Radio Opole » Wiadomości z regionu
2019-08-27, 15:25 Autor: Witold Wośtak

Biały kamuflaż i litery oznaczające siły pokojowe. W Opolu przygotowano pojazdy wojskowe na misję w Libanie

Pojazdy przygotowane na misję pokojową w Libanie [fot. Roman Dądela]
Pojazdy przygotowane na misję pokojową w Libanie [fot. Roman Dądela]
Pojazdy przygotowane na misję pokojową w Libanie [fot. Roman Dądela]
Pojazdy przygotowane na misję pokojową w Libanie [fot. Roman Dądela]
Pojazdy przygotowane na misję pokojową w Libanie [fot. Roman Dądela]
Pojazdy przygotowane na misję pokojową w Libanie [fot. Roman Dądela]
Pojazdy przygotowane na misję pokojową w Libanie [fot. Roman Dądela]
Pojazdy przygotowane na misję pokojową w Libanie [fot. Roman Dądela]
Ponad 20 pojazdów i około 20 kontenerów transportowych przygotował 55. Batalion Remontowy na misję pokojową Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Libanie. Jesienią polscy żołnierze pojadą na Bliski Wschód jako siły patrolowe misji Organizacji Narodów Zjednoczonych UNIFIL.
Żołnierze i pracownicy resortu obrony narodowej zmienili kamuflaż sprzętu - pomalowali na biało i oznaczyli - oraz dostosowali go do warunków Bliskiego Wschodu.

Jak mówi porucznik Wojciech Okularczyk z 55. Batalionu Remontowego, do Opola trafiły różne pojazdy.

- Wykonaliśmy prace dostosowawcze na różnych pojazdach. Były Humvee służące bardziej do konwojowania, pracowaliśmy też przy samochodach służących do przewożenia materiałów niebezpiecznych i przy pojeździe marki Jelcz z żurawiem. Do tego należy doliczyć spalinowy podnośnik widłowy, który również służy do transportowania ładunków. Podsumowując, te pojazdy wykorzystuje się do zabezpieczenia logistycznego, zabezpieczenia prac ładunkowych, przewozów i konwojowania.

Podporucznik Paweł Krzyżanowski dodaje, że niektóre pojazdy wymagały więcej pracy i czasu niż inne, w zależności od liczby oraz znaczenia usterek.

- Te pojazdy są na bieżąco eksploatowane przez jednostki w ciężkich warunkach poligonowych. One przyjechały do nas z większymi lub mniejszymi usterkami, które musieliśmy usunąć. Naprawy dotyczyły między innymi powybijanych sworzni, problemów z układem hamulcowym czy klimatyzacją, która wobec klimatu w Libanie może okazać się wręcz kluczowa.

Z kolei podporucznik Roman Dądela podkreśla, że 55. Batalion Remontowy przez miesiąc przygotowywał też zabezpieczenie logistyczne na defiladę w Katowicach.

- W ramach obu zadań jednostka działała na 120 procent. Przygotowanie pracowników cywilnych i wojska zostało w pełni wykorzystane. Musieliśmy wykazać się dużymi umiejętnościami oraz dużą wiedzą w zakresie przygotowania tego sprzętu. Realizowaliśmy oba zadania w ponadwymiarowym czasie pracy, żeby wszystko przygotować na sto procent.

Dzisiaj (27.08) do Opola przyjechali żołnierze 12 Brygady Zmechanizowanej ze Szczecina, aby odebrać sprzęt przygotowany na misję w Libanie.
Wojciech Okularczyk
Paweł Krzyżanowski
Roman Dądela

Wiadomości z regionu

2019-11-12, godz. 16:45 Zmiana organizacji linii autobusów MZK Opole Zmienia się organizacja kursów autobusów MZK w Opolu. Wydłużona została linia numer 17 do Chmielowic i linia numer 18, która będzie kursowała do strefy ekonomicznej… » więcej 2019-11-12, godz. 16:15 Nyskie serca już pełne nakrętek. Instalacjami zainteresowane są inne miasta w kraju Ogromnym zainteresowaniem cieszy się inicjatywa władz Nysy, które postanowiły pomóc mieszkańcom w zbieraniu plastikowych nakrętek na cele charytatywne. Wystarczyło… » więcej 2019-11-12, godz. 15:07 Dwóch nastolatków poparzonych. Wypadek w warsztacie w Brzegu Wypadek podczas praktyk zawodowych w Brzegu. Jak informuje rzeczniczka miejscowej policji przed godziną 13.00 mundurowi otrzymali zgłoszenie o dwóch nastolatkach… » więcej 2019-11-12, godz. 14:44 Intensywne opady deszczu na zachodzie i południu regionu Ostrzeżenie meteo dla trzech powiatów regionu wydało Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego. Według prognoz IMiGW przed nami deszczowe 2 dni. » więcej 2019-11-12, godz. 14:30 Strażak na quadzie czasem dojedzie szybciej, niż dużym wozem bojowym To najmniejszy z „wozów”, którymi dysponują strażacy z Kędzierzyna-Koźla. Flota pojazdów wzbogaciła się o nowego quada. Maszyna jest warta niespełna 100 tysięcy… » więcej 2019-11-12, godz. 14:00 Gmina Strzelce Opolskie przejęła kamienicę przez zasiedzenie. Jest wyrok sądu Gmina Strzelce Opolskie przejęła przez tzw. zasiedzenie kamienicę przy ul. Dąbrowskiego 14 - taki jest wyrok sądu w tej sprawie. Chodzi o jeden z czterech budynków… » więcej 2019-11-12, godz. 13:15 Diagności laboratoryjni mówią o organizacji badań w systemie ochrony zdrowia W województwie opolskim zarejestrowanych jest 46 laboratoriów. Dzisiaj (12.11) podczas konferencji 'Medycyna Laboratoryjna' pokazano miejsce i rolę diagnosty laboratoryjnego… » więcej 2019-11-12, godz. 12:39 Wyremontowali przedszkole i od razu jest w nim więcej dzieci Zakończyła się termomodernizacja przedszkola w Raszowej, w gminie Leśnica. Za miesiąc dzieci wrócą do odnowionych sal w budynku, który nie tylko został ocieplony… » więcej 2019-11-12, godz. 11:45 Bez ofiar śmiertelnych, ale z nadmierną prędkością i alkoholem. Policja podsumowała długi weekend na opolskich drogach Dwa wypadki drogowe, dwie osoby ranne i 31 kierowców jadących 'na podwójnym gazie'. Opolska policja podsumowała długi weekend na drogach regionu. Oprócz stanu… » więcej 2019-11-12, godz. 11:30 Dziś ostatni dzień II Forum Małżeństwa i Rodziny w Bytomiu. Hasło przewodnie to "Ku wolności" Prawie pół tysiąca osób z różnych zakątków Polski zjechało do Bytomia, by uczestniczyć w trwającym od soboty (09.11) II Forum Małżeństwa i Rodziny. Gośćmi tegorocznego… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »