Radio Opole » Wiadomości z regionu
2019-10-06, 20:31 Autor: Witold Wośtak

75 lat temu do Lamsdorf trafili pierwsi Powstańcy Warszawscy. "Przez chwilę w lesie poczułyśmy się wolne" [ZDJĘCIA]

75. rocznica przybycia I transportu Powstańców Warszawskich do Stalagu 344 Lamsdorf [fot. Witold Wośtak]
75. rocznica przybycia I transportu Powstańców Warszawskich do Stalagu 344 Lamsdorf [fot. Witold Wośtak]
75 lat temu do Stalagu 344 Lamsdorf dotarł pierwszy transport Powstańców Warszawskich. Grupa około 6 tysięcy Polaków, walczących o wyzwolenie stolicy, została przywieziona do Łambinowic w świńskich wagonach.
W łambinowickim Miejscu Pamięci Narodowej upamiętniono tę rocznicę przy udziale powstańców, wojska, harcerzy, władz samorządowych, orkiestry i zaproszonych gości.

- W tym pięknym lesie poczułyśmy się na chwilę wolne po dwóch miesiącach walk w mieście - wspomina Wanda Traczyk-Stawska, pseudonim "Pączek", uczestniczka Powstania Warszawskiego.

- Zobaczyłam namioty i usłyszałam głosy polskich dzieci. Wydawało mi się, że śnię i przyjechałyśmy tu na wakacje albo odpocząć. Okazało się, że Niemcy po podpisaniu umowy o kapitulacji, uznali nas wreszcie za żołnierzy, a nie za bandytów. Mieliśmy więc prawa jenieckie.

Dr Violetta Rezler-Wasielewska, dyrektor Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych, mówi, że dla powstańców obóz Lamsdorf był przejściowy. Oficerów przetrzymywano w oflagach, a podoficerów i szeregowych w stalagach.

- Ich tutaj segregowano pod względem właśnie stopnia i szarży wojskowej, a następnie płci. Na tym polegała wyjątkowość grupy, ponieważ wśród nich znajdowały się kobiety, a dodatkowo osoby w wieku od 10 do 18 lat. W związku z tym była grupa dziewcząt i chłopców – też grupa nietypowa, jeśli chodzi o jeńców wojennych.

Ostatni Powstańcy Warszawscy wyszli z Lamsdorf 20 stycznia 1945 roku w marszu ewakuacyjnym, wobec ofensywy wojsk sowieckich.

W dzisiejszych (06.10) uroczystościach wzięli także udział kandydaci do Sejmu: Tomasz Kostuś i Rajmund Miller z Koalicji Obywatelskiej oraz Jerzy Naszkiewicz i Antoni Duda z Prawa i Sprawiedliwości.
Wanda Traczyk-Stawska
Violetta Rezler-Wasielewska

Wiadomości z regionu

2019-10-18, godz. 20:45 Opolanie wybierają radnych dzielnicowych Ruszyło głosowanie na członków rad dzielnic Opola. Tym razem aby zachęcić do udziału w głosowaniu miasto wprowadziło zmiany. Wystarczy wejść na stronę interne ... » więcej 2019-10-18, godz. 19:55 Pracownicy służby zdrowia świętowali dzień swojego patrona Pracownicy służby zdrowia z diecezji opolskiej modlili się na tradycyjnej pielgrzymce w sanktuarium w Winowie. Coroczne spotkanie odbywa się w dniu wspomnieni ... » więcej 2019-10-18, godz. 19:54 Brzeg przystankiem na trasie "europejskiej" rzeźby. Love Hate pozostanie w mieście do 29 października Odwiedziła między innymi czeski Beroun i Pragę, Arcachon we Francji czy stolicę Belgii, Brukselę. Dziś (18.10) zawitała do Brzegu. Mowa o rzeźbie Love Hate, k ... » więcej 2019-10-18, godz. 19:17 Podrożeje woda w Opolu. To podwyżka o prawie 15 procent Cenny wody w Opolu idą w górę o prawie 15 procent - takie zawiadomienia otrzymali mieszkańcy opolskich osiedli. Tym, którzy nie mieszkają w blokach, podpowiad ... » więcej 2019-10-18, godz. 19:15 Debata o przyszłości szkoły w Liceum Ogólnokształcącym numer 2 w Opolu 'Jaka szkoła ?' - pod takim hasłem w Liceum Ogólnokształcącym numer 2 w Opolu odbyła się debata. Wzięli w niej udział uczniowie, rodzice, nauczyciele i przeds ... » więcej 2019-10-18, godz. 18:00 Cytryną zamiast mandatu uczniowie karali kierowców za przekroczenie prędkości Zamiast mandatu za przekroczenie prędkości w rejonie szkoły - plasterek cytryny. Taką nietypową akcję dla nieodpowiedzialnych kierowców przygotowali uczniowie ... » więcej 2019-10-18, godz. 17:30 Głuchołaskie Złote Ścieżki dla rowerzystów coraz dłuższe. Będzie też tzw. kreska dla downhillowców Powstała atrakcja dla rowerzystów szukających adrenaliny w górskim terenie. O ponad dwa kilometry powiększyły się single tracki na Górze Parkowej w Głuchołaza ... » więcej 2019-10-18, godz. 17:02 Do jesieni 2022 przy ul. 1 Maja w Opolu powstanie nowy dworzec. Będą też parkingi i zielone tarasy Za dwa lata w miejscu dworca PKS w Opolu powstanie wielopoziomowy parking ze stanowiskami autobusowymi na parterze. Budowy podjęła się firma Warbud, której mi ... » więcej 2019-10-18, godz. 16:45 Fundacja Kwitnące Talenty proponuje "powyborcze zero waste". Banery i plakaty przerobią na torby i piórniki Torby, piórniki, czy posłania dla psów - a wszystko z banerów wyborczych. Fundacja Kwitnące talenty ma pomysł na wykorzystanie materiałów, które zostały w prz ... » więcej 2019-10-18, godz. 16:02 Rynek w Kietrzu oficjalnie otwarty. Zakończył się remont centralnego placu miasta Po ponad dwóch latach prac remontowych rynek w Kietrzu został oficjalnie otwarty dla mieszkańców. Inwestycja była współfinansowana z pieniędzy gminy i Regiona ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »