Radio Opole » Wiadomości z regionu
2020-01-14, 19:15 Autor: Katarzyna Doros

"Rośnie liczba osób z problemami zaburzeń, ale lekarzy psychiatrów nie przybywa". Problemy opolskiej psychiatrii

zdjęcie ilustracyjne [fot. pixabay]
zdjęcie ilustracyjne [fot. pixabay]
Według prognoz Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) w 2020 roku depresja będzie na drugim miejscu listy najczęstszych chorób na świecie. W krajach rozwiniętych problemem tym ma być dotknięta co piąta osoba. Yaroslav Bahriy, opolski psychiatra i psychoterapeuta zwraca uwagę, że pogoń za pieniądzem negatywnie wpływa na kondycję psychiczną całych rodzin.
- Z roku na rok rośnie liczba samobójstw i samookaleczeń wśród dzieci i młodzieży - mówi. - Bardzo często takim mechanizmem obronnym, który powstaje, żeby sobie poradzić, jest jakieś zaburzenie z rodzaju nerwic: lękowe, natrętne, nerwice związane nie tylko z zachowaniem, a np. z jedzeniem. Mowa tu m.in. o anoreksji, bulimii i innych odmianach. Z roku na rok przybywa także dzieci uzależnionych, w tym behawioralni, co też jest wielkim problemem.

Zdaniem dr. Bahriya liczba osób potrzebujących pomocy stale rośnie, w przeciwieństwie do liczby osób, które mają odpowiednie kwalifikacje do pracy w zawodzie psychiatry.

- Uważam, że problem jest nie tylko w ilości lekarzy psychiatrów, ale brakuje także wielu innych specjalistów w tej dziedzinie. Nawet brakuje psychoterapeutów, którzy by się specjalizowali w kierunku psychoterapii dzieci i młodzieży.

Dyrektorzy opolskich szpitali zajmujących się ochroną zdrowia psychicznego, zaniepokojeni zaburzeniem funkcjonowania swoich placówek, spotkali się roboczo z przedstawicielami samorządu województwa.

- Od 1 stycznia wyszło nowe rozporządzenie, które wymaga odrębnego lekarza dyżurnego w izbie przyjęć, który będzie się zajmował pacjentami z obszaru Centrum Zdrowia Psychicznego i odrębnego oddziału dla tych pacjentów. W naszych warunkach jest to niewykonalne z tego względu, że żeby zapewnić całodobowy dyżur w tym przypadku trzeba zatrudnić sześciu lekarzy w izbie przyjęć i kolejnych sześciu na oddziale - mówi Krzysztof Nazimek, dyrektor Szpitala Neuropsychiatrycznego w Opolu i Szpitala dla Nerwowo i Psychicznie Chorych w Branicach. Dyrektor Nazimek podkreśla, że w związku ze zwiększeniem norm zatrudnienia brakuje chętnych lekarzy i rezydentów.

- Chcemy wystąpić do ministra zdrowia z prośbą o weryfikację tych norm, abyśmy nie doprowadzili do jeszcze trudniejszej sytuacji funkcjonowania szpitali psychiatrycznych i poradni zdrowia psychicznego - mówi Roman Kolek, wicemarszałek województwa opolskiego. - Nie dość, że brakuje pielęgniarek, nie dość, że środków na finansowanie świadczeń opieki zdrowotnej jest zdecydowanie za mało. Psychiatria należy do tych branż, które od wielu lat są pokrzywdzone w podziale środków. Tych pieniędzy po prostu brakuje.

Zarówno opolski oddział Narodowego Funduszu Zdrowia jak i rzecznik Opolskiego Urzędu Wojewódzkiego na razie nie wypowiadają się w temacie apelu opolskich dyrektorów i samorządu województwa do ministra zdrowia, czekają na reakcję szefa tego resortu.
Yaroslav Bahriy
Yaroslav Bahriy
Krzysztof Nazimek
Roman Kolek

Wiadomości z regionu

2020-11-26, godz. 14:25 Uwaga! Będzie ślisko! Ostrzeżenie przed marznącymi opadami deszczu w całym regionie wydał Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu. Marznący deszcz ma zacząć padać… » więcej 2020-11-26, godz. 12:51 Chciał podpalić mieszkanie, w środku było niemowlę. Policjanci z Głubczyc zapobiegli rodzinnej tragedii W jednej z miejscowości w powiecie głubczyckim 53-letni mężczyzna oblał benzyną wnętrze domu, a następnie wyciągnął zapalniczkę i groził podpaleniem… » więcej 2020-11-26, godz. 12:50 Na Opolszczyźnie zmarły 23 osoby zarażone COVID-19. W kraju blisko 600 zgonów i 16 687 infekcji 23 zgony w związku z COVID-19 i 587 kolejnych zakażeń koronawirusem na Opolszczyźnie. Ministerstwo Zdrowia poinformowało dzisiaj (26.11) o nowych 16 687 infekcjach… » więcej 2020-11-26, godz. 12:23 Seniorka z Opola chciała pomóc trzem głodnym i spragnionym kobietom. Straciła 20 tysięcy złotych 20 tysięcy złotych oszczędności straciła seniorka z Opola okradziona przez trzy kobiety. Wczoraj (25.11) po południu do jej drzwi zapukały trzy oszustki… » więcej 2020-11-26, godz. 12:15 Młodzieżowa Politechnika Opolska czeka na chętnych 'Studenci', którzy wyrośli już z Dziecięcej Politechniki Opolskiej mogą kontynuować naukę w Młodzieżowej Politechnice. » więcej 2020-11-26, godz. 11:08 Oddział Pediatrii i Neonatologii szpitala powiatowego w Kędzierzynie-Koźlu tylko dla dzieci z COVID-19 Szpital powiatowy w Kędzierzynie-Koźlu poinformował, że w związku z rosnącą liczbą dzieci chorujących na COVID-19, decyzją wojewody opolskiego od dziś… » więcej 2020-11-26, godz. 11:07 Harcerze z Barki nie mieli możliwości sprzedaży zniczy przy cmentarzach, więc liczą na wsparcie w zbiórce intern… Na internetową zbiórkę pieniędzy postawiła 41. Harcerska Drużyna Żeglarska im. Władysława Wagnera w Opolu. » więcej 2020-11-26, godz. 10:12 XVIII Opolski Festiwal Nauki w tym roku on-line Bez wielkiego plenerowego pikniku, tylko w zaciszu pracowni i on-line - tak przebiega w tym roku XVIII Opolski Festiwal Nauki. Wystartował 6 listopada i potrwa… » więcej 2020-11-26, godz. 09:44 Opolska kultura w cieniu koronawirusa. "Pieniądze na funkcjonowanie są zabezpieczone" - Wojewódzkie instytucje kultury są w dobrej sytuacji finansowej, jeśli chodzi o zabezpieczenie środków - powiedział na antenie Radia Opole wicemarszałek… » więcej 2020-11-26, godz. 07:38 Zwęglone zwłoki w Wołczynie Tragiczne zdarzenie na terenie ogródków działkowych w Wołczynie. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »
***