Radio Opole » Wiadomości z regionu
2019-08-30, 16:02 Autor: Daniel Klimczak

Pojemniki z substancją ropopochodną znaleziono na terenie byłej fabryki samochodów w Nysie. Niewykluczone, że to "winowajca" zanieczyszczenia rzeki

Na terenie byłej FSD znaleziono pojemniki z substancją ropopochodną [fot. Daniel Klimczak]
Na terenie byłej FSD znaleziono pojemniki z substancją ropopochodną [fot. Daniel Klimczak]
Na terenie byłej FSD znaleziono pojemniki z substancją ropopochodną [fot. Daniel Klimczak]
Na terenie byłej FSD znaleziono pojemniki z substancją ropopochodną [fot. Daniel Klimczak]
Straż Pożarna zakończyła akcję usuwania pojemników z substancją ropopochodną, które znaleziono dziś (30.08) na terenie byłej Fabryki Samochodów Dostawczych w Nysie. Według wstępnych ustaleń, wewnątrz mógł znajdować się olej silnikowy.
O odkryciu poinformowali pracownicy jednej z miejskich spółek. Ich niepokój dodatkowo wzbudził fakt, że pojemniki znajdowały się nad włazem kanalizacji burzowej.

- Było realne zagrożenie, że mogło dojść do wycieku substancji do studzienki kanalizacji burzowej, aczkolwiek w trakcie działań nie stwierdzono, żeby te zbiorniki były w jakiś sposób nieszczelne. Tej substancji w dwóch zbiornikach łącznie mogło być między 200 a 300 litrów, prawdopodobnie mógł to być zużyty olej silnikowy - wyjaśnia bryg. Paweł Gotkowski, pełniący obowiązki dowódcy Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Nysie.

- Jest wysoce prawdopodobne, że to właśnie ta substancja przedostała się kilka dni temu do płynącej nieopodal Nysy Kłodzkiej - uważa prezes Nyskich Wodociągów i Kanalizacji AKWA Edyta Peikert.

- Cała sieć kanalizacji deszczowej na terenie byłej FSD jest połączona z pozostałą częścią miasta i wpływa do kanału deszczowego, wprost do rzeki. My właściwie jesteśmy przekonani, że na 100 procent, to jest właściwie to źródło zanieczyszczenia Nysy Kłodzkiej - dodaje.

Na razie nie wiadomo, czy to właśnie ta substancja odpowiada za masowe śnięcie ryb, do którego doszło w ostatnim czasie w Nysie Kłodzkiej. Wyniki szczegółowych badań mają być znane na początku przyszłego tygodnia.
bryg. Paweł Gotkowski
Edyta Peikert

Wiadomości z regionu

2019-12-05, godz. 21:30 Opolscy wolontariusze nagrodzeni za swoją pracę Podczas XIX Opolskiej Gali Wolontariatu nagrodzono 100 osób, które wyróżniają się pomocą na rzecz innych. Działają jako wolontariusze przy Miejskim Ośrodku Pomocy… » więcej 2019-12-05, godz. 20:30 "Cegiełki Wdzięczności". Opolska katedra wyróżniła swoich darczyńców Ponad 120 osób otrzymało dzisiaj (05.12) 'Cegiełki Wdzięczności'. Są one podziękowaniem za wsparcie przy renowacji Katedry Opolskiej. Remont świątyni trwa od 2015… » więcej 2019-12-05, godz. 19:00 Zespół Szkół Budowlanych w Brzegu zyskał nowe pracownie zawodowe. "Wprowadzamy młodzież w potrzeby XXI wieku" Uczniowie brzeskiej 'budowlanki' mogą od dziś (05.12) zdobywać praktyczną wiedzę w lepszych niż dotąd warunkach. W szkole uruchomiono 4 nowe pracownie adresowane… » więcej 2019-12-05, godz. 18:00 "Możemy pomóc innym poprzez napisanie listu". Studenci Uniwersytetu Opolskiego walczą z łamaniem praw człowieka na świ… Studenci Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Opolskiego uczestniczyli w Maratonie Pisania Listów Amnesty International. Przeciwstawiali się naruszeniom… » więcej 2019-12-05, godz. 17:15 Koniec problemów z pozbyciem się śmieci. Od nowego roku w Murowie będzie funkcjonował PSZOK W styczniu samorząd Murowa uruchomi Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych. Będzie funkcjonował przy ul. Wolności w sąsiedztwie oczyszczalni ścieków. » więcej 2019-12-05, godz. 16:30 Strażacy opanowali pożar kuchni w miejscowości Kuźniczka w powiecie oleskim 9 zastępów straży pożarnej interweniowało przy pożarze domu jednorodzinnego w miejscowości Kuźniczka (gmina Praszka). » więcej 2019-12-05, godz. 15:15 Dokonali kilkunastu włamań i rozboju. Szef grupy skazany na 15 lat więzienia Przyjeżdżali w trójkę z Wrocławia, żeby włamywać się do domów na Opolszczyźnie. Mieli kominiarki i byli dobrze przygotowani. Dzisiaj (05.12) opolski sad okręgowy… » więcej 2019-12-05, godz. 15:00 Uczniowie opolskich szkół podstawowych rywalizowali w konkursie wiedzy o policji. Było 40 pytań testowych 90 uczniów z 45 szkół podstawowych całego województwa wzięło udział w konkursie wiedzy o policji. 40 pytań zamkniętych dotyczyło między innymi zasad naboru, historii… » więcej 2019-12-05, godz. 14:45 Tomasz Kunecki spotkał się z opolskimi uczniami z okazji Międzynarodowego Dnia Osób Niepełnosprawnych Trzeci raz Publiczna Szkoła Podstawowa numer 26 w Opolu zorganizowała Dzień Niepełnosprawnych. Uczniowie spotkali się z Tomaszem Kuneckim, kierowcą rajdowym, który… » więcej 2019-12-05, godz. 14:15 Kędzierzyn-Koźle: 3 oszustki splądrowały mieszkanie 78-latki Poprosiły o szklankę wody, w zamian splądrowały mieszkanie i okradły 78-latkę. Do tego zdarzenia doszło wczoraj (4.12) w Kędzierzynie-Koźlu na Osiedlu Piastów… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »