Radio Opole » Wiadomości z regionu
2019-10-26, 20:41 Autor: Katarzyna Zawadzka

Depresja? To się leczy! Opolskie Kobiety Sukcesu na rzecz zdrowia psychicznego

Opolskie Kobiety Sukcesu na rzecz zdrowia psychicznego [fot. Katarzyna Zawadzka]
Opolskie Kobiety Sukcesu na rzecz zdrowia psychicznego [fot. Katarzyna Zawadzka]
Co 20 osoba w Polsce cierpi na depresję. Opolskie Kobiety Sukcesu chcą przełamać tabu mówienia o chorobach psychicznych, dlatego zorganizowały na ten temat konferencję w Muzeum Uniwersytetu Opolskiego. Wśród prelegentów - Cleo Ćwiek supermodelka, która zrobiła karierę w Nowym Jorku. Otwarcie mówi o swojej chorobie, jest także ambasadorką kampanii "Można Zwariować".
O depresji opowiadała także psychoterapeutka Jolanta Kruszakin. - Wśród depresji, które są reakcją na pewne zdarzenia, najgorzej przeżywamy te bezpośrednio uderzające w naszą osobę - mówiła. - Mowa o tych sytuacjach, które uderzają w naszą samoocenę i poczucie przynależności. Jeżeli czujemy się wykluczeni z jakiejś grupy rodzinnej czy zawodowej albo nawet naszej małej lokalnej społeczności, to jest najbardziej depresjogenne. Takie psychologiczno-społeczne wykluczenie może być bardzo niebezpieczne - dodaje.

- Pozytywne w depresji jest to, że zdecydowana większość jej przypadków jest uleczalna, oczywiście jeśli człowiek podejmie leczenie - mówiła psychoterapeutka i specjalistka terapii uzależnień Mira Olszewska. - Ja miałam to szczęście, że miałam do czynienia z wieloma psychiatrami, którzy jednocześnie byli psychoterapeutami. Uważam, że było im łatwiej, bo w momencie, kiedy czuli, że psychoterapia może tego do końca nie opanować, to wspomagali to lekami. Z naszych opolskich doświadczeń wynika, ze psychiatrzy zajmują się głównie farmakoterapią. Myślę, że też takie są oczekiwania społeczne. My chcemy, żeby wszystko było zaraz, teraz, natychmiast... - dodaje.


Podczas konferencji mówiono także o wpływie odżywiania na nasze samopoczucie i dobrze odpowiedniej diety, która może dodatkowo wspierać powrót do zdrowia.

Radio Opole było patronem medialnym tego wydarzenia.

Katarzyna Zawadzka
Jolanta Kruszakin
Mira Olszewska

Wiadomości z regionu

2024-04-20, godz. 20:15 Festiwal roślin w Opolu. "Każdy znajdzie coś dla siebie" [ZDJĘCIA] Kwiaty, rośliny ozdobne czy małe drzewka owocowe oraz sprzęt wykorzystywany w ich pielęgnacji. To wszystko można kupić na 'Festiwalu roślin' w opolskim… » więcej 2024-04-20, godz. 18:00 Psie piękności w Mosznej. Trwa 42 Międzynarodowa Wystawa Psów Rasowych [ZDJĘCIA] Ponad 2800 psów z ponad 280 ras można oglądać podczas odbywającej się w Mosznej dwudniowej 42 Międzynarodowej Wystawy Psów Rasowych. Święto miłośników… » więcej 2024-04-20, godz. 18:00 Młodzi medycy w Opolu. Trwa zgromadzenie stowarzyszenia IMSFA Ponad dwustu przedstawicieli 20 oddziałów największego stowarzyszenia zrzeszającego studentów i młodych lekarzy z całej Polski IFMSA zjechało do Opola. » więcej 2024-04-20, godz. 16:30 Nowi żołnierze WOT ślubowali. "Zawsze gotowi, zawsze blisko" 140 nowych żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej złożyło dziś (20.04) ślubowanie podczas uroczystego apelu na nyskim rynku. » więcej 2024-04-20, godz. 16:00 Po śliskiej kostce i asfalcie. Wymagający wyścig kolarski ze Zdzieszowic na Górę św. Anny 150 zawodników wzięło udział w indywidualnym górskim wyścigu szosowym na czas na trasie Zdzieszowice - Góra św. Anny. Do pokonania mieli ok. 3,7 km, cały… » więcej 2024-04-20, godz. 15:00 Przymrozki i oblodzenie w regionie. Jest ostrzeżenie IMGW Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed przymrozkami i oblodzeniem dróg, a także opadami śniegu i burzami. » więcej 2024-04-20, godz. 14:57 Wypadek na obwodnicy Otmuchowa. Na miejscu działają służby ratunkowe Są utrudnienia na obwodnicy Otmuchowa - to droga krajowa nr 46. Tuż po 14:00 doszło tam do zderzenia dwóch samochodów osobowych. » więcej 2024-04-20, godz. 14:00 W opolskim zoo urodził się takin złoty. To gatunek zagrożony wyginięciem Takin złoty przyszedł na świat w zoo w Opolu kilkanaście dni temu. To niezwykle rzadki gatunek w ogrodach zoologicznych. » więcej 2024-04-20, godz. 14:00 W ciszy wyborczej o wyborach do Parlamentu Europejskiego. Krzysztof Śmiszek zbierał podpisy dla Lewicy Wiceminister sprawiedliwości Krzysztof Śmiszek z Lewicy odwiedził Opole. Parlamentarzysta w czasie ciszy wyborczej zachęcał do udziału w wyborach... do Europarlamentu… » więcej 2024-04-20, godz. 13:00 Mistrzowie pierwszej pomocy. Mocne scenki i pozoranci pod wpływem alkoholu, którzy mylą tropy Dziewięć drużyn rywalizuje w VII Mistrzostwach Pierwszej Pomocy o puchar dyrektora Zespołu Szkół Medycznych w Brzegu. Uczniowie szkół ponadpodstawowych… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »