Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Tomasz Greniuch o swojej burzliwej młodości, dojrzewaniu…
2019-11-08, 15:00 Autor: Marek Świercz

Tomasz Greniuch o swojej burzliwej młodości, dojrzewaniu i pomyśle na opolską delegaturę IPN

Tomasz Greniuch o swojej burzliwej młodości, dojrzewaniu i pomyśle na opolską delegaturę IPN
- Błędy młodości? Raczej burzliwa młodość, z której się w końcu wyrasta. Człowiek dojrzewa, zakłada rodzinę, musi zadbać o stabilizację, podejmuje wymarzoną pracę - tak dr Tomasz Greniuch, od niedawna p.o. naczelnika opolskiej delegatury Instytutu Pamięci Narodowej, mówił w Loży Radiowej o swoich związkach ze środowiskiem radykalnych narodowców.
Gdy Greniucha, który do tej pory pracował w IPN w Biurze Poszukiwań i Identyfikacji, szukając mogił Żołnierzy Wyklętych, awansowano, przez liberalne media przetoczyła się burza. Pisano o skandalicznej polityce kadrowej, o nominacji dla działacza Obozu Narodowo-Radykalnego. Greniuch mówi dziś, że się od swoich korzeni nie odcina, ale zaznacza, że środowisko ONR było w tamtych czasach mocno subkulturowe a on "starał się je cywilizować".

- W roku 2014 miałem już zupełnie inne priorytety - opowiada. - Krytykujące mnie media piszą tak, jakby awansowano chłopaka z ONR. W ogóle nie zauważają tych lat, w których skończyłem studia, napisałem doktorat, wydałem w sumie 8 książek naukowych i popularnonaukowych, w tym ogromną monografię żołnierzy "Bartka". Jakie mam polityczne poglądy? Trzymam się z daleka od polityki, jako historyk muszę być obiektywny i apolityczny.

Greniuch podkreśla także, że nie jest bezkrytyczny wobec antykomunistycznej partyzantki. Jego następna książka opowie o podwładnych "Bartka", którzy zdradzili i poszli na współpracę z bezpieką.

- Jaki mam pomysł na opolską delegaturę? Jest najmniejsza w kraju, ma tylko 10 pracowników, dlatego nastawiam się na wyjście na zewnątrz i współpracę z organizacjami patriotycznymi. Chcę im pomóc sprofesjonalizować działalność - zapowiada.

Greniuch przekonuje, że błędne jest założenie, że jako człowiek kojarzony z narodowcami nie powinien kierować oddziałem IPN w takim regionie jak Opolszczyzna.

- To prawda, że to region trudny, wielokulturowy. Ale uważam, że Ślązacy i przybysze z Polski czy Kresowianie mieli wspólnego wroga: komunistów. Czesław Gęborski mordował nie tylko Niemców i Ślązaków w w Łambinowicach, ale także żołnierzy podziemia - mówi.

Zobacz także

2021-12-31, godz. 13:15 Piotr Mielec podsumowuje kondycję branży turystycznej i działaność OROT-u » więcej 2021-12-31, godz. 08:50 Piotr Moc o nowej ramówce Radia Opole na 2022 rok: więcej pasm towarzyszących, więcej muzyki i akcja letnia wspólna… - Będzie dużo muzyki, bo słuchacze to lubią. Przekonaliśmy się o tym w ostatnim czasie kiedy zmieniliśmy playlistę, tej przestrzeni muzycznej jest więcej… » więcej 2021-12-30, godz. 12:53 "Pracodawcy, związkowcy, eksperci" radiowa debata o technologii 5G i brakujących rękach do pracy w Norwegii » więcej 2021-12-30, godz. 12:53 "Prosto z sejmu" w Loży radiowej. Magdalena Ogórek rozmawia z publicystą Piotrem Semką COVID-19, media, politycy, internetowy hejt - w dzisiejszym programie redaktor Magdalena Ogórek w rozmowie z publicystą Piotrem Semką ("Do Rzeczy") podsumowali… » więcej 2021-12-30, godz. 09:43 Sebastian Szczurek o Rodzinnym Kapitale Opiekuńczym i zmianach w 500 plus » więcej 2021-12-29, godz. 13:09 Martyna Kolemba o aplikacji edukacyjnej (O)polska Historia - Aplikacja pokazuje dzieje naszego regionu - mówiła w Popołudniowej Loży Radowej Martyna Kolemba Gaschka, rzecznik wojewody opolskiego. » więcej 2021-12-29, godz. 12:57 Piotr Bujak o dofinansowaniu budowy obwodnicy Głogówka ale i problemie związanym z wkładem własnym do inwestycji - Dla nas to historyczna szansa, ale trochę jesteśmy na zakręcie - mówił w samorządowej odsłonie Loży Radiowej Piotr Bujak, burmistrz Głogówka. O środki… » więcej 2021-12-29, godz. 08:57 Dariusz Madera podsumowuje rok pracy szpitala tymczasowego i szczepieniach na COVD-19 - Widzimy, że tych pacjentów po szczepieniach trafia do szpitala tymczasowego bardzo mało - mówił w Porannej Loży Radiowej dyrektor Uniwersyteckiego Szpitala… » więcej 2021-12-28, godz. 16:11 "Spięcie" - magazyn międzynarodowy Piotra Cywińskiego i Michała Rachonia. Wśród gości: Sebastian Kaleta, Władysław… » więcej 2021-12-28, godz. 14:11 "Co tam Panie w polityce?" – zapraszają Piotr Gociek i Piotr Moc W ramach audycji Loża Radiowa, jak w każdy wtorek, Piotr Moc i Piotr Gociek analizują najważniejsze wydarzenia w polskiej polityce. O czym dziś w program… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »