Radio Opole » Interwencja Radia Opole » Posłuchaj audycji: » Pomoc niepełnosprawnym powodzianom - wnioski można…
2024-11-19, 15:07 Autor: Krzysztof Dobrowolski, Dawid Rajwa /oprac. AL

Pomoc niepełnosprawnym powodzianom - wnioski można składać jeszcze tylko do 2 grudnia. Nasz gość zwraca uwagę, że jest to słabo nagłośnione [INTERWENCJA]

Kolaż zdjęć wykonał Marcin Boczek, na podstawie zdjęcia autorstwa Jarosława Madzi/Radio Opole
Kolaż zdjęć wykonał Marcin Boczek, na podstawie zdjęcia autorstwa Jarosława Madzi/Radio Opole
Rober Laszuk, prezes Stowarzyszenia Przyjaciół i Osób Niepełnosprawnych „Pomóżmy Im” w Lewinie Brzeskim poprosił Radio Opole o nagłośnienie faktu, że PFRON (Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych) uruchomił dwa moduły pomocy niepełnosprawnym poszkodowanym w powodzi. Wnioski można składać jeszcze tylko do 2 grudnia, a nasz gość zwraca uwagę, że jest to słabo nagłośnione. Zaprosiliśmy też do audycji Łukasza Żmudę, dyrektora oddziału opolskiego PFRON, by dopytać, jak wygląda ta procedura i jakie jest zainteresowanie tymi pieniędzmi.

Drugi temat audycji to wydawanie decyzji, dzięki którym mieszkańcy gminy Lewin Brzeski mogą uzyskać pieniądze od państwa. Mieszkańcy tego miasta skarżą się, że pieniędzy nie ma, bo decyzji nie ma. W tej sprawie rozmawialiśmy z Dariuszem Struskim, wiceburmistrzem Lewina Brzeskiego
.


Nasz gość zwraca uwagę, że szczególnie osoby starsze, które nie mają dostępu do internetu są słabo poinformowane o możliwości finansowego wsparcia, a takie wiadomości najczęściej są publikowane na stronach internetowych urzędów, stąd zwrócono się do radia o nagłośnienie tego tematu.

- PFRON uruchomił dwa moduły programu pomocy osobom niepełnosprawnym poszkodowanym przez klęski żywiołowe i ten wnioski można składać do 2 grudnia, dlatego to jest tak bardzo pilna sprawa - mówi Rober Laszuk, prezes Stowarzyszenia Przyjaciół i Osób Niepełnosprawnych „Pomóżmy Im” w Lewinie Brzeskim.

- W pierwszym module to jest pomoc w wysokości 2000 zł dla każdej osoby niepełnosprawnej posiadające ważne orzeczenie o niepełnosprawności oraz decyzję o zasiłku celowym. Jeżeli te dwa warunki ma spełnione, to składa do oddziału PCPR-u wniosek taki i taka pomoc jest wypłacana. Natomiast PCPR mając świadomość z trudnością dotarcia do Brzegu uruchamia dyżury w Lewinie Brzeskim, najbliższe będą 21 i 26 listopada w domu kultury w Lewinie Brzeskim, także osoby nie muszą jechać do Brzegu - mówi Rober Laszuk.

- Drugi moduł to jest na odtworzenie utraconego sprzętu rehabilitacyjnego, który został zakupiony ze środków PFRON, jeżeli ma to udokumentowane, zgłasza się i cała kwota do wysokości faktury jest pokrywana - tłumaczy prezes Stowarzyszenia Przyjaciół i Osób Niepełnosprawnych „Pomóżmy Im” w Lewinie Brzeskim
Robert Laszuk (1)
- Ten program powstał wcześniej, po poprzedniej powodzi w 2010 roku i tam rzeczywiście mamy dwa obszary, w których można dokonać wsparcia. Takie wsparcie doraźne w wysokości 2000 zł, jednak jest ono warunkowane posiadaniem decyzji o dodatku powodziowym - mówi Łukasz Żmuda, dyrektor oddziału opolskiego Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

- Dla trzech powiatów przekazane zostały środki na wypłatę tych dodatków, plus w ramach modułu drugiego rzeczywiście odtworzenie tego utraconego sprzętu rehabilitacyjnego - potwierdza Żmuda.

Informacje o tym odbyła się poprzez kontakty z organizacjami pozarządowymi, które na danym terenie działają i wspierają osoby z niepełnosprawnościami, również ta informacja trafiła do gmin tych powiatów, bo PFRON kanałów do takiego indywidualnego dotarcia do zainteresowanych osób nie posiada.
Z Łukaszem Żmudą rozmawia Krzysztof Dobrowolski (1)
- Na dzień dzisiejszy wypłacono te dodatki w trzech powiatach, bo przypomnę, że mówimy o trzech powiatach naszego województwa, to jest powiat nyski, powiat brzeski i w części powiat głubczycki - tłumaczy Źmuda.

- Na ten moment w ramach tych modułów przekazaliśmy ponad milion złotych na wypłatę tych środków, ponad 250 wniosków indywidualnych już zostało złożonych, cztery wnioski dotyczące też zakupu czy refundacji utraconego utraconego sprzętu też zostały złożone, także staramy się tutaj tą sytuację monitorować, ale oczywiście uruchomimy też inne kanały przekazu - zapewnia dyrektor opolskiego oddziału PFRON-u.
Z Łukaszem Żmudą rozmawia Krzysztof Dobrowolski (2)
- Dla około kilkuset osób na terenie tych dwóch największych, najbardziej dotkniętych powiatów, czyli nyskiego i brzeskiego udało się wypłacić, ale to poziom 20% wniosków uprawnionych osób - zauważa Żmuda.

Pojawiła się w rozmowie informacja, że być może termin zostanie przesunięty.

- Przypominam, że to też niejedyna pomoc, bo tak naprawdę możemy w ramach funduszu również korzystać ze środków wynikających z ustawy tak zwanej powodziowej z 2011 roku, który wspomagał osoby z niepełnosprawnościami już w innych przypadkach katastrof, które się zdarzały, czy wichur, czy powodzi, czy podtopień tego typu rzeczy, natomiast mamy jeszcze wsparcie w ramach artykułu 11, aczkolwiek tam dla osób indywidualnych jest tylko to wsparcie związane właśnie z refundacją kosztów zakupu tego sprzętu utraconego w wyniku powodzi, bardziej nakierowany jest na przedsiębiorców zatrudniających i prowadzony przedsiębiorstwa prowadzone przez osoby z niepełnosprawnościami - mówi Żmuda.

Więcej informacji można uzyskać m.in. telefonicznie, dzwoniąc do sekretariatu
Oddziału Opolskiego Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych - oto tel. 77 887 20 00.
Z Łukaszem Żmudą rozmawia Krzysztof Dobrowolski (3)
W dalszej część audycji rozmawialiśmy na temat tego, że mieszkańcy Lewina Brzeskiego skarżą się, że wnioski są przyjmowane, ale brak odpowiedzi powoduje zamrażanie procesu decyzyjnego, co potwierdza też nasz gość Rober Laszuk, prezes Stowarzyszenia Przyjaciół i Osób Niepełnosprawnych „Pomóżmy Im” w Lewinie Brzeskim.

- Jest coś na rzeczy. Są takie osoby, które nie dostają oni po prostu żadnej odpowiedzi. - mówi Rober Laszuk opowiadając historię pewnej mieszkanki z Lewina Brzeskiego.
Robert Laszuk (2)
12

Zobacz także

2024-12-19, godz. 14:45 Wydłużenie lewoskrętu na DK45 zmniejszy korki? Słuchacze apelują o zmianę [INTERWENCJA] Na dojeździe do skrzyżowania DK 45 z obwodnicą Opola, szczególnie w godzinach porannych tworzą się korki. Jak można upłynnić ruch? Z podpowiedzią i zarazem… » więcej 2024-12-17, godz. 13:50 "Porozmawiać z nikim nie idzie, bo dzieci hałasują" [INTERWENCJA] Tuż obok posesji naszego słuchacza za płotem wybudowano plac zabaw przy świetlicy wiejskiej. Pan Czesław skarży się na hałasy, które docierają do niego… » więcej 2024-12-16, godz. 14:11 "Czyste Powietrze dla powodzian" - są pytania, szukamy odpowiedzi [INTERWENCJA] 12 grudnia został uruchomiony program "Czyste Powietrze dla powodzian", który ma być pomocą dla poszkodowanych. Posiada ułatwioną procedurę starania się… » więcej 2024-12-12, godz. 21:15 Jakie mamy prawa jako klienci sklepów, a jakie obowiązki mają sprzedawcy? [INTERWENCJA] Tym razem temat, który w okresie przedświątecznych zakupów może przynieść nam wiele istotnych informacji. Zgłosił się do nas słuchacz z Kluczborka… » więcej 2024-12-11, godz. 14:30 "Czasem mam wrażenie, że wchodzę do chłodziarki, a nie do mieszkania, gdzie powinno być ciepło i miło" - mówi mieszkanka… Choć sezon grzewczy już dawno się rozpoczął, grzejniki w mieszkaniach spółdzielczego bloku przy ulicy Duboisa 39-47 są letnie, mimo otwartych zaworów… » więcej 2024-12-10, godz. 14:30 Chęci i energii, by pomagać nie brakuje oraz o wielkim geście kilku firm na pomoc powodzianom [INTERWENCJA] Są tematy, do których wracamy, to aktualnie tematy powodziowe. Bo choć niedługo minie 3 miesiące, kiedy powódź dotknęło wielu mieszkańców Opolszczyzny… » więcej 2024-12-09, godz. 18:23 Paczków: Jakie rozwiązania strategiczne na poziomie rządowym powinny zostać wg włodarza zalanego terenu podjęte?… Choć od tegorocznej powodzi za kilka dni miną już trzy miesiące, to w wielu miejscach jeszcze długo będą trwały prace związane z przywróceniem domów… » więcej 2024-12-05, godz. 17:23 Pacjenci z przychodni przy ulicy Grota Roweckiego w Opolu marzną podczas rehabilitacji. Czy to się zmieni? [INTERWEN… Sprawa jednej z opolskich przychodni rehabilitacyjnych to temat, którym postanowiliśmy zając się w magazynie interwencyjnym. Problem zgłosił słuchacz Radia… » więcej 2024-12-04, godz. 11:49 "Warto też apelować do rodziców, żeby zwracali uwagę, co ich dzieci robią w godzinach popołudniowo-wieczornych"… Spożywanie alkoholu "pod chmurką", wyłudzanie pieniędzy, a do tego brak porządku poprzez ciągłe zaśmiecanie okolicy. Jeszcze latem strach było przejść… » więcej 2024-12-03, godz. 16:18 "Nie możemy tutaj milczeć" - policjant o tym, jak powinniśmy reagować, gdy w naszym otoczeniu jest podejrzenie o przemoc… „Czuję zagrożenie ze strony bliskich! Proszę o pomoc, proszę o interwencję” – tak w skrócie można opisać telefon, który trafił na naszą skrzynkę… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »