Radio Opole » Wiadomości z regionu
2019-09-17, 07:00 Autor: Piotr Wójtowicz

Opolanie przekonują się do czynu społecznego?

Opolanie przekonują się do czynu społecznego? [fot. Katarzyna Doros]
Opolanie przekonują się do czynu społecznego? [fot. Katarzyna Doros]
Opolanie zgłosili 26 pomysłów w ramach akcji "Czyn społeczny", nazwaną oficjalnie Inicjatywą Lokalną. Najczęściej zgłaszali chęć zazielenienia swojego otoczenie albo proponowali organizację imprezy plenerowej.
Aleksandra Zwarycz, zastępca naczelnika Centrum Dialogu Obywatelskiego tłumaczy, że Inicjatywa Lokalna, to obok budżetu obywatelskiego, nowa forma włączenia się w życie miasta. Opolanie musieli wskazać, co chcą samodzielnie zmienić w swoim otoczeniu, a władze sfinansują ich pomysł kwotą do 10 tysięcy złotych.

- W tym przypadku miasto występuje w roli podmiotu, który finansuje wnioski. Jeżeli grupa mieszkańców zgłasza pomysł utworzenia kilku kwietników w pobliżu bloków, to miasto pokrywa zakup kwiatów, kory czy ziemi, a po stronie mieszkańców jest praca - tłumaczy Aleksandra Zwarycz.

Dodajmy, że Inicjatywa Lokalna została wprowadzona przez ustawodawcę dwa lata temu. Wówczas w Opolu nikt nie zgłosił wniosku, rok temu przyjęto jeden, a w tym zgłoszono 26 propozycji. - O tym czy wszystkie otrzymają pomoc finansową miasta będzie zależało od tego, czy zostały dobrze sformułowane - mówi zastępca naczelnika CDO. W ciągu dwóch miesięcy wnioski zostaną sprawdzone, a zrealizowane w przyszłym roku.
Aleksandra Zwarycz

Wiadomości z regionu

2019-11-19, godz. 11:30 Przychód: nyscy policjanci ćwiczyli poszukiwanie zaginionych Starszy mężczyzna zgubił się podczas grzybobrania w lesie w Przychodzie. Zaginiony musi przyjąć leki, inaczej jego życiu będzie grozić niebezpieczeństwo. » więcej 2019-11-19, godz. 11:30 Kluczborski magistrat zachęca mieszkańców do oceny stopnia rozwoju gminy. Ankiety będą dostępne do świąt Władze gminy Kluczbork zapytają mieszkańców o ocenę działalności magistratu w ostatnich pięciu latach. Chodzi o strategię dalszego rozwoju. » więcej 2019-11-19, godz. 10:11 W Starej Kuźni może nie być wody w kranach Mieszkańcy Starej Kuźni w gminie Bierawa do popołudnia mogą mieć suche krany. Zakład Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Bierawie poinformował, że przerwy… » więcej 2019-11-19, godz. 10:11 Marihuana w walizce, MDMA w domu. Opolska policja zatrzymała dealera Ponad tysiąc działek marihuany zarekwirowali opolscy policjanci. Zatrzymany do sprawy 28-letni mężczyzna usłyszał już zarzuty posiadania znacznej ilości narkotyków… » więcej 2019-11-19, godz. 10:11 Ozimek wybierze nowego burmistrza. "Wybory przedterminowe powinny się odbyć w drugiej połowie stycznia" - Już mamy przygotowane postanowienie komisarza wyborczego, stwierdzające wygaśnięcie mandatu zmarłego burmistrza Ozimka Jana Labusa - powiedział w rozmowie 'W… » więcej 2019-11-18, godz. 22:00 W Opolu wybrano najlepsze propozycje w ramach Inicjatywy Lokalnej Projekty dla seniorów, rewitalizacje podwórek i placów zabaw, czy strefy aktywności. W Opolu wybrano wnioski w ramach Inicjatywy Lokalnej. » więcej 2019-11-18, godz. 20:45 "Okrągły stół" mieszkańców i władz Kędzierzyna-Koźla w sprawie jakości powietrza Problem jakości powietrza w Kędzierzynie-Koźlu był głównym tematem „okrągłego stołu” władz miasta z mieszkańcami. Początkowo zwołany w kwestii benzenu, przerodził… » więcej 2019-11-18, godz. 20:00 Czy czeka nas medyczna pustyniae Za kilka lat lekarze mogą nie mieć narzędzi do walki z bakteriami Za 5 lat będziemy bezbronni w walce z bakteriami - tak sugerują specjaliści ze Światowej Organizacji Zdrowia. Powóde Nadużywanie antybiotyków nawet przy najmniejszych… » więcej 2019-11-18, godz. 18:30 Społeczna Staż Rybacka odkryła pułapkę kłusowniczą w kamionce Bolko w Opolu Kłusownicy nie próżnują na opolskich akwenach. Przekonała się o tym Społeczna Straż Rybacka w Opolu, która wczoraj (17.11) otrzymała telefon od jednego z wędkarzy… » więcej 2019-11-18, godz. 16:00 Urząd miasta w Ozimku musi funkcjonować normalnie po śmierci burmistrza Labusa. Wspomina go burmistrz Kluczborka - Urząd gminy funkcjonuje bez zastojów - mówi Barbara Durkalec, sekretarz gminy Ozimek po śmierci burmistrza Jana Labusa. Wieloletni włodarz Ozimka zmarł dziś… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »