Radio Opole » Wiadomości z regionu
2019-11-01, 18:00 Autor: Agnieszka Pospiszyl

Fundacja Silesia dba o cmentarz żołnierzy radzieckich w Kędzierzynie-Koźlu. Spoczywa tam wielu Polaków

Fundacja Silesia dba o cmentarz żołnierzy radzieckich w Kędzierzynie-Koźlu [fot. A. Pospiszyl]
Fundacja Silesia dba o cmentarz żołnierzy radzieckich w Kędzierzynie-Koźlu [fot. A. Pospiszyl]
Fundacja Silesia dba o cmentarz żołnierzy radzieckich w Kędzierzynie-Koźlu [fot. A. Pospiszyl]
Fundacja Silesia dba o cmentarz żołnierzy radzieckich w Kędzierzynie-Koźlu [fot. A. Pospiszyl]
W latach 50-tych do Kędzierzyna-Koźla przywieziono szczątki prawie 20 tysięcy żołnierzy Armii Czerwonej, którzy zginęli w czasie II wojny światowej na terenie Opolszczyzny. W centrum miasta, przy obecnej al. Jana Pawła II, założono cmentarz, na którym znajduje się 468 mogił zbiorowych. Od ponad roku miejscem tym opiekują się członkowie Fundacji Silesia.
- Dbamy o różne cmentarze, przez szacunek dla tych ludzi, którzy są tam pochowani, i szacunek do historii – mówi Andrzej Latusek, prezes Fundacji Silesia. – Tutaj na tym cmentarzu znajduje się około 20 tysięcy żołnierzy radzieckich. Tu są żołnierze ze wszystkich narodów byłego państwa radzieckiego. Tu jest bardzo dużo Ukraińców, Polaków, Niemców, ludzie z Tatarstanu… ze wszystkich nacji, które wchodziły w skład Związku Radzieckiego. Skąd tutaj Polacy? To są na przykład Polacy spod Lwowa, którzy przed wojną wchodzili w skład polskiej armii. Przyszedł front i Rosjanie wcielili ich do swojej armii.

W ostatnich latach na cmentarzu żołnierzy radzieckich odbyło się kilka pochówków. Przeniesiono tam m.in. szczątki ośmiu bezimiennych wojskowych, znalezione podczas prac ekshumacyjnych w Szybowicach k. Prudnika i Krogulnej k. Namysłowa.

Wiadomości z regionu

2024-06-19, godz. 14:23 Oszukiwał na podatkach i ukrył się w Gdańsku. Znaleźli go opolscy "łowcy głów" Przez niemal rok ukrywał się w Gdańsku 45-letni finansista ścigany listem gończym. Wpadł w ręce 'łowców głów' z Komendy Wojewódzkiej Policji w Opo… » więcej 2024-06-19, godz. 14:12 Niespokojnie na opolskich drogach. Wypadki w Opolu i Staniszczach Małych Do kilku groźnie wyglądających zdarzeń drogowych doszło po południu na Opolszczyźnie. » więcej 2024-06-19, godz. 13:35 "Pływadła" już w ten weekend na Odrze. Do pokonania ponad 40 kilometrów Przed nami jubileuszowa, 25. edycja Pływadeł. Na zbudowanych przez siebie jednostkach, uczestnicy spływu tradycyjnie przepłyną Odrą z Raciborza do Kędzierzyna-Koźla… » więcej 2024-06-19, godz. 12:10 Pobili i uciekli, ale nie za daleko. Szybkie zatrzymanie w powiecie strzeleckim Za pobicie staną przed sądem dwaj mieszkańcy Strzelec Opolskich. Zostali zatrzymani kilkanaście minut po zdarzeniu. Ich ofiarą padł 33-latek, a zgłoszenie… » więcej 2024-06-19, godz. 11:52 Zbigniew Kubalańca w Radiu Opole o zadaniach na nową kadencję - W historii województwa nie było tak, byśmy nie obsadzili wszystkich pięciu miejsc w zarządzie - powiedział w Porannej Rozmowie Radia Opole wicemarszałek… » więcej 2024-06-19, godz. 10:56 Omdlenia, zasłabnięcia, udary. Podczas upałów rośnie liczba wezwań karetek O 25% wzrasta liczba wezwań służb medycznych w czasie upałów. Gdy od rana żar leje się z nieba opolskie pogotowie ma pełne ręce roboty. Medycy są wzywani… » więcej 2024-06-19, godz. 10:27 Od lipca rusza nabór wniosków do programu "Dobry Start". To wsparcie na wyprawkę szkolną Od lipca rozpoczyna się kolejna odsłona programu 'Dobry Start'. - Na każde uczące się dziecko w wieku od 7 do 20 lat rodzice i opiekunowie będą mogli dostać… » więcej 2024-06-19, godz. 10:21 Napisał, że jest jej synem... Kolejne oszustwo na telefon 7 tysięcy złotych straciła mieszkanka Brzegu, która padła ofiarą oszusta telefonicznego » więcej 2024-06-19, godz. 10:07 NIK o procedurach zamówień w szpitalach przy zakupie żywności dla pacjentów Delegatura NIK w Opolu przeprowadziła kontrolę ws. żywienia pacjentów w opolskich szpitalach i krytycznie oceniła procedury zamówień stosowane przy zakupie… » więcej 2024-06-19, godz. 07:39 Janusz Kowalski odchodzi z Suwerennej Polski Na portalu X poseł Janusz Kowalski przekazał informację o złożeniu rezygnacji z członkostwa w Suwerennej Polsce. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »