Radio Opole » Wiadomości z regionu
2019-08-27, 15:25 Autor: Witold Wośtak

Biały kamuflaż i litery oznaczające siły pokojowe. W Opolu przygotowano pojazdy wojskowe na misję w Libanie

Pojazdy przygotowane na misję pokojową w Libanie [fot. Roman Dądela]
Pojazdy przygotowane na misję pokojową w Libanie [fot. Roman Dądela]
Pojazdy przygotowane na misję pokojową w Libanie [fot. Roman Dądela]
Pojazdy przygotowane na misję pokojową w Libanie [fot. Roman Dądela]
Pojazdy przygotowane na misję pokojową w Libanie [fot. Roman Dądela]
Pojazdy przygotowane na misję pokojową w Libanie [fot. Roman Dądela]
Pojazdy przygotowane na misję pokojową w Libanie [fot. Roman Dądela]
Pojazdy przygotowane na misję pokojową w Libanie [fot. Roman Dądela]
Ponad 20 pojazdów i około 20 kontenerów transportowych przygotował 55. Batalion Remontowy na misję pokojową Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Libanie. Jesienią polscy żołnierze pojadą na Bliski Wschód jako siły patrolowe misji Organizacji Narodów Zjednoczonych UNIFIL.
Żołnierze i pracownicy resortu obrony narodowej zmienili kamuflaż sprzętu - pomalowali na biało i oznaczyli - oraz dostosowali go do warunków Bliskiego Wschodu.

Jak mówi porucznik Wojciech Okularczyk z 55. Batalionu Remontowego, do Opola trafiły różne pojazdy.

- Wykonaliśmy prace dostosowawcze na różnych pojazdach. Były Humvee służące bardziej do konwojowania, pracowaliśmy też przy samochodach służących do przewożenia materiałów niebezpiecznych i przy pojeździe marki Jelcz z żurawiem. Do tego należy doliczyć spalinowy podnośnik widłowy, który również służy do transportowania ładunków. Podsumowując, te pojazdy wykorzystuje się do zabezpieczenia logistycznego, zabezpieczenia prac ładunkowych, przewozów i konwojowania.

Podporucznik Paweł Krzyżanowski dodaje, że niektóre pojazdy wymagały więcej pracy i czasu niż inne, w zależności od liczby oraz znaczenia usterek.

- Te pojazdy są na bieżąco eksploatowane przez jednostki w ciężkich warunkach poligonowych. One przyjechały do nas z większymi lub mniejszymi usterkami, które musieliśmy usunąć. Naprawy dotyczyły między innymi powybijanych sworzni, problemów z układem hamulcowym czy klimatyzacją, która wobec klimatu w Libanie może okazać się wręcz kluczowa.

Z kolei podporucznik Roman Dądela podkreśla, że 55. Batalion Remontowy przez miesiąc przygotowywał też zabezpieczenie logistyczne na defiladę w Katowicach.

- W ramach obu zadań jednostka działała na 120 procent. Przygotowanie pracowników cywilnych i wojska zostało w pełni wykorzystane. Musieliśmy wykazać się dużymi umiejętnościami oraz dużą wiedzą w zakresie przygotowania tego sprzętu. Realizowaliśmy oba zadania w ponadwymiarowym czasie pracy, żeby wszystko przygotować na sto procent.

Dzisiaj (27.08) do Opola przyjechali żołnierze 12 Brygady Zmechanizowanej ze Szczecina, aby odebrać sprzęt przygotowany na misję w Libanie.
Wojciech Okularczyk
Paweł Krzyżanowski
Roman Dądela

Wiadomości z regionu

2020-06-01, godz. 14:20 Seniorka z powiatu wołczyńskiego odpowie za znęcanie się nad zwierzętami. Odebrano jej 8 wycieńczonych psów 8 zaniedbanych psów odebrano 78-letniej mieszkance gminy Wołczyn pod zarzutem znęcania się nad zwierzętami. » więcej 2020-06-01, godz. 13:58 Dobre wiadomości z zębowickiego magistratu. Urzędnicy są zdrowi i wracają do pracy Urząd Gminy w Zębowicach znów przyjmuje petentów. Przypomnijmy, dwa tygodnie temu (18 maja) magistrat został zamknięty, bo u jednego z pracowników potwierdzono… » więcej 2020-06-01, godz. 13:00 Obwodnica Kluczborka ma oficjalną nazwę - 30-lecia Samorządu Terytorialnego. Radni byli jednomyślni 'Obwodnica 30-lecia Samorządu Terytorialnego'. Taką nazwę dla drogi omijającej centrum Kluczborka jednogłośnie przyjęła rada miejska podczas ostatniej sesji. » więcej 2020-06-01, godz. 12:30 W Zdzieszowicach otwarto nową placówkę pocztową. "Spełniły się nasze postulaty" W Zdzieszowicach od dzisiaj (01.06) działa druga placówka pocztowa. Nowa filia powstała w kompleksie sklepów przy ul. Bolesława Chrobrego. Świadczy wszystkie usługi… » więcej 2020-06-01, godz. 12:00 Odmrażanie sądów po pandemii. Rozprawy wracają na wokandę, ale nie wszystkie Po kilkumiesięcznej przerwie spowodowanej pandemią, wszystkie sądy na Opolszczyźnie rozpoczynają odmrażanie swojej działalności. Dotychczas rozpoznawane były tylko… » więcej 2020-06-01, godz. 11:41 Awanturował się, miał przy sobie narkotyki i próbował wręczyć łapówkę. 35-latkowi z Brzegu grozi 10 lat więzienia Policjanci z Brzegu zostali wezwani do awantury domowej, a podczas interwencji znaleźli narkotyki przy jednym z domowników. 35-letni mężczyzna zaproponował funkcjonariuszom… » więcej 2020-06-01, godz. 10:45 Od 13 czerwca, po korekcie rozkładu jazdy, wrócą połączenia kolejowe w regionie Wznowienie połączeń kolejowych w ramach programu 'Kolej Plus' w powiecie głubczyckim nadal jest pod znakiem zapytania. » więcej 2020-06-01, godz. 10:36 8 nowych przypadków koronawirusa w regionie. Jest także 2 ozdrowieńców Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 202 nowych przypadkach zakażonych koronaiwrusem w kraju. 8 z nich dotyczy Opolszczyzny. » więcej 2020-06-01, godz. 09:15 Namysłowski "pośredniak" nieczynny do odwołania. U jednej z urzędniczek stwierdzono koronawirusa Namysłowski urząd pracy nieczynny do odwołania. Decyzję podjęto po stwierdzeniu koronawirusa u jednej z pracownic. » więcej 2020-06-01, godz. 07:30 W Kędzierzynie-Koźlu ruszają wypożyczalnie rowerów miejskich Dzień Dziecka to początek tegorocznego sezonu rowerów miejskich w Kędzierzynie-Koźla. Z jednośladów będzie można korzystać do końca października. Ważne, żeby zachować… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »