Radio Opole » Wiadomości z regionu
2019-10-06, 20:31 Autor: Witold Wośtak

75 lat temu do Lamsdorf trafili pierwsi Powstańcy Warszawscy. "Przez chwilę w lesie poczułyśmy się wolne" [ZDJĘCIA]

75. rocznica przybycia I transportu Powstańców Warszawskich do Stalagu 344 Lamsdorf [fot. Witold Wośtak]
75. rocznica przybycia I transportu Powstańców Warszawskich do Stalagu 344 Lamsdorf [fot. Witold Wośtak]
75 lat temu do Stalagu 344 Lamsdorf dotarł pierwszy transport Powstańców Warszawskich. Grupa około 6 tysięcy Polaków, walczących o wyzwolenie stolicy, została przywieziona do Łambinowic w świńskich wagonach.
W łambinowickim Miejscu Pamięci Narodowej upamiętniono tę rocznicę przy udziale powstańców, wojska, harcerzy, władz samorządowych, orkiestry i zaproszonych gości.

- W tym pięknym lesie poczułyśmy się na chwilę wolne po dwóch miesiącach walk w mieście - wspomina Wanda Traczyk-Stawska, pseudonim "Pączek", uczestniczka Powstania Warszawskiego.

- Zobaczyłam namioty i usłyszałam głosy polskich dzieci. Wydawało mi się, że śnię i przyjechałyśmy tu na wakacje albo odpocząć. Okazało się, że Niemcy po podpisaniu umowy o kapitulacji, uznali nas wreszcie za żołnierzy, a nie za bandytów. Mieliśmy więc prawa jenieckie.

Dr Violetta Rezler-Wasielewska, dyrektor Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych, mówi, że dla powstańców obóz Lamsdorf był przejściowy. Oficerów przetrzymywano w oflagach, a podoficerów i szeregowych w stalagach.

- Ich tutaj segregowano pod względem właśnie stopnia i szarży wojskowej, a następnie płci. Na tym polegała wyjątkowość grupy, ponieważ wśród nich znajdowały się kobiety, a dodatkowo osoby w wieku od 10 do 18 lat. W związku z tym była grupa dziewcząt i chłopców – też grupa nietypowa, jeśli chodzi o jeńców wojennych.

Ostatni Powstańcy Warszawscy wyszli z Lamsdorf 20 stycznia 1945 roku w marszu ewakuacyjnym, wobec ofensywy wojsk sowieckich.

W dzisiejszych (06.10) uroczystościach wzięli także udział kandydaci do Sejmu: Tomasz Kostuś i Rajmund Miller z Koalicji Obywatelskiej oraz Jerzy Naszkiewicz i Antoni Duda z Prawa i Sprawiedliwości.
Wanda Traczyk-Stawska
Violetta Rezler-Wasielewska

Wiadomości z regionu

2019-12-16, godz. 12:45 OPOLKA już działa. W stolicy regionu ruszył system elektronicznych biletów autobusowych W Opolu wystartowała OPOLKA. Nowy elektroniczny system zastąpi papierowe bilety miesięczne i okresowe. Karta będzie też swoistą portmonetką, którą będzie można… » więcej 2019-12-16, godz. 12:10 Stroiki, świeczniki i ceramiczne ozdoby od osób niepełnosprawnych. Kiermasz w urzędzie marszałkowskim Aniołki, stroiki i ceramiczne świeczniki - bożonarodzeniowe ozdoby wykonane przez osoby niepełnosprawne i podopiecznych warsztatów terapii zajęciowej można podziwiać… » więcej 2019-12-16, godz. 11:15 Podziękowania dla policjantów za złapanie złodzieja ,,Dzięki ich zaangażowaniu i skutecznym działaniom udało się złapać złodzieja, który dokonał kradzieży w naszym salonie(...)”. To treść podziękowania jakie wpłynęło… » więcej 2019-12-16, godz. 10:30 Komentarze polityczne po prawyborach prezydenckich w Platformie Obywatelskiej - Prawybory w Polce mają za zadanie jedynie ożywić sytuację polityczną - ocenił w porannej rozmowie 'W cztery oczy' amerykanista Marek Kawa. » więcej 2019-12-16, godz. 10:16 7 rodzin poszkodowanych po pożarze kamienicy w Głuchołazach Siedem rodzin ucierpiało w wyniku pożaru kamienicy przy ul. Opolskiej w Głuchołazach. Ogień wybuchł po godzinie 8.00. W dalszym ciągu trwa jego dogaszanie. » więcej 2019-12-16, godz. 10:00 W Dziergowicach budują żywą szopkę bożonarodzeniową. Będą wielbłądy, lamy, osiołki W Dziergowicach w gminie Bierawa powstaje na pewno największa w województwie, a możliwe że i w Polsce, stajenka betlejemska z żywymi zwierzętami. Ma ich być około… » więcej 2019-12-16, godz. 09:40 Pożar domu wielorodzinnego w Głuchołazach. Ewakuowano pięć osób [Aktualizacja] 10 zastępów straży pożarnej gasi pożar domu w Głuchołazach. Ogień pojawił się na pierwszym piętrze trzypiętrowego budynku przy ul. Opolskiej. Ewakuowano 5 osób… » więcej 2019-12-16, godz. 09:00 Drewniana łódka z XVIII wieku wróciła do Kolonowskiego Znaleziona kilka lat temu w korycie Małej Panwi drewniana dłubanka, po dwóch latach konserwacji wróciła do Kolonowskiego. Można ją zobaczyć w zabytkowej drewnianej… » więcej 2019-12-16, godz. 08:15 Każdy może mieć wpływ na przebieg trasy kolejnej "Setki z Hakiem" Harcerski Krąg Akademicki „HAKI' rozpoczął przygotowania do kolejnej edycji ekstremalnego Rajdu Pieszego. Przyszłoroczna 26. 'Setka z HAKiem' odbędzie się w dniach… » więcej 2019-12-16, godz. 07:30 Rusza system elektronicznych biletów miejskiej komunikacji w Opolu. W życie wchodzi karta OPOLKA Od poniedziałku (16.12) startuje system obsługi karty OPOLKA, która ma zastąpić tradycyjne bilety okresowe i umożliwić bezgotówkowy zakup jednorazowych biletów… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »