzisiejszej młodzieży.

- Moją działalność w tej materii zakończyłem na przełomie lat 2013/14 z racji stabilizacji rodzinnej i ambicji naukowych. Zdecydowałem się zostać naukowcem, co konsekwentnie czyniłem i co sprawiło, że dzisiaj jestem w tym miejscu - stwierdził dr Tomasz Greniuch. Jak dodał p.o. naczelnika opolskiej delegatury IPN, stara się odżegnywać od polityki.

Dodajmy, że dr Tomasz Greniuch przejął obowiązki po dr. Bartoszu Kuświku, który został dyrektorem Instytutu Śląskiego.
Tomasz Greniuch
Tomasz Greniuch

Wiadomości z regionu

2019-11-15, godz. 08:00 III Noc Zawodów w oleskim ogólniaku Po raz trzeci odbędzie się noc zawodów w Liceum Ogólnokształcącym w Oleśnie. Impreza odbędzie się w piątek. » więcej 2019-11-15, godz. 07:45 Miał uderzać młotkiem i strzelić do Macieja Z. Dzisiaj rusza proces przedsiębiorcy z Zawady Mechanik z Zawady Marek M. miał 3 razy uderzyć Macieja Z. młotkiem w głowę, a następnie strzelić do niego. Takie są ustalenia Prokuratury Okręgowej w Opolu, która… » więcej 2019-11-14, godz. 21:45 Najzdolniejsi uczniowie i sportowcy otrzymali stypendia starosty prudnickiego Blisko stu uczniów wyróżniono podczas pierwszej Powiatowej Gali Nauki i Sportu w Prudniku. Wśród nich są finaliści krajowych konkursów przedmiotowych oraz mistrzowie… » więcej 2019-11-14, godz. 20:30 Politechnika Opolska będzie współpracować z gminą Łubniany. Edukacja, nowe technologie i ochrona środowiska Wdrażanie technologii energooszczędnych i IT w gminie Łubniany, przestrzeń do odbywania staży i praktyk przez studentów i pracowników naukowych Politechniki Opolskiej… » więcej 2019-11-14, godz. 19:30 Studenci Politechniki Opolskiej projektują dwa nowe łaziki marsjańskie. "Powiększamy nasz zespół" Studenci Politechniki Opolskiej, działający w ramach zespołu Clever Cameleon rozpoczynają pracę nad skonstruowaniem dwóch nowych łazików marsjańskich. Maszyny… » więcej 2019-11-14, godz. 19:25 Prudniccy seniorzy dobrze sobie radzą, ale nie wszyscy z nich mogą uczestniczyć w miejskich imprezach O trudnościach i sukcesach środowiska seniorów dyskutowano w Prudniku. Wśród uczestników spotkania byli przedstawiciele miejscowych stowarzyszeń, Uniwersytetu… » więcej 2019-11-14, godz. 18:30 Jest akt oskarżenia ws. byłego burmistrza Głogówka. Samorządowiec wystąpił o warunkowe umorzenie postępowania Do trzech lat więzienia grozi byłemu burmistrzowi Głogówka. Akt oskarżenia przeciw niemu skierowano do sądu. Andrzejowi K. zarzuca się, że wbrew zastrzeżeniu właściciela… » więcej 2019-11-14, godz. 18:05 Przypominają o bezpieczeństwie pieszych i rowerzystów na drogach. Trwa policyjna akacja "Niechronieni uczestnicy ruchu… W ramach ogólnopolskiej akcji 'Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego' policjanci w całym kraju prowadzą wzmożone kontrole w okolicach przejść dla pieszych, przejazdów… » więcej 2019-11-14, godz. 17:21 Opole z lepszym wynikiem niż Wrocław. Niestety... chodzi o smog Tegoroczny limit dni z maksymalnym stężeniem PM10 w powietrzu został już w Opolu przekroczony o pięć dni - informują przedstawiciele Opolskiego Alarmu Smogowego… » więcej 2019-11-14, godz. 17:15 Młody mężczyzna zginął podczas naprawy opony. Sprawę badają prokuratura i PIP 32-letni pracownik warsztatu samochodowego zginął przy naprawianiu opony ciężarówki. Do zdarzenia doszło wczoraj (13.11) popołudniu w okolicach Grodkowa. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »