Radio Opole » Wiadomości z regionu
2019-11-01, 18:00 Autor: Agnieszka Pospiszyl

Fundacja Silesia dba o cmentarz żołnierzy radzieckich w Kędzierzynie-Koźlu. Spoczywa tam wielu Polaków

Fundacja Silesia dba o cmentarz żołnierzy radzieckich w Kędzierzynie-Koźlu [fot. A. Pospiszyl]
Fundacja Silesia dba o cmentarz żołnierzy radzieckich w Kędzierzynie-Koźlu [fot. A. Pospiszyl]
Fundacja Silesia dba o cmentarz żołnierzy radzieckich w Kędzierzynie-Koźlu [fot. A. Pospiszyl]
Fundacja Silesia dba o cmentarz żołnierzy radzieckich w Kędzierzynie-Koźlu [fot. A. Pospiszyl]
W latach 50-tych do Kędzierzyna-Koźla przywieziono szczątki prawie 20 tysięcy żołnierzy Armii Czerwonej, którzy zginęli w czasie II wojny światowej na terenie Opolszczyzny. W centrum miasta, przy obecnej al. Jana Pawła II, założono cmentarz, na którym znajduje się 468 mogił zbiorowych. Od ponad roku miejscem tym opiekują się członkowie Fundacji Silesia.
- Dbamy o różne cmentarze, przez szacunek dla tych ludzi, którzy są tam pochowani, i szacunek do historii – mówi Andrzej Latusek, prezes Fundacji Silesia. – Tutaj na tym cmentarzu znajduje się około 20 tysięcy żołnierzy radzieckich. Tu są żołnierze ze wszystkich narodów byłego państwa radzieckiego. Tu jest bardzo dużo Ukraińców, Polaków, Niemców, ludzie z Tatarstanu… ze wszystkich nacji, które wchodziły w skład Związku Radzieckiego. Skąd tutaj Polacy? To są na przykład Polacy spod Lwowa, którzy przed wojną wchodzili w skład polskiej armii. Przyszedł front i Rosjanie wcielili ich do swojej armii.

W ostatnich latach na cmentarzu żołnierzy radzieckich odbyło się kilka pochówków. Przeniesiono tam m.in. szczątki ośmiu bezimiennych wojskowych, znalezione podczas prac ekshumacyjnych w Szybowicach k. Prudnika i Krogulnej k. Namysłowa.

Wiadomości z regionu

2020-10-19, godz. 21:30 Oddział covidowy z 25 łóżkami powstaje w Szpitalu Powiatowym w Strzelcach Opolskich Szpital Powiatowy w Strzelcach Opolskich przygotowuje się do utworzenia oddziału covidowego w miejsce oddziału wewnętrznego. Oddział II poziomu zabezpieczenia… » więcej 2020-10-19, godz. 21:00 Sytuacja na opolskich zbiornikach retencyjnych jest stabilna. "Chcemy odbudować pojemność powodziową" - Zbiorniki Nysa i Otmuchów pracują w zakresie pojemności powodziowych, gromadzą nadmiar dopływającej wody i regulują przepływ poniżej zbiorników - informuje… » więcej 2020-10-19, godz. 20:30 Raport dnia: Takiej dobowej liczby zakażeń na Opolszczyźnie jeszcze nie było. Powiększy się baza covidowych szpitali… Rekordowa liczba zakażeń koronawirusem na Opolszczyźnie. Minionej doby potwierdzono 348 przypadków. Jedna osoba zmarła. » więcej 2020-10-19, godz. 20:30 Ponad 250 mandatów wystawili policjanci w weekend za łamanie obostrzeń i niezakrywanie ust i nosa W weekend (17-18.10) opolscy policjanci wystawili ponad 250 mandatów w związku z łamaniem obostrzeń epidemicznych, obowiązujących w strefach żółtych i… » więcej 2020-10-19, godz. 20:05 W Opolu strażacy ratowali... barkę Pięć godzin strażacy walczyli z konarem, który na Kanale Ulgi w Opolu zaklinował się pod barką należącą do opolskich harcerzy. Interwencja była konieczna… » więcej 2020-10-19, godz. 19:01 W Dąbrowie czekają aż woda opadnie. Wówczas będzie można oszacować straty W kilku sołectwach gminy Dąbrowa cały czas stoi woda. Problemem jest utrzymujący się wysoki stan Odry oraz Nysy Kłodzkiej. W związku z tym woda z mniejszych… » więcej 2020-10-19, godz. 18:45 3 kierowcy stracili prawa jazdy z powodu zbyt szybkiej jazdy Trzech kierowców straciło w miniony weekend prawo jazdy na drogach powiatu namysłowskiego. Wszyscy poruszali się znacznie szybciej, niż zezwalają na to … » więcej 2020-10-19, godz. 17:45 28 zakażonych koronawirusem w DPS im. św. Karola w Kędzierzynie-Koźlu. "Podjęliśmy decyzję o skoszarowaniu" Koronawirus w Domu Pomocy Społecznej św. Karola w Kędzierzynie-Koźlu. Po tym jak zakażenie wykryto u jednego z pracowników placówki, testy na obecność… » więcej 2020-10-19, godz. 16:53 Kolejne przypadki koronawirusa w opolskich placówkach edukacyjnych Jak informuje rzecznik opolskiego ratusza Katarzyna Oborska-Marciniak w przedszkolu nr 20, szkole podstawowej nr 3, Zespole Szkół Specjalnych oraz liceach I… » więcej 2020-10-19, godz. 16:52 Wypadek na polowaniu pod Namysłowem. Jeden z uczestników został postrzelony Wypadek na polowaniu w powiecie namysłowskim. Jeden z myśliwych został trafiony z broni myśliwskiej w nogę. Konieczna była operacja. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »
***